Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 4 listopada 2015 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji
spłaty kredytów
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2014 r. w sprawie udzielania przez
Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2014 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie
gwarancji spłaty kredytów .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie
gwarancji spłaty kredytów , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2014 r. w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1256).
Na podstawie art. 34a ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych
przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki oraz tryb udzielania pomocy de minimis,
w formie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu społeczno-gospodarczego,
o którym mowa w art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych
przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.
2.
Pomoc jest udzielana jako pomoc de minimis, zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis , zwanego dalej „rozporządzeniem Komisji”.
§ 2.
Pomoc de minimis podlega kumulacji z inną pomocą zgodnie z art. 5 rozporządzenia Komisji.
§ 3.
Pomoc de minimis może zostać udzielona po spełnieniu warunku, o którym mowa w art.
4 ust. 6 lit. a rozporządzenia Komisji.
§ 4.
1.
Łączna wartość pomocy de minimis udzielonej jednemu przedsiębiorcy, w rozumieniu art.
2 ust. 2 rozporządzenia Komisji, wyrażona za pomocą ekwiwalentu dotacji brutto, nie
może przekroczyć w bieżącym roku oraz dwóch poprzedzających go latach podatkowych
równowartości 200 000 euro, a w sektorze drogowego transportu towarów 100 000 euro.
2.
Ekwiwalent dotacji brutto oblicza się w sposób określony w art. 4 ust. 6 lit. b rozporządzenia
Komisji lub w oparciu o metodę zatwierdzoną przez Komisję Europejską, zgodnie z art.
4 ust. 6 lit. d rozporządzenia Komisji.
§ 5.
1.
Pomoc de minimis jest udzielana mikroprzedsiębiorcom oraz małym lub średnim przedsiębiorcom
w formie udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytów.
2.
Gwarancja obejmuje nie więcej niż 60% kwoty kredytu.
3.
Gwarancja może obejmować kredyty wchodzące w skład portfela kredytów, stanowiącego
zbiór pojedynczych kredytów, dla którego łączną kwotę limitu gwarancji udzielanych
na określony czas określa umowa zawarta pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a
bankiem kredytodawcą.
§ 6.
1.
Gwarancja jest udzielana na wniosek mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy
składany do banku kredytodawcy.
2.
Wniosek o udzielenie gwarancji zawiera informacje, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących
pomocy publicznej .
3.
Do wniosku o udzielenie gwarancji dołącza się zaświadczenia albo oświadczenia, o których
mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących
pomocy publicznej.
4.
Zabezpieczenie udzielonej gwarancji stanowi weksel własny in blanco wystawiony przez
mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę na rzecz Banku Gospodarstwa
Krajowego.
5.
Dniem udzielenia pomocy de minimis jest dzień udzielenia gwarancji.
§ 7.
Wniosek o udzielenie gwarancji złożony na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lutego 2013 r. w sprawie udzielania przez
Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów 3)Rozporządzenie było stosowane do dnia 30 czerwca 2014 r. na podstawie § 6 tego rozporządzenia. i nierozpatrzony przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, pozostawia się bez rozpatrzenia.
§ 84)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów (Dz. U. poz. 1781), które weszło w życie z dniem 26 grudnia 2014 r..
Rozporządzenie stosuje się do dnia 31 grudnia 2016 r.
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2014 r.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1256).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r.
Nr 93, poz. 585, z 2010 r. Nr 18, poz. 99, z 2011 r. Nr 233, poz. 1381 oraz z 2015 r.
poz. 1830.
3)
Rozporządzenie było stosowane do dnia 30 czerwca 2014 r. na podstawie § 6 tego rozporządzenia.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia
2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa
Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów (Dz. U. poz. 1781),
które weszło w życie z dniem 26 grudnia 2014 r.