Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 1 maja 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w
sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 października 2010 r. w sprawie legitymacji
służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 marca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 marca 2023 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 października 2010 r. w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej
Na podstawie art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”;
2)
szczegółowy sposób posługiwania się legitymacją służbową i dokonywania w niej zmian;
3)
podmioty właściwe do wydawania legitymacji służbowej.
§ 2.
1.
Legitymacja służbowa funkcjonariusza zawiera:
1)
aktualną i wyraźną fotografię funkcjonariusza w mundurze wyjściowym, z widocznym stopniem
służbowym, bez sznura galowego, w koszuli wyjściowej, wykonaną na jednolitym jasnym
tle, pokazującą twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby zajmowała
ona 70-80 % fotografii; fotografia ma przedstawiać funkcjonariusza z głową w pozycji
lewego półprofilu, z widocznym lewym uchem, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi
szkłami, z naturalnym wyrazem twarzy, otwartymi oczami i zamkniętymi ustami;
2)
alfagram o średnicy 15 mm przedstawiający odznakę Służby Więziennej;
3)
numer seryjny blankietu legitymacji służbowej;
4)
numer legitymacji służbowej;
5)
stopień Służby Więziennej;
6)
imię i nazwisko funkcjonariusza;
7)
stanowisko służbowe i nazwę jednostki, w której funkcjonariusz na stałe pełni służbę;
8)
termin ważności legitymacji służbowej, nie dłuższy niż 4 lata od dnia jej wystawienia;
9)
nazwę organu wydającego legitymację służbową.
1a.
W przypadku funkcjonariuszy pełniących służbę kandydacką w legitymacji służbowej w
miejsce stanowiska służbowego wpisuje się wyrazy „służba kandydacka”.
2.
Legitymacja służbowa ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej o wymiarach
53,975 mm × 85,595 mm, wykonanej z tworzywa sztucznego.
3.
Legitymacja służbowa może zawierać:
1)
elektroniczny układ zbliżeniowy służący do identyfikacji funkcjonariusza;
2)
elektroniczny układ stykowy (chip) służący do uwierzytelnienia użytkownika w systemach
informatycznych.
4.
Funkcjonariusz okazujący legitymację służbową jest obowiązany czynić to w sposób umożliwiający
odczytanie umieszczonych w niej danych, nie przekazując jej do rąk innej osoby, a
także nie odstępując innej osobie.
5.
Wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza określa załącznik do rozporządzenia.
§ 3.
Funkcjonariusz posługuje się legitymacją służbową podczas wykonywania czynności służbowych,
w taki sposób, aby była ona w należytym stanie. W szczególności powinien chronić legitymację
służbową przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
§ 4.
Legitymację służbową wydaje oraz dokonuje w niej zmian:
11)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 marca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej (Dz. U. poz. 619), które weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2023 r.)
Minister Sprawiedliwości - Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej, Rektorowi-Komendantowi
uczelni Służby Więziennej i Szefowi Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej;
2)
Dyrektor Generalny Służby Więziennej:
a)
zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej,
b)
dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej, komendantowi Centralnego Ośrodka Szkolenia
Służby Więziennej, ośrodka szkolenia Służby Więziennej i ośrodka doskonalenia kadr
Służby Więziennej, podległym bezpośrednio Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej,
c)
funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej;
3)
dyrektor okręgowy Służby Więziennej:
a)
zastępcy dyrektora okręgowego Służby Więziennej,
b)
dyrektorowi zakładu karnego i aresztu śledczego oraz komendantowi ośrodka doskonalenia
kadr Służby Więziennej,
c)
funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w okręgowym inspektoracie Służby Więziennej;
4)
dyrektor zakładu karnego i aresztu śledczego, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia
Służby Więziennej, komendant ośrodka szkolenia Służby Więziennej albo komendant ośrodka
doskonalenia kadr Służby Więziennej, odpowiednio:
a)
zastępcy dyrektora zakładu karnego i aresztu śledczego, zastępcy komendanta Centralnego
Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, zastępcy komendanta ośrodka szkolenia Służby
Więziennej oraz zastępcy komendanta ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej,
b)
funkcjonariuszowi pełniącemu służbę, odpowiednio, w zakładzie karnym, areszcie śledczym,
Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej, ośrodku szkolenia Służby Więziennej
albo ośrodku doskonalenia kadr Służby Więziennej;
5)
Rektor-Komendant uczelni Służby Więziennej:
a)
prorektorowi uczelni Służby Więziennej, będącemu funkcjonariuszem,
b)
funkcjonariuszom pełniącym służbę w uczelni Służby Więziennej,
c)
funkcjonariuszom pełniącym służbę kandydacką w uczelni Służby Więziennej;
62)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.)
