Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 23 sierpnia 2016 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia
instytucjom finansowym
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 12 lutego 2009 r. o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom
finansowym , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
ustawą z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej ,
2)
ustawą z dnia 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz niektórych
innych ustaw ,
3)
ustawą z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania
depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji
oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 4 sierpnia 2016 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje:
1)
odnośnika nr 1 oraz art. 504 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej , które stanowią:
„
1) Niniejsza ustawa:
1)
wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r.
w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
(Wypłacalność II) ;
2)
w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/14/UE z dnia 21 maja 2013 r. zmieniającą
dyrektywę 2003/41/WE w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych
oraz nadzoru nad takimi instytucjami, dyrektywę 2009/65/WE w sprawie koordynacji przepisów
ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego
inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) i dyrektywę 2011/61/UE w sprawie
zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi w odniesieniu do nadmiernego
polegania na ratingach kredytowych ;
3)
służy stosowaniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/35 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniającego
dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia
działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) ;
4)
służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014 z dnia 26 listopada
2014 r. w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych
produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP) .
”
„
Art. 504.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem:
1)
art. 478, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia;
2)
art. 3 ust. 1 pkt 4, 5, 12, 17, 21, 23-25, 29, 32, 44 i 48 oraz ust. 6 i 7, art. 44,
art. 374-377, art. 387, art. 390, art. 395, art. 397, art. 398, art. 404, art. 405,
art. 416-418, art. 464 pkt 1 lit. a - w zakresie art. 3 pkt 2a lit. c, oraz art. 500,
które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia;
3)
art. 18, art. 19 i art. 21, które wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r.;
4)
art. 4 ust. 11 pkt 3, który wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2016 r.;
5)
art. 291, art. 335 ust. 7 i 8, art. 410 ust. 5 i 6 oraz art. 412 ust. 5, które wchodzą
w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
”
;
2)
odnośnika nr 1 oraz art. 65 ustawy z dnia 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych
oraz niektórych innych ustaw , które stanowią:
„
1) Niniejsza ustawa:
1)
wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie
zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zmiany dyrektyw 2003/41/WE
i 2009/65/WE oraz rozporządzeń (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 1095/2010 , dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/14/UE z dnia 21 maja 2013 r. zmieniającą
dyrektywę 2003/41/WE w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych
oraz nadzoru nad takimi instytucjami, dyrektywę 2009/65/WE w sprawie koordynacji przepisów
ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego
inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) i dyrektywę 2011/61/UE w sprawie
zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi w odniesieniu do nadmiernego
polegania na ratingach kredytowych , dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/50/UE z dnia 22 października 2013 r.
zmieniającą dyrektywę 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji
wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe
dopuszczane są do obrotu na rynku regulowanym, dyrektywę 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego
i Rady w sprawie prospektu emisyjnego publikowanego w związku z publiczną ofertą lub
dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych oraz dyrektywę Komisji 2007/14/WE ustanawiającą
szczegółowe zasady wdrożenia niektórych przepisów dyrektywy 2004/109/WE oraz dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/91/UE z dnia 23 lipca 2014 r. zmieniającą
dyrektywę 2009/65/WE w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych
odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe
(UCITS) w zakresie funkcji depozytariusza, polityki wynagrodzeń oraz sankcji ;
2)
służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 345/2013 z dnia 17 kwietnia
2013 r. w sprawie europejskich funduszy venture capital oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 346/2013 z dnia 17 kwietnia
2013 r. w sprawie europejskich funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej .
”
„
Art. 65.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
3)
odnośnika nr 1 oraz art. 389 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie
gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji , które stanowią:
„
1) Niniejsza ustawa wdraża:
-
-dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiającą ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych oraz zmieniającą dyrektywę Rady 82/891/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/24/WE, 2002/47/WE, 2004/25/WE, 2005/56/WE, 2007/36/WE, 2011/35/UE, 2012/30/UE i 2013/36/EU oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 648/2012 ,
-
-dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/49/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie systemów gwarancji depozytów .
