Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiskaz dnia 13 maja 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie
szczegółowych warunków udzielania regionalnej pomocy publicznej inwestycyjnej na cele
z zakresu ochrony środowiska 1)Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. poz. 2726).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych
warunków udzielania regionalnej pomocy publicznej inwestycyjnej na cele z zakresu
ochrony środowiska , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 29 listopada 2023 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania regionalnej pomocy publicznej
inwestycyjnej na cele z zakresu ochrony środowiska .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 29 listopada 2023 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania regionalnej
pomocy publicznej inwestycyjnej na cele z zakresu ochrony środowiska , które stanowią:
„
§ 2.
Złożone i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wnioski
o udzielenie regionalnej pomocy publicznej inwestycyjnej na cele z zakresu ochrony
środowiska rozpatruje się zgodnie z przepisami rozporządzenia zmienianego w § 1 w
brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
”
.
1)
Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. poz. 2726).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania regionalnej pomocy publicznej inwestycyjnej na cele z zakresu ochrony środowiska1)Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - klimat kieruje Minister Klimatu i Środowiska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 2726).
Na podstawie art. 400a ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania regionalnej pomocy publicznej
inwestycyjnej na cele z zakresu ochrony środowiska, zwanej dalej „pomocą”, ze środków
pozostających w dyspozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
2.
Pomoc jest udzielana zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre
rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu 2)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10, Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 236 z 14.09.2017, str. 28, Dz. Urz. UE L 26 z 31.01.2018, str.
53, Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020, str. 3, Dz. Urz. UE L 89 z 16.03.2021, str. 1,
Dz. Urz. UE L 270 z 29.07.2021, str. 39, Dz. Urz. UE L 119 z 05.05.2023, str. 159
oraz Dz. Urz. UE L 167 z 30.06.2023, str. 1., zwanym dalej „rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014”.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
dużym projekcie inwestycyjnym - oznacza to inwestycję objętą pomocą, dla której samodzielnie
lub łącznie z innymi inwestycjami objętymi pomocą regionalną, rozpoczętymi w okresie
trzech następujących po sobie lat, realizowanymi przez tego samego lub innego przedsiębiorcę
w ramach tej samej grupy kapitałowej oraz w tym samym regionie na poziomie 3 w rozumieniu
przepisów rozporządzenia (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r.
w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych
(NUTS) 3)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 309 z 25.11.2005,
str. 1, Dz. Urz. UE L 39 z 10.02.2007, str. 1, Dz. Urz. UE L 61 z 05.03.2008, str.
1, Dz. Urz. UE L 311 z 21.11.2008, str. 1, Dz. Urz. UE L 13 z 18.01.2011, str. 3,
Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 1, Dz. Urz. UE L 342 z 18.12.2013, str. 1, Dz.
Urz. UE L 241 z 13.08.2014, str. 1, Dz. Urz. UE L 322 z 29.11.2016, str. 1, Dz. Urz.
UE L 350 z 29.12.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 270 z 24.10.2019, str. 1 oraz Dz. Urz.
UE L 87 z 24.03.2023, str. 1., zsumowane koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą przekraczają 50 mln euro;
2)
mikroprzedsiębiorcy, małym lub średnim przedsiębiorcy - oznacza to odpowiednio mikroprzedsiębiorstwo,
małe lub średnie przedsiębiorstwo, o którym mowa w załączniku I do rozporządzenia
Komisji (UE) nr 651/2014;
3)
dużym przedsiębiorcy - oznacza to przedsiębiorcę innego niż mikroprzedsiębiorca, mały
i średni przedsiębiorca;
4)
takiej samej lub podobnej działalności - oznacza to działalność, o której mowa w art.
2 pkt 50 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014;
54)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 29 listopada 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania regionalnej pomocy publicznej inwestycyjnej na cele z zakresu ochrony środowiska (Dz. U. poz. 2629), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.)
zakończeniu inwestycji - oznacza to dzień protokolarnego odbioru końcowego inwestycji.
