Obwieszczenie Ministra Infrastrukturyz dnia 10 kwietnia 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej
i Żeglugi Śródlądowej w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map
ryzyka powodziowego 1)Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka wodna,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U.
poz. 2725).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 4 października
2018 r. w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 sierpnia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 sierpnia 2023 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka
powodziowego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka wodna,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U.
poz. 2725).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 4 października 2018 r. w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego1)Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - gospodarka wodna kieruje Minister Infrastruktury, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725).
Na podstawie art. 174 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania dotyczące opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego;
2)
skalę map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego, w tym skalę wizualizacji
tych map.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
obszarze zagrożenia powodziowego - rozumie się przez to obszary, o których mowa w
art. 169 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne;
2)
klasach użytkowania terenu - rozumie się przez to formy gospodarczego wykorzystania
powierzchni terenu, wyznaczone na potrzeby opracowania map ryzyka powodziowego w celu
ustalenia rodzaju działalności gospodarczej wykonywanej na obszarze zagrożenia powodziowego
oraz określenia wartości potencjalnych strat powodziowych.
§ 3.
1.
Mapy zagrożenia powodziowego oraz mapy ryzyka powodziowego opracowuje się w postaci
elektronicznej obejmującej bazę danych przestrzennych oraz wersje kartograficzne.
2.
Bazę danych przestrzennych map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego opracowuje
się w postaci warstw wektorowych.
3.
Mapy zagrożenia powodziowego oraz mapy ryzyka powodziowego opracowuje się w układzie
współrzędnych płaskich prostokątnych PL-1992, o którym mowa w przepisach wydanych
na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne , zwanym dalej „układem współrzędnych płaskich prostokątnych PL-1992”.
4.
Mapy zagrożenia powodziowego oraz mapy ryzyka powodziowego w wersji kartograficznej
opracowuje się w podziale arkuszowym map topograficznych w skali 1:10 000 w układzie
współrzędnych płaskich prostokątnych PL-1992.
52)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 sierpnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego (Dz. U. poz. 1792), które weszło w życie z dniem 20 września 2023 r..
Mapy zagrożenia powodziowego oraz mapy ryzyka powodziowego w wersji kartograficznej
opracowuje się w postaci plików w formacie PDF, zawierających treść tych map wraz
z elementami pozaramkowymi.
6.
Podkład topograficzny dla map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego
w wersji kartograficznej stanowią mapy topograficzne w skali 1:10 000 lub ortofotomapy
o terenowej wartości piksela nie większej niż 0,5 m.
§ 43)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
1.
Wizualizacje map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego, o których mowa
w art. 173 ust. 17 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, opracowuje się w układzie współrzędnych płaskich prostokątnych PL-1992.
2.
Wizualizacje map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego, o których mowa
w art. 173 ust. 17 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, opracowuje się oddzielnie dla każdego z obszarów dorzeczy w następujących skalach:
1)
1:3 000 000 oraz 1:1 500 000 - dla obszaru dorzecza Wisły i obszaru dorzecza Odry;
2)
1:250 000 - dla obszarów dorzeczy Dniestru, Banówki i Świeżej;
3)
1:500 000 - dla obszaru dorzecza Dunaju, dla regionów wodnych Czadeczki i Czarnej
Orawy;
4)
1:25 000 - dla obszaru dorzecza Dunaju, dla regionu wodnego Morawy;
5)
1:750 000 - dla obszaru dorzecza Łaby;
6)
1:1 000 000 - dla obszarów dorzeczy Niemna i Pregoły.
3.
Wizualizacje map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego, o których mowa
w art. 173 ust. 17 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, opracowuje się w formacie PDF w rozmiarze arkusza 297 × 210 mm.
§ 5.
1.
Mapy zagrożenia powodziowego w wersji kartograficznej opracowuje się w dwóch zestawach
tematycznych:
1)
mapę zagrożenia powodziowego przedstawiającą głębokość wody;
2)
mapę zagrożenia powodziowego przedstawiającą prędkość przepływu wody.
2.
Mapy zagrożenia powodziowego, o których mowa w ust. 1, opracowuje się oddzielnie dla
każdego z obszarów zagrożenia powodziowego.
3.
Mapę zagrożenia powodziowego, o której mowa w ust. 1 pkt 2, opracowuje się dla miast
będących siedzibą władz samorządu województwa lub wojewody, miast na prawach powiatu
i innych miast o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 000 osób, położonych na obszarach,
o których mowa w art. 169 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, dla powodzi od strony rzek.
