Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczejz dnia 7 września 2015 r.o wynikach głosowania i wyniku referendum przeprowadzonego w dniu 6 września 2015 r.
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik nr 1 - Zestawienie wyników głosowania w województwach w referendum ogólnokrajowym przeprowadzonym w dniu 6 września 2015 r.
- Załącznik nr 2 - Zestawienie wyników głosowania w województwach w referendum ogólnokrajowym przeprowadzonym w dniu 6 września 2015 r.
- Załącznik nr 3 - Zestawienie wyników głosowania w województwach w referendum ogólnokrajowym przeprowadzonym w dniu 6 września 2015 r.
Treść obwieszczenia
Na podstawie art. 29 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym Państwowa Komisja Wyborcza podaje do wiadomości publicznej wyniki głosowania i wynik
referendum przeprowadzonego w dniu 6 września 2015 r.
Rozdział 1
Wyniki głosowania i wynik referendum
1.
Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie protokołów głosowania, otrzymanych od wszystkich
komisarzy wyborczych, ustaliła następujące wyniki głosowania i wynik referendum:
1)
głosowanie przeprowadzono w 27 788 obwodach głosowania;
2)
liczba osób uprawnionych do udziału w referendum wyniosła 30 565 826;
3)
liczba osób uprawnionych do udziału w referendum, którym wydano karty do głosowania,
wyniosła 2 383 041, w tym:
a)
liczba osób uprawnionych do udziału w referendum głosujących przez pełnomocnika wyniosła
406,
b)
liczba osób uprawnionych do udziału w referendum głosujących na podstawie zaświadczenia
o prawie do głosowania wyniosła 13 340;
4)
liczba osób uprawnionych do udziału w referendum, którym wysłano pakiety referendalne,
wyniosła 5379;
5)
liczba otrzymanych kopert zwrotnych wyniosła 3872;
6)
liczba kart wyjętych z urny wyniosła 2 384 961, w tym liczba kart wyjętych z kopert
na kartę do głosowania wyniosła 3734;
7)
liczba kart nieważnych wyniosła 181;
8)
liczba kart ważnych wyniosła 2 384 780;
9)
frekwencja wyniosła 7,80%.
2.
Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła, że w sprawach będących przedmiotem referendum
ogólnokrajowego odpowiednio:
1)
sprawa nr 1: wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu
Rzeczypospolitej Polskiej:
a)
liczba głosów nieważnych wyniosła 60 850;
b)
liczba głosów ważnych wyniosła 2 323 930, w tym:
-
-liczba odpowiedzi pozytywnych „TAK” wyniosła 1 829 995,
-
-liczba odpowiedzi negatywnych „NIE” wyniosła 493 935.
2)
sprawa nr 2: utrzymania dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z
budżetu państwa:
a)
liczba głosów nieważnych wyniosła 56 271;
b)
liczba głosów ważnych wyniosła 2 328 509, w tym:
-
-liczba odpowiedzi pozytywnych „TAK” wyniosła 404 515,
-
-liczba odpowiedzi negatywnych „NIE” wyniosła 1 923 994.
3)
sprawa nr 3: wprowadzenia zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni
przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika:
a)
liczba głosów nieważnych wyniosła 62 696;
b)
liczba głosów ważnych wyniosła 2 322 084, w tym:
-
-liczba odpowiedzi pozytywnych „TAK” wyniosła 2 194 689,
-
-liczba odpowiedzi negatywnych „NIE” wyniosła 127 395.
3.
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że większość biorących udział w głosowaniu wynosi
1 192 391 osób i w związku z tym:
1)
w sprawie nr 1 większość głosujących (78,75%) udzieliła pozytywnej odpowiedzi („TAK”);
2)
w sprawie nr 2 większość głosujących (82,63%) udzieliła negatywnej odpowiedzi („NIE”);
3)
w sprawie nr 3 większość głosujących (94,51%) udzieliła pozytywnej odpowiedzi („TAK”).
4.
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że więcej niż połowa uprawnionych do głosowania,
o której mowa w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym, wynosi 15 282 914 osób. W referendum wzięło udział, czyli oddało karty ważne, 2
384 780 osób, co stanowi mniej niż połowę osób uprawnionych i - stosownie do art. 66 ust. 1 ustawy o referendum - wynik referendum nie jest wiążący.
Rozdział 2
Wyniki głosowania w województwach
Zestawienia wyników głosowania w województwach dla poszczególnych spraw stanowią załączniki
nr 1 do 3 do obwieszczenia.
Załącznik nr 1 - Zestawienie wyników głosowania w województwach w referendum ogólnokrajowym przeprowadzonym w dniu 6 września 2015 r.
Sprawa 1. wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej
Polskiej
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Załącznik nr 2 - Zestawienie wyników głosowania w województwach w referendum ogólnokrajowym przeprowadzonym w dniu 6 września 2015 r.
Sprawa 2. utrzymania dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu
państwa
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Załącznik nr 3 - Zestawienie wyników głosowania w województwach w referendum ogólnokrajowym przeprowadzonym w dniu 6 września 2015 r.
Sprawa 3. wprowadzenia zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów
prawa podatkowego na korzyść podatnika
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||