§ 35)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
1.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
udzielania pomocy w sektorach:
a)
hutnictwa żelaza i stali,
b)
węgla kamiennego i brunatnego,
c)
transportu i infrastruktury powiązanej z transportem,
d)
rybołówstwa i akwakultury,
e)
rolnictwa w zakresie działalności związanej z produkcją podstawową produktów rolnych
wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
f)
wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii oraz związanej z tym infrastruktury;
2)
podmiotów, które dokonały przeniesienia w rozumieniu art. 2 pkt 61a rozporządzenia
Komisji (UE) nr 651/2014 do zakładu, w którym planuje się dokonać inwestycji początkowej,
takiej samej lub podobnej działalności lub jej części w okresie dwóch lat poprzedzających
złożenie wniosku o pomoc lub które nie zobowiązały się do niedokonywania takiego przeniesienia
w okresie dwóch lat od zakończenia inwestycji;
3)
przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji w rozumieniu art. 2 pkt 18 rozporządzenia
Komisji (UE) nr 651/2014;
4)
dużych projektów inwestycyjnych, w przypadku których całkowita wartość zamierzonej
pomocy zsumowanej z inną pomocą publiczną lub pomocą de minimis ze wszystkich źródeł przekracza wartość pomocy obliczoną zgodnie ze wzorem:
wartość pomocy = R × 82,5 mln euro
gdzie symbol R oznacza maksymalną intensywność pomocy określoną w § 3 i § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia
mapy pomocy regionalnej na lata 2022-2027 .
2.
Pomoc nie może być udzielana ani wypłacana przedsiębiorcy, na którym ciąży obowiązek
zwrotu pomocy publicznej wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej taką
pomoc przyznaną przez Rzeczpospolitą Polską za niezgodną z prawem oraz z rynkiem wewnętrznym.
§ 4.
1.
Pomoc może być udzielana na realizację inwestycji będącej inwestycją początkową na
obszarach określonych w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia mapy
pomocy regionalnej na lata 2022-2027.
2.
Za inwestycję początkową uznaje się:
1)
w przypadku dużych przedsiębiorców realizujących inwestycję w województwach dolnośląskim
i wielkopolskim oraz w następujących gminach należących do regionu warszawskiego stołecznego:
Baranów, Błonie, Dąbrówka, Dobre, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jadów, Jaktorów,
Kałuszyn, Kampinos, Kołbiel, Latowicz, Leoncin, Leszno, Mrozy, Nasielsk, Osieck, Prażmów,
Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka, Tarczyn, Tłuszcz, Zakroczym i Żabia
Wola:
a)
inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem
nowego zakładu lub dywersyfikacją działalności zakładu pod warunkiem, że nowa działalność
nie będzie taką samą lub podobną działalnością do tej, która była prowadzona już w
zakładzie, lub
b)
nabycie aktywów bezpośrednio związanych z zakładem, który został zamknięty lub zostałby
zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym aktywa są nabywane przez inwestora
niezależnego od zbywcy, a działalność prowadzona przy wykorzystaniu tych aktywów nie
jest taką samą lub podobną działalnością do prowadzonej już w zakładzie; wyklucza
się samo nabycie akcji lub udziałów przedsiębiorstwa;
2)
w pozostałych przypadkach:
a)
inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem
nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją
produkcji zakładu przez wprowadzanie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie
lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym zakładzie lub
b)
nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty,
gdyby zakup nie nastąpił, przy czym aktywa są nabywane przez inwestora niezależnego
od zbywcy; wyklucza się samo nabycie akcji lub udziałów przedsiębiorstwa.
36)Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
Za inwestycję początkową nie uznaje się inwestycji odtworzeniowej.
§ 5.
Pomoc może być udzielana w formie:
1)
dotacji, w tym dopłat do oprocentowania kredytów bankowych, lub
2)
oprocentowanych pożyczek, lub
3)
częściowych umorzeń oprocentowanych pożyczek.
§ 6.
1.
Pomoc może zostać udzielona pod warunkiem, że wniosek o jej udzielenie został złożony
przed rozpoczęciem inwestycji.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
nazwę przedsiębiorcy i informację o jego wielkości;
2)
opis inwestycji, wraz ze wskazaniem daty jej rozpoczęcia i zakończenia;
3)
wskazanie miejsca realizacji inwestycji;
4)
wykaz kosztów inwestycji;
5)
wskazanie formy pomocy;
6)
wskazanie kwoty dofinansowania publicznego potrzebnego do realizacji inwestycji.
3.
Przez rozpoczęcie inwestycji należy rozumieć podjęcie robót budowlanych lub złożenie
pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń, lub jakiegokolwiek
zobowiązania, które będzie czynić realizację inwestycji nieodwracalną. W przypadku
nabycia aktywów, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 lit. b lub pkt 2 lit. b, przez rozpoczęcie
inwestycji należy rozumieć moment nabycia aktywów.
