Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 25 lutego 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie wykazu produktów i grup produktów, zewzględu naktóre mogą być tworzone
grupy producentów rolnych,
minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy
producentów rolnych
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 kwietnia 2016 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, zewzględu naktóre mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych
- Załącznik nr 1 - Wykaz produktów i grup produktów, ze względu na które mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalna roczna wielkość produkcji towarowej wyprodukowana przez wszystkich członków grupy producentów rolnych i sprzedana do tej grupy oraz minimalna liczba członków grupy producentów rolnych
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 kwietnia 2016 r. w sprawie
wykazu produktów i grup produktów, ze względu na które mogą być tworzone grupy producentów
rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków
grupy producentów rolnych , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 października 2018 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie wykazu produktów i grup produktów, ze względu na które mogą
być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej
oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 października 2018 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu produktów i grup produktów, ze względu
na które mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości
produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 kwietnia 2016 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, zewzględu naktóre mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 2258).
Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach
oraz o zmianie innych ustaw zarządza się, co następuje:
§ 1.
Określa się wykaz produktów i grup produktów, ze względu na które mogą być tworzone
grupy producentów rolnych, minimalną roczną wielkość produkcji towarowej wyprodukowanej
przez wszystkich członków grupy producentów rolnych i sprzedanej do tej grupy oraz
minimalną liczbę członków grupy producentów rolnych, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§ 2.
W przypadku działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, o
których mowa w art. 2 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr
1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej,
zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr
352/78, (WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE)
nr 485/2008 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 549 i 865 oraz Dz. Urz. UE L 256
z 01.10.2015, str. 9), w gospodarstwie członka grupy producentów rolnych, minimalną
roczną wielkość produkcji towarowej wyprodukowanej przez wszystkich członków takiej
grupy i sprzedanej do tej grupy stanowi minimalna roczna wielkość produkcji towarowej
wyprodukowana przez wszystkich członków grupy i sprzedana do tej grupy, określona
w załączniku do rozporządzenia, pomniejszona o skutki działania siły wyższej lub wystąpienia
nadzwyczajnych okoliczności.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia2)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 27 kwietnia 2016 r..3)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których
mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji
towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych (Dz. U. z 2013 r.
poz. 642 oraz z 2014 r. poz. 648), które zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 11 września
2015 r. o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie
innych ustaw oraz ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków
Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1888) utraciło moc z dniem
wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 2258).
2)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 27 kwietnia 2016 r.
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których
mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji
towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych (Dz. U. z 2013 r.
poz. 642 oraz z 2014 r. poz. 648), które zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 11 września
2015 r. o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie
innych ustaw oraz ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków
Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1888) utraciło moc z dniem
wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.