Obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracjiz dnia 31 października 2017 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania
takich środków, a także cel i czas trwania planowanego pobytu 1)Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej
- sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw
Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088 oraz z 2017 r. poz. 1140).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, a także cel i czas trwania planowanego pobytu
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie środków
finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków,
a także cel i czas trwania planowanego pobytu , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lutego 2016 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca
wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą
potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, a także cel i czas trwania planowanego
pobytu .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lutego 2016 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca
wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą
potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, a także cel i czas trwania planowanego
pobytu , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej
- sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw
Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088 oraz z 2017 r. poz. 1140).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, a także cel i czas trwania planowanego pobytu1)Obecnie działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088 oraz z 2017 r. poz. 1140).
Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
środków finansowych przeznaczonych na pokrycie kosztów:
a)
utrzymania cudzoziemca w trakcie jego pobytu na tym terytorium,
b)
podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania,
c)
tranzytu przez to terytorium do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd;
2)
dokumenty, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania środków, o których mowa w pkt
1, zgodnie z prawem;
3)
dokumenty, które mogą potwierdzić cel i czas trwania planowanego pobytu cudzoziemca,
jeżeli ze względu na cel lub czas trwania planowanego pobytu następuje zróżnicowanie
wysokości środków.
§ 2.
1.
Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej musi posiadać środki
finansowe, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, w wysokości co najmniej:
1)
300 złotych, jeżeli okres planowanego pobytu nie przekracza 4 dni,
2)
75 złotych na każdy dzień planowanego pobytu, jeżeli okres planowanego pobytu przekracza
4 dni
- albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.
2.
Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który:
1)
jest uczestnikiem imprezy turystycznej, obozu młodzieżowego, zawodów sportowych,
2)
ma opłacone koszty pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
przyjeżdża do placówki leczniczo-sanatoryjnej,
4)
jest uczestnikiem programu umożliwiającego wykonywanie pracy wakacyjnej na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej, która nie stanowi głównego celu jego pobytu, uregulowanego
umową międzynarodową, której Rzeczpospolita Polska jest stroną
- musi posiadać środki finansowe, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, w wysokości co
najmniej 20 złotych na każdy dzień planowanego pobytu, nie mniej jednak niż 100 złotych,
albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.
32)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lutego 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, a także cel i czas trwania planowanego pobytu (Dz. U. poz. 282), które weszło w życie z dniem 22 marca 2016 r..
Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu podjęcia lub
kontynuowania studiów, uczestniczenia w badaniach naukowych lub szkoleniach, prowadzenia
prac rozwojowych oraz podjęcia lub kontynuowania nauki musi posiadać środki finansowe,
o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, w wysokości co najmniej 1270 złotych na pierwsze
2 miesiące planowanego pobytu albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.
§ 3.
Cudzoziemiec musi posiadać środki finansowe, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b lub
c, w wysokości stanowiącej równowartość biletu, na podstawie którego przybył na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej, nie mniej jednak niż:
1)
200 złotych, jeżeli przybył z państwa sąsiadującego z Rzecząpospolitą Polską,
2)
500 złotych, jeżeli przybył z państwa członkowskiego Unii Europejskiej innego niż
określone w pkt 1,
3)
2500 złotych, jeżeli przybył z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej
- albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.
§ 4.
1.
Dokumentami, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania przez cudzoziemca środków
finansowych, o których mowa w § 1 pkt 1, są:
1)
czek podróżny;
2)
zaświadczenie o wysokości limitu na karcie kredytowej wydane przez bank lub instytucję
kredytową, które wystawiły kartę kredytową;
3)
zaświadczenie o posiadaniu środków płatniczych w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej
lub instytucji kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.
2.
Dokumentem, który może potwierdzić posiadanie przez cudzoziemca środków finansowych,
o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b i c, może być także bilet powrotny uprawniający
do podróży do tego państwa.
3.
Dokumentem, który może potwierdzić posiadanie przez cudzoziemca środków finansowych,
o których mowa w § 2 ust. 3, może być także dokument potwierdzający przyznanie stypendium
temu cudzoziemcowi.
4.
Zaświadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, muszą być wystawione nie wcześniej
niż na miesiąc przed dniem przekroczenia granicy.
§ 5.
Dokumentami, które mogą potwierdzić cel i czas trwania planowanego pobytu przez cudzoziemców,
o których mowa w § 2 ust. 2, są:
1)
dokument potwierdzający uczestnictwo w imprezie turystycznej, obozie młodzieżowym
lub zawodach sportowych;
2)
dowód opłacenia kosztów pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie obejmującym
co najmniej koszty zakwaterowania i wyżywienia;
3)
skierowanie do placówki leczniczo-sanatoryjnej;
4)
wiza w celu udziału w programie pracy wakacyjnej zawierająca nazwę programu zamieszczoną
w polu „Uwagi”.
§ 6.
Dokumentem, który może potwierdzić cel i czas trwania planowanego pobytu przez cudzoziemca,
o którym mowa w § 2 ust. 3, jest zaświadczenie o przyjęciu na studia lub o kontynuowaniu
studiów, uczestniczeniu w badaniach naukowych, szkoleniu, prowadzeniu prac rozwojowych
oraz o podjęciu lub kontynuowaniu nauki.
§ 7.
Do przeliczenia na walutę polską posiadanych przez cudzoziemca środków finansowych
w walucie obcej stosuje się średni kurs tej waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski
w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym wjazd cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia3)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 marca 2015 r..4)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie środków utrzymania, które powinien
posiadać cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz dokumentów
potwierdzających możliwość uzyskania takich środków (Dz. U. poz. 1611), które utraciło
moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 520 pkt
1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1990).
1)
Obecnie działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw
Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa
Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088 oraz z 2017 r.
poz. 1140).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 19 lutego 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków finansowych
wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz
dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, a także cel
i czas trwania planowanego pobytu (Dz. U. poz. 282), które weszło w życie z dniem
22 marca 2016 r.
3)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 marca 2015 r.
4)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie środków utrzymania, które powinien
posiadać cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz dokumentów
potwierdzających możliwość uzyskania takich środków (Dz. U. poz. 1611), które utraciło
moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 520 pkt
1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1990).