4.
Przez podjęcie robót budowlanych należy rozumieć rozpoczęcie budowy, o którym mowa
w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane .
57)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
Mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić użytkowanie
inwestycji na obszarze, na którym jest realizowana inwestycja, przez okres co najmniej
trzech lat, a duży przedsiębiorca - przez okres co najmniej pięciu lat od zakończenia
inwestycji.
§ 7.
1.
Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą zalicza się koszty poniesione bezpośrednio
na:
1)
projekt budowlany i wykonawczy;
2)
nabycie lub dzierżawę gruntu i prace przygotowawcze na terenie budowy;
3)
budowle i budynki;
4)
maszyny i urządzenia, wraz z kosztami transportu, załadunku lub wyładunku;
5)
roboty demontażowe, budowlane oraz związane z instalacją i uruchomieniem urządzeń
oraz całego obiektu, pod warunkiem że podczas uruchomienia nie powstaje produkt, który
jest sprzedawany;
6)
obiekty i infrastrukturę związane z inwestycją, w tym zaopatrzenie w wodę, energię
elektryczną, ciepło, gaz oraz przyłączenie do systemu odprowadzania ścieków, ogrodzenie,
oświetlenie, zagospodarowanie terenu, urządzenia automatyki i sterowania, aparaturę
kontrolno-pomiarową, zaplecze techniczne i laboratoryjne;
7)
wartości niematerialne i prawne w formie: patentów, licencji, nieopatentowanej wiedzy
technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania, jeżeli łącznie
spełniają następujące warunki:
a)
będą wykorzystywane wyłącznie w zakładzie, w którym jest realizowana inwestycja,
b)
będą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości,
c)
będą nabyte od osób trzecich niezależnych od kupującego na warunkach rynkowych,
d)
będą stanowić aktywa przedsiębiorstwa otrzymującego pomoc i pozostaną związane z inwestycją
przez co najmniej pięć lat - w przypadku dużego przedsiębiorcy, a w przypadku mikroprzedsiębiorcy,
małego i średniego przedsiębiorcy - przez co najmniej trzy lata;
8)
nadzór inwestorski i autorski oraz badania potwierdzające prawidłowe funkcjonowanie
urządzeń i instalacji.
2.
Koszty poniesione na nabycie środków trwałych zalicza się do kosztów kwalifikujących
się do objęcia pomocą, jeżeli nabywane środki są nowe, z wyjątkiem:
1)
środków trwałych nabywanych przez mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców;
2)
inwestycji, o której mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 lit. b lub pkt 2 lit. b.
3.
W przypadku gdy przed nabyciem aktywów, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 lit. b lub
pkt 2 lit. b, na nabycie tych aktywów udzielono już pomocy publicznej, ceny ich nabycia
nie zalicza się do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.
4.
Koszty związane z uzyskaniem innej formy władania środkami trwałymi niż nabycie lub
wykonanie we własnym zakresie można uznać za kwalifikowane wyłącznie, jeżeli:
18)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.)
władanie będzie trwało przez okres co najmniej pięciu lat od zakończenia inwestycji
w przypadku dużych przedsiębiorców, a w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych i średnich
przedsiębiorców przez okres co najmniej trzech lat od zakończenia inwestycji - w odniesieniu
do gruntów, budynków lub budowli;
2)
władanie pozostałymi środkami trwałymi ma formę leasingu finansowego i umowa leasingu
zawiera zobowiązanie do przeniesienia własności tych środków na przedsiębiorcę po
zakończeniu trwania umowy.
5.
W przypadku dużego przedsiębiorcy koszt nabycia wartości niematerialnych i prawnych,
o których mowa w ust. 1 pkt 7, uwzględnia się w kosztach kwalifikujących się do objęcia
pomocą w wysokości nieprzekraczającej 50 % wartości wszystkich kosztów, o których
mowa w ust. 1.
6.
W przypadku pomocy przyznanej dużym przedsiębiorcom na zasadniczą zmianę procesów
produkcji koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą muszą przekraczać koszty amortyzacji
aktywów związanych ze zmienianym procesem produkcji poniesione w okresie trzech lat
obrotowych poprzedzających rok udzielenia pomocy.
79)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
W przypadku pomocy przyznanej na dywersyfikację działalności istniejącego zakładu
koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą muszą przekraczać co najmniej o 200 % wartość
księgową ponownie wykorzystywanych aktywów, odnotowaną w roku obrotowym poprzedzającym
rozpoczęcie prac.
