Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 25 kwietnia 2022 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym
- Załącznik nr 1 -
- Załącznik nr 2 -
- Załącznik nr 3 - Etykieta informująca o przyjęciu przez organ celny zgłoszenia celnego (wzór)
- Załącznik nr 4 - Etykieta informująca o przesłaniu zgłoszenia celnego (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie zgłoszeń celnych
w obrocie pocztowym , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 czerwca
2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie zgłoszeń
celnych w obrocie pocztowym , który stanowi:
„
§ 12.
Wzory dokumentów potwierdzających dokonanie zgłoszenia celnego określone w załącznikach
nr 1 i 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego
trybu i warunków przedstawiania towarów i dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym mogą być stosowane do dnia 31 grudnia 2016 r.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 czerwca
2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2021 r., z wyjątkiem § 1 pkt 3 w zakresie
§ 5 ust. 3, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
Na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
dokumenty, na podstawie których odbywa się przewóz przesyłek pocztowych wprowadzanych
na obszar celny Unii Europejskiej, zwanej dalej „Unią”, i wyprowadzanych poza ten
obszar;
2)
tryb przedstawiania towarów i dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym, realizowanym
przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe .
§ 1a2)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym (Dz. U. poz. 1184), które weszło w życie z dniem 1 lipca 2021 r..
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
unijny kodeks celny - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października
2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 3)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 287 z 29.10.2013,
str. 90, Dz. Urz. UE L 267 z 30.09.2016, str. 2, Dz. Urz. UE L 354 z 23.12.2016, str.
32, Dz. Urz. UE L 42 z 18.02.2017, str. 43, Dz. Urz. UE L 83 z 25.03.2019, str. 38
oraz Dz. Urz. UE L 111 z 25.04.2019, str. 54.;
2)
rozporządzenie delegowane - rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniające
rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych
zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego 4)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 69 z 15.03.2016,
str. 1, Dz. Urz. UE L 87 z 02.04.2016, str. 35, Dz. Urz. UE L 111 z 27.04.2016, str.
1, Dz. Urz. UE L 101 z 13.04.2017, str. 164, Dz. Urz. UE L 101 z 13.04.2017, str.
205, Dz. Urz. UE L 192 z 30.07.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 192 z 30.07.2018, str.
62, Dz. Urz. UE L 204 z 13.08.2018, str. 11, Dz. Urz. UE L 96 z 05.04.2019, str. 1,
Dz. Urz. UE L 181 z 05.07.2019, str. 2, Dz. Urz. UE L 203 z 26.06.2020, str. 1, Dz.
Urz. UE L 434 z 23.12.2020, str. 8, Dz. Urz. UE L 48 z 11.02.2021, str. 8, Dz. Urz.
UE L 63 z 23.02.2021, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 396 z 10.11.2021, str. 10.;
3)
rozporządzenie wykonawcze - rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające
szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny 5)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 87 z 02.04.2016,
str. 35, Dz. Urz. UE L 101 z 13.04.2017, str. 200, Dz. Urz. UE L 149 z 13.06.2017,
str. 19, Dz. Urz. UE L 101 z 20.04.2018, str. 22, Dz. Urz. UE L 157 z 20.06.2018,
str. 27, Dz. Urz. UE L 317 z 14.12.2018, str. 57, Dz. Urz. UE L 77 z 20.03.2019, str.
61, Dz. Urz. UE L 234 z 11.09.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 206 z 30.06.2020, str. 8,
Dz. Urz. UE L 387 z 19.11.2020, str. 1, Dz. Urz. UE L 416 z 11.12.2020, str. 48 oraz
Dz. Urz. UE L 63 z 23.02.2021, str. 386.;
4)
rozporządzenie ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych - rozporządzenie Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy
system zwolnień celnych ;
5)
Prawo celne - ustawę z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne.
§ 2.
