Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 17 kwietnia 2023 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w
sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do rozpatrywania
odwołań od wyników egzaminu komorniczego
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do rozpatrywania odwołań od wyników egzaminu komorniczego
- Załącznik - Formularz zgłoszenia kandydata na członka komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do rozpatrywania odwołań od wyników egzaminu komorniczego (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie komisji
egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do rozpatrywania odwołań
od wyników egzaminu komorniczego , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 marca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do rozpatrywania
odwołań od wyników egzaminu komorniczego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 marca 2021 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości
do rozpatrywania odwołań od wyników egzaminu komorniczego , które stanowią:
„
§ 2.
Do spraw wszczętych przed komisją odwoławczą, a niezakończonych przed dniem wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy rozporządzenia, o którym
mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do rozpatrywania odwołań od wyników egzaminu komorniczego
Na podstawie art. 128 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb i termin zgłaszania kandydatów na członków komisji egzaminacyjnej II stopnia
przy Ministrze Sprawiedliwości do rozpatrywania odwołań od wyników egzaminu komorniczego,
zwanej dalej „komisją odwoławczą”;
2)
termin powołania komisji odwoławczej;
3)
wysokość wynagrodzenia przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i członków komisji
odwoławczej oraz tryb jego wypłacania;
4)
tryb i sposób działania komisji odwoławczej;
5)
sposób zorganizowania obsługi administracyjno-biurowej komisji odwoławczej.
§ 2.
1.
Krajowa Rada Komornicza zgłasza kandydatów na członków komisji odwoławczej w terminie
45 dni przed upływem kadencji dotychczasowej komisji odwoławczej. W przypadku, o którym
mowa w art. 125 ust. 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, zwanej dalej „ustawą”, termin ten wynosi 14 dni od dnia wystąpienia przez Ministra
Sprawiedliwości do Krajowej Rady Komorniczej o wskazanie kandydatów.
2.
Kandydatów na członków komisji odwoławczej Krajowa Rada Komornicza zgłasza na formularzu,
którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§ 3.
Minister Sprawiedliwości powołuje komisję odwoławczą niezwłocznie po upływie kadencji
dotychczasowej komisji odwoławczej, a w przypadku, o którym mowa w art. 125 ust. 2
ustawy, niezwłocznie po wskazaniu kandydatów na członków komisji odwoławczej przez
Krajową Radę Komorniczą.
§ 4.
1.
Przewodniczący komisji odwoławczej, za udział w pracach komisji odwoławczej związanych
z rozpatrywaniem odwołań od wyników danego egzaminu komorniczego, otrzymuje wynagrodzenie:
1)
za każdy dzień posiedzenia trwającego nie krócej niż 6 godzin, w wysokości 960 zł,
2)
za każdy dzień posiedzenia trwającego krócej niż 6 godzin, w wysokości 480 zł,
3)
za sporządzenie pisemnej opinii wraz ze stanowiskiem, w wysokości 160 zł
- jednakże łączne wynagrodzenie nie może być większe niż 12 800 zł.
2.
Zastępca przewodniczącego komisji odwoławczej za kierowanie pracami komisji na posiedzeniach
pod nieobecność przewodniczącego komisji otrzymuje wynagrodzenie określone w ust.
1 pkt 1 i 2, natomiast w pozostałych przypadkach - wynagrodzenie określone w ust.
3, jednakże łączne wynagrodzenie nie może być większe niż 11 200 zł.
3.
Członek komisji odwoławczej, za udział w pracach komisji odwoławczej związanych z
rozpatrywaniem odwołań od wyników danego egzaminu komorniczego, otrzymuje wynagrodzenie:
1)
za każdy dzień posiedzenia trwającego nie krócej niż 6 godzin, w wysokości 480 zł,
2)
za każdy dzień posiedzenia trwającego krócej niż 6 godzin, w wysokości 160 zł,
3)
za sporządzenie pisemnej opinii wraz ze stanowiskiem, w wysokości 160 zł
- jednakże łączne wynagrodzenie nie może być większe niż 9600 zł.
4.
Wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1-3, są wypłacane na pisemny wniosek przewodniczącego
komisji odwoławczej po zakończeniu prac komisji odwoławczej i przekazaniu Ministrowi
Sprawiedliwości protokołu zbiorczego z jej prac.
§ 5.
1.
Prace komisji odwoławczej odbywają się na posiedzeniach.
1a1)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do rozpatrywania odwołań od wyników egzaminu komorniczego (Dz. U. poz. 495), które weszło w życie z dniem 19 marca 2021 r..
