Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 29 września 2001 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania
wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych i art. 6 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania
wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego
osobom fizycznym w prawo własności , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
ustawą z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje
organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa ,
2)
ustawą z dnia 3 grudnia 1998 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania
wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności ,
- ujętych w obwieszczeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lipca 1999 r. w sprawie ogłoszenia
jednolitego tekstu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego
osobom fizycznym w prawo własności ,
3)
wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 kwietnia 2000 r., sygn. akt K. 8/98 ,
4)
wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 grudnia 2000 r., sygn. akt K. 10/2000 ,
5)
ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania
wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności
i zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy nie obejmuje:
1)
art. 150 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje
organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa , który stanowi:
„
Art. 150.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r., z wyjątkiem art. 26, art. 128 pkt
2, art. 139 pkt 1 i 10, art. 145 ust. 2 i 4, art. 146 ust. 2 i 4 oraz art. 147 ust.
2 i 3, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, i art. 34 pkt 1, art. 36 pkt 23,
art. 48 pkt 1 i 3, art. 84, art. 97 pkt 1-3, 5-10 i 12-36 oraz art. 139 pkt 9 lit.
a), które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2000 r.
”
;
2)
art. 2 i 4 ustawy z dnia 3 grudnia 1998 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa
użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności , które stanowią:
„
Art. 2.2 orzeczenia
Do spraw wszczętych, lecz niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w
życie niniejszej ustawy, stosuje się jej przepisy.
”
3)
art. 2-5 i art. 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o zmianie ustawy o przekształceniu
prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności , które stanowią:
„
Art. 2.2 orzeczenia
Osoby spełniające warunki określone w ustawie, o której mowa w art. 1, i na zasadach
w niej określonych, w brzmieniu ustalonym niniejszą ustawą, mogą także składać wnioski
o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności do dnia 31 grudnia
2002 r.
Art. 3.1 orzeczenie
W sprawach wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną do dnia wejścia w życie
niniejszej ustawy stosuje się jej przepisy.
Art. 4.1 orzeczenie
1.
W sprawach zakończonych decyzją ostateczną o odmowie przekształcenia prawa użytkowania
wieczystego w prawo własności, wydaną z powodu niespełnienia warunku określonego w
art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia
19 grudnia 2000 r., stosuje się art. 154 Kodeksu postępowania administracyjnego.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, właściwy organ jest obowiązany wydać decyzję,
stosując przepisy ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu ustalonym niniejszą
ustawą.
Art. 5.1 orzeczenie
1.
W sprawach zakończonych decyzją ostateczną o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego
w prawo własności, wydaną po dniu 13 kwietnia 2000 r., strona może złożyć do organu,
który wydał decyzję, wniosek o zmianę decyzji w części dotyczącej ustalenia opłaty
za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, w trybie art.
155 Kodeksu postępowania administracyjnego.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, właściwy organ jest obowiązany wydać decyzję,
stosując przepisy ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu ustalonym niniejszą
ustawą.
”
„
Art. 7.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności
Art. 1.4 orzeczenia
1.
Ustawa określa zasady przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
osób fizycznych będących dotychczasowymi użytkownikami wieczystymi.
21)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 3 grudnia 1998 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. Nr 156, poz. 1020), która weszła w życie z dniem 5 stycznia 1999 r..
Przepisy ustawy stosuje się do osób fizycznych, które nabyły prawo użytkowania wieczystego
przed dniem 31 października 1998 r., a także do osób fizycznych będących ich następcami
prawnymi i złożą wniosek, o którym mowa w art. 2, do dnia 31 grudnia 2000 r.
3.
Przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do osób fizycznych, którym przysługuje prawo
zabudowy nieruchomości ustanowione przed dniem wejścia w życie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o prawie zabudowy i złożą wniosek, o którym mowa w art. 2, do dnia 31 grudnia 2000 r.
43)Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. c) ustawy, o której mowa w przypisie 1..
Przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do osób fizycznych, które nabyty gospodarstwo
rolne na podstawie aktu nadania, albo do ich następców, będących posiadaczami tych
gospodarstw, i złożą wniosek, o którym mowa w art. 2, do dnia 31 grudnia 2000 r.
53)Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. c) ustawy, o której mowa w przypisie 1..
Przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do osób fizycznych będących właścicielami
lokali, którym przysługuje udział w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej
jako w prawie związanym z własnością wyodrębnionego lokalu, jeżeli spełnione zostaną
łącznie następujące warunki:
1)
wniosek, o którym mowa w art. 2, złożą wszyscy współużytkownicy wieczyści do dnia 31 grudnia 2000 r.; w razie
braku zgody stosuje się odpowiednio art. 199 Kodeksu cywilnego,
2)
2a5)Dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. Nr 72, poz. 749), która weszła w życie z dniem 28 lipca 2001 r.)
wszyscy współużytkownicy wieczyści nabyli prawo do przekształcenia prawa użytkowania
wieczystego w prawo własności zgodnie z ust. 2.
