Dz.U. 2013 poz. 642Obwieszczenieuznany za uchylony

Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 marca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych

open_in_newŹródło urzędowe (ISAP)downloadPobierz PDF
Masz sprawę związaną z tym aktem?
Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 18 marca 2013 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych

Treść obwieszczenia

1.

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych   (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 i Nr 232, poz. 1378) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych   (Dz. U. Nr 72, poz. 424), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:

1)

rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2011 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych   (Dz. U. Nr 62, poz. 318);

2)

rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 listopada 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych   (Dz. U. poz. 1292).

2.

Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje:

1)

§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych   (Dz. U. Nr 62, poz. 318), który stanowi:
„ 

§ 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
 ”
 ;

2)

§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 listopada 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych   (Dz. U. poz. 1292), które stanowią:
„ 

§ 2.

W przypadku działania siły wyższej lub wystąpienia wyjątkowych okoliczności, o których mowa w art. 47 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)   (Dz. Urz. UE L 368 z 23.12.2006, str. 15, z późn. zm.), w gospodarstwie członka grupy producentów rolnych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, lecz nie wcześniej niż w dniu 1 stycznia 2012 r., minimalną roczną wielkość produkcji towarowej tej grupy ustala się zgodnie z rozporządzeniem, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.

§ 3.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
 ”
 .

Załącznik   -   Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 248, poz. 1486).

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw   (Dz. U. Nr 88, poz. 983, z późn. zm.2)Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2273, z 2004 r. Nr 162, poz. 1694, z 2005 r. Nr 175, poz. 1462, z 2006 r. Nr 251, poz. 1847 oraz z 2008 r. Nr 98, poz. 634.) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Określa się wykaz produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalną roczną wielkość produkcji towarowej oraz minimalną liczbę członków grupy producentów rolnych, stanowiący załącznik do rozporządzenia.

§ 1a3)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 listopada 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych (Dz. U. poz. 1292), które weszło w życie z dniem 1 grudnia 2012 r..

W przypadku działania siły wyższej lub wystąpienia wyjątkowych okoliczności, o których mowa w art. 47 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)   (Dz. Urz. UE L 368 z 23.12.2006, str. 15, z późn. zm.), w gospodarstwie członka grupy producentów rolnych, minimalną roczną wielkość produkcji towarowej tej grupy stanowi minimalna roczna wielkość produkcji towarowej, określona w załączniku do rozporządzenia, pomniejszona o skutki działania siły wyższej lub wystąpienia wyjątkowych okoliczności.

§ 2.

Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 lipca 2003 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych   (Dz. U. Nr 138, poz. 1319, z późn. zm.4)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 43, poz. 401, z 2005 r. Nr 30, poz. 258 i Nr 206, poz. 1722 oraz z 2006 r. Nr 209, poz. 1548.).

§ 3.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia5)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 29 kwietnia 2008 r..

   Załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r.    Wykaz produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalna roczna wielkość produkcji towarowej oraz minimalna liczba członków grupy producentów rolnych

   Załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r.   

Wykaz produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalna roczna wielkość produkcji towarowej oraz minimalna liczba członków grupy producentów rolnych

Lp.
Wykaz produktów i grup produktów
Minimalna roczna wielkość produkcji towarowej (w tonach, sztukach, hektarach, złotych)
Minimalna liczba członków grupy producentów rolnych
dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego
dla województw: lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego
dla województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego
1
2
3
4
5
6
1
Konie żywe, mięso końskie: świeże, chłodzone, mrożone
24 sztuki
5
2
Bydło żywe: zwierzęta rzeźne lub hodowlane, mięso wołowe: świeże, chłodzone, mrożone
50 sztuk
80 sztuk
80 sztuk
5
3
Świnie żywe, prosięta, warchlaki, mięso wieprzowe: świeże, chłodzone, mrożone
2000 sztuk
4000 sztuk
4000 sztuk
5
4
Owce lub kozy żywe, zwierzęta rzeźne lub hodowlane, wełna owcza lub kozia strzyżona potna, mięso owcze lub kozie: świeże, chłodzone, mrożone, skóry owcze lub kozie surowe (suszone)
200 sztuk
400 sztuk
600 sztuk
5
5
Drób żywy (bez względu na wiek), mięso lub jadalne podroby drobiowe: świeże, chłodzone, mrożone:
       
 
kurczaki lub
 
500 000 sztuk
 
5
 
kaczki, lub
 
4000 sztuk
 
5
 
gęsi, lub
 
4000 sztuk
 
5
 
indyki, lub
 
4000 sztuk
 
5
 
przepiórki, lub
 
4000 sztuk
 
5
 
perliczki, lub
 
4000 sztuk
 
5
 
strusie 1)
 