W uzasadnionych przypadkach posiedzenia komisji odwoławczej mogą odbywać się przy
wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (posiedzenie
zdalne).
2.
Przewodniczący komisji odwoławczej wyznacza miejsce, terminy i sposób odbywania posiedzeń
komisji oraz kieruje jej pracami, w szczególności:2)Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 1.
1)
rozdziela pracę pomiędzy siebie i członków komisji odwoławczej, wskazując osobę odpowiedzialną
za sporządzenie pisemnej opinii dotyczącej zasadności poszczególnych zarzutów podniesionych
w odwołaniu, mając na uwadze zakres odwołania, doświadczenie i wiedzę członków komisji
odwoławczej, a także zapewnienie możliwie równego rozdziału prac;
2)
wskazuje członka komisji odwoławczej lub członków komisji odwoławczej, którzy referują
daną sprawę komisji odwoławczej.
3.
Przewodniczący lub członek komisji odwoławczej, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, sporządza
pisemną opinię dotyczącą zasadności poszczególnych zarzutów podniesionych w odwołaniu
wraz ze stanowiskiem.
4.
Głosowanie jest jawne. Komisja odwoławcza w pierwszej kolejności głosuje nad ostateczną
oceną pracy pisemnej zawierającej rozwiązanie zadania z tej części egzaminu komorniczego,
której dotyczy odwołanie, a następnie głosuje w sprawie zaskarżonej uchwały.
4a3)Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Podczas posiedzenia zdalnego głosowanie przeprowadza się imiennie w ten sposób, że
przewodniczący komisji odwoławczej lub osoba przez niego wyznaczona wyczytują nazwiska
uprawnionych do głosowania, którzy informują o swoim głosie. Przed zarządzeniem głosowania
przewodniczący każdorazowo sprawdza obecność członków komisji odwoławczej uczestniczących
zdalnie w posiedzeniu. Ust. 4 stosuje się.
4b3)Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Uchwały podjęte na posiedzeniu zdalnym podpisują w trybie obiegowym przewodniczący
i członkowie komisji odwoławczej biorący udział w posiedzeniu zdalnym, przy czym przewodniczący
zamieszcza wzmiankę o podjęciu uchwały w tym trybie.
54)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Sporządza się protokół posiedzenia komisji odwoławczej uwzględniający podział pracy
pomiędzy członków komisji odwoławczej, a także uwagi zgłaszane przez członków komisji
odwoławczej przed podjęciem uchwały, który podpisują przewodniczący, zastępca przewodniczącego
oraz członkowie komisji odwoławczej biorący udział w posiedzeniu, z zastrzeżeniem
ust. 5a.
5a5)Dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Protokół posiedzenia zdalnego podpisuje przewodniczący komisji odwoławczej. Protokół
może sporządzić osoba wyznaczona przez Ministra Sprawiedliwości do obsługi administracyjno-biurowej
komisji odwoławczej.
6.
Niezwłocznie po zakończeniu prac komisji odwoławczej sporządza się protokół zbiorczy
z jej prac, który zawiera w szczególności określenie liczby rozpatrzonych odwołań
ze wskazaniem przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego lub członków komisji odwoławczej,
którzy sporządzali w sprawach tych odwołań pisemną opinię wraz ze stanowiskiem.
§ 6.
1.
W ramach obsługi administracyjno-biurowej komisji odwoławczej Minister Sprawiedliwości:
1)
zapewnia miejsce i odpowiednie warunki pracy komisji odwoławczej;
2)
wyznacza pracowników do obsługi administracyjno-biurowej komisji odwoławczej;
3)
zapewnia przechowanie odwołań i dokumentacji związanej z ich rozpatrywaniem.
2.
Pracownicy wyznaczeni do obsługi administracyjno-biurowej komisji odwoławczej biorą
udział w posiedzeniach komisji odwoławczej.
§ 7.
W 2019 r. Krajowa Rada Komornicza zgłosi kandydatów na członków komisji odwoławczej
w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przez Ministra Sprawiedliwości o ich wskazanie.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.6)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze
Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyniku egzaminu komorniczego (Dz. U. z 2016 r.
poz. 46), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na
podstawie art. 300 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. poz.
771, 1443, 1669 i 2244).
1)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 marca 2021 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze
Sprawiedliwości do rozpatrywania odwołań od wyników egzaminu komorniczego (Dz. U.
poz. 495), które weszło w życie z dniem 19 marca 2021 r.
2)
Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 1.
3)
Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
5)
Dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
6)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze
Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyniku egzaminu komorniczego (Dz. U. z 2016 r.
poz. 46), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na
podstawie art. 300 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. poz.
771, 1443, 1669 i 2244).