Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 20 marca 2018 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach
działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007-2013
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
- Załącznik nr 1 - Tekst załącznika
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie
szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Grupy
producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej
w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 ;
2)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 listopada 2010 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej
w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 ;
3)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 kwietnia 2016 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej
w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej
w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 listopada 2010 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania
pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 , które stanowią:
„
§ 2.
1.
Przepisy § 3 ust. 4 i § 6 ust. 2a rozporządzenia wymienionego w § 1 stosuje się również
w przypadku, gdy działanie siły wyższej lub wystąpienie wyjątkowych okoliczności,
o których mowa w art. 47 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r.
ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005
w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz
Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) , zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1974/2006”, miały miejsce przed dniem wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, grupa producentów rolnych składa prośbę, o której
mowa w § 3 ust. 4 i § 6 ust. 2a rozporządzenia wymienionego w § 1, w terminie określonym
w art. 47 ust. 2 rozporządzenia nr 1974/2006, z tym że jeżeli dzień, o którym mowa
w tym przepisie, nastąpił:
1)
przed dniem albo w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - termin ten liczy
się od dnia jego wejścia w życie;
2)
po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - termin ten liczy się od tego
dnia.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
3)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 kwietnia 2016 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania
pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 , które stanowią:
„
§ 2.
Do wniosków o płatność złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje
się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-20131)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 2325).
Na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich
z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty pomocy
finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych”, zwanej dalej „pomocą”,
objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a także przestrzenny
zasięg wdrażania tego działania.
§ 2.
Działanie, o którym mowa w § 1, jest wdrażane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3.
1.
Pomoc jest udzielana grupie producentów rolnych, zwanej dalej „grupą”:
1)
prowadzącej działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wpisanej do rejestru
grup producentów rolnych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz
o zmianie innych ustaw , zwanego dalej „rejestrem”;
23)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 425), które weszło w życie z dniem 14 maja 2008 r.)
która została utworzona ze względu na produkty lub grupę produktów, określonych w
załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r. w sprawie
wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów
rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków
grupy producentów rolnych 4)Rozporządzenie utraciło moc na podstawie art. 10 ustawy z dnia 11 września 2015 r.
o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych
ustaw oraz ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego
Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1888), która weszła w życie z dniem 18 grudnia
2015 r., z wyłączeniem owoców i warzyw oraz owoców i warzyw przeznaczonych dla przetwórstwa;
3)
jeżeli został jej nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie
ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie
płatności, zwany dalej „numerem identyfikacyjnym”.
2.
Pomoc jest udzielana według kolejności otrzymania przez Agencję Restrukturyzacji i
Modernizacji Rolnictwa, zwaną dalej „Agencją”, wniosków o przyznanie pomocy.
35)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Wniosek składa się w terminie 6 miesięcy od dnia wpisu grupy do rejestru do właściwego
ze względu na siedzibę grupy dyrektora oddziału regionalnego Agencji, przy czym w
przypadku grup, które zostały wykreślone z rejestru i nie skorzystały z pomocy ze
środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji lub Europejskiego
Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich, a następnie zostały wpisane do tego
rejestru ponownie, termin ten liczy się od dnia ostatniego wpisu.
46)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 listopada 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 1446), które weszło w życie z dniem 8 grudnia 2010 r..
Właściwy ze względu na siedzibę grupy dyrektor oddziału regionalnego Agencji, na pisemną
prośbę grupy, w przypadku gdy grupa uprawdopodobni, że złożenie wniosku o przyznanie
pomocy w terminie jest niemożliwe albo znacznie utrudnione z powodu działania siły
wyższej lub wystąpienia wyjątkowych okoliczności, o których mowa w art. 47 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r.
ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005
w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz
Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) 7)Utraciło moc na podstawie art. 19 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 807/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1305/2013 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski
Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i wprowadzającego przepisy
przejściowe (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 1), które weszło w życie z dniem
31 lipca 2014 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.; zgodnie z art. 19 rozporządzenia
nr 807/2014 rozporządzenie nr 1974/2006 stosuje się nadal do operacji wdrożonych na
podstawie programów zatwierdzonych przez Komisję zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr
1698/2005 przed dniem 1 stycznia 2014 r., zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1974/2006”, mających wpływ na funkcjonowanie grupy,
wydłuża ten termin o czas niezbędny do dokonania tej czynności.
56)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 listopada 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 1446), które weszło w życie z dniem 8 grudnia 2010 r..