§ 6.
1.
Przy opracowywaniu map zagrożenia powodziowego, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1,
uwzględnia się oznaczenie na tych mapach:
1)
głębokości wody;
2)
obszaru zagrożenia powodziowego;
3)
maksymalnych rzędnych zwierciadła wody wynikających z matematycznego modelowania hydraulicznego;
4)
rzędnych korony wałów przeciwpowodziowych w przekrojach poprzecznych, które zostaną
wykorzystane do obliczeń modelowych;
5)
cieków naturalnych i kanałów;
6)
nazw cieków naturalnych i kanałów;
7)
kilometrażu rzeki oznaczonego co 0,5 km;
8)
zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa oraz granicy państwa;
9)
nazw miejscowości.
2.
Przy opracowywaniu map zagrożenia powodziowego, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2,
uwzględnia się oznaczenie na tych mapach:
1)
prędkości przepływu wody;
2)
kierunków przepływu wody;
3)
elementów wymienionych w ust. 1 pkt 2-9.
§ 7.
Przy opracowywaniu map zagrożenia powodziowego, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1,
dla powodzi od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, uwzględnia się oznaczenie
na tych mapach:
1)
kilometrażu brzegu morskiego oznaczonego co 0,5 km;
2)
granic pasa technicznego brzegu morskiego;
3)
granic pasa ochronnego brzegu morskiego;
4)
granic portów i przystani morskich;
5)
elementów wymienionych w § 6 ust. 1.
§ 8.
Przy opracowywaniu map zagrożenia powodziowego, o których mowa w § 5 ust. 1, można
uwzględnić oznaczenie na tych mapach także elementów innych niż wymienione w § 6 ust.
1, ust. 2 pkt 1 i 2 oraz § 7 pkt 1-4, jeżeli wynika to ze specyfiki obszaru zagrożenia
powodziowego lub powodzi.
§ 9.
1.
Obszar zagrożenia powodziowego wyznacza się na podstawie rzędnych zwierciadła wody,
uzyskanych w wyniku matematycznego modelowania hydraulicznego.
2.
Matematyczne modelowanie hydrauliczne wykonuje się jako:
1)
modelowanie jednowymiarowe - za pomocą jednowymiarowego modelu przepływu (1D), w którym
wektor prędkości ma jedną niezerową składową;
2)
modelowanie dwuwymiarowe - za pomocą dwuwymiarowego modelu przepływu (2D), w którym
wektor prędkości ma dwie niezerowe składowe.
3.
Modelowanie dwuwymiarowe wykonuje się dla miast określonych w § 5 ust. 3.
4.
Dla terenów innych niż miasta określone w § 5 ust. 3 wykonuje się modelowanie jednowymiarowe,
z tym że zamiast modelowania jednowymiarowego można wykonać modelowanie dwuwymiarowe.
5.
W przypadkach przewidzianych do modelowania dwuwymiarowego zamiast modelowania dwuwymiarowego
można wykonać modele hybrydowe (1D/2D), składające się z jednowymiarowego modelu przepływu
(1D) dla koryt cieków oraz dwuwymiarowego modelu przepływu (2D) dla obszarów zalewowych
od strony cieków naturalnych i kanałów oraz od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych.
§ 10.
Przy wyznaczaniu obszarów, o których mowa w art. 169 ust. 2 pkt 3 lit. a i b ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne:
1)
przyjmuje się przepływ lub poziom wody o prawdopodobieństwie wystąpienia 1 %, czyli
raz na 100 lat;
2)
uwzględnia się całkowite zniszczenie wału przeciwpowodziowego lub wału przeciwsztormowego.
§ 11.
1.
Na mapach zagrożenia powodziowego, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, głębokość wody
oznacza się w następujących przedziałach:
1)
głębokość wody mniejsza lub równa 0,5 m - wskazująca na niskie zagrożenie dla ludzi
i obiektów budowlanych;
2)
głębokość wody większa niż 0,5 m, a mniejsza lub równa 2 m - wskazująca na średnie
zagrożenie dla ludzi ze względu na możliwość ewakuacji na wyższe piętra budynków,
ale wysokie ze względu na straty materialne;
3)
głębokość wody większa niż 2 m, a mniejsza lub równa 4 m - wskazująca na wysokie zagrożenie
dla ludzi i bardzo wysokie ze względu na straty materialne; zalaniu mogą podlegać
nie tylko partery, ale również pierwsze piętra budynków;
4)
głębokość wody większa niż 4 m - wskazująca na bardzo wysokie zagrożenie dla ludzi
i bardzo wysokie zagrożenie wystąpienia całkowitych strat materialnych.
