Obwieszczenie Ministra Edukacjiz dnia 19 marca 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz
klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego 1)Minister Edukacji kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na
podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
- Załącznik nr 1 - Ogólne cele i zadania kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego
- Załącznik nr 1 - Ogólne cele i zadania kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego
- Załącznik nr 2 - Klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych
celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów
szkolnictwa branżowego , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2019 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego ;
2)
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 sierpnia 2020 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego ;
3)
rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego ;
4)
rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 4 czerwca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz
klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego ;
5)
rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 stycznia 2022 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego ;
6)
rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 stycznia 2023 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego ;
7)
rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 27 grudnia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz
klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2019 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 sierpnia 2020 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r.
”
;
3)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego , które stanowią:
„
§ 2.
1.
W przypadku zawodu „Opiekun medyczny”, w którym wyodrębniono kwalifikację „MED.03.
Świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej”, do
słuchaczy lub uczestników, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
rozpoczęli naukę odpowiednio w szkołach policealnych, na kwalifikacyjnych kursach
zawodowych lub kursach umiejętności zawodowych, stosuje się przepisy rozporządzenia
zmienianego w § 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia, do zakończenia cyklu kształcenia.
2.
Od roku szkolnego 2021/2022 w szkołach policealnych nie prowadzi się rekrutacji kandydatów
do klasy pierwszej (na semestr pierwszy), w której realizuje się kształcenie w zawodzie
„Opiekun medyczny”, w którym wyodrębniono kwalifikację „MED.03. Świadczenie usług
pielęgnacyjno-opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej”. Kształcenie w tym zawodzie
prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2021 r.
”
;
4)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 4 czerwca 2021 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego , które stanowią:
„
§ 2.
1.
Kształcenie w zawodzie technik gazownictwa, w którym wyodrębniono kwalifikacje „BUD.16.
Wykonywanie robót związanych z budową, montażem oraz eksploatacją sieci i instalacji
gazowych” oraz „BUD.17. Organizacja i dokumentacja robót związanych z budową, montażem
oraz eksploatacją sieci i instalacji gazowych”, rozpoczęte przed dniem 1 września
2021 r. w technikum, na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub kursach umiejętności
zawodowych, prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia zgodnie z przepisami rozporządzenia
zmienianego w § 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia.
2.
Od dnia 1 września 2021 r. w klasie I technikum, na kwalifikacyjnych kursach zawodowych
lub kursach umiejętności zawodowych nie rozpoczyna się kształcenia w zawodzie technik
gazownictwa, w którym wyodrębniono kwalifikacje „BUD.16. Wykonywanie robót związanych
z budową, montażem oraz eksploatacją sieci i instalacji gazowych” oraz „BUD.17. Organizacja
i dokumentacja robót związanych z budową, montażem oraz eksploatacją sieci i instalacji
gazowych”.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2021 r.
”
;
5)
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 stycznia 2022 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r.
”
;
6)
§ 2-5 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 stycznia 2023 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego , które stanowią:
„
§ 2.
Kształcenie w zawodzie „Technik gospodarki odpadami” w branżowej szkole II stopnia
prowadzi się, począwszy od roku szkolnego 2026/2027.
§ 3.
1.
Kształcenie w zawodzie „Mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej” rozpoczęte
przed dniem 1 września 2023 r. w branżowej szkole I stopnia, na kwalifikacyjnym kursie
zawodowym i na kursie umiejętności zawodowych prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia
zgodnie z przepisami rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed
dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
Od dnia 1 września 2023 r. w klasie I branżowej szkoły I stopnia, na kwalifikacyjnym
kursie zawodowym i na kursie umiejętności zawodowych nie rozpoczyna się kształcenia
w zawodzie „Mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej”.
§ 4.
1.
Kształcenie w zawodzie „Technik księgarstwa”, w którym wyodrębniono kwalifikacje „HAN.01.
Prowadzenie sprzedaży” i „HAN.03. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej”,
rozpoczęte przed dniem 1 września 2023 r. w technikum, w branżowej szkole II stopnia,
na kwalifikacyjnym kursie zawodowym i na kursie umiejętności zawodowych prowadzi się
do zakończenia cyklu kształcenia zgodnie z przepisami rozporządzenia zmienianego w
§ 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
Od dnia 1 września 2023 r. w klasie I technikum, w semestrze pierwszym klasy I branżowej
szkoły II stopnia, na kwalifikacyjnym kursie zawodowym i na kursie umiejętności zawodowych
nie rozpoczyna się kształcenia w zawodzie „Technik księgarstwa”, w którym wyodrębniono
kwalifikacje „HAN.01. Prowadzenie sprzedaży” i „HAN.03. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej”.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2023 r.
”
;
7)
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 27 grudnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz
klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2024 r.
”
.
1)
Minister Edukacji kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na
podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego1)Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe zarządza się, co następuje:
§ 1.
Określa się:
1)
ogólne cele i zadania kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego, które stanowią
załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
klasyfikację zawodów szkolnictwa branżowego, która stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się począwszy od:
1)
roku szkolnego 2019/2020 w:
a)
klasie I branżowej szkoły I stopnia, która rozpoczyna się z dniem 1 września 2019 r.
lub z dniem 1 lutego 2020 r.,
b)
semestrze I szkoły policealnej,
c)
klasie I dotychczasowego czteroletniego technikum,
d)
klasie I pięcioletniego technikum,
2)
roku szkolnego 2020/2021 w semestrze I branżowej szkoły II stopnia
- a w latach następnych również w kolejnych klasach lub semestrach tych szkół.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r.
1)
Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem
administracji rządowej - oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji, na podstawie
§ 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie
szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
Załącznik nr 1 - Ogólne cele i zadania kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego2)W tym brzmieniu obowiązuje do wejścia w życie zmiany, o której mowa w odnośniku 5.
2)
W tym brzmieniu obowiązuje do wejścia w życie zmiany, o której mowa w odnośniku 5.
Załącznik nr 1 - Ogólne cele i zadania kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego5)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 27 grudnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 24), które wejdzie w życie z dniem 1 września 2024 r.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 27 grudnia
2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia
w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
(Dz. U. z 2024 r. poz. 24), które wejdzie w życie z dniem 1 września 2024 r.
6)
Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia
23 grudnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia
w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
(Dz. U. z 2020 r. poz. 82), które weszło w życie z dniem 1 września 2020 r., przez
§ 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 sierpnia 2020 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa
branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. poz. 1459), które
weszło w życie z dniem 1 września 2020 r., przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji
i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych
celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów
szkolnictwa branżowego (Dz. U. poz. 211), które weszło w życie z dniem 1 września
2021 r., przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 4 czerwca 2021
r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach
szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. poz.
1036), które weszło w życie z dniem 1 września 2021 r., przez § 1 rozporządzenia Ministra
Edukacji i Nauki z dnia 26 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie
ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji
zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. poz. 204), które weszło w życie z dniem 1 września
2022 r., przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3, oraz przez §
1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5 - w zakresie pozycji dotyczącej
zawodu „Technik elektromobilności” o symbolu cyfrowym 311519 wejdzie w życie z dniem
1 września 2024 r.