Do przypadków określonych w ust. 4 stosuje się art. 47 ust. 2 rozporządzenia nr 1974/2006 7)Utraciło moc na podstawie art. 19 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 807/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1305/2013 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski
Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i wprowadzającego przepisy
przejściowe (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 1), które weszło w życie z dniem
31 lipca 2014 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.; zgodnie z art. 19 rozporządzenia
nr 807/2014 rozporządzenie nr 1974/2006 stosuje się nadal do operacji wdrożonych na
podstawie programów zatwierdzonych przez Komisję zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr
1698/2005 przed dniem 1 stycznia 2014 r..
§ 4.
Decyzja w sprawie przyznania pomocy jest wydawana w terminie 60 dni od dnia złożenia
wniosku o przyznanie pomocy.
§ 5.
1.
Wniosek o przyznanie pomocy zawiera:
1)
numer identyfikacyjny;
2)
nazwę i siedzibę grupy;
3)
dane osób upoważnionych do reprezentowania grupy - zgodnie z aktem założycielskim;
4)
datę i numer decyzji o wpisaniu grupy do rejestru oraz nazwę produktu lub grupy produktów,
ze względu na które grupa została utworzona;
5)
oświadczenie o planowanej wielkości i wartości przychodów ze sprzedaży produktów lub
grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, wytworzonych w gospodarstwach
członków grupy, w pierwszym roku działalności.
2.
Do wniosku dołącza się zaświadczenie marszałka województwa o wpisie grupy do rejestru,
wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku.
§ 6.
1.
Pomoc wypłacana w formie rocznych płatności obejmuje okresy kolejnych 12 miesięcy
prowadzenia działalności przez grupę, liczone od dnia wydania decyzji o wpisie grupy
do rejestru.
2.
Wniosek o płatność składa się do oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu
na siedzibę grupy w terminie 30 dni od dnia upływu okresu, o którym mowa w ust. 1.
2a8)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 6..
Właściwy ze względu na siedzibę grupy dyrektor oddziału regionalnego Agencji, na pisemną
prośbę grupy, w przypadku gdy grupa uprawdopodobni, że złożenie wniosku o płatność
w terminie jest niemożliwe albo znacznie utrudnione z powodu działania siły wyższej
lub wystąpienia wyjątkowych okoliczności, o których mowa w art. 47 ust. 1 rozporządzenia nr 1974/2006 7)Utraciło moc na podstawie art. 19 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 807/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1305/2013 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski
Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i wprowadzającego przepisy
przejściowe (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 1), które weszło w życie z dniem
31 lipca 2014 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.; zgodnie z art. 19 rozporządzenia
nr 807/2014 rozporządzenie nr 1974/2006 stosuje się nadal do operacji wdrożonych na
podstawie programów zatwierdzonych przez Komisję zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr
1698/2005 przed dniem 1 stycznia 2014 r., mających wpływ na funkcjonowanie grupy, wydłuża ten termin o czas niezbędny do dokonania
tej czynności.
2b8)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 6..
Do przypadków określonych w ust. 2a stosuje się art. 47 ust. 2 rozporządzenia nr 1974/2006 7)Utraciło moc na podstawie art. 19 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 807/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1305/2013 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski
Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i wprowadzającego przepisy
przejściowe (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 1), które weszło w życie z dniem
31 lipca 2014 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.; zgodnie z art. 19 rozporządzenia
nr 807/2014 rozporządzenie nr 1974/2006 stosuje się nadal do operacji wdrożonych na
podstawie programów zatwierdzonych przez Komisję zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr
1698/2005 przed dniem 1 stycznia 2014 r..
3.
Wypłata pomocy za dany okres jest dokonywana:
19)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
na podstawie decyzji dyrektora oddziału regionalnego Agencji, która jest wydawana
w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku o płatność;
2)
w terminie 60 dni od dnia, w którym decyzja, o której mowa w pkt 1, stała się ostateczna.
§ 7.
1.
Wniosek o płatność zawiera:
1)
numer identyfikacyjny;
2)
nazwę i siedzibę grupy;
3)
nazwę produktu lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona;
4)
dane osób upoważnionych do reprezentowania grupy - zgodnie z aktem założycielskim;
5)
wartość przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na
które grupa została utworzona, wytworzonych w gospodarstwach członków grupy, za okres,
którego dotyczy wniosek;
6)
wartość planowanych przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze
względu na które grupa została utworzona, na kolejny rok prowadzenia działalności
przez grupę; wymagania tego nie stosuje się do wniosku o płatność za ostatni rok,
za który przysługuje pomoc.
2.
Do wniosku dołącza się:
1)
wykazy faktur VAT i rachunków, uporządkowanych w ujęciu chronologicznym, potwierdzających:
a)
przychody netto grupy ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które
grupa została utworzona,
b)
wartość i ilość dostarczonych grupie produktów lub grupy produktów przez poszczególnych
jej członków,
c10)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
przychody netto grupy ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które
grupa została utworzona, wytworzonych w gospodarstwach jej członków i sprzedanych
odbiorcom niebędącym członkami grupy;
§ 8.