Przewóz przesyłek pocztowych wprowadzanych na obszar celny Unii i wyprowadzanych poza
ten obszar odbywa się na podstawie międzynarodowych dokumentów pocztowych, w szczególności
wykazów zdawczych: CN 37, CN 38, CN 41, CN 47 lub dokumentu wysyłki (CONSIGNMENT).
§ 36)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
W przypadkach, o których mowa w art. 288 i art. 289 ust. 1 oraz art. 290 ust. 1 rozporządzenia
wykonawczego, etykiety na przesyłkach pocztowych i towarzyszących im dokumentach umieszcza
operator wyznaczony.
§ 47)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
1.
Przesyłki pocztowe, które zostały wprowadzone na obszar celny Unii, są przedstawiane
organom celnym właściwym do obsługi obrotu pocztowego, podczas dokonywania zgłoszeń
celnych, o których mowa w § 6, wraz z deklaracjami CN 22 lub CN 23 albo z wykorzystaniem
komunikatów będących elektronicznymi odpowiednikami tych deklaracji.
2.
W przypadku przedstawienia organowi celnemu przesyłki pocztowej bez deklaracji CN
23 organ celny może przyjąć w charakterze takiej deklaracji kartę dokumentu CP 72,
jeżeli karta ta zawiera nie mniejszy zakres danych niż deklaracja CN 23.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do przedstawiania przesyłek pocztowych,
które po wprowadzeniu na obszar celny Unii zostaną objęte procedurą tranzytu.
4.
W przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, przedstawienie przesyłek pocztowych
organom celnym jest dokonywane na podstawie wpisu do ewidencji, o której mowa w §
5 ust. 2.
§ 57)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
1.
Zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu, o którym mowa w art.
143a rozporządzenia delegowanego, dotyczące przesyłek pocztowych zawierających towary
zwolnione z należności celnych przywozowych na podstawie:
1)
art. 25 ust. 1 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych,
z wyłączeniem towarów, o których mowa w art. 27 lit. a i b tego rozporządzenia, i
zwolnione z podatku w trybie przepisów odrębnych, może być dokonane przez operatora
wyznaczonego, działającego jako przedstawiciel pośredni, o którym mowa w art. 18 unijnego kodeksu celnego, zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym;
2)
art. 23 ust. 1 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych,
może być dokonane przez operatora wyznaczonego zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym,
w terminie do 5. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, o ile są spełnione
łącznie następujące wymogi:
a)
operator wyznaczony działa jako przedstawiciel pośredni, o którym mowa w art. 18 unijnego kodeksu celnego,
b)
pobrany podatek z tytułu importu towaru jest wykazywany w zgłoszeniu celnym zgodnie
z art. 138i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ,
c)
operator wyznaczony prowadzi ewidencję, o której mowa w ust. 2, i udostępnia ją zgodnie
z ust. 3.
2.
Zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest składane na podstawie danych
zawartych w ewidencji prowadzonej w postaci elektronicznej, obejmujących:
1)
dane identyfikacyjne nadawcy przesyłki pocztowej;
2)
dane identyfikacyjne odbiorcy przesyłki pocztowej;
3)
sześciocyfrowy kod Zharmonizowanego Systemu Oznaczenia i Kodowania (kod HS) oraz opis
towaru;
4)
ilość towaru;
5)
wartość towaru w walucie sprzedaży oraz kod tej waluty;
6)
wartość towaru w walucie polskiej;
7)
koszty ubezpieczenia i transportu, o ile są znane;
8)
wysokość kwoty należnego podatku od towarów i usług;
9)
numer przesyłki pocztowej;
10)
dokument związany z przywozem towaru poprzedzający wpis do ewidencji, o ile występuje;
11)
datę dokonania wpisu do ewidencji;
12)
datę:
a)
poboru podatku od towarów i usług i datę doręczenia przesyłki pocztowej odbiorcy albo
b)
dokonania zwrotu niedoręczonej przesyłki pocztowej poza obszar celny Unii, ze wskazaniem
szczegółowych informacji potwierdzających zwrot takiej przesyłki, albo
c)
zniszczenia niedoręczonej przesyłki pocztowej, ze wskazaniem szczegółowych informacji
dotyczących decyzji organu celnego w sprawie zniszczenia takiej przesyłki;
13)
adnotacje.
