Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 25 lipca 2016 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań Służby
Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 maja 2012 r. w sprawie wyznaczenia organu
Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań Służby Celnej oraz określenia
terytorialnego zasięgu jego działania , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 września 2015 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań
Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania ;
2)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań
Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2-4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 2015 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań
Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania , które stanowią:
„
§ 2.
W sprawach, o których mowa w § 1b rozporządzenia zmienianego w § 1, wszczętych i niezakończonych
przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, czynności związane z poborem,
o którym mowa w § 1b pkt 1 rozporządzenia zmienianego w § 1, od dnia wejścia w życie
niniejszego rozporządzenia wykonuje oraz prowadzi sprawozdawczość w tym zakresie Dyrektor
Izby Celnej w Krakowie, przy czym wszystkie podjęte w tych sprawach czynności pozostają
w mocy.
§ 3.
W sprawach niezapłaconych należności powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia, dla których obowiązujące przepisy przewidują tryb egzekucji administracyjnej,
wierzycielem jest Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie, przy czym wszystkie podjęte w
tych sprawach czynności pozostają w mocy.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2015 r.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań
Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 maja 2012 r. w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
Na podstawie art. 9 ust. 2a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej zarządza się, co następuje:
§ 13)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania (Dz. U. poz. 2227), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 r..
Wyznacza się Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu i Naczelnika Urzędu Celnego w Legnicy
właściwych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i terytorium wyłącznej strefy ekonomicznej
do przeprowadzania:
1)
kontroli, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 4 i ust. 3 pkt 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej,
2)
urzędowego sprawdzenia, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej
- w zakresie wydobycia urobku rudy miedzi lub produkcji koncentratu, o których mowa
w ustawie z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin .
§ 1a4)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania (Dz. U. poz. 1494), które weszło w życie z dniem 1 października 2015 r..
Wyznacza się Dyrektora Izby Celnej w Gdyni właściwego na terytorium całego kraju do
wykonywania zadań, o których mowa:
1)
w art. 2 pkt 8 oraz art. 8 rozporządzenia Rady (WE) nr 2173/2005 z dnia 20 grudnia 2005 r.
w sprawie ustanowienia systemu zezwoleń na przywóz drewna do Wspólnoty Europejskiej
FLEGT ;
2)
w art. 9 ust. 1 lit. a rozporządzenia Komisji (UE) nr 737/2010 z dnia 10 sierpnia 2010 r.
ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (WE) nr 1007/2009 w sprawie handlu produktami z fok .
§ 1b4)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania (Dz. U. poz. 1494), które weszło w życie z dniem 1 października 2015 r..
Wyznacza się Dyrektora Izby Celnej w Krakowie właściwego na terytorium całego kraju
do:
1)
dokonywania czynności związanych z poborem:
a)
należności celnych, podatków, opłat i dopłat, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej,
b)
opłat za wydanie zezwolenia na przejazd pojazdów nienormatywnych, o których mowa w
art. 64c ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym ,
c)
kary pieniężnej za przejazd po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych bez zezwolenia
lub niezgodnie z warunkami określonymi dla zezwolenia, o której mowa w art. 140aa ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym,
d)
kaucji, o których mowa w art. 140ad ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym oraz w art. 94 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym ,
e)
kar pieniężnych, o których mowa w art. 92a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
f)
kary porządkowej, o której mowa w art. 262 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ,
g)
kosztów postępowania administracyjnego, o których mowa w art. 267 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa,
h)
kosztów postępowania administracyjnego, o których mowa w art. 262 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego ,
i)
kary grzywny nakładanej w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe, o której
mowa w art. 138 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy ,
j)
kar grzywny, o których mowa w art. 143 § 1 pkt 2 i art. 146 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks
karny skarbowy,
k)
kosztów postępowania, o których mowa w art. 143 § 1 pkt 3 i art. 146 § 2 pkt 3 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks
karny skarbowy,
l)
równowartości pieniężnej, o której mowa w art. 16 § 2 i 3, art. 143 § 2 i 3 oraz art. 146 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 10 września
1999 r. - Kodeks karny skarbowy,
m)
kary pieniężnej, o której mowa w art. 285 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego , w związku z art. 113 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy,
n)
kosztów postępowania, o których mowa w art. 289 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego, w związku z art. 113 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy,
o)
kary pieniężnej, o której mowa w art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne ,
p)
kar pieniężnych, o których mowa w art. 89 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych ,
q)
opłat za udzielenie zezwoleń, o których mowa w art. 32 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych,
r)
opłat za udostępnianie danych, o których mowa w art. 8 ust. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej,
s)
administracyjnej kary pieniężnej, o której mowa w art. 66a ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach
- w tym do przyjmowania ich zapłaty, rozliczania, dokonywania wypłaty z tytułu ich
zwrotu oraz rozliczania zabezpieczeń złożonych w formie depozytu w gotówce;
2)
prowadzenia sprawozdawczości w zakresie, o którym mowa w pkt 1.
