Obwieszczenie Ministra Infrastrukturyz dnia 18 stycznia 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie
wprowadzenia do stosowania Specyfikacji EUROCONTROL dotyczącej ujednoliconych zasad
dla operacyjnego ruchu lotniczego (OAT) zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań
przyrządów (IFR) w przestrzeni powietrznej kontrolowanej ECAC (EUROAT)
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzenia do stosowania Specyfikacji EUROCONTROL dotyczącej ujednoliconych zasad dla operacyjnego ruchu lotniczego (OAT) zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań przyrządów (IFR) w przestrzeni powietrznej kontrolowanej ECAC (EUROAT)
- Załącznik - Rozdział krajowy
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzenia
do stosowania Specyfikacji EUROCONTROL dotyczącej ujednoliconych zasad dla operacyjnego
ruchu lotniczego (OAT) zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań przyrządów (IFR)
w przestrzeni powietrznej kontrolowanej ECAC (EUROAT) , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 19 lipca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wprowadzenia do stosowania Specyfikacji EUROCONTROL dotyczącej ujednoliconych
zasad dla operacyjnego ruchu lotniczego (OAT) zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań
przyrządów (IFR) w przestrzeni powietrznej kontrolowanej ECAC (EUROAT) .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 19 lipca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wprowadzenia do stosowania Specyfikacji EUROCONTROL dotyczącej ujednoliconych
zasad dla operacyjnego ruchu lotniczego (OAT) zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań
przyrządów (IFR) w przestrzeni powietrznej kontrolowanej ECAC (EUROAT) , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzenia do stosowania Specyfikacji EUROCONTROL dotyczącej ujednoliconych zasad dla operacyjnego ruchu lotniczego (OAT) zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań przyrządów (IFR) w przestrzeni powietrznej kontrolowanej ECAC (EUROAT)1)Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725).
Na podstawie art. 3 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze zarządza się, co następuje:
§ 1.
12)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 19 lipca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wprowadzenia do stosowania Specyfikacji EUROCONTROL dotyczącej ujednoliconych zasad dla operacyjnego ruchu lotniczego (OAT) zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań przyrządów (IFR) w przestrzeni powietrznej kontrolowanej ECAC (EUROAT) (Dz. U. poz. 1546), które weszło w życie z dniem 23 sierpnia 2023 r..
Wprowadza się do stosowania wymagania międzynarodowe ustanowione przez Europejską
Organizację do Spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) - Specyfikację
EUROCONTROL dotyczącą ujednoliconych zasad dla operacyjnego ruchu lotniczego (OAT)
zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań przyrządów (IFR) w przestrzeni powietrznej
kontrolowanej ECAC (EUROAT), z wyjątkiem pkt 2.3.4.1 i 2.3.4.2, w tym rozdział krajowy,
zwane dalej „Specyfikacją”, ogłoszone w załączniku do obwieszczenia nr 15/2023 Prezesa
Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 6 czerwca 2023 r. w sprawie ogłoszenia tekstu Specyfikacji
EUROCONTROL dotyczącej ujednoliconych zasad dla operacyjnego ruchu lotniczego (OAT)
zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań przyrządów (IFR) w przestrzeni powietrznej
kontrolowanej ECAC (EUROAT) (Dz. Urz. ULC poz. 44) (w brzmieniu z dnia 6 czerwca 2023 r.).
2.
Rozdział krajowy stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 2.
1.
Kompetencje władz krajowych, o których mowa w pkt 1.3.4 ppkt iii Specyfikacji, wykonuje
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
2.
Kompetencje właściwej władzy krajowej, o której mowa w pkt 2.3.1.3 Specyfikacji, wykonuje
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
3.
Przez właściwą władzę, o której mowa w pkt 2.7.1.2 Specyfikacji, rozumie się właściwego
dowódcę, w przyporządkowaniu którego znajdują się statki powietrzne, oraz Komisję
Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.
4.