38)Wszedł w życie z dniem 30 czerwca 2021 r..
Ewidencja jest zatwierdzana przez organ celny, do którego jest składane zgłoszenie
celne, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, na wniosek operatora wyznaczonego, przed złożeniem
po raz pierwszy takiego zgłoszenia oraz udostępniana organowi celnemu na każde jego
żądanie.
§ 67)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
1.
Zgłoszenia celne, o których mowa w art. 143a i art. 144 rozporządzenia delegowanego,
są dokonywane z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, zgodnie z wymogami dotyczącymi
elektronicznych zgłoszeń celnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie
art. 19 ust. 1 Prawa celnego.
2.
W przypadku gdy przesyłka pocztowa zawiera towary:
1)
inne niż określone w art. 144 rozporządzenia delegowanego albo
2)
określone w art. 144 rozporządzenia delegowanego, ale zgłoszenie celne nie jest dokonywane
przez operatora wyznaczonego
- zgłoszenia celnego dokonuje się zgodnie z ust. 1 albo na formularzu Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (SAD), o którym
mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 Prawa celnego.
3.
Do zgłoszeń celnych, o których mowa w ust. 1 i 2, przepisy art. 163 ust. 1 i 2 unijnego kodeksu celnego stosuje się odpowiednio.
§ 7.
3.
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu czasopism i książek
zawartych w przesyłkach pocztowych można dokonać w miesięcznych okresach rozliczeniowych,
w terminie do 5. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, na podstawie wykazów
rejestracyjnych prowadzonych w uzgodnieniu z organem celnym, do którego zgłoszenie
to jest składane. Zgłoszenie celne powinno zawierać elementy kalkulacyjne z dnia jego
przyjęcia.
§ 810)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Przesyłki pocztowe zawierające towary przeznaczone do wywozu poza obszar celny Unii
są przedstawiane organom celnym właściwym do obsługi obrotu pocztowego wraz z deklaracjami
CN 22 lub CN 23 albo z wykorzystaniem komunikatów będących elektronicznymi odpowiednikami
tych deklaracji. Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 9.
§ 10.
112)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Z uwzględnieniem art. 6 ust. 3 lit. b unijnego kodeksu celnego, w przypadku gdy przesyłka pocztowa zawiera towary inne niż określone w art. 141
ust. 2 akapit drugi lub w art. 141 ust. 4 rozporządzenia delegowanego, należy dokonać
zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego,
zgodnie z wymogami dotyczącymi elektronicznych zgłoszeń celnych, o których mowa w
przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 Prawa celnego.
2.
Po dokonaniu zgłoszenia celnego, o którym mowa w ust. 1, przesyłki pocztowe są przedstawiane
przez urzędy pocztowe organom celnym wraz z:
113)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
deklaracjami celnymi CN 22 lub CN 23 albo z wykorzystaniem komunikatów będących elektronicznymi
odpowiednikami tych deklaracji oraz
2)
naklejoną na te przesyłki przez urząd pocztowy, wypełnioną przez nadawcę etykietą,
informującą o przyjęciu przez organ celny zgłoszenia celnego, której wzór stanowi
załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
W przypadku gdy zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 1, zostało przesłane do urzędu
wywozu będącego jednocześnie urzędem wyprowadzenia, o którym mowa w art. 329 ust.
7 rozporządzenia wykonawczego, urząd pocztowy, w którym przesyłka pocztowa zostanie
nadana, nakleja na niej wypełnioną przez nadawcę etykietę, informującą o przesłaniu
zgłoszenia celnego, której wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia. Przepis
ust. 2 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
4.
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu czasopism i książek, zawartych w przesyłkach
pocztowych, można dokonać w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 10.
dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, na podstawie wykazów rejestracyjnych
prowadzonych w uzgodnieniu z organem celnym, do którego zgłoszenie to jest składane.