2.
Na mapach zagrożenia powodziowego, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, prędkość przepływu
wody oznacza się w następujących przedziałach:
1)
prędkość przepływu wody mniejsza lub równa 0,5 m/s - prędkość mała; woda ma niewielką
zdolność oddziaływania na obiekty;
2)
prędkość przepływu wody większa niż 0,5 m/s, a mniejsza lub równa 1 m/s - prędkość
średnia; woda ma umiarkowaną zdolność oddziaływania na obiekty, jest w stanie przemieszczać
obiekty o niewielkich rozmiarach i masie oraz stanowi zagrożenie dla ludzi;
3)
prędkość przepływu wody większa niż 1 m/s, a mniejsza lub równa 2 m/s - prędkość duża;
woda ma silną zdolność oddziaływania na obiekty, jest w stanie przemieszczać obiekty
o dużych rozmiarach i masie oraz stanowi poważne zagrożenie dla ludzi;
4)
prędkość przepływu wody większa niż 2 m/s - prędkość bardzo duża; woda ma bardzo silną
zdolność oddziaływania na obiekty, jest w stanie przemieszczać obiekty o bardzo dużych
rozmiarach i masie oraz naruszać strukturę obiektów statycznych, a także stanowi bardzo
poważne zagrożenie dla ludzi.
3.
Głębokość wody uzyskuje się w wyniku modelowania jednowymiarowego albo modelowania
dwuwymiarowego.
4.
Prędkość przepływu wody i kierunki przepływu wody uzyskuje się w wyniku modelowania
dwuwymiarowego.
§ 12.
1.
Mapy ryzyka powodziowego w wersji kartograficznej opracowuje się w dwóch zestawach
tematycznych:
1)
mapę ryzyka powodziowego przedstawiającą potencjalnie negatywne skutki dla życia i
zdrowia ludzi oraz wartości potencjalnych strat powodziowych;
2)
mapę ryzyka powodziowego przedstawiającą potencjalnie negatywne skutki dla środowiska,
dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej.
2.
Mapy ryzyka powodziowego, o których mowa w ust. 1, opracowuje się oddzielnie dla każdego
z obszarów zagrożenia powodziowego.
§ 13.
1.
Przy opracowywaniu map ryzyka powodziowego, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 1, uwzględnia
się oznaczenie na tych mapach:
1)
szacunkowej liczby mieszkańców, którzy mogą być dotknięci powodzią;
2)
budynków mieszkalnych;
3)
obiektów o szczególnym znaczeniu społecznym, w tym:
a)
szpitali,
b)
szkół,
c)
przedszkoli,
d)
żłobków,
e)
hoteli,
f)
centrów handlowo-usługowych,
g)
jednostek Policji,
h)
jednostek ochrony przeciwpożarowej,
i)
jednostek Straży Granicznej,
j)
domów pomocy społecznej, placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym,
przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku i hospicjów,
k)
zakładów karnych, zakładów poprawczych i aresztów śledczych;
4)
wartości potencjalnych strat powodziowych;
5)
elementów wymienionych w § 6 ust. 1 pkt 2 i 5-9.
2.