Przez właściwe władze, o których mowa w pkt 3.6.1.1 Specyfikacji, rozumie się Prezesa
Urzędu Lotnictwa Cywilnego lub Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia3)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 12 lipca 2019 r..
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia
19 lipca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wprowadzenia do stosowania
Specyfikacji EUROCONTROL dotyczącej ujednoliconych zasad dla operacyjnego ruchu lotniczego
(OAT) zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań przyrządów (IFR) w przestrzeni powietrznej
kontrolowanej ECAC (EUROAT) (Dz. U. poz. 1546), które weszło w życie z dniem 23 sierpnia
2023 r.
3)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 12 lipca 2019 r.
Załącznik - Rozdział krajowy
I. Wyjaśnienie skrótów
Ilekroć w załączniku jest mowa o:
1) rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1332/2011 - należy przez to rozumieć rozporządzenie
Komisji (UE) nr 1332/2011 z dnia 16 grudnia 2011 r. ustanawiające wspólne wymogi korzystania
z przestrzeni powietrznej i procedury operacyjne w celu zapobiegania kolizjom w powietrzu
(Dz. Urz. UE L 336 z 20.12.2011, str. 20, z późn. zm.4)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 101 z 16.04.2016,
str. 7.);
2) rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 923/2012 - należy przez to rozumieć
rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 923/2012 z dnia 26 września 2012 r. ustanawiające
wspólne zasady w odniesieniu do przepisów lotniczych i operacyjnych dotyczących służb
i procedur żeglugi powietrznej oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze (WE) nr
1035/2011 oraz rozporządzenia (WE) nr 1265/2007, (WE) nr 1794/2006, (WE) nr 730/2006,
(WE) nr 1033/2006 i (UE) nr 255/2010 (Dz. Urz. UE L 281 z 13.10.2012, str. 1, z późn.
zm.5)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 63 z 06.03.2015,
str. 1, Dz. Urz. UE L 196 z 21.07.2016, str. 3, Dz. Urz. UE L 124 z 17.05.2017, str.
35, Dz. Urz. UE L 104 z 03.04.2020, str. 1, Dz. Urz. UE L 259 z 10.08.2020, str. 12,
Dz. Urz. UE L 205 z 29.06.2020, str. 14, Dz. Urz. UE L 139 z 23.04.2021, str. 187
oraz Dz. Urz. UE L 228 z 15.09.2023, str. 73.).
2.1.Zastosowanie przepisów ruchu lotniczego ICAO
2.1.4. W FIR EPWW obcy wojskowy statek powietrzny może wykonywać lot jako GAT, OAT
albo mieszany
GAT/OAT. Lot w ugrupowaniu standardowym powinien być wykonywany jako OAT, jeżeli przypuszcza
się, że mogą zajść okoliczności naruszające zasady ICAO (np. rozdzielenie formacji,
w tym rozdzielenie awaryjne i w chmurach). Lot w formacji niestandardowej będzie wykonywany
jako OAT.
2.2.2.Plan lotu
2.2.2.2.1. W FIR EPWW przy składaniu planu lotu dla lotów OAT należy użyć oznacznika
„OAT”. Oznacznik „OAT” należy umieścić na początku zapisywanej trasy/odcinka lotu
planowanego jako OAT, a w polu 18 planu lotu należy umieścić „RMK/OAT OVER POLAND”.
Uwaga: Wymaga się, by statki powietrzne, które planują swój lot jako mieszany GAT/OAT, planowały
te odcinki lotu, na których mają zamiar wykonywać manewry OAT (np. tworzenie formacji,
rozdzielenie formacji, tankowanie w powietrzu), jako lot OAT. Składanie planu lotu
dla lotów OAT odbywa się zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu wykonawczym
Komisji (UE) nr 923/2012. Szczegółowe informacje w tym zakresie podlegają publikacji
w MIL AIP Polska ENR 1.10.