”
„
Art. 389.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1)
art. 351 pkt 2, art. 361 pkt 1 i art. 363 pkt 3, które wchodzą w życie z dniem następującym
po dniu ogłoszenia;
2)
art. 106, który wchodzi w życie z dniem 11 lutego 2017 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 12 lutego 2009 r. o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym
Art. 1.
Ustawa określa formy, warunki i tryb udzielania przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom
finansowym przeznaczonego na przedsięwzięcia mające na celu utrzymanie płynności płatniczej,
w tym w związku z rozwojem akcji kredytowej banku krajowego.
Art. 2.
Instytucją finansową w rozumieniu ustawy jest:
1)
bank krajowy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe ;
2)
spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa oraz Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa,
o których mowa w ustawie z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych ;
33)W brzmieniu ustalonym przez art. 39 ustawy z dnia 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 615), która weszła w życie z dniem 4 czerwca 2016 r.)
fundusz inwestycyjny w rozumieniu ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2014 r. poz. 157,
z późn. zm.4)Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r.
poz. 73, 978, 1260, 1357, 1634 i 1844 oraz z 2016 r. poz. 615, 904 i 996.);
4)
dom maklerski, o którym mowa w art. 95 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi ;
56)W brzmieniu ustalonym przez art. 472 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. poz. 1844), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.)
krajowy zakład ubezpieczeń, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej
i reasekuracyjnej ;
6)
fundusz emerytalny, o którym mowa w ustawie z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych .
Art. 3.
1.
Wsparcie może być udzielane w formie:
1)
gwarancji Skarbu Państwa;
2)
pożyczek skarbowych papierów wartościowych;
3)
sprzedaży skarbowych papierów wartościowych z odroczonym terminem płatności;
4)
sprzedaży skarbowych papierów wartościowych z rozłożeniem płatności na raty;
5)
sprzedaży skarbowych papierów wartościowych w drodze oferty kierowanej do określonej
instytucji finansowej.
2.
Wsparcie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być udzielone wyłącznie bankowi krajowemu,
spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej oraz Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej.
3.
W celu zabezpieczenia wierzytelności wynikających z udzielonego wsparcia, o którym
mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw finansów publicznych żąda ustanowienia zabezpieczenia
gwarantującego zwrot pełnej kwoty wsparcia wraz z odsetkami.
4.
Zabezpieczenie, o którym mowa w ust. 3, może być ustanowione w formach przewidzianych
w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny , ustawie z dnia 28 kwietnia 1936 r. - Prawo wekslowe , ustawie z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów , ustawie z dnia 2 kwietnia 2004 r. o niektórych zabezpieczeniach finansowych oraz zwyczajami przyjętymi w obrocie krajowym i zagranicznym.
57)Dodany przez art. 362 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. poz. 996), która wejdzie w życie z dniem 9 października 2016 r..
W przypadku ogłoszenia upadłości podmiotu, któremu Skarb Państwa udzielił wsparcia,
o którym mowa w ust. 1, albo otwarcia wobec takiego podmiotu postępowania układowego,
przedmiot zabezpieczenia wierzytelności, o którym mowa w ust. 3, nie wchodzi do masy
upadłości ani do masy układowej.
Art. 4.
1.
Skarb Państwa może udzielić gwarancji spłaty kredytu refinansowego w rozumieniu art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim , zwanej dalej „gwarancją dla Narodowego Banku Polskiego”.
2.
Gwarancja dla Narodowego Banku Polskiego może być udzielona do wysokości 50% pozostającej
do spłaty kwoty kredytu refinansowego.
38)Dodany przez art. 362 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 7..
W przypadku ogłoszenia upadłości podmiotu, któremu Narodowy Bank Polski udzielił kredytu
refinansowego, odnośnie do którego Skarb Państwa udzielił gwarancji dla Narodowego
Banku Polskiego, albo otwarcia wobec takiego podmiotu postępowania układowego, przedmiot
zabezpieczenia kredytu refinansowego oraz przedmiot zabezpieczenia gwarancji dla Narodowego
Banku Polskiego nie wchodzi do masy upadłości ani do masy układowej.