500 sztuk
 
5
6
Króliki żywe, mięso lub jadalne podroby królicze: świeże, chłodzone, mrożone
 
4000 sztuk
 
5
7
Nutrie żywe, mięso jadalne lub podroby nutriowe: świeże, chłodzone, mrożone, skóry surowe (suszone)
 
2000 sztuk
 
5
8
Szynszyle żywe, skóry surowe (suszone)
 
1000 sztuk
 
5
9
Lisy pospolite lub polarne, norki, tchórze, jenoty żywe, skóry surowe (suszone)
2000 sztuk
4000 sztuk
5000 sztuk
5
10
Jaja ptasie
 
500 000 sztuk
 
5
11
Mleko:
       
 
krowie,
100 000 litrów
100 000 litrów
100 000 litrów
5
 
owcze lub kozie
30 000 litrów
60 000 litrów
90 000 litrów
5
12
Miód naturalny lub inne produkty pszczele
 
50 000 zł
 
5
13
Kwiaty świeże - cięte, doniczkowe
 
800 000 zł
 
5
14
Ziemniaki świeże lub chłodzone
250 ton
500 ton
750 ton
5
15
Ziarno zbóż
200 ton
400 ton
600 ton
5
16
Nasiona roślin oleistych
300 ton
600 ton
900 ton
5
17
Ziarno zbóż i nasiona roślin oleistych
400 ton
800 ton
1200 ton
5
18
Rośliny przeznaczone do produkcji zielarskiej lub farmaceutycznej2)
 
200 000 zł
 
5
19
Ozdobne rośliny ogrodnicze, szkółkarstwo roślin - sadowniczych i ozdobnych, rozsada roślin warzywnych
500 000 zł
1 000 000 zł
1 500 000 zł
5
20
Buraki cukrowe
2000 ton
4000 ton
6000 ton
5
21
Len lub konopie - uprawiane na włókno
10 hektarów
20 hektarów
20 hektarów
5
22
Szyszki chmielowe
 
45 hektarów
 
7
23
Liście tytoniu suszone
 
380 ton
 
50
24
Materiał siewny lub sadzeniaki
300 000 zł
600 000 zł
900 000 zł
5
25
Rośliny w plonie głównym, całe lub rozdrobnione, uprawiane z przeznaczeniem na cele energetyczne lub do wykorzystania technicznego
 
50 000 zł
 
5
26
Produkty rolnictwa ekologicznego
 
40 000 zł
 
5
27
Owoce i warzywa3)
 
200 000 zł
 
5
28
Owoce3)
 
200 000 zł
 
5
29
Warzywa3)
 
200 000 zł
 
5
30
Owoce przeznaczone dla przetwórstwa3)
 
200 000 zł
 
5
31
Warzywa przeznaczone dla przetwórstwa3)
 
200 000 zł
 
5
32
Owoce i warzywa przeznaczone dla przetwórstwa3)
 
200 000 zł
 
5
33
Produkty rolne, zarejestrowane w Komisji Europejskiej, zgodnie z przepisami o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych
 
100 000 zł
 
5
34
Ślimaki żywe, świeże, schłodzone, zamrożone, z wyłączeniem ślimaków morskich
 
500 000 sztuk
 
5
35
Daniele lub jelenie żywe, ich mięso: świeże, chłodzone, mrożone, skóry surowe (suszone)
 
40 000 zł
 
5
           

1) Jeżeli grupa zrzesza producentów drobiu ze względu na różne gatunki, ilość sztuk drobiu dla każdego gatunku wynosi co najmniej połowę.
2) Z wyłączeniem bazylii, melisy, mięty, Origanum vulgare (lebiodka pospolita/dziki majeranek), rozmarynu, szałwii, tymianku i szafranu.
3) Dotyczy grup producentów rolnych, które zostały wpisane do rejestru grup przed dniem 1 maja 2004 r.
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 248, poz. 1486).
2)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2273, z 2004 r. Nr 162, poz. 1694, z 2005 r. Nr 175, poz. 1462, z 2006 r. Nr 251, poz. 1847 oraz z 2008 r. Nr 98, poz. 634.
3)
Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 listopada 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych (Dz. U. poz. 1292), które weszło w życie z dniem 1 grudnia 2012 r.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 43, poz. 401, z 2005 r. Nr 30, poz. 258 i Nr 206, poz. 1722 oraz z 2006 r. Nr 209, poz. 1548.
5)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 29 kwietnia 2008 r.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych (Dz. U. Nr 62, poz. 318), które weszło w życie z dniem 6 kwietnia 2011 r.
gavel
Potrzebujesz pomocy prawnej w tym temacie?
Znajomość przepisu to jedno — zastosowanie go w Twojej sprawie to drugie. Znajdź na Prawnet zweryfikowanego prawnika od takich spraw.

Tekst pochodzi z oficjalnego rejestru ELI (api.sejm.gov.pl). Prawnet nie jest wydawcą tego aktu.