Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 17 grudnia 2015 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w
sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw
odwołań od wyniku egzaminu komorniczego
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyniku egzaminu komorniczego
- Załącznik nr 1 - Formularz zgłoszenia kandydata na członka komisji odwoławczej do spraw odwołań od wyniku egzaminu komorniczego (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie komisji
egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyniku
egzaminu komorniczego , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw
odwołań od wyniku egzaminu komorniczego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości
do spraw odwołań od wyniku egzaminu komorniczego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyniku egzaminu komorniczego
Na podstawie art. 31i pkt 7 i 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb i termin zgłaszania przez Krajową Radę Komorniczą kandydatów na członków komisji
egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyniku
egzaminu komorniczego, zwanej dalej „komisją odwoławczą”;
2)
tryb i sposób działania komisji odwoławczej;
3)
wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji odwoławczej oraz tryb jego
wypłacania.
§ 2.
1.
Krajowa Rada Komornicza zgłasza kandydatów na członków komisji odwoławczej w terminie
45 dni przed upływem kadencji dotychczasowej komisji odwoławczej. W przypadku, o którym
mowa w art. 31h ust. 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, termin ten wynosi 14 dni od dnia wystąpienia przez Ministra Sprawiedliwości do Krajowej
Rady Komorniczej o wskazanie kandydatów.
2.
Kandydatów na członków komisji odwoławczej Krajowa Rada Komornicza zgłasza na formularzu,
którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 3.
1.
Prace komisji odwoławczej odbywają się na posiedzeniach.
2.
W posiedzeniach komisji odwoławczej, poza jej członkami, mogą uczestniczyć wyznaczone
przez Ministra Sprawiedliwości osoby, zapewniające obsługę administracyjną i techniczną
komisji odwoławczej.
3.
Przewodniczący komisji odwoławczej wyznacza miejsca i terminy posiedzeń komisji oraz
kieruje jej pracami, w tym w szczególności:
1)
rozdziela pracę pomiędzy siebie i członków komisji odwoławczej, wskazując osobę odpowiedzialną
za sporządzenie pisemnej opinii dotyczącej zasadności poszczególnych zarzutów podniesionych
w odwołaniu, mając na uwadze zakres odwołania, doświadczenie i wiedzę członków komisji
odwoławczej, a także zapewnienie możliwie równego rozdziału prac;
2)
wskazuje członka komisji odwoławczej lub członków komisji odwoławczej, którzy referują
daną sprawę komisji odwoławczej;
3)
wyznacza członka komisji odwoławczej, który sporządza protokół każdego posiedzenia
komisji odwoławczej oraz protokół końcowy prac tej komisji.
4.
Przewodniczący lub członek komisji odwoławczej, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, sporządza
pisemną opinię dotyczącą zasadności zarzutów podniesionych w odwołaniu wraz ze stanowiskiem.
5.
Głosowanie jest jawne. Komisja odwoławcza w pierwszej kolejności głosuje nad ostateczną
oceną z zadań pisemnych z egzaminu komorniczego, której dotyczy odwołanie, a następnie
w sprawie zaskarżonej uchwały.
6.
Z posiedzeń komisji odwoławczej sporządza się protokół uwzględniający podział pracy
pomiędzy członków komisji odwoławczej, a także uwagi zgłaszane przez członków komisji
odwoławczej przed podjęciem uchwały, który podpisują przewodniczący i wszyscy członkowie
komisji odwoławczej.
7.
Niezwłocznie po zakończeniu prac komisji odwoławczej sporządza się protokół końcowy
z jej prac, który zawiera w szczególności określenie liczby rozpatrzonych odwołań
ze wskazaniem przewodniczącego lub członków komisji odwoławczej, którzy sporządzili
pisemną opinię wraz ze stanowiskiem.
§ 4.
12)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyniku egzaminu komorniczego (Dz. U. poz. 1920), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2015 r..
Przewodniczący komisji odwoławczej za udział w pracach komisji odwoławczej otrzymuje
wynagrodzenie:
1)
za każdy dzień posiedzenia trwającego nie krócej niż 6 godzin, w wysokości 960 zł,
2)
za każdy dzień posiedzenia trwającego krócej niż 6 godzin, w wysokości 480 zł,
3)
za sporządzenie pisemnej opinii wraz ze stanowiskiem, w wysokości 160 zł
- jednakże łączne wynagrodzenie nie może być większe niż 12 800 zł.
22)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyniku egzaminu komorniczego (Dz. U. poz. 1920), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2015 r..
Członek komisji odwoławczej za udział w pracach komisji odwoławczej otrzymuje wynagrodzenie:
1)
za każdy dzień posiedzenia trwającego nie krócej niż 6 godzin, w wysokości 480 zł,
2)
za każdy dzień posiedzenia trwającego krócej niż 6 godzin, w wysokości 160 zł,
3)
za sporządzenie pisemnej opinii wraz ze stanowiskiem, w wysokości 160 zł
- jednakże łączne wynagrodzenie nie może być większe niż 9600 zł.
3.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, jest wypłacane na pisemny wniosek przewodniczącego
komisji odwoławczej złożony Ministrowi Sprawiedliwości wraz z protokołem końcowym
z prac komisji odwoławczej.
§ 5.
Termin do zgłoszenia kandydatów na członków komisji odwoławczej powoływanej po raz
pierwszy po wejściu w życie ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych
zawodów dla Krajowej Rady Komorniczej wynosi 14 dni od dnia złożenia wniosku przez Ministra
Sprawiedliwości o wskazanie kandydatów.
§ 6.
W roku 2014 podstawą ustalenia wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji odwoławczej
jest przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2010 r., ogłoszone w Dzienniku Urzędowym
Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu
Ubezpieczeń Społecznych .
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia4)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 30 grudnia 2013 r..
1)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r.
poz. 1045, 1224, 1311, 1561, 1670, 1830 i 1890.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17
grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia
przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyniku egzaminu komorniczego (Dz.
U. poz. 1920), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.
3)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r.
poz. 1240, 1302 i 1311.
4)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 30 grudnia 2013 r.