Art. 5.
1.
Skarb Państwa może udzielić gwarancji spłaty kredytów oraz linii kredytowych, zwanej
dalej „gwarancją za instytucję finansową”, przyznanych przez:
1)
bank krajowy, bank zagraniczny lub instytucję kredytową - bankowi krajowemu w celu
utrzymania przez ten bank wymogów wynikających z norm płynności płatniczej, o której
mowa w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe;
2)
Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową - spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej
w celu utrzymania przez tę kasę rezerwy płynnej, o której mowa w art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych;
3)
bank krajowy, bank zagraniczny lub instytucję kredytową - Krajowej Spółdzielczej Kasie
Oszczędnościowo-Kredytowej na zasilenie funduszu stabilizacyjnego, o którym mowa w
art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, w celu utrzymania w systemie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych rezerwy
płynnej, o której mowa w art. 38 ust. 1 tej ustawy.
2.
Instytucja kredytowa, bank zagraniczny oraz bank krajowy udzielający kredytu, o których
mowa w ust. 1, nie mogą pozostawać z bankiem krajowym, któremu został przyznany kredyt
lub linia kredytowa, w relacjach, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 14-16 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe.
3.
Przez kredyt, o którym mowa w ust. 1, rozumie się również emisję lub wystawienie przez
bank krajowy, spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub Krajową Spółdzielczą
Kasę Oszczędnościowo-Kredytową dłużnych papierów wartościowych.
4.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może udzielać, w imieniu Skarbu Państwa,
gwarancji spełnienia przez emitenta świadczeń pieniężnych wynikających z tytułu dłużnych
papierów wartościowych, o których mowa w ust. 3, wyłącznie dla papierów wartościowych
wyemitowanych z terminem zapadalności nie krótszym niż 3 miesiące i nie dłuższym niż
5 lat.
Art. 6.
1.
Gwarancja dla Narodowego Banku Polskiego oraz gwarancja za instytucję finansową obejmuje
spłatę kredytu wraz z odsetkami umownymi oraz innymi kosztami związanymi z kredytem.
2.
Gwarancja dla Narodowego Banku Polskiego oraz gwarancja za instytucję finansową nie
może obejmować spłaty kredytu wraz z odsetkami, którego zabezpieczenie stanowią skarbowe
papiery wartościowe oraz papiery wartościowe wyemitowane przez Narodowy Bank Polski
- do wysokości ich wartości nominalnej.
Art. 7.
Wypłaty z tytułu gwarancji dla Narodowego Banku Polskiego oraz z tytułu gwarancji
za instytucję finansową są pomniejszane o spłaty kredytu dokonane przez kredytobiorcę
oraz o kwoty uzyskane przez Narodowy Bank Polski, bank krajowy, bank zagraniczny,
instytucję kredytową lub Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową, w wyniku
zaspokojenia się z przedmiotu zabezpieczenia tego kredytu.
Art. 8.
Od gwarancji dla Narodowego Banku Polskiego oraz gwarancji za instytucję finansową
jest pobierana opłata prowizyjna.
Art. 9.
Do gwarancji dla Narodowego Banku Polskiego oraz do gwarancji za instytucję finansową
nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb
Państwa oraz niektóre osoby prawne , z wyjątkiem art. 31.
Art. 10.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w imieniu Skarbu Państwa, może udzielać
pożyczek skarbowych papierów wartościowych.
Art. 11.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w imieniu Skarbu Państwa, może udzielać
wsparcia poprzez sprzedaż skarbowych papierów wartościowych z odroczonym terminem
płatności, sprzedaż skarbowych papierów wartościowych z rozłożeniem płatności na raty
lub sprzedaż skarbowych papierów wartościowych w drodze oferty kierowanej do określonej
instytucji finansowej.
