Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 18 czerwca 2018 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w
sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa
i Prokuratury oraz świadczeń przysługujących sędziom delegowanym poza stałe miejsce
pełnienia służby
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie delegowania
sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
oraz świadczeń przysługujących sędziom delegowanym poza stałe miejsce pełnienia służby , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 lutego 2014 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa
i Prokuratury oraz świadczeń przysługujących sędziom delegowanym poza stałe miejsce
pełnienia służby ;
2)
rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 grudnia 2016 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa
i Prokuratury oraz świadczeń przysługujących sędziom delegowanym poza stałe miejsce
pełnienia służby .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 lutego 2014 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej
Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz świadczeń przysługujących sędziom delegowanym
poza stałe miejsce pełnienia służby , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 grudnia 2016 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej
Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz świadczeń przysługujących sędziom delegowanym
poza stałe miejsce pełnienia służby , które stanowią:
„
§ 2.
Przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem,
mają zastosowanie do zwrotu kosztów zamieszkania faktycznie poniesionych w wysokości
określonej w fakturze oraz w formie miesięcznego ryczałtu od dnia 4 marca 2016 r.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz świadczeń przysługujących sędziom delegowanym poza stałe miejsce pełnienia służby
Na podstawie art. 78 § 51)Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju
sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1452), która weszła w
życie z dniem 12 sierpnia 2017 r., dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie
art. 78 § 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.
U. z 2018 r. poz. 23) zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych
wydanych na podstawie art. 78 § 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju
sądów powszechnych w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy
- Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, nie dłużej jednak
niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 12 lipca 2017 r.
o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb i szczegółowe warunki delegowania sędziów do pełnienia obowiązków w Ministerstwie
Sprawiedliwości, a także pełnienia czynności administracyjnych lub prowadzenia zajęć
szkoleniowych w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej „Krajową Szkołą”;
2)
tryb i szczegółowe warunki realizacji prawa do nieodpłatnego zakwaterowania i zwrotu
kosztów zamieszkania w miejscu delegowania, w tym maksymalną wysokość zwrotu kosztów
faktycznie poniesionych oraz wysokość miesięcznego ryczałtu;
3)
tryb, szczegółowe warunki i zakres innych świadczeń przysługujących sędziom delegowanym
poza stałe miejsce pełnienia służby.
§ 2.
Minister Sprawiedliwości deleguje sędziego do pełnienia czynności administracyjnych
w Ministerstwie Sprawiedliwości na wniosek dyrektora właściwego departamentu lub biura
Ministerstwa Sprawiedliwości, a do pełnienia czynności administracyjnych lub prowadzenia
zajęć szkoleniowych w Krajowej Szkole - na wniosek Dyrektora Krajowej Szkoły.
§ 3.
1.
Sędziemu delegowanemu do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości
nie powierza się czynności w odniesieniu do spraw, w których orzekał.
23)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 lutego 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz świadczeń przysługujących sędziom delegowanym poza stałe miejsce pełnienia służby (Dz. U. poz. 194), które weszło w życie z dniem 27 lutego 2014 r..
Pełnienie funkcji wizytatora można powierzyć sędziemu delegowanemu do pełnienia czynności
administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości w departamencie lub biurze sprawującym
nadzór nad działalnością administracyjną sądów powszechnych, nadzór nad wykonywaniem
orzeczeń lub nadzór nad działalnością notariuszy i organów samorządu notarialnego.
§ 4.
1.
Sędzia delegowany do innej miejscowości niż miejscowość, w której znajduje się miejsce
służbowe sędziego, niebędącej miejscem jego stałego zamieszkania, składa do kierownika
jednostki będącej miejscem delegowania, zwanego dalej „kierownikiem jednostki”, pisemny
wniosek o nieodpłatne zakwaterowanie albo o zwrot kosztów zamieszkania w miejscu delegowania
w jednej z form określonych w art. 77 § 6 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, zwanej dalej „ustawą”.
2.
Jeżeli nie istnieje możliwość nieodpłatnego zakwaterowania w zasobach mieszkaniowych
pozostających w dyspozycji jednostki będącej miejscem delegowania, kierownik tej jednostki
zawiadamia o tym niezwłocznie sędziego, który dokonuje wyboru formy zwrotu kosztów
zamieszkania w miejscu delegowania.
§ 5.
1.
Nieodpłatne zakwaterowanie następuje na podstawie:
1)
skierowania wydanego przez kierownika jednostki - w wypadku zakwaterowania na okres
nieprzekraczający jednego miesiąca;
2)
umowy zawartej pomiędzy sędzią a kierownikiem jednostki - w wypadku zakwaterowania
na okres powyżej jednego miesiąca.
2.
Sędzia delegowany na czas nieokreślony lub czas określony powyżej sześciu miesięcy
może złożyć wniosek o zakwaterowanie w zasobach mieszkaniowych, pozostających w dyspozycji
jednostki będącej miejscem delegowania sędziego, wraz z członkami rodziny. Kierownik
jednostki uwzględnia wniosek w przypadkach uzasadnionych, jeżeli istnieje możliwość
takiego zakwaterowania, określając warunki tego zakwaterowania w umowie, o której
mowa w ust. 1 pkt 2.