8.
Koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą są dyskontowane do wartości na dzień udzielenia
pomocy, przy zastosowaniu stopy dyskontowej, o której mowa w § 2 pkt 3a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego
sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach .
§ 8.
1.
Intensywność pomocy, z wyjątkiem wsparcia udzielanego zgodnie z ust. 5, nie może przekraczać wielkości określonych w § 3 i § 5 rozporządzenia Rady
Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na
lata 2022-2027.
2.
Z wyjątkiem pomocy na rzecz dużych projektów inwestycyjnych, wielkości, o których
mowa w ust. 1, ulegają zwiększeniu o:
1)
10 punktów procentowych - w przypadku średniego przedsiębiorcy;
2)
20 punktów procentowych - w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy.
3.
Warunkiem udzielenia pomocy jest pokrycie przez przedsiębiorcę, ze środków własnych,
co najmniej 25 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.
4.
Do środków własnych przedsiębiorcy zalicza się środki, które nie zostały uzyskane
przez przedsiębiorcę w ramach wsparcia udzielonego mu ze środków publicznych.
510)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
W przypadku wsparcia dużego projektu inwestycyjnego maksymalną wartość pomocy oblicza
się zgodnie ze wzorem:
maksymalna wartość pomocy = R × (55 mln euro + 0,50 × B)
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
R - maksymalną intensywność pomocy określoną w § 3 i § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia
mapy pomocy regionalnej na lata 2022-2027,
B - wielkość kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą w części przekraczającej
55 mln euro a nieprzekraczającej 110 mln euro.
§ 9.
1.
Pomoc podlega sumowaniu z inną pomocą publiczną lub pomocą de minimis , udzielaną na te same koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą, bez względu na
jej formę i źródło pochodzenia, w tym także ze środków pochodzących z budżetu Unii
Europejskiej.
2.
Intensywność całkowitej pomocy zsumowanej zgodnie z ust. 1 nie może przekroczyć maksymalnej
intensywności określonej zgodnie z § 8 ust. 1 i 2, a w przypadku dużego projektu inwestycyjnego
wartość całkowitej pomocy zsumowanej zgodnie z ust. 1 nie może przekroczyć maksymalnej
wartości pomocy ustalonej zgodnie ze wzorem określonym w § 8 ust. 5.
3.
W przypadku gdy na te same koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą zostało udzielone
dofinansowanie przy wsparciu z Funduszu InvestEU objętym sekcją 16 rozdziału III rozporządzenia
Komisji (UE) nr 651/2014, stosuje się zasady kumulacji określone w art. 8 ust. 3 lit.
b akapit drugi i czwarty rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.
§ 10.
Złożone i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wnioski
o udzielenie pomocy rozpatruje się zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia11)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 17 kwietnia 2015 r..
1)
Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem
administracji rządowej - klimat kieruje Minister Klimatu i Środowiska, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz.
2726).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10, Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 236 z 14.09.2017, str. 28, Dz. Urz. UE L 26 z 31.01.2018, str.
53, Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020, str. 3, Dz. Urz. UE L 89 z 16.03.2021, str. 1,
Dz. Urz. UE L 270 z 29.07.2021, str. 39, Dz. Urz. UE L 119 z 05.05.2023, str. 159
oraz Dz. Urz. UE L 167 z 30.06.2023, str. 1.
3)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 309 z 25.11.2005,
str. 1, Dz. Urz. UE L 39 z 10.02.2007, str. 1, Dz. Urz. UE L 61 z 05.03.2008, str.
1, Dz. Urz. UE L 311 z 21.11.2008, str. 1, Dz. Urz. UE L 13 z 18.01.2011, str. 3,
Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 1, Dz. Urz. UE L 342 z 18.12.2013, str. 1, Dz.
Urz. UE L 241 z 13.08.2014, str. 1, Dz. Urz. UE L 322 z 29.11.2016, str. 1, Dz. Urz.
UE L 350 z 29.12.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 270 z 24.10.2019, str. 1 oraz Dz. Urz.
UE L 87 z 24.03.2023, str. 1.
4)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 29 listopada
2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania regionalnej
pomocy publicznej inwestycyjnej na cele z zakresu ochrony środowiska (Dz. U. poz.
2629), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
6)
Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
4.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
4.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
11)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 17 kwietnia 2015 r.