Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnejz dnia 21 czerwca 2021 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
trybu udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokości opłat zaprzetworzenie
tych danych 1)Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej
- finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów,
Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2018 r. w sprawie trybu udostępniania
danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokości opłat za przetworzenie tych danych , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2020 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie trybu udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokości opłat za
przetworzenie tych danych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie trybu udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokości opłat za
przetworzenie tych danych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2020 r.
”
.
1)
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej
- finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów,
Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2018 r. w sprawie trybu udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokości opłat zaprzetworzenie tych danych1)Obecnie działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb udostępniania danych uzyskanych w wyniku wykonywania zadań wynikających z przepisów
prawa Unii Europejskiej regulujących statystykę dotyczącą obrotu towarowego pomiędzy
państwami członkowskimi Unii Europejskiej (INTRASTAT) oraz obrotu towarowego państw
członkowskich Unii Europejskiej z pozostałymi państwami (EXTRASTAT), zwanych dalej
„danymi”;
2)
wysokość opłaty za przetworzenie danych, o których udostępnienie występuje wnioskodawca,
zwanej dalej „opłatą”.
§ 2.
Dane udostępniane są przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, zwanego
dalej „jednostką udostępniającą dane”.
§ 3.
1.
Osoba występująca o udostępnienie danych, zwana dalej „wnioskodawcą”, występuje do
jednostki udostępniającej dane, składając w formie pisemnej lub elektronicznej wniosek,
którego wzór określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
informacje dotyczące wnioskodawcy;
2)
informacje dotyczące osoby wyznaczonej do kontaktów;
3)
zakres wnioskowanych danych z określeniem:
a)
zakresu zbiorów,
b)
wyboru zakresu (towaru lub grupy towarowej),
c)
wyboru poziomu agregacji,
d)
częstotliwości generowania zbiorów (jednorazowo bądź cyklicznie),
e)
sposobu przedstawienia danych w zbiorze wynikowym,
f)
formatu zbioru wynikowego,
g)
danych w zbiorze wynikowym wraz ze wskazaniem:
-
-kolejności w tabeli wynikowej,
-
-parametru i kolejności sortowania,
-
-wyboru sposobu sortowania,
h)
sposobu odbioru zbiorów,
i)
informacji dodatkowych.
3.
Wniosek o cykliczne udostępnianie danych może dotyczyć maksymalnie okresu 12 miesięcy.
Przez cykliczne udostępnianie danych rozumie się udostępnianie danych w okresach miesięcznych,
kwartalnych, półrocznych lub innych wskazanych przez wnioskodawcę.
4.
Ograniczenie okresu, którego może dotyczyć cykliczne udostępnianie danych, o którym
mowa w ust. 3, nie dotyczy naczelnych organów administracji rządowej, centralnych
organów administracji rządowej, agencji wykonawczych oraz Narodowego Banku Polskiego.
§ 4.
1.
Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 1, jednostka udostępniająca dane przekazuje
wnioskodawcy, w formie pisemnej lub elektronicznej, informację o wysokości opłaty.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
wysokość opłaty z wyszczególnieniem kosztów:
a)
pracy merytorycznej,
b)
opłaty eksploatacyjnej systemu teleinformatycznego,
c)
materiałów eksploatacyjnych i ekspedycji;
2)
wysokość opłaty za jeden cykl udostępniania danych - w przypadku wniosku dotyczącego
cyklicznego udostępniania danych o niezmiennym zakresie i okresie;
3)
wskazanie zakresu udostępnianych danych w odniesieniu do zakresu wyszczególnionego
we wniosku;
4)
numer rachunku bankowego, na który należy wpłacić opłatę.
3.
Wnioskodawca wpłaca opłatę na rachunek bankowy, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, w terminie
45 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1.
4.
W przypadku gdy wniosek dotyczy cyklicznego udostępniania danych o niezmiennym zakresie
i okresie, wnioskodawca dokonuje jednorazowej opłaty.
