Obwieszczenie Ministra Edukacjiz dnia 5 stycznia 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego 1)Minister Edukacji kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na
podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji
zawodów szkolnictwa zawodowego , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 grudnia 2017 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego ;
2)
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 lipca 2019 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 grudnia 2017 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2018 r., z wyjątkiem § 1 pkt 2 lit.
a, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 lipca 2019 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r.
”
.
1)
Minister Edukacji kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na
podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego1)Obecnie działem administracji rządowej - oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
Na podstawie art. 46 ust. 12)Art. 46 zmieniony przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie
ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.
U. poz. 2245 i 2432, z 2019 r. poz. 534, 1287 i 2248, z 2021 r. poz. 4 oraz z 2022 r.
poz. 1116), która weszła w życie z dniem 1 września 2019 r.; zgodnie z art. 169 ust.
2 tej ustawy dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 46 ust. 1
ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900, 1672,
1718 i 2005), zachowują moc do dnia 31 sierpnia 2028 r., oraz mogą być zmieniane na
podstawie tych przepisów. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Określa się klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego, stanowiącą załącznik do rozporządzenia.
23)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 lipca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. poz. 1536), które weszło w życie z dniem 1 września 2019 r..
Klasyfikację, o której mowa w ust. 1, stosuje się:
1)
w roku szkolnym 2019/2020 w:
a)
klasach II i III dotychczasowego czteroletniego technikum,
b)
klasie I branżowej szkoły I stopnia w odniesieniu do oddziałów dla uczniów będących
absolwentami dotychczasowego gimnazjum, którzy rozpoczęli naukę z dniem 1 lutego 2019 r.,
c)
klasach II i III branżowej szkoły I stopnia w odniesieniu do oddziałów dla uczniów
będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum,
d)
semestrach II-V szkoły policealnej,
2)
w roku szkolnym 2020/2021 w:
a)
klasach III i IV dotychczasowego czteroletniego technikum,
b)
klasie II branżowej szkoły I stopnia będącej kontynuacją klasy, o której mowa w pkt
1 lit. b,
c)
klasie III branżowej szkoły I stopnia w odniesieniu do oddziałów dla uczniów będących
absolwentami dotychczasowego gimnazjum,
d)
semestrach IV i V szkoły policealnej,
3)
w roku szkolnym 2021/2022 w:
a)
klasie IV dotychczasowego czteroletniego technikum,
b)
klasie III branżowej szkoły I stopnia będącej kontynuacją klasy, o której mowa w pkt
2 lit. b
- zgodnie z art. 94 ust. 4 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe,
ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw .
§ 2.
Od roku szkolnego 2018/2019 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie prowadzi
się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) w zawodzie technik
farmaceutyczny. Kształcenie w tym zawodzie prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji,
na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
2)
Art. 46 zmieniony przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie
ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.
U. poz. 2245 i 2432, z 2019 r. poz. 534, 1287 i 2248, z 2021 r. poz. 4 oraz z 2022 r.
poz. 1116), która weszła w życie z dniem 1 września 2019 r.; zgodnie z art. 169 ust.
2 tej ustawy dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 46 ust. 1
ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900, 1672,
1718 i 2005), zachowują moc do dnia 31 sierpnia 2028 r., oraz mogą być zmieniane na
podstawie tych przepisów.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia
31 lipca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa
zawodowego (Dz. U. poz. 1536), które weszło w życie z dniem 1 września 2019 r.
4)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2018 r. poz. 2432, z 2019 r.
poz. 534, 1287 i 2248, z 2021 r. poz. 4 oraz z 2022 r. poz. 1116.
Załącznik - Klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego5)Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 grudnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. poz. 2356), które weszło w życie z dniem 1 września 2018 r. ‒ w zakresie pozycji dotyczącej zawodu „Technik informatyk” o symbolu cyfrowym 351203 wszedł w życie z dniem 19 grudnia 2017 r.
Klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego to usystematyzowany układ tabelaryczny
obejmujący:
1)
nazwy zawodów nauczanych w systemie oświaty, uporządkowanych według grup wielkich,
dużych i średnich zgodnych z nazwami grup ustalonymi w klasyfikacji zawodów i specjalności
na potrzeby rynku pracy, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 36
ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku
pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 735, 1429, 1723 i 1737);
2)
poziomy Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji pełnych;
3)
wnioskodawców - ministrów, na wniosek których wprowadzono zawody do klasyfikacji (ministrów
właściwych w zakresie danego zawodu - wyznaczonych ze względu na odpowiedni dział
administracji rządowej, wskazany w ustawie z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji
rządowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2512 oraz z 2023 r. poz. 2029);
4)
obszary kształcenia, do których są przypisane poszczególne zawody wpisane do klasyfikacji
zawodów szkolnictwa zawodowego;
5)
typy szkół ponadpodstawowych, w których może odbywać się kształcenie w danym zawodzie,
tj. trzyletnią branżową szkołę I stopnia, dwuletnią branżową szkołę II stopnia, pięcioletnie
technikum oraz szkołę policealną o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku;
6)
nazwy kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie lub brak wyodrębnienia kwalifikacji w
zawodzie (zawody szkolnictwa artystycznego);
7)
poziomy Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji cząstkowych;
8)
możliwość prowadzenia kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zakresie
kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie;
9)
szczególne uwarunkowania lub ograniczenia związane z kształceniem w danym zawodzie,
zawarte we wnioskach ministrów właściwych w zakresie zawodów.
Klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego określa nazwy zawodów dla zawodów nauczanych
w systemie oświaty na poziomie branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły II stopnia,
technikum i szkoły policealnej oraz przypisany do nich poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji
dla kwalifikacji pełnych nadawanych w systemie oświaty, których osiągnięcie potwierdza
dyplom wydany przez okręgową komisję egzaminacyjną. Klasyfikacja określa także kwalifikacje
cząstkowe wyodrębnione w zawodzie (K1, K2), których osiągnięcie potwierdza świadectwo
wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną, po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji, wraz z przypisanym do nich poziomem Polskiej
Ramy Kwalifikacji. Kwalifikacje w zawodzie wyodrębnione w ramach poszczególnych zawodów
są opisane w podstawie programowej kształcenia w zawodach jako zestawy oczekiwanych
efektów kształcenia: wiedzy, umiejętności zawodowych oraz kompetencji personalnych
i społecznych, pozwalające na samodzielne wykonywanie zadań zawodowych. Kształcenie
w zakresie kwalifikacji jest prowadzone na realizowanych zgodnie z podstawą programową
kształcenia w zawodach kwalifikacyjnych kursach zawodowych, których ukończenie umożliwia
przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej
kwalifikacji. Klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego wskazuje także kwalifikacje,
dla których nie przewidziano możliwości prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych.
Wyłączenie możliwości prowadzenia kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych
dotyczy zarówno zawodów, w których wyodrębniono kwalifikacje, jak i zawodów, w których
nie wyodrębnia się kwalifikacji. Zawody, w których nie wyodrębnia się kwalifikacji,
to zawody szkolnictwa artystycznego, dla których ministrem właściwym jest minister
do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, określający w drodze odrębnego
rozporządzenia podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego
w publicznych szkołach artystycznych.
Zawody wpisane do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego to zawody jednokwalifikacyjne
i dwukwalifikacyjne, w których kwalifikacje oznaczono odpowiednio symbolami porządkowymi
K1 i K2.
Zawody jednokwalifikacyjne to przede wszystkim zawody ujęte w grupach wielkich 6,
7 i 8, nauczane w branżowej szkole I stopnia. Ponadto, wśród zawodów jednokwalifikacyjnych
znajdują się zawody nauczane zarówno na poziomie technikum, jak i szkoły policealnej,
jak również zawody nauczane wyłącznie w technikum oraz zawody nauczane wyłącznie w
szkole policealnej.
Wśród zawodów, w których kształcenie jest prowadzone w technikum, dominują zawody
dwukwalifikacyjne. W zawodach nauczanych w technikum pierwszą kwalifikacją (K1) jest
w wielu przypadkach kwalifikacja ustalona dla zawodu nauczanego w branżowej szkole
I stopnia, a stanowiąca merytoryczną i programową podbudowę do nabywania kolejnych
- wyższych -kwalifikacji w zawodzie w ramach tego samego obszaru kształcenia. W zawodach
tzw. szerokoprofilowych, dla których podbudowę merytoryczną i programową stanowi wiele
zawodów nauczanych w branżowej szkole I stopnia, przewidziano możliwość alternatywnego
wyboru kwalifikacji stanowiących pierwszą kwalifikację w zawodzie (K1), np. w zawodzie
technik mechanik jako kwalifikację K1 przewidziano alternatywnie kwalifikacje wyodrębnione
dla jednego z trzech zawodów: mechanik-monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek
skrawających albo ślusarz.
Kształcenie w branżowej szkole II stopnia będzie odbywało się w zawodach, dla których
przewidziano kształcenie w tym typie szkoły - będą to zawody kształcone na poziomie
technika, które posiadają kwalifikację wspólną z zawodem nauczanym w branżowej szkole
I stopnia. Tym samym w branżowej szkole II stopnia kształcenie będzie prowadzone wyłącznie
w tych zawodach, które stanowią kontynuację kształcenia w branżowej szkole I stopnia.
