Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 29 kwietnia 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
przyznania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa akredytacji jako agencji
płatniczej 1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie przyznania Agencji
Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa akredytacji jako agencji płatniczej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie przyznania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa akredytacji
jako agencji płatniczej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie przyznania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa akredytacji
jako agencji płatniczej , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od
dnia 29 grudnia 2022 r.
”
.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie przyznania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa akredytacji jako agencji płatniczej1)Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Finansów, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2015 r. o finansowaniu wspólnej polityki rolnej zarządza się, co następuje:
§ 1.
Przyznaje się Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z siedzibą w Warszawie,
działającej na podstawie ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa , akredytację jako agencji płatniczej w rozumieniu art. 7 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia
17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią
i monitorowania jej oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE) nr
165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008 2)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 130 z 19.05.2016,
str. 11, Dz. Urz. UE L 135 z 24.05.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 327 z 09.12.2017, str.
83, Dz. Urz. UE L 350 z 29.12.2017, str. 15, Dz. Urz. UE L 27 z 31.01.2020, str. 1
oraz Dz. Urz. UE L 437 z 28.12.2020, str. 1..
§ 2.
Akredytacja obejmuje obsługę pomocy w ramach wspólnej polityki rolnej w odniesieniu
do:
1)
(uchylony);
1a)
rynku owoców i warzyw;
2)
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie działania „Rozwój
gospodarstw i działalności gospodarczej”, poddziałań:
a)
„Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw”,
typ operacji: restrukturyzacja małych gospodarstw,
b)
„Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw,
którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”, typ operacji: płatności
dla rolników przekazujących małe gospodarstwa,
c)
„Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”,
typ operacji: premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej;
3)
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie działania „Współpraca”;
4)
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie działania „Przywracanie
potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz
wprowadzanie odpowiednich środków zapobiegawczych”, poddziałania „Wsparcie inwestycji
w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk
żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”, typ operacji: inwestycje
zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej;
5)
prowadzenia interwencji mającej na celu stabilizację rynków rolnych;
6)
administrowania obrotem towarowym z zagranicą, w szczególności w zakresie przyznawania
refundacji przy wywozie do państw trzecich;
7)
administrowania kwotowaniem produkcji - z wyłączeniem procesu autoryzacji wniosku;
8)
działań dotyczących restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego - z wyłączeniem procesu
autoryzacji wniosku;
9)
programu „Owoce i warzywa w szkole”;
10)
dopłat do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych;
11)
programu „Program dla szkół”;
12)
pomocy związanej ze wspieraniem działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych
produktów rolnych i żywnościowych w ramach wspólnej polityki rolnej;
13)
pomocy w zakresie wsparcia pszczelarstwa w ramach wspólnej polityki rolnej;
14)
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie działania „Inwestycje
w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów”, poddziałania „Wsparcie na inwestycje
zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska” - w odniesieniu
do:
a)
obsługi wniosku o przyznanie pomocy, od jego złożenia do kontroli kompletności włącznie,
b)
obsługi kontroli administracyjnej wniosku o przyznanie pomocy,
c)
obsługi kontroli na miejscu, weryfikacji wniosku o przyznanie pomocy po kontroli na
miejscu, naliczania, księgowania i dokonywania płatności oraz dochodzenia należności;
15)
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie działania „Dobrostan
zwierząt” - w odniesieniu do:
a)
obsługi wniosku o przyznanie pomocy, od jego złożenia do kontroli kompletności włącznie,
b)
obsługi kontroli administracyjnej wniosku o przyznanie pomocy,
c)
obsługi kontroli na miejscu, weryfikacji wniosku o przyznanie pomocy po kontroli na
miejscu, naliczania, księgowania i dokonywania płatności oraz dochodzenia należności;
16)
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie działania „Wyjątkowe
tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw
szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19”, typ operacji „Pomoc dla rolników
szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19”;
17)
płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego;
18)
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie działań:
a)
„Transfer wiedzy i działalność informacyjna”,
b)
„Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu
zastępstw”,
c)
„Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych”,
d)
„Inwestycje w środki trwałe”,
e)
„Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych
i katastrof oraz wprowadzanie odpowiednich środków zapobiegawczych”, z wyłączeniem
poddziałania, o którym mowa w pkt 4,
f)
„Rozwój gospodarstw i działalności gospodarczej”, z wyłączeniem poddziałań, o których
mowa w pkt 2,
g)
„Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”,
h)
„Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów”, z wyłączeniem poddziałania,
o którym mowa w pkt 14,
i)
„Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”,
j)
„Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”,
k)
„Rolnictwo ekologiczne”,
l)
„Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami”,
m)
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”;
19)
pomocy technicznej;
20)
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie działania „Zarządzanie
ryzykiem”;
213)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa akredytacji jako agencji płatniczej (Dz. U. poz. 174), które weszło w życie z mocą od dnia 29 grudnia 2022 r.)
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie działania „Nadzwyczajne
tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw
szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”, typ operacji: „Pomoc
dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”.
§ 3.
1.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 1 4)Uchylony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia
2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznania Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa akredytacji jako agencji płatniczej (Dz. U. poz. 1676), które
weszło w życie z dniem 1 września 2018 r. i 2 lit. a i b, udziela się z dniem wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 2 lit. c, udziela
się od dnia 24 stycznia 2017 r.
3.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 3, udziela się
od dnia 19 maja 2017 r.
4.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 4, udziela się
od dnia 4 września 2017 r.
5.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 1a i 5-13, udziela
się od dnia 1 września 2018 r.
6.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 14 lit. a, udziela
się od dnia 23 kwietnia 2019 r.
7.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 14 lit. b, udziela
się od dnia 12 lipca 2019 r.
8.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 14 lit. c, udziela
się od dnia 26 listopada 2019 r.
9.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 15 lit. a, udziela
się od dnia 15 marca 2020 r.
10.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 16, udziela się
od dnia 3 września 2020 r.
11.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 15 lit. b oraz
c, udziela się od dnia 23 grudnia 2020 r.
12.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 17-19, udziela
się od dnia 1 grudnia 2021 r.
13.
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 20, udziela się
od dnia 29 sierpnia 2022 r.
145)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Akredytacji w odniesieniu do obsługi pomocy, o której mowa w § 2 pkt 21, udziela się
od dnia 29 grudnia 2022 r.
§ 4.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 lutego 2016 r. w sprawie przyznania Agencji
Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa akredytacji jako agencji płatniczej, w zakresie
uruchamiania środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji .
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia6)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 września 2016 r..
1)
Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem
administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Finansów, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 130 z 19.05.2016,
str. 11, Dz. Urz. UE L 135 z 24.05.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 327 z 09.12.2017, str.
83, Dz. Urz. UE L 350 z 29.12.2017, str. 15, Dz. Urz. UE L 27 z 31.01.2020, str. 1
oraz Dz. Urz. UE L 437 z 28.12.2020, str. 1.
3)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2023 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji
Rolnictwa akredytacji jako agencji płatniczej (Dz. U. poz. 174), które weszło w życie
z mocą od dnia 29 grudnia 2022 r.
4)
Uchylony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia
2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznania Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa akredytacji jako agencji płatniczej (Dz. U. poz. 1676), które
weszło w życie z dniem 1 września 2018 r.
5)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 września 2016 r.