§ 1c4)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania (Dz. U. poz. 1494), które weszło w życie z dniem 1 października 2015 r..
Wyznacza się Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie właściwego na terytorium całego kraju
do wykonywania zadań wierzyciela w odniesieniu do obowiązków wynikających z wydanych
przez naczelnika urzędu celnego decyzji, postanowień lub mandatów karnych, z przyjętych
przez naczelnika urzędu celnego zgłoszeń celnych, deklaracji, informacji o opłacie
paliwowej albo informacji o dopłatach, z wydanych przez dyrektora izby celnej decyzji
lub postanowień, z wydanych przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej decyzji w zakresie
podatku akcyzowego oraz podatku od wydobycia niektórych kopalin, a także z orzeczeń
sądowych, których wykonanie następuje w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji .
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia11)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 22 maja 2012 r..
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r.
poz. 1045, 1217, 1268, 1269, 1479, 1642, 1830, 1890 i 2023 oraz z 2016 r. poz. 147,
669, 904 i 1165.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia
2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego
do wykonywania niektórych zadań Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu
jego działania (Dz. U. poz. 2227), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
4)
Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 2015 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania
niektórych zadań Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania
(Dz. U. poz. 1494), które weszło w życie z dniem 1 października 2015 r.
5)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 189 z 27.06.2014,
str. 108 oraz Dz. Urz. UE L 339 z 26.11.2014, str. 14.
6)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r.
poz. 1448, z 2013 r. poz. 700, 991, 1446 i 1611, z 2014 r. poz. 312, 486, 529, 768,
822 i 970, z 2015 r. poz. 211, 541, 591, 933, 1038, 1045, 1273, 1326, 1335, 1830,
1844, 1893, 2183 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 266 i 352.
7)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r.
poz. 486, 805, 915 i 1310 oraz z 2015 r. poz. 211, 390, 978, 1269, 1273, 1893 i 2183.
8)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r.
poz. 699, 978, 1197, 1269, 1311, 1649, 1923, 1932 i 2184 oraz z 2016 r. poz. 195,
615 i 846.
9)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r.
poz. 1036, 1149, 1247 i 1304, z 2014 r. poz. 312, 1215 i 1328, z 2015 r. poz. 396,
1269, 1479, 1649, 1712, 1855 i 1932 oraz z 2016 r. poz. 178, 437 i 1052.
10)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. poz. 931, z 2000 r.
poz. 580, 717, 852 i 1027, z 2001 r. poz. 1071 i 1149, z 2002 r. poz. 676, z 2003 r.
poz. 155, 1061 i 1188, z 2004 r. poz. 514, 626, 889, 2405 i 2641, z 2005 r. poz. 70,
461, 680, 821, 1181, 1203, 1363, 1416 i 1479, z 2006 r. poz. 118, 467, 659, 708, 711,
1009, 1013, 1192, 1647 i 1648, z 2007 r. poz. 116, 432, 539, 589, 664, 766, 849 i
903, z 2008 r. poz. 162, 648, 686, 802, 1133, 1308, 1344, 1485, 1571 i 1651, z 2009 r.
poz. 39, 104, 171, 585, 716, 1051, 1178, 1323, 1375, 1474 i 1589, z 2010 r. poz. 46,
626, 669, 826, 842, 1228 i 1307, z 2011 r. poz. 245, 246, 273, 654, 678, 829, 1135,
1280, 1430, 1431, 1438 i 1645, z 2012 r. poz. 886, 1091, 1101, 1327, 1426, 1447 i
1529, z 2013 r. poz. 480, 765, 849, 1247, 1262, 1282 i 1650, z 2014 r. poz. 85, 384,
694, 1375 i 1556, z 2015 r. poz. 21, 290, 396, 1185, 1186, 1334, 1788, 1855 i 2281
oraz z 2016 r. poz. 178, 437, 1020 i 1070.
11)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 22 maja 2012 r.