2.2.2.2.2. W FIR EPWW dopuszcza się używanie taktycznych znaków wywoławczych przez
załogi statków powietrznych bazujących w Polsce. Użycie taktycznych znaków wywoławczych
przez załogi obcych statków powietrznych wymaga akceptacji Szefostwa Służby Ruchu
Lotniczego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.2.2.2.3. W czasie ćwiczeń lotnictwa wojskowego dopuszcza się używanie taktycznych
znaków wywoławczych przez obce wojskowe statki powietrzne wlatujące do FIR EPWW, jeżeli
zostało to skoordynowane przez organizatora ćwiczeń. Jeżeli zostanie użyty międzynarodowy
znak wywoławczy, to w polu 18 planu lotu należy umieścić przydzielony na ćwiczenia
taktyczny znak wywoławczy.
2.2.2.2.4. Wykaz punktów koordynacyjnych OAT (PKO), określonych współrzędnych geograficznych,
wykorzystywanych przez właściwy organ ATC, do których odnoszą się procedury koordynacyjne,
podlega publikacji w MIL AIP Polska ENR 2.3 oraz ENR 2.3.0-1.
2.3.Wykonywanie lotu
2.3.1.Pokładowy system zapobiegania kolizjom statków powietrznych (ACAS/TCAS)
2.3.1.4.1. System ACAS, w który jest wyposażony statek powietrzny, spełnia wymagania
określone w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1332/2011. Wymagania te podlegają publikacji
w AIP Polska GEN 1.5.
2.3.3. Nastawianie wysokościomierza
2.3.3.4. W FIR EPWW ustala się wysokość przejściową na 6500 ft QNH, a poziom przejściowy,
w zależności od rozkładu ciśnienia atmosferycznego, na FL 80 lub FL 90. Procedury
nastawiania wysokościomierza podlegają publikacji w AIP Polska ENR 1.7.
2.3.4. Ograniczenia prędkości
2.3.4.3. Wykonywanie lotów poniżej FL 100 z prędkością przekraczającą 250 KIAS jest
dozwolone:
i. w niesklasyfikowanych elementach struktury przestrzeni powietrznej wydzielonych
na potrzeby lotnictwa wojskowego;
ii. w przestrzeniach kontrolowanych w odniesieniu do typów statków powietrznych, które
nie mogą utrzymać tej prędkości ze względów technicznych lub bezpieczeństwa po uzyskaniu
zezwolenia właściwego organu ATC;
iii. w lotach wykonywanych na hasło ALFA SCRAMBLE;
iv. na podstawie zwolnienia udzielanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego zgodnie
z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 923/2012.
2.3.4.4.7)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2. W polskiej przestrzeni powietrznej obowiązuje zakaz przekraczania prędkości dźwięku
i lotu z prędkością naddźwiękową:
i. na i poniżej FL 300;
ii. w godzinach 22.00-06.00 czasu urzędowego.
Zakaz nie dotyczy lotów wykonywanych na hasło ALFA SCRAMBLE.
2.3.5. Loty specjalne OAT w FIR EPWW
2.3.5.1. (uchylony).8)Przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
2.3.5.2. Procedura dynamicznej zmiany wysokości
Na każde wznoszenie z dynamicznym naborem wysokości (ZOOM CLIMB) wykonywane w przestrzeni
kontrolowanej jest wymagane zezwolenie kontroli ruchu lotniczego.
Na każde zniżanie z dynamiczną zmianą wysokości (COMBAT DESCENT) wykonywane w przestrzeni
kontrolowanej jest wymagane zezwolenie kontroli ruchu lotniczego.
2.3.5.3. (uchylony).8)Przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
2.4.1.Ogólne zasady dotyczące lotów grupowych
2.4.1.4. Loty grupowe w przestrzeni RVSM są traktowane jako non RVSM.
2.4.4.Formacja niestandardowa
2.4.4.5.1. Dopuszcza się formację niestandardową, w której statki powietrzne wykonują
lot w jednej linii na tej samej wysokości w locie poziomym, zachowując odległość między
liderem a ostatnim prowadzonym statkiem powietrznym nie większą niż 10 NM.