Art. 12.
1.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi przez wydanie listu emisyjnego
warunki emisji skarbowych papierów wartościowych, o których mowa w art. 10 i 11, oraz
sposób realizacji świadczeń z nich wynikających.
2.
List emisyjny zawiera w szczególności:
1)
datę emisji;
2)
powołanie podstawy prawnej emisji;
3)
jednostkową wartość nominalną;
4)
walutę, w której może następować emisja, lub sposób określenia waluty emisji;
5)
cenę zbycia lub sposób jej ustalenia, o ile emisja nie następuje w celu, o którym
mowa w art. 3 ust. 1 pkt 2;
6)
stopę procentową lub sposób jej obliczania;
7)
określenie sposobu i terminów wypłaty należności głównej oraz należności ubocznych;
8)
datę, od której nalicza się oprocentowanie skarbowych papierów wartościowych tej emisji;
9)
termin wykupu oraz zastrzeżenia w przedmiocie możliwości wcześniejszego wykupu.
Art. 13.
Emisja skarbowych papierów wartościowych, o których mowa w art. 10 i 11, następuje
z dniem zarejestrowania skarbowych papierów wartościowych w depozycie papierów wartościowych
oraz w kwocie równej wartości nominalnej wyemitowanych papierów wartościowych.
Art. 14.
1.
Do emisji skarbowych papierów wartościowych, o których mowa w niniejszej ustawie,
nie stosuje się przepisów art. 95-97 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych .
2.
Emisji skarbowych papierów wartościowych, o których mowa w niniejszej ustawie, nie
wlicza się do limitów określonych w ustawie budżetowej.
3.
Wartość nominalną zobowiązań z tytułu wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych,
o których mowa w niniejszej ustawie, zalicza się do długu Skarbu Państwa, zgodnie
z ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Art. 15.
1.
Wsparcia, o którym mowa w art. 3 ust. 1, udziela, w imieniu Skarbu Państwa, na wniosek
instytucji finansowej minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze umowy.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać w szczególności:
1)
nazwę instytucji finansowej;
2)
wysokość wnioskowanej kwoty wsparcia;
3)
informacje o aktualnej sytuacji ekonomiczno-finansowej instytucji finansowej;
4)
formy proponowanego zabezpieczenia.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do ministra właściwego do spraw finansów
publicznych.
4.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może udzielić wsparcia po zasięgnięciu
opinii Komisji Nadzoru Finansowego oraz Prezesa Narodowego Banku Polskiego, a w przypadku
wsparcia udzielanego bankowi - również Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
5.
Umowa o udzielenie wsparcia, o którym mowa w art. 3 ust. 1, powinna określać w szczególności:
1)
formę wsparcia;
2)
wysokość wsparcia;
3)
warunki wsparcia, w tym:
a)
cele wykorzystania udzielonego wsparcia,
b)
planowany rozwój akcji kredytowej, w przypadku gdy wsparcie udzielane jest bankowi
krajowemu w związku z rozwojem tej akcji,
c)
ograniczenia w zakresie wypłaty dywidendy,
d)
ograniczenia w zakresie polityki płacowej wobec członków organów instytucji finansowej
oraz kadry kierowniczej;
4)
formę zabezpieczenia wierzytelności wynikających z udzielonego wsparcia;
5)
koszty ponoszone przez instytucję finansową związane z udzieleniem wsparcia, w tym
wysokość opłaty prowizyjnej;
6)
okres, na jaki udziela się wsparcia.
6.
Komisja Nadzoru Finansowego wykonuje kontrolę nałożonych na instytucję finansową w
umowie o udzielenie wsparcia warunków, w tym ograniczeń.
6a.
Zasady wykonywania kontroli, w przypadku wsparcia udzielonego podmiotom, o których
mowa w art. 2 pkt 2, określa umowa o udzielenie wsparcia.
7.
Odmowa udzielenia wsparcia nie stanowi podstawy roszczeń instytucji finansowych oraz
osób trzecich wobec Skarbu Państwa.
