Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 4 marca 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji
spłaty kredytu lub innego zobowiązania 1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2018 r. w sprawie udzielania przez
Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2022 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów , które stanowią:
„
§ 2.
Pomoc de minimis w formie gwarancji spłaty innego zobowiązania, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia
zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, obejmuje zobowiązanie
zaciągnięte od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
”
.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2018 r. w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytu lub innego zobowiązania1)Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Finansów, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
Na podstawie art. 34a ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych
przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne zarządza się, co następuje:
§ 1.
13)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki oraz tryb udzielania przez Bank Gospodarstwa
Krajowego pomocy de minimis , w ramach rządowego programu poręczeniowo-gwarancyjnego, o którym mowa w art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych
przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, w formie gwarancji spłaty:
1)
kredytu lub
2)
innego zobowiązania pieniężnego niż wskazane w pkt 1, zaciągniętego w instytucji finansowej,
zwanego dalej „innym zobowiązaniem”.
2.
Pomoc jest udzielana jako pomoc de minimis , zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis 4)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020,
str. 3 oraz Dz. Urz. UE L 2023/2391 z 05.10.2023., zwanego dalej „rozporządzeniem Komisji”.
§ 2.
Pomoc de minimis podlega kumulacji z inną pomocą zgodnie z art. 5 rozporządzenia Komisji.
§ 3.
Pomoc de minimis może zostać udzielona po spełnieniu warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 6 lit. a
rozporządzenia Komisji.
§ 4.
1.
Łączna wartość pomocy de minimis udzielonej jednemu przedsiębiorcy w rozumieniu art. 2 ust. 2 rozporządzenia Komisji
wyrażona za pomocą ekwiwalentu dotacji brutto nie może przekroczyć w bieżącym roku
oraz dwóch poprzedzających go latach podatkowych równowartości kwot określonych w
art. 3 ust. 2 rozporządzenia Komisji.
25)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Ekwiwalent dotacji brutto oblicza się:
1)
w sposób określony w art. 4 ust. 6 lit. b rozporządzenia Komisji - w przypadku gwarancji
spłaty kredytu lub innego zobowiązania mającego cechy pożyczki;
2)
w oparciu o metodę zatwierdzoną przez Komisję Europejską, zgodnie z art. 4 ust. 6
lit. d rozporządzenia Komisji - w przypadku gwarancji spłaty innego zobowiązania niemającego
cech pożyczki.
§ 5.
16)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Pomoc de minimis jest udzielana mikroprzedsiębiorcom, małym lub średnim przedsiębiorcom w formie udzielanej
przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytu lub innego zobowiązania.
27)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Gwarancja obejmuje nie więcej niż 80 % kwoty kredytu lub innego zobowiązania.
38)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Gwarancja może obejmować:
1)
kredyt wchodzący w skład portfela kredytów, stanowiącego zbiór pojedynczych kredytów,
dla którego łączną kwotę limitu gwarancji udzielanych na określony czas określa umowa
zawarta pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a bankiem kredytodawcą;
2)
inne zobowiązanie wchodzące w skład portfela innych zobowiązań, stanowiącego zbiór
pojedynczych umów cywilnoprawnych, dla którego łączną kwotę limitu gwarancji udzielanych
na określony czas określa umowa zawarta pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a
instytucją finansową, w której zobowiązania te zostały zaciągnięte.
§ 6.
19)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Gwarancja jest udzielana na wniosek mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy
składany odpowiednio do banku kredytodawcy albo innej instytucji finansowej, w której
zostało zaciągnięte inne zobowiązanie.
2.
Wniosek o udzielenie gwarancji zawiera informacje, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących
pomocy publicznej .
3.
Do wniosku o udzielenie gwarancji dołącza się zaświadczenia albo oświadczenia o pomocy
de minimis , pomocy de minimis w rolnictwie i pomocy de minimis w rybołówstwie, otrzymanej w roku bieżącym oraz w dwóch poprzednich latach, albo
oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
4.
Zabezpieczenie udzielonej gwarancji stanowi weksel własny in blanco wystawiony przez
mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę na rzecz Banku Gospodarstwa
Krajowego.
5.
Dniem udzielenia pomocy de minimis jest dzień udzielenia gwarancji.
§ 7.
Pomoc de minimis jest udzielana do końca sześciomiesięcznego okresu po upływie okresu stosowania rozporządzenia
Komisji.
1)
Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem
administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Finansów, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
2)
Określenie przedmiotu rozporządzenia ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 rozporządzenia
Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie
udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji
spłaty kredytów (Dz. U. poz. 2845), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020,
str. 3 oraz Dz. Urz. UE L 2023/2391 z 05.10.2023.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
6)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
7)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
9)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
10)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
10 czerwca 2014 r. w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de
minimis w formie gwarancji spłaty kredytów (Dz. U. z 2015 r. poz. 1969, z 2016 r.
poz. 1471 oraz z 2017 r. poz. 2255), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy
o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne
oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2433).