Art. 2.2 orzeczenia
1.
Użytkownik wieczysty składa wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego
w prawo własności do:
16)Ze zmianami wprowadzonymi przez art. 144 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz. U. Nr 106, poz. 668), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 1999 r., i art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy, o której mowa w przypisie 1.)
starosty albo prezydenta miasta na prawach powiatu, wykonującego zadanie z zakresu
administracji rządowej, jeżeli użytkowanie wieczyste jest ustanowione na nieruchomości
stanowiącej własność Skarbu Państwa,
27)W brzmieniu ustalonym przez art. 144 pkt 1 lit. b) ustawy wymienionej jako pierwsza w przypisie 6.)
przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli użytkowanie wieczyste
jest ustanowione na nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego.
28)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy, o której mowa w przypisie 1..
Decyzję w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
wydaje organ, o którym mowa w ust. 1. Decyzja ta stanowi podstawę wpisu w księdze
wieczystej.
3.
Decyzja o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie narusza
praw osób trzecich.
4.
Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wzór wniosku o przekształcenie
prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz dokumenty potwierdzające prawo
użytkowania wieczystego, jakie należy przedstawić wraz z tym wnioskiem.
Art. 39)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 144 pkt 2 ustawy wymienionej jako pierwsza w przypisie 6..1 orzeczenie
Organ, o którym mowa w art. 2 ust. 1, odmawia wydania decyzji o przekształceniu prawa
użytkowania wieczystego w prawo własności, jeżeli toczy się postępowanie administracyjne
dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu
terytorialnego.
Art. 410)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 3 ustawy, o której mowa w przypisie 1..1 orzeczenie
Osoba, która nabyła własność nieruchomości na podstawie art. 2, zobowiązana jest do
uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty za przekształcenie prawa użytkowania
wieczystego w prawo własności, z zastrzeżeniem art. 6.
Art. 4a11)Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w przypisie 5..1 orzeczenie
1.
Do ustalenia opłaty, o której mowa w art. 4, stosuje się odpowiednio przepisy art. 67 ust. 1, art. 69 oraz art. 70 ust. 2-4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o
gospodarce nieruchomościami .
2.
Jeżeli nie wcześniej niż w okresie ostatnich dwóch lat przed dniem złożenia wniosku
o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności była dokonana aktualizacja
opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, dla ustalenia opłaty za przekształcenie
przyjmuje się wartość nieruchomości określoną dla celów tej aktualizacji.
3.
Jeżeli przedmiotem decyzji jest nieruchomość wykorzystywana lub przeznaczona na cele
mieszkaniowe, organ właściwy do wydania decyzji może udzielić bonifikaty od opłaty,
o której mowa w art. 4, w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność:
1)
Skarbu Państwa - za zgodą wojewody,
2)
jednostek samorządu terytorialnego - za zgodą właściwej rady lub sejmiku.
Art. 5.1 orzeczenie
Art. 5a.
Art. 6.2 orzeczenia
1.
Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności następuje nieodpłatnie na
rzecz użytkowników wieczystych oraz ich następców prawnych:
1)
którym nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste w związku z utratą mienia
wskutek wojny 1939-1945 r. i którzy pozostawili majątek na terytorium nieznajdującym
się na obecnym obszarze Państwa Polskiego,
2)
którzy na mocy umów międzynarodowych zawartych przez Państwo Polskie mieli otrzymać
ekwiwalent za mienie pozostawione za granicą, a wartość tego mienia jest wyższa od
opłaty, o której mowa w art. 4,
314)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 6 lit. a) tiret pierwsze ustawy, o której mowa w przypisie 1.)
którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w związku z wywłaszczeniem dokonanym
po 1949 r., a przed dniem 1 sierpnia 1985 r.,
3a15)Dodany przez art. 1 pkt 3 lit. a) ustawy, o której mowa w przypisie 5.)
którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za przejęcie nieruchomości
na rzecz Skarbu Państwa na podstawie wszelkich tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r.,
4)
617)Dodany przez art. 1 pkt 6 lit. a) tiret trzecie ustawy wymienionej w przypisie 1; w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. b) ustawy, o której mowa w przypisie 5.)
którym przyznano jako dotychczasowym właścicielom lub ich następcom prawnym prawo
wieczystej dzierżawy lub prawo zabudowy (prawo użytkowania wieczystego), na podstawie
art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na
obszarze m. st. Warszawy , bez względu na termin przyznania tego prawa lub termin wniesienia czynszu lub opłaty.
1a18)Dodany przez art. 1 pkt 6 lit. b) ustawy, o której mowa w przypisie 1..
Przekształcenie w prawo własności następuje nieodpłatnie również w wypadkach, o których
mowa w art. 1 ust. 4.
219)W brzmieniu ustalonym przez art. 144 pkt 4 ustawy wymienionej jako pierwsza w przypisie 6..