Zgłoszenie celne powinno zawierać elementy kalkulacyjne z dnia jego przyjęcia.
§ 11.
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu towarów w przesyłkach pocztowych, będących
częścią serii podobnych czynności i zawierających towary przeznaczone do celów handlowych,
można dokonać, za zgodą organu celnego, zbiorczo w jednym zgłoszeniu celnym, jeżeli
łączna wartość towarów w przesyłkach pocztowych objętych jednym zgłoszeniem nie przekroczy
równowartości 1000 euro.
§ 12.
(pominięty).14)Zamieszczony w obwieszczeniu.
§ 13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 sierpnia 2016 r.15)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
6 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przedstawiania towarów
i dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1473), które
utraciło moc z dniem 20 sierpnia 2016 r., w związku z wejściem w życie ustawy z dnia
22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo celne oraz niektórych innych ustaw (Dz.
U. poz. 1228).
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
2)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej
z dnia 29 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zgłoszeń celnych
w obrocie pocztowym (Dz. U. poz. 1184), które weszło w życie z dniem 1 lipca 2021 r.
3)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 287 z 29.10.2013,
str. 90, Dz. Urz. UE L 267 z 30.09.2016, str. 2, Dz. Urz. UE L 354 z 23.12.2016, str.
32, Dz. Urz. UE L 42 z 18.02.2017, str. 43, Dz. Urz. UE L 83 z 25.03.2019, str. 38
oraz Dz. Urz. UE L 111 z 25.04.2019, str. 54.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 69 z 15.03.2016,
str. 1, Dz. Urz. UE L 87 z 02.04.2016, str. 35, Dz. Urz. UE L 111 z 27.04.2016, str.
1, Dz. Urz. UE L 101 z 13.04.2017, str. 164, Dz. Urz. UE L 101 z 13.04.2017, str.
205, Dz. Urz. UE L 192 z 30.07.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 192 z 30.07.2018, str.
62, Dz. Urz. UE L 204 z 13.08.2018, str. 11, Dz. Urz. UE L 96 z 05.04.2019, str. 1,
Dz. Urz. UE L 181 z 05.07.2019, str. 2, Dz. Urz. UE L 203 z 26.06.2020, str. 1, Dz.
Urz. UE L 434 z 23.12.2020, str. 8, Dz. Urz. UE L 48 z 11.02.2021, str. 8, Dz. Urz.
UE L 63 z 23.02.2021, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 396 z 10.11.2021, str. 10.
5)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 87 z 02.04.2016,
str. 35, Dz. Urz. UE L 101 z 13.04.2017, str. 200, Dz. Urz. UE L 149 z 13.06.2017,
str. 19, Dz. Urz. UE L 101 z 20.04.2018, str. 22, Dz. Urz. UE L 157 z 20.06.2018,
str. 27, Dz. Urz. UE L 317 z 14.12.2018, str. 57, Dz. Urz. UE L 77 z 20.03.2019, str.
61, Dz. Urz. UE L 234 z 11.09.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 206 z 30.06.2020, str. 8,
Dz. Urz. UE L 387 z 19.11.2020, str. 1, Dz. Urz. UE L 416 z 11.12.2020, str. 48 oraz
Dz. Urz. UE L 63 z 23.02.2021, str. 386.
6)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
8)
Wszedł w życie z dniem 30 czerwca 2021 r.
9)
Przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
11)
Przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
12)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
13)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
14)
Zamieszczony w obwieszczeniu.
15)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
6 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przedstawiania towarów
i dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1473), które
utraciło moc z dniem 20 sierpnia 2016 r., w związku z wejściem w życie ustawy z dnia
22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo celne oraz niektórych innych ustaw (Dz.
U. poz. 1228).
Załącznik nr 1 - 16)Przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
16)
Przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
Załącznik nr 2 - 16)Przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
16)
Przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.