Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiskaz dnia 24 kwietnia 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie
specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058) 1)Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. poz. 2726).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 marca 2018 r. w sprawie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)
- Załącznik nr 1 - Granica specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)
- Załącznik nr 2 - Granica specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)
- Załącznik nr 3 - Siedliska przyrodnicze będące przedmiotem ochrony na specjalnym obszarze ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)
- Załącznik nr 4 - Gatunki roślin będące przedmiotem ochrony na specjalnym obszarze ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)
- Załącznik nr 5 - Gatunki zwierząt innych niż ptaki, będące przedmiotem ochrony na specjalnym obszarze ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 marca 2018 r. w sprawie specjalnego obszaru
ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058) , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 września 2023 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058) .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 września 2023 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058) , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. poz. 2726).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 marca 2018 r. w sprawie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)1)Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - środowisko kieruje Minister Klimatu i Środowiska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 2726).
Na podstawie art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Wyznacza się specjalny obszar ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH0600582)Kod obszaru został określony zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/43 z dnia
12 grudnia 2017 r. w sprawie przyjęcia jedenastego zaktualizowanego wykazu terenów
mających znaczenie dla Wspólnoty składających się na kontynentalny region biogeograficzny
(notyfikowaną jako dokument nr C(2017) 8260) (Dz. Urz. UE L 15 z 19.01.2018, str.
397).), obejmujący obszar 938,28 ha, położony w województwie lubelskim, składający się
z trzech powiązanych funkcjonalnie enklaw.
2.
Granica obszaru, o którym mowa w ust. 1, w postaci wykazu współrzędnych punktów załamania
granicy, jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 2.
Mapa obszaru, o którym mowa w § 1, jest określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 3.
Obszar, o którym mowa w § 1, wyznacza się w celu:
1)
trwałej ochrony:
a)
siedlisk przyrodniczych,
b)
populacji zagrożonych wyginięciem gatunków roślin,
c)
populacji zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt innych niż ptaki lub
2)
odtworzenia właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych lub właściwego stanu
ochrony gatunków, o których mowa w pkt 1 lit. b lub c
- w stosunku do przedmiotów ochrony.
§ 4.
Przedmiotem ochrony na obszarze, o którym mowa w § 1, są:
1)
siedliska przyrodnicze określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
2)
gatunki roślin, określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia, oraz ich siedliska;
3)
gatunki zwierząt innych niż ptaki, określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia,
oraz ich siedliska.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia3)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 26 kwietnia 2018 r..
1)
Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem
administracji rządowej - środowisko kieruje Minister Klimatu i Środowiska, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz.
2726).
2)
Kod obszaru został określony zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/43 z dnia
12 grudnia 2017 r. w sprawie przyjęcia jedenastego zaktualizowanego wykazu terenów
mających znaczenie dla Wspólnoty składających się na kontynentalny region biogeograficzny
(notyfikowaną jako dokument nr C(2017) 8260) (Dz. Urz. UE L 15 z 19.01.2018, str.
397).
3)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 26 kwietnia 2018 r.
Załącznik nr 1 - Granica specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)
1)
1)
granica pierwszej enklawy obszaru
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2)
granica drugiej enklawy obszaru
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3)
granica trzeciej enklawy obszaru
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1) Specjalny obszar ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058) składa się z trzech powiązanych
funkcjonalnie enklaw.
2) Układ współrzędnych płaskich prostokątnych PL-1992 jest jednym z układów tworzących
państwowy system odniesień przestrzennych, o którym mowa w przepisach wydanych na
podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne
(Dz. U. z 2023 r. poz. 1752, 1615, 1688 i 1762).
Załącznik nr 2 - Granica specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)
Załącznik nr 3 - Siedliska przyrodnicze będące przedmiotem ochrony na specjalnym obszarze ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)
4)
|
1) Kody siedlisk są zgodne z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 13 kwietnia
2010 r. w sprawie siedlisk przyrodniczych oraz gatunków będących przedmiotem zainteresowania
Wspólnoty, a także kryteriów wyboru obszarów kwalifikujących się do uznania lub wyznaczenia
jako obszary Natura 2000 (Dz. U. z 2014 r. poz. 1713).
4) W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia
22 września 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalnego obszaru ochrony
siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058) (Dz. U. poz. 2259), które weszło w życie z dniem
4 listopada 2023 r.
Załącznik nr 4 - Gatunki roślin będące przedmiotem ochrony na specjalnym obszarze ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)
|
Załącznik nr 5 - Gatunki zwierząt innych niż ptaki, będące przedmiotem ochrony na specjalnym obszarze ochrony siedlisk Dolina Wolicy (PLH060058)
|