Uprawnienie do nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w odniesieniu
do nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa stwierdza, w drodze decyzji,
starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, a w odniesieniu do
nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego - przewodniczący
zarządu jednostki samorządu terytorialnego.
Art. 6a20)Dodany przez art. 144 pkt 5 ustawy wymienionej jako pierwsza w przypisie 6, ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 7 ustawy, o której mowa w przypisie 1..
Od decyzji wydawanych przez starostę albo prezydenta miasta na prawach powiatu, wykonującego
zadania z zakresu administracji rządowej w odniesieniu do nieruchomości stanowiących
własność Skarbu Państwa, przysługuje stronie odwołanie do wojewody.
Art. 7.
121)Oznaczenie ust. 1 i zdanie drugie wprowadzone przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy, o której mowa w przypisie 1; ze zmianami wprowadzonymi przez art. 144 pkt 2 ustawy wymienionej jako pierwsza w przypisie 6 i art. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w przypisie 5..
W celu zabezpieczenia należności związanych z opłatą za przekształcenie prawa użytkowania
wieczystego w prawo własności Skarbowi Państwa albo jednostce samorządu terytorialnego
przysługuje hipoteka przymusowa na nieruchomości objętej przekształceniem prawa użytkowania
wieczystego w prawo własności. Podstawą wpisu tej hipoteki jest ostateczna decyzja,
o której mowa w art. 2 ust. 2.
222)Dodany przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy, o której mowa w przypisie 1..
W celu zabezpieczenia należności związanych z opłatami za przekształcenie poszczególnych
udziałów w prawie wieczystego użytkowania we współwłasność Skarbowi Państwa albo gminie
przysługują hipoteki przymusowe obciążające nieruchomości lokalowe tych osób, na rzecz
których nastąpiło przekształcenie, o którym mowa w art. 1 ust. 5.
Art. 8.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.
1)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 3 grudnia 1998 r. o
zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom
fizycznym w prawo własności (Dz. U. Nr 156, poz. 1020), która weszła w życie z dniem
5 stycznia 1999 r.
2)
Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy, o której mowa w przypisie 1; utracił moc
z dniem 14 kwietnia 2000 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12
kwietnia 2000 r., sygn. akt K. 8/98 (Dz. U. Nr 28, poz. 352).
3)
Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. c) ustawy, o której mowa w przypisie 1.
4)
Z dniem 20 grudnia 2000 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18
grudnia 2000 r., sygn. akt K. 10/2000 (Dz. U. Nr 114, poz. 1196).
5)
Dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o zmianie ustawy o przekształceniu
prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz.
U. Nr 72, poz. 749), która weszła w życie z dniem 28 lipca 2001 r.
6)
Ze zmianami wprowadzonymi przez art. 144 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 24 lipca 1998 r.
o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej
- w związku z reformą ustrojową państwa (Dz. U. Nr 106, poz. 668), która weszła w
życie z dniem 1 stycznia 1999 r., i art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy, o której mowa w przypisie
1.
7)
W brzmieniu ustalonym przez art. 144 pkt 1 lit. b) ustawy wymienionej jako pierwsza
w przypisie 6.
8)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy, o której mowa w przypisie
1.
9)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 144 pkt 2 ustawy wymienionej jako pierwsza w przypisie
6.
10)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 3 ustawy, o której mowa w przypisie 1.
11)
Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w przypisie 5.
12)
Z dniem 14 kwietnia 2000 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, o którym
mowa w przypisie 2.
13)
Dodany przez art. 1 pkt 5 ustawy, o której mowa w przypisie 1; utracił moc z dniem
14 kwietnia 2000 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, o którym mowa w
przypisie 2.
14)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 6 lit. a) tiret pierwsze ustawy, o której mowa
w przypisie 1.
15)
Dodany przez art. 1 pkt 3 lit. a) ustawy, o której mowa w przypisie 5.
16)
Dodany przez art. 1 pkt 6 lit. a) tiret trzecie ustawy, o której mowa w przypisie
1; utracił moc z dniem 14 kwietnia 2000 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego,
o którym mowa w przypisie 2.
17)
Dodany przez art. 1 pkt 6 lit. a) tiret trzecie ustawy wymienionej w przypisie 1;
w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. b) ustawy, o której mowa w przypisie
5.
18)
Dodany przez art. 1 pkt 6 lit. b) ustawy, o której mowa w przypisie 1.
19)
W brzmieniu ustalonym przez art. 144 pkt 4 ustawy wymienionej jako pierwsza w przypisie
6.
20)
Dodany przez art. 144 pkt 5 ustawy wymienionej jako pierwsza w przypisie 6, ze zmianą
wprowadzoną przez art. 1 pkt 7 ustawy, o której mowa w przypisie 1.
21)
Oznaczenie ust. 1 i zdanie drugie wprowadzone przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy, o
której mowa w przypisie 1; ze zmianami wprowadzonymi przez art. 144 pkt 2 ustawy wymienionej
jako pierwsza w przypisie 6 i art. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w przypisie 5.
22)
Dodany przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy, o której mowa w przypisie 1.