§ 6.
14)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 grudnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz świadczeń przysługujących sędziom delegowanym poza stałe miejsce pełnienia służby (Dz. U. poz. 1994), które weszło w życie z dniem 17 grudnia 2016 r..
Zwrot kosztów zamieszkania faktycznie poniesionych w wysokości określonej w fakturze
nie może przekraczać:
1)
3200 zł - gdy miejscem delegowania jest miasto stołeczne Warszawa;
2)
2400 zł - gdy miejscem delegowania jest miasto będące siedzibą wojewody;
3)
1700 zł - gdy miejscem delegowania jest inna miejscowość niż wymieniona w pkt 1 i
2.
2.
Wypłata podlegającej zwrotowi kwoty faktycznie poniesionych kosztów zamieszkania następuje
w terminie 7 dni od dnia przedstawienia faktur kierownikowi jednostki.
§ 7.
15)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
Wysokość miesięcznego ryczałtu, o którym mowa w art. 77 § 6 pkt 1 lit. b ustawy, wynosi:
1)
2700 zł - gdy miejscem delegowania jest miasto stołeczne Warszawa;
2)
2120 zł - gdy miejscem delegowania jest miasto będące siedzibą wojewody;
3)
1350 zł - gdy miejscem delegowania jest inna miejscowość niż wymieniona w pkt 1 i
2.
2.
Wypłata miesięcznego ryczałtu następuje z dołu, do 5. dnia następnego miesiąca.
§ 8.
1.
Zwrot kosztów, o których mowa w art. 77 § 6 pkt 2 i 6 ustawy, następuje raz w miesiącu
z dołu, w terminie 7 dni od dnia złożenia kierownikowi jednostki wykazu odbytych przejazdów
lub dojazdów oraz oświadczenia o wysokości poniesionych kosztów, z zastrzeżeniem ust.
2.
2.
W wypadku gdy okres delegowania jest dłuższy niż miesiąc, zwrot kosztów, o których
mowa w art. 77 § 6 pkt 6 ustawy, nie może przekraczać równowartości biletu miesięcznego
na dojazd środkami komunikacji publicznej.
§ 9.
Wypłata ryczałtu, o którym mowa w art. 77 § 6 pkt 3 ustawy, następuje raz w miesiącu
z dołu, w terminie 7 dni od dnia złożenia kierownikowi jednostki wykazu dni przepracowanych
w danym miesiącu.
§ 10.
1.
Na wniosek sędziego delegowanego kierownik jednostki przyznaje sędziemu zwrot kosztów
przejazdu, o których mowa w art. 77 § 6 pkt 5 ustawy.
2.
Zwrot kosztów następuje na podstawie umowy o używanie pojazdu do celów służbowych,
zawartej pomiędzy sędzią delegowanym a kierownikiem jednostki, na warunkach określonych
w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów
używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów, niebędących
własnością pracodawcy.
§ 11.
1.
Wypłata diet, o których mowa w art. 77 § 6 pkt 4 ustawy, następuje w terminie 7 dni
od dnia złożenia kierownikowi jednostki wykazu dni pobytu w miejscu delegowania w
danym miesiącu.
2.
Diety nie przysługują w wypadku:
1)
zapewnienia sędziemu delegowanemu nieodpłatnego całodziennego wyżywienia;
2)
nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy;
3)
zwolnień od pracy bez prawa do wynagrodzenia;
4)
urlopu wypoczynkowego, urlopu bezpłatnego bądź urlopu dla poratowania zdrowia;
5)
podróży służbowej, z tytułu której sędzia otrzymał diety w pełnej wysokości;
6)
pobytu w szpitalu.
§ 12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia6)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 25 czerwca 2009 r..7)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 13 lutego 2008 r. w sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości
i Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz świadczeń
przysługujących sędziom delegowanym poza stałe miejsce pełnienia służby (Dz. U. poz.
185), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie
art. 73 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury
(Dz. U. poz. 157 i 459).
1)
Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju
sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1452), która weszła w
życie z dniem 12 sierpnia 2017 r., dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie
art. 78 § 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.
U. z 2018 r. poz. 23) zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych
wydanych na podstawie art. 78 § 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju
sądów powszechnych w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy
- Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, nie dłużej jednak
niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 12 lipca 2017 r.
o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2018 r.
poz. 3, 5, 106, 138, 771, 848, 1000 i 1045.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 lutego
2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa
Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz świadczeń przysługujących
sędziom delegowanym poza stałe miejsce pełnienia służby (Dz. U. poz. 194), które weszło
w życie z dniem 27 lutego 2014 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia
7 grudnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa
Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz świadczeń przysługujących
sędziom delegowanym poza stałe miejsce pełnienia służby (Dz. U. poz. 1994), które
weszło w życie z dniem 17 grudnia 2016 r.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
6)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 25 czerwca 2009 r.
7)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 13 lutego 2008 r. w sprawie delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości
i Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz świadczeń
przysługujących sędziom delegowanym poza stałe miejsce pełnienia służby (Dz. U. poz.
185), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie
art. 73 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury
(Dz. U. poz. 157 i 459).