Ostatni statek powietrzny w formacji ma włączony kod transpondera 2000, jeżeli ATC
nie określi inaczej.
Lider formacji podaje do ATC odległości pomiędzy poszczególnymi statkami powietrznymi.
UWAGA: Podczas zniżania lub wznoszenia formacji niestandardowej samoloty mogą znajdować
się na różnych wysokościach w jednej linii.
Loty grupowe wykonuje się zgodnie z wymaganiami określonymi w pkt SERA.3135 lit. a-d
rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 923/2012. Szczegółowe procedury wykonywania
lotów grupowych w formacji standardowej oraz niestandardowej podlegają publikacji
w MIL AIP Polska ENR 1.15 pkt 3.
2.4.6. Tworzenie formacji (procedura Join-Up)
2.4.6.3. Procedura Join-Up jest realizowana pod kontrolą radarową właściwego organu
ATC.
Procedurę Join-Up inicjuje pilot lub w celach treningowych kontroler radarowy z właściwego
organu ATC za zgodą pilota i lidera formacji.
Właściwy organ ATC może zabronić wykonywania procedury Join-Up z powodów bezpieczeństwa
ruchu lotniczego.
2.4.7. Rozdzielenie formacji (procedura Break-Up/Split)
2.4.7.7. Procedura Break-Up/Split jest realizowana pod kontrolą radarową właściwego
organu ATC.
Procedurę Break-Up/Split inicjuje lider formacji lub w celach treningowych kontroler
radarowy z właściwego organu ATC za zgodą lidera formacji.
Każdy statek powietrzny po oddzieleniu od grupy musi:
i. zostać zidentyfikowany;
ii. mieć własny plan lotu (np. AFIL);
iii. otrzymać indywidualne zezwolenie właściwego organu ATC na dalszy lot.
2.4.8. Utrata łączności w locie grupowym
2.4.8.1.1. W przypadku utraty łączności w wydzielonym elemencie przestrzeni (TSA,
TRA) pilot:
i. ustawia kod transpondera 7600;
ii. wykonuje lot do PKO;
iii. nad PKO wykonuje oczekiwanie w kręgu;
iv. odlatuje znad PKO minimum po 7 minutach, licząc od czasu włączenia kodu transpondera
7600, jeżeli pozostałość paliwa to umożliwia;
v. opuszcza strefę wykonując lot zgodnie ze złożonym planem lotu.
Procedura dodatkowa w przypadku pracy tylko za pomocą fali nośnej radiostacji.
Naciśnięcie przycisku nadawania radiostacji oznacza:
i. 1 naciśnięcie = yes (tak);
ii. 2 naciśnięcia = no (nie);
iii. 3 naciśnięcia = say again (powtórz);
iv. (....) Kod Morse'a litera H (Morse code letter H = for homing /RTB/);
v. długie wciśnięcie wskazuje zakończenie lub przerwanie wcześniejszej procedury lub
instrukcji;
vi. (_.. _) Kod Morse'a litera X (Morse code letter X) - wskazuje dodatkową awarię/niebezpieczeństwo.
2.4.9. Zgubienie skrzydłowego/prowadzącego (procedura Lost-Wingman)
2.4.9.1.1. W przypadku awaryjnego (nieplanowanego) rozluźnienia ugrupowania załogi
wykonują manewry zgodnie z poniższą procedurą.
Procedura rozluźnienia ugrupowania 4 statków powietrznych (A, B, C, D):
i. A - kontynuuje lot po prostej;
ii. B - skręca w prawo z przechyleniem 20ş przez 20 sekund i wraca na kurs;
iii. C - skręca w lewo z przechyleniem 20ş przez 20 sekund i wraca na kurs;
iv. D - skręca w lewo z przechyleniem 30ş przez 30 sekund i wraca na kurs.
Lider formacji w takiej sytuacji natychmiast włącza kod transpondera 7700 i informuje
właściwy organ ATC o zamiarach grupy.