Przy opracowywaniu map ryzyka powodziowego, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 2, uwzględnia
się oznaczenie na tych mapach:
1)
następujących klas użytkowania terenu:
a)
terenów zabudowy mieszkaniowej,
b)
terenów przemysłowych,
c)
terenów komunikacyjnych,
d)
lasów,
e)
terenów rekreacyjno-wypoczynkowych,
f)
gruntów ornych i upraw trwałych,
g)
użytków zielonych,
h)
wód powierzchniowych,
i)
pozostałych terenów;
2)
ujęć wód powierzchniowych i wód podziemnych;
3)
stref ochronnych ujęć wody;
4)
kąpielisk;
5)
obszarów Natura 2000, parków narodowych oraz rezerwatów przyrody;
6)
ogrodów zoologicznych;
7)
zabytków nieruchomych, w szczególności objętych formami ochrony zabytków, o których
mowa w art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ;
8)
zabytków wpisanych na Listę dziedzictwa światowego, o której mowa w art. 11 ust. 2 Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego,
przyjętej w Paryżu dnia 16 listopada 1972 r. przez Konferencję Generalną Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki
i Kultury na jej siedemnastej sesji (Dz. U. z 1976 r. poz. 190 i 191);
9)
pomników zagłady, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów
zagłady ;
10)
skansenów i muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów, o którym mowa w art. 13 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach ;
11)
bibliotek, których zbiory tworzą narodowy zasób biblioteczny, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach ;
12)
archiwów, których zbiory tworzą narodowy zasób archiwalny, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach ;
13)
instalacji mogących w razie wystąpienia powodzi spowodować znaczne zanieczyszczenie
poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, na których prowadzenie
jest wymagane uzyskanie pozwolenia zintegrowanego, o którym mowa w art. 181 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska , w następujących kategoriach działalności przemysłowej:
a)
przemysł energetyczny,
b)
produkcja i obróbka metali,
c)
przemysł mineralny,
d)
przemysł chemiczny,
e)
gospodarka odpadami,
f)
inne rodzaje działalności, obejmujące:
-
-produkcję i przetwórstwo papieru oraz drewna,
-
-intensywny chów lub hodowlę drobiu i świń,
-
-produkcję i przetwarzanie surowców roślinnych i zwierzęcych;
14)
zakładów przemysłowych, których instalacje nie wymagają uzyskania pozwolenia zintegrowanego,
o którym mowa w art. 181 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, a które mogą stwarzać zagrożenie, w tym zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia
poważnej awarii przemysłowej w rozumieniu art. 3 pkt 48a tej ustawy;
15)
potencjalnych ognisk zanieczyszczeń wód, w szczególności:
a)
oczyszczalni ścieków,
b)
przepompowni ścieków,
c)
składowisk odpadów,
d)
cmentarzy;
16)
elementów wymienionych w § 6 ust. 1 pkt 2 i 5-9.
§ 14.
1.
Przy opracowywaniu map ryzyka powodziowego, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 1, dla
powodzi od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, uwzględnia się oznaczenie
na tych mapach elementów wymienionych w § 6 ust. 1 pkt 2 i 5-9, § 7 pkt 1-4 i § 13
ust. 1 pkt 1-4.
2.
Przy opracowywaniu map ryzyka powodziowego, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 2, dla
powodzi od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, uwzględnia się oznaczenie
na tych mapach elementów wymienionych w § 6 ust. 1 pkt 2 i 5-9, § 7 pkt 1-4 i § 13
ust. 2 pkt 1-15.
§ 15.
Przy opracowywaniu map ryzyka powodziowego, o których mowa w § 12 ust. 1, można uwzględnić
oznaczenie na tych mapach również elementów innych niż wymienione w § 6 ust. 1 pkt
2 i 5-9, § 7 pkt 1-4 i § 13 ust. 1 pkt 1-4 oraz ust. 2 pkt 1-15, jeżeli wynika to
ze specyfiki obszaru zagrożenia powodziowego lub powodzi.
§ 16.
1.
Na mapach ryzyka powodziowego, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 1, oznacza się budynki
mieszkalne, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 2, i obiekty o szczególnym znaczeniu
społecznym, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 3, znajdujące się na obszarach, dla których
głębokość wody jest mniejsza lub równa 2 m oraz dla których głębokość wody jest większa
niż 2 m.
2.
Wartości potencjalnych strat powodziowych, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 4, określa
się dla klas użytkowania terenu, o których mowa w § 13 ust. 2 pkt 1 lit. a-g.
§ 17.
Każdy arkusz wersji kartograficznej mapy zagrożenia powodziowego oraz mapy ryzyka
powodziowego zawiera w szczególności następujące elementy:
1)
tytuł opracowania;
2)
godło arkusza mapy i nazwę arkusza mapy w skali 1:10 000 w układzie współrzędnych
płaskich prostokątnych PL-1992;
3)
główną ramkę danych zawierającą treść mapy zgodnie z § 6-8 i § 13-15;
4)
siatkę kartograficzną odnoszącą się do głównej ramki danych w układzie mapy;
5)
siatkę kilometrową odnoszącą się do głównej ramki danych w układzie mapy;
6)
wyloty siatki układu współrzędnych płaskich prostokątnych PL-UTM, o którym mowa w
przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne;
7)
skalę i podziałkę liniową;
8)
objaśnienia znaków;
9)
ramkę danych określoną jako „układ arkuszy”, z zaznaczonym zasięgiem głównej ramki
danych:
a)
podział arkuszowy map topograficznych w skali 1:10 000, w układzie współrzędnych płaskich
prostokątnych PL-1992,
b)
zasadniczy trójstopniowy podział terytorialny państwa oraz granicę państwa,
c)
obszar działania jednostek organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
- regionalnych zarządów gospodarki wodnej i zarządów zlewni;
10)
informację o:
a)
układach odniesienia,
b)
aktualności podkładu topograficznego,
c)
aktualności hydrograficznej opracowania,
d)
organach właściwych do sporządzenia i zatwierdzenia mapy,
e)
wykonawcy mapy,
f)
dacie i numerze wydania mapy.