W branżowej szkole II stopnia będzie realizowana jedynie druga kwalifikacja cząstkowa
(K2) wyodrębniona w danym zawodzie na poziomie technika.
Dla celów kształcenia w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wskazano obszary
kształcenia, do których są przypisane poszczególne zawody. Obszary kształcenia obejmują
zestawy zawodów pogrupowanych pod względem wspólnych lub zbliżonych kwalifikacji wymaganych
do realizacji zadań zawodowych w obrębie danego zawodu. W ramach danego obszaru kształcenia
możliwa jest konsolidacja zasobów edukacyjnych i kadrowych w centrach kształcenia
zawodowego i ustawicznego, umożliwiająca racjonalne wykorzystanie potencjału szkół
i placówek systemu oświaty. Uwzględniając Polską Klasyfikację Działalności (PKD),
wyodrębniono następujące obszary kształcenia:
1)
administracyjno-usługowy (AU);
2)
budowlany (BD);
3)
elektryczno-elektroniczny (EE);
4)
mechaniczny i górniczo-hutniczy (MG);
5)
rolniczo-leśny z ochroną środowiska (RL);
6)
turystyczno-gastronomiczny (TG);
7)
medyczno-społeczny (MS);
8)
artystyczny (ST).
Zawody wpisane do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego ujęto w grupy wielkie,
duże i średnie, zgodnie z podziałem zawodów ustalonym w klasyfikacji zawodów i specjalności
na potrzeby rynku pracy. Dla przejrzystości klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego
zrezygnowano w niej z podziału na grupy elementarne. W klasyfikacji zawodów szkolnictwa
zawodowego zawody zostały ujęte w grupach wielkich od 3 do 9. Symbol cyfrowy zawodu
przyjęty w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego jest zgodny z symbolem cyfrowym
zawodu przyjętym w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Zawodom
nowo wprowadzonym do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, które nie są ujęte
w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, zostały nadane nowe
symbole cyfrowe, kolejne odpowiednio w danej grupie wielkiej, dużej, średniej i elementarnej
klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy.
Dla uproszczenia w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego przyjęto tradycyjne
nazwy zawodów rodzaju męskiego, nazwy zaś rodzaju żeńskiego zastosowano tylko w niektórych
zawodach, wyraźnie zdominowanych przez kobiety. Nie powinno to mieć wpływu na klasyfikowanie
osób do określonych zawodów.
Objaśnienia symboli
|
1) Klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego ma także zastosowanie do dotychczasowego
czteroletniego technikum oraz do klas tego czteroletniego technikum w pięcioletnim
technikum:
1)
w klasie I czteroletniego technikum - w latach szkolnych 2017/2018-2019/2020;
2)
w klasie II czteroletniego technikum - w latach szkolnych 2018/2019-2020/2021;
3)
w klasie III czteroletniego technikum - w latach szkolnych 2019/2020-2021/2022;
4)
w klasie IV czteroletniego technikum - w latach szkolnych 2020/2021-2022/2023.
Dla oznaczenia typu szkoły ponadpodstawowej, w którym może odbywać się kształcenie,
przyjęto znak „X” w przypadku branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły II stopnia
oraz technikum. W przypadku szkoły policealnej wskazano długość okresu kształcenia
w latach. Znakiem „X” oznaczono także możliwość prowadzenia kształcenia na kwalifikacyjnych
kursach zawodowych w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie.
Obszary kształcenia, do których są przypisane poszczególne zawody wskazane w klasyfikacji
zawodów szkolnictwa zawodowego, w odpowiedniej kolumnie tabeli klasyfikacji właściwej
oznaczono w poniższy sposób:
1)
AU - administracyjno-usługowy;
2)
BD - budowlany;
3)
EE - elektryczno-elektroniczny;
4)
MG - mechaniczny i górniczo-hutniczy;
5)
RL - rolniczo-leśny z ochroną środowiska;
6)
TG - turystyczno-gastronomiczny;
7)
MS - medyczno-społeczny;
8)
ST - artystyczny.
Struktura klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Klasyfikacja właściwa
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5)
Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia
7 grudnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa
zawodowego (Dz. U. poz. 2356), które weszło w życie z dniem 1 września 2018 r. ‒ w
zakresie pozycji dotyczącej zawodu „Technik informatyk” o symbolu cyfrowym 351203
wszedł w życie z dniem 19 grudnia 2017 r.