Właściwy organ ATC, po rozluźnieniu ugrupowania, przydziela indywidualne kody transponderów
poszczególnym statkom powietrznym i wydaje zezwolenia na kontynuowanie lotu pojedynczo
z zachowaniem separacji ATC.
Na prośbę lidera formacji właściwy organ ATC może wydać zezwolenie na kontynuowanie
lotu w formacji niestandardowej.
2.5.1. Loty w ARES
2.5.1.2. Przed wylotem z aktywnej przestrzeni ARES, która stanowi część opublikowanej
struktury przestrzeni powietrznej, w przestrzeń kontrolowaną jest wymagane zezwolenie
ATC.
2.5.4.Minimalne odległości od granic elementów struktury przestrzeni powietrznej
2.5.4.1.9)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2. Tabela minimalnych odległości od granic elementów struktury przestrzeni powietrznej
podlega publikacji w AIP Polska ENR 5.2.1.
2.7.4. Nieplanowany powrót z uzbrojeniem
2.7.4.5. Podczas powrotu z zaciętym (zablokowanym) uzbrojeniem należy użyć zwrotu
„RED SPOT RECOVERY” podczas kontaktu z organem ATC. W razie potrzeby należy włączyć
kod transpondera 7700.
2.7.5. Procedura w przypadku utraty łączności radiowej (NORDO)
2.7.5.1.1. W przypadku utraty łączności w wydzielonym elemencie przestrzeni (TSA,
TRA) pilot:
i. ustawia kod transpondera 7600;
ii. wykonuje lot do PKO;
iii. nad PKO wykonuje oczekiwanie w kręgu;
iv. odlatuje znad PKO minimum po 7 minutach, licząc od czasu włączenia kodu transpondera
7600, jeżeli pozostałość paliwa to umożliwia;
v. opuszcza strefę wykonując lot zgodnie ze złożonym planem lotu.
Procedura dodatkowa w przypadku pracy tylko za pomocą fali nośnej radiostacji.
Naciśnięcie przycisku nadawania radiostacji oznacza:
i. 1 naciśnięcie = yes (tak);
ii. 2 naciśnięcia = no (nie);
iii. 3 naciśnięcia = say again (powtórz);
iv. (....) Kod Morse'a litera H (Morse code letter H = for homing /RTB/);
v. długie wciśnięcie wskazuje zakończenie lub przerwanie wcześniejszej procedury lub
instrukcji;
vi (_.._) Kod Morse'a litera X (Morse code letter X) - wskazuje dodatkową awarię/niebezpieczeństwo.
3.3.Zapewnianie ATS
3.3.1.3. Służby ruchu lotniczego dla ruchu OAT w obszarze kontrolowanym FIR EPWW są
zapewniane przez właściwe organy ATC w określonych przestrzeniach, które podlegają
publikacji w AIP Polska.
3.4.2. Formacja standardowa
3.4.2.4.1. Loty grupowe w przestrzeni RVSM są traktowane jako non RVSM.
4)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 101 z 16.04.2016,
str. 7.
5)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 63 z 06.03.2015,
str. 1, Dz. Urz. UE L 196 z 21.07.2016, str. 3, Dz. Urz. UE L 124 z 17.05.2017, str.
35, Dz. Urz. UE L 104 z 03.04.2020, str. 1, Dz. Urz. UE L 259 z 10.08.2020, str. 12,
Dz. Urz. UE L 205 z 29.06.2020, str. 14, Dz. Urz. UE L 139 z 23.04.2021, str. 187
oraz Dz. Urz. UE L 228 z 15.09.2023, str. 73.
6)
Użyta w rozdziale krajowym numeracja odnosi się do numeracji przyjętej w Specyfikacji
EUROCONTROL dotyczącej ujednoliconych zasad dla operacyjnego ruchu lotniczego (OAT)
zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań przyrządów (IFR) w przestrzeni powietrznej
kontrolowanej ECAC (EUROAT).
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
8)
Przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.