Szef Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej:
a)
zastępcy Szefa Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej,
b)
funkcjonariuszom pełniącym służbę w Inspektoracie Wewnętrznym Służby Więziennej.
§ 5.
Posiadana przez funkcjonariusza w dniu wejścia w życie rozporządzenia legitymacja
służbowa zachowuje moc do czasu upływu terminu jej ważności.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia3)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 listopada 2010 r..4)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 24 stycznia 2007 r. w sprawie legitymacji służbowej oraz innych dokumentów
funkcjonariusza Służby Więziennej (Dz. U. poz. 257), które utraciło moc z dniem wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 272 ustawy z dnia 9 kwietnia
2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. poz. 523 i 1228).
1)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia
27 marca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza
Służby Więziennej (Dz. U. poz. 619), które weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2023 r.
2)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
3)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 listopada 2010 r.
4)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 24 stycznia 2007 r. w sprawie legitymacji służbowej oraz innych dokumentów
funkcjonariusza Służby Więziennej (Dz. U. poz. 257), które utraciło moc z dniem wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 272 ustawy z dnia 9 kwietnia
2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. poz. 523 i 1228).
Załącznik - Wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej
Opis:
Legitymacja służbowa:
-
-ma formę karty identyfikacyjnej formatu ID-1, zgodnie z normą ISO/IEC 7810,
-
-może zawierać układ elektroniczny zbliżeniowy, zgodnie ze standardem Mifare 4 k,
-
-może zawierać elektroniczny układ stykowy, tzw. chip, zgodnie ze standardem ISO 7816,
-
-jest personalizowana z wykorzystaniem druku termosublimacyjnego/termoretransferowego.
Awers:
1)
kolory:
a)
irys: czerwony, szary,
b)
godło: żółty, szary,
c)
logo w giloszu: szary,
d)
teksty: black C;
2)
wizerunek orła według wzoru ustalonego dla godła państwowego, o którym mowa w art. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej
Polskiej oraz o pieczęciach państwowych ;
3)
zróżnicowana wysokość pisma „SŁUŻBA WIĘZIENNA”;
4)
w tle - oznaka Służby Więziennej w kształcie koła;
5)
mikrodruki;
6)
druk irysowy;
7)
napisy drukowane czcionką różnej wielkości w kolorze czarnym: „MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI”,
„SŁUŻBA WIĘZIENNA”, „LEGITYMACJA FUNKCJONARIUSZA SŁUŻBY WIĘZIENNEJ”;
8)
numer seryjny blankietu legitymacji.
Rewers:
1)
kolory:
a)
irys: czerwony, szary,
b)
logo: granatowy,
c)
teksty: black C;
2)
pod napisem „Nr”, z lewej strony prostokątne białe pole z elementami giloszu na obrzeżu
przeznaczone na fotografię funkcjonariusza do 35 mm długości legitymacji, która zostanie
naniesiona w procesie personalizacji;
3)
w prawym górnym rogu znak graficzny Służby Więziennej;
4)
alfagram o średnicy 15 mm przedstawiający oznakę Służby Więziennej w kształcie koła;
5)
mikrodruki oraz zniekształcenia w mikrodrukach;
6)
gilosz mikrodrukowy aktywny w świetle UV;
7)
zmienna grubość linii giloszowych;
8)
druk irysowy;
9)
napisy drukowane czcionką różnej wielkości w kolorze czarnym: „LEGITYMACJA SŁUŻBOWA”,
„Nr”, „STOPIEŃ”, „IMIĘ I NAZWISKO”, „STANOWISKO”, „JEDNOSTKA”, „JEST FUNKCONARIUSZEM
SŁUŻBY WIĘZIENNEJ”, „WAŻNA DO DNIA”, „NAZWA ORGANU WYDAJĄCEGO”.