112)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Wysokość udzielanej pomocy w danym roku prowadzenia działalności przez grupę ustala
się na podstawie wartości udokumentowanych rocznych przychodów netto ze sprzedaży
produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, i wytworzonych
w gospodarstwach jej członków oraz sprzedanych odbiorcom niebędącym członkami grupy.
2.
Sposób obliczania oraz wysokość maksymalnych dopuszczalnych kwot udzielanej pomocy
są określone w art. 35 rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie
wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju
Obszarów Wiejskich (EFRROW) 13)Utraciło moc na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich
przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego
rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487, z
późn. zm.), które weszło w życie z dniem 20 grudnia 2013 r.; stosuje się od dnia 1
stycznia 2014 r.; zgodnie z art. 88 rozporządzenia nr 1305/2013 rozporządzenie nr
1698/2005 stosuje się nadal do operacji realizowanych zgodnie z programami zatwierdzonymi
przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed dniem 1 stycznia 2014 r..
3.
Pomoc jest wypłacana w złotych, a jej przeliczenie następuje zgodnie z zasadami określonymi
w art. 7 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1913/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. ustanawiającego
szczegółowe zasady stosowania agromonetarnego systemu dla euro w rolnictwie i zmieniającego
niektóre rozporządzenia 14)Utraciło moc na podstawie art. 44 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 907/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do agencji płatniczych i innych organów, zarządzania
finansami, rozliczania rachunków, zabezpieczeń oraz stosowania euro (Dz. Urz. UE L
255 z 28.08.2014, str. 18, z późn. zm.), które weszło w życie z dniem 4 września 2014 r..
§ 9.
Grupa, której przyznano pomoc:
1)
przechowuje dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udzielenia pomocy i wypłaty
pomocy przez 5 lat, licząc od dnia otrzymania ostatniej wypłaty płatności;
2)
informuje Agencję o każdej zmianie danych zawartych w rejestrze.
§ 10.
W przypadku wniosków o przyznanie pomocy objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007‒2013 złożonych w 2007 r. decyzje w sprawie przyznania pomocy wydaje się
od dnia zatwierdzenia przez Komisję Europejską tego Programu.
§ 11.
Grupy wpisane do rejestru od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia
składają wnioski o przyznanie pomocy w terminie do dnia 31 grudnia 2007 r.
§ 12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia15)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 10 maja 2007 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia
2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 2325).
2)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. poz. 2273, z 2004 r.
poz. 1694, z 2005 r. poz. 1462, z 2006 r. poz. 1847, z 2008 r. poz. 634, z 2015 r.
poz. 1888 oraz z 2017 r. poz. 624.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych
warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów
rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz.
425), które weszło w życie z dniem 14 maja 2008 r.
4)
Rozporządzenie utraciło moc na podstawie art. 10 ustawy z dnia 11 września 2015 r.
o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych
ustaw oraz ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego
Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1888), która weszła w życie z dniem 18 grudnia
2015 r.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
6)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 listopada
2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania
pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 1446), które weszło w życie
z dniem 8 grudnia 2010 r.
7)
Utraciło moc na podstawie art. 19 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 807/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1305/2013 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski
Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i wprowadzającego przepisy
przejściowe (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 1), które weszło w życie z dniem
31 lipca 2014 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.; zgodnie z art. 19 rozporządzenia
nr 807/2014 rozporządzenie nr 1974/2006 stosuje się nadal do operacji wdrożonych na
podstawie programów zatwierdzonych przez Komisję zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr
1698/2005 przed dniem 1 stycznia 2014 r.
8)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 6.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
11)
Przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 kwietnia 2016 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania
pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 464), które weszło w życie
z dniem 8 kwietnia 2016 r.
12)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
13)
Utraciło moc na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich
przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego
rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487, z
późn. zm.), które weszło w życie z dniem 20 grudnia 2013 r.; stosuje się od dnia 1
stycznia 2014 r.; zgodnie z art. 88 rozporządzenia nr 1305/2013 rozporządzenie nr
1698/2005 stosuje się nadal do operacji realizowanych zgodnie z programami zatwierdzonymi
przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed dniem 1 stycznia 2014 r.
14)
Utraciło moc na podstawie art. 44 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 907/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do agencji płatniczych i innych organów, zarządzania
finansami, rozliczania rachunków, zabezpieczeń oraz stosowania euro (Dz. Urz. UE L
255 z 28.08.2014, str. 18, z późn. zm.), które weszło w życie z dniem 4 września 2014 r.
15)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 10 maja 2007 r.
Załącznik nr 1 - Tekst załącznika16)Przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
16)
Przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.