§ 18.
1.
Przy opracowywaniu map zagrożenia powodziowego lub map ryzyka powodziowego wykorzystuje
się w szczególności:
1)
bazy danych dotyczące państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów
terytorialnych kraju, o którym mowa w art. 4 ust. 1a pkt 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne;
2)
bazy danych dotyczące państwowego rejestru nazw geograficznych, o którym mowa w art. 4 ust. 1a pkt 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne;
3)
bazy danych dotyczące obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie
standardowych opracowań kartograficznych w skali 1:10 000, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne;
4)
ortofotomapy, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 11 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne, o terenowej wielkości piksela równej 0,5 m;
5)
mapy topograficzne w skali 1:10 000, o których mowa w art. 4 ust. 1e pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne;
6)
mapy hydrograficzne, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne, w skali 1:50 000;
7)
mapy sozologiczne, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne, w skali 1:50 000;
8)
numeryczny model terenu, o którym mowa w art. 4 ust. 1a pkt 11 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne, o interwale siatki równym 1 m i dokładności wysokościowej nie mniejszej niż 0,2
m, wykonany metodą lotniczego skaningu laserowego;
9)
numeryczny model pokrycia terenu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie
art. 19 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne, o interwale siatki punktów wysokościowych 1 m i dokładności wysokościowej nie mniejszej
niż 0,2 m, wykonany metodą lotniczego skaningu laserowego;
10)
krajowy rejestr urzędowy podziału terytorialnego kraju, o którym mowa w art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej ;
11)
Mapę Podziału Hydrograficznego Polski w skali 1:10 000;
12)
wykaz kąpielisk, o którym mowa w art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne;
13)
informacje z systemu informacyjnego gospodarowania wodami, o którym mowa w art. 329 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne;
14)
bazy danych hydrogeologicznych, o których mowa w art. 380 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne;
15)
mapę obszaru Natura 2000, o której mowa w art. 28 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ;
16)
centralny rejestr form ochrony przyrody, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody;
17)
rejestr wniosków o wydanie pozwolenia zintegrowanego oraz wydanych pozwoleń zintegrowanych,
o którym mowa w art. 212 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska;
18)
rejestr zakładów, których działalność może być przyczyną wystąpienia poważnej awarii,
w tym zakładów o zwiększonym ryzyku i zakładów o dużym ryzyku, o którym mowa w art. 29 pkt 4 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska ;
19)
rejestr zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
20)
gminną ewidencję zabytków, o której mowa w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
21)
dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
W przypadku braku danych, o których mowa w ust. 1 pkt 4, 8 i 9, lub stwierdzenia w
nich zmian w ukształtowaniu terenu, mających istotny wpływ na poziom zagrożenia powodziowego,
jest możliwe wykorzystanie innych dostępnych danych.
3.
Dane z rejestrów i ewidencji, o których mowa w ust. 1 pkt 19 i 20, zaznacza się na
mapach ryzyka powodziowego w przypadku dostępności danych w postaci warstwy wektorowej.
§ 19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia4)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 23 października 2018 r..5)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska, Ministra
Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministra Administracji i Cyfryzacji
oraz Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie opracowywania
map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 104),
które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art.
566 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. poz. 1566 i 2180 oraz
z 2018 r. poz. 650, 710, 1479, 1669 i 1722).
1)
Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem
administracji rządowej - gospodarka wodna kieruje Minister Infrastruktury, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia
14 sierpnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie opracowywania map zagrożenia
powodziowego oraz map ryzyka powodziowego (Dz. U. poz. 1792), które weszło w życie
z dniem 20 września 2023 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 23 października 2018 r.
5)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska, Ministra
Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministra Administracji i Cyfryzacji
oraz Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie opracowywania
map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 104),
które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art.
566 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. poz. 1566 i 2180 oraz
z 2018 r. poz. 650, 710, 1479, 1669 i 1722).