§ 53)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokości opłat za przetworzenie tych danych (Dz. U. poz. 313), które weszło w życie z dniem 1 marca 2020 r..
Do ustalenia wysokości opłaty ustala się jednostkową stałą kosztową w wysokości 1/160
kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat
nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie
art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe .
§ 6.
Opłatę ustala się według następującego wzoru:
O = K · (A + B + M) gdzie:
O - oznacza opłatę,
K - oznacza współczynnik wnioskodawcy, który jest równy:
0 - dla naczelnych organów administracji rządowej, centralnych organów administracji
rządowej, agencji wykonawczych, ambasad Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowego
Banku Polskiego,
1 - dla pozostałych osób i jednostek,
A - oznacza wysokość opłaty za prace merytoryczne wyliczanej według wzoru:
A = 2 · Ha · Z + 10 · Hb · Z + 6 · Hc · Z gdzie:
Z - oznacza jednostkową stałą kosztową, o której mowa w § 5,
Ha - oznacza liczbę godzin przeznaczonych na wybór parametrów z gotowych modułów oprogramowania,
Hb - oznacza liczbę godzin przeznaczonych na opracowanie nowego programu,
Hc - oznacza liczbę godzin przeznaczonych na opracowanie dokumentacji merytorycznej
i programowej,
B - oznacza wysokość opłaty eksploatacyjnej systemu teleinformatycznego wyliczanej
według wzoru:
B = 20 · Hd · Z + 2 · He · Z gdzie:
Hd - oznacza liczbę godzin przeznaczonych na generowanie podzbioru z bazy danych,
He - oznacza liczbę godzin przeznaczonych na przetwarzanie i przygotowanie danych
wynikowych oraz utrwalanie pobranych danych,
M - oznacza koszty materiałów eksploatacyjnych użytych do utrwalenia przekazywanych
danych wnioskodawcy i ich ekspedycji; doliczane są w przypadku, gdy ich wartość przekroczy
10 zł.
§ 7.
1.
Dane udostępniane są w terminie 30 dni od dnia wpływu opłaty na rachunek bankowy,
o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 4.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin, o którym mowa w ust. 1, może ulec
przedłużeniu. Przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, jednostka udostępniająca
dane powiadamia wnioskodawcę o przedłużeniu terminu udostępnienia danych.
3.
W przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 4, terminy udostępniania danych jednostka udostępniająca
dane ustala z wnioskodawcą.
§ 8.
Dane są udostępniane wnioskodawcy w formie pisemnej lub elektronicznej. Dane w formie
elektronicznej przekazuje się na informatycznym nośniku danych lub przy użyciu systemów
teleinformatycznych, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną .
§ 9.
Do:
1)
wniosków złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
2)
ustalenia wysokości opłaty za przetworzenie danych w przypadku wniosków, o których
mowa w pkt 1
- stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2018 r.5)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
25 października 2011 r. w sprawie trybu udostępniania danych oraz wysokości opłat
(Dz. U. poz. 1399 oraz z 2017 r. poz. 620), które utraciło moc z dniem wejścia w życie
niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r.
- Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948
i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379, 1537, 1926 i 2409).
1)
Obecnie działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Finansów,
Funduszy i Polityki Regionalnej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa
Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r.
poz. 464, 694, 802, 815, 954, 1003 i 1005.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego
2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu udostępniania danych INTRASTAT
i EXTRASTAT oraz wysokości opłat za przetworzenie tych danych (Dz. U. poz. 313), które
weszło w życie z dniem 1 marca 2020 r.
4)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2020 r.
2320 i 2419 oraz z 2021 r. poz. 432, 680, 815 i 1177.
5)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
25 października 2011 r. w sprawie trybu udostępniania danych oraz wysokości opłat
(Dz. U. poz. 1399 oraz z 2017 r. poz. 620), które utraciło moc z dniem wejścia w życie
niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r.
- Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948
i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379, 1537, 1926 i 2409).