Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczejz dnia 23 listopada 2015 r.o skorygowanych wynikach głosowania i wyniku referendum ogólnokrajowego przeprowadzonego
w dniu 6 września 2015 r.
Spis treści
Treść obwieszczenia
Na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza skorygowane wyniki głosowania i wynik referendum
ogólnokrajowego przeprowadzonego w dniu 6 września 2015 r.
I.
Skorygowanie wyników głosowania i wyniku referendum ogólnokrajowego nastąpiło w wykonaniu
uchwały Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2015 r. w sprawie ważności referendum
ogólnokrajowego przeprowadzonego w dniu 6 września 2015 r. sygn. akt III SW 89/15 (Dz. U. poz. 1920). Skorygowanie polegało na nieuwzględnieniu
wyników głosowania w obwodzie głosowania nr 37 w Siemianowicach Śląskich w zakresie
pytania nr 3 (sprawa nr 3: wprowadzenia zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co
do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika), które to głosowanie
zostało unieważnione powołaną uchwałą Sądu Najwyższego.
II.
Po skorygowaniu wyników głosowania, ogłoszonych w obwieszczeniu Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 września 2015 r. o wynikach głosowania
i wyniku referendum przeprowadzonego w dniu 6 września 2015 r. , Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła następujące wyniki głosowania i wynik referendum
w odniesieniu do pytania nr 3 (w sprawie nr 3):
1)
głosowanie przeprowadzono w 27 787 obwodach głosowania;
2)
liczba osób uprawnionych do udziału w referendum wyniosła 30 564 499;
3)
liczba osób uprawnionych do udziału w referendum, którym wydano karty do głosowania
wyniosła 2 382 927, w tym:
a)
liczba osób uprawnionych do udziału w referendum głosujących przez pełnomocnika wyniosła
406,
b)
liczba osób uprawnionych do udziału w referendum głosujących na podstawie zaświadczenia
o prawie do głosowania wyniosła 13 340;
4)
liczba osób uprawnionych do udziału w referendum, którym wysłano pakiety referendalne,
wyniosła 5379;
5)
liczba otrzymanych kopert zwrotnych wyniosła 3872;
6)
liczba kart wyjętych z urny wyniosła 2 384 847, w tym liczba kart wyjętych z kopert
na kartę do głosowania wyniosła 3734;
7)
liczba kart nieważnych wyniosła 181;
8)
liczba kart ważnych wyniosła 2 384 666;
9)
frekwencja wyniosła 7,80%;
10)
liczba głosów nieważnych wyniosła 62 694;
11)
liczba głosów ważnych wyniosła 2 321 972, w tym:
a)
liczba odpowiedzi pozytywnych „TAK” wyniosła 2 194 684,
b)
liczba odpowiedzi negatywnych „NIE” wyniosła 127 288.
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że na pytanie nr 3 (w sprawie nr 3) większość
głosujących (94,52%) udzieliła pozytywnej odpowiedzi („TAK”).
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że w odniesieniu do pytania nr 3 (w sprawie
nr 3) więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, o której mowa w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym, wynosi 15 282 250 osób. W referendum w tej sprawie wzięło udział, czyli oddało karty
ważne, 2 384 666 osób, co stanowi mniej niż połowę osób uprawnionych i - stosownie
do art. 66 ust. 1 ustawy o referendum - wynik referendum nie jest wiążący.
III.
Skorygowane zestawienie wyników głosowania w województwach z zakresie pytania nr 3
(sprawy nr 3) stanowi załącznik do obwieszczenia.