Art. 16.
1.
Na podstawie dokumentów związanych z wierzytelnością Skarbu Państwa z tytułu udzielonego
wsparcia minister właściwy do spraw finansów publicznych może wystawić tytuł wykonawczy.
2.
W tytule wykonawczym należy oznaczyć:
1)
organ, który go wystawił i na rzecz którego egzekucja ma być prowadzona;
2)
dłużnika zobowiązanego do zapłaty;
3)
wysokość zobowiązań dłużnika wraz z odsetkami i terminami ich płatności;
4)
datę wystawienia tytułu wykonawczego;
5)
umowę, z której wynikają dochodzone roszczenia;
6)
wzmiankę o wymagalności dochodzonego roszczenia.
3.
Tytuł wykonawczy należy opatrzyć pieczęcią organu wystawiającego tytuł oraz podpisami
osób uprawnionych do działania w jego imieniu.
4.
W przypadku egzekucji przeciwko kilku osobom lub z kilku części składowych majątku
dłużnika można wystawić dalsze tytuły wykonawcze.
Art. 17.
Jeżeli dług wynikający z udzielonego przez Skarb Państwa wsparcia przejdzie na osobę
trzecią lub gdy obowiązek spełnienia świadczenia z tytułu udzielonego wsparcia przeszedł
na tę osobę w wyniku spadkobrania lub przekształcenia osoby prawnej, podstawą prowadzenia
egzekucji przeciwko takiej osobie może być tytuł wykonawczy oparty na tytule wykonawczym,
o którym mowa w art. 16.
Art. 18.
Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw finansów publicznych, może,
po zasięgnięciu opinii komisji sejmowej właściwej do spraw budżetu, w drodze rozporządzenia,
dokonywać przeniesienia planowanych wydatków budżetowych między częściami i działami
budżetu państwa w celu realizacji zadań wynikających z przepisów niniejszej ustawy.
Art. 19.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych przedstawia komisji sejmowej właściwej
do spraw budżetu kwartalną informację o podejmowanych działaniach będących realizacją
postanowień niniejszej ustawy w terminie 30 dni od zakończenia kwartału.
Art. 20.
(uchylony)
Art. 21.
(pominięty)
Art. 22.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia10)Ustawa została ogłoszona w dniu 13 marca 2009 r..
1)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r.
poz. 559, 978, 1166, 1223, 1260, 1311, 1348, 1357, 1513, 1634, 1830, 1844, 1854, 1864
i 2281 oraz z 2016 r. poz. 615, 904 i 996.
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r.
poz. 978, 1158, 1259, 1311, 1830, 1854, 1864 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 615, 904 i
996.
3)
W brzmieniu ustalonym przez art. 39 ustawy z dnia 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy
o funduszach inwestycyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 615), która
weszła w życie z dniem 4 czerwca 2016 r.
4)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r.
poz. 73, 978, 1260, 1357, 1634 i 1844 oraz z 2016 r. poz. 615, 904 i 996.
5)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r.
poz. 586, z 2015 r. poz. 73, 978, 1045, 1223, 1260, 1348, 1505, 1513, 1634, 1844 i
1890 oraz z 2016 r. poz. 65, 615, 904 i 996.
6)
W brzmieniu ustalonym przez art. 472 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności
ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. poz. 1844), która weszła w życie z dniem
1 stycznia 2016 r.
7)
Dodany przez art. 362 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym,
systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. poz. 996),
która wejdzie w życie z dniem 9 października 2016 r.
8)
Dodany przez art. 362 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 7.
9)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r.
poz. 938 i 1646, z 2014 r. poz. 379, 911, 1146, 1626 i 1877, z 2015 r. poz. 238, 532,
1045, 1117, 1130, 1189, 1190, 1269, 1358, 1513, 1830, 1854, 1890 i 2150 oraz z 2016 r.
poz. 195.
10)
Ustawa została ogłoszona w dniu 13 marca 2009 r.