Obwieszczenie Ministra Zdrowiaz dnia 21 marca 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie
programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami
oraz pokrewnymi im rasopatiami 1)Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie §
1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie
szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2020 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami
- Załącznik nr 1 - Karta NF/RAS (wzór)
- Załącznik nr 2 - Deklaracja wyboru świadczeniodawcy realizującego program pilotażowy w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami (wzór)
- Załącznik nr 3 - Ośrodki koordynujące
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2020 r. w sprawie programu pilotażowego
w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi
im rasopatiami , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi
z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami ;
2)
rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2024 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi
z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2023 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej
nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami , które stanowią:
„
§ 2.
Do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach programu pilotażowego
w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi
im rasopatiami, w okresie od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia,
stosuje się ceny jednostkowe oraz ryczałty, o których mowa w § 10 rozporządzenia zmienianego
w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi
z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie §
1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie
szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2020 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami1)Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - zdrowie kieruje Minister Zdrowia, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).
Na podstawie art. 48e ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej
finansowanych ze środków publicznych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa warunki realizacji programu pilotażowego w zakresie koordynowanej
opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami,
zwanego dalej „programem pilotażowym”.
§ 2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
dostęp - zapewnienie realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w innym miejscu udzielania
świadczeń lub lokalizacji niż ta, w której świadczenia te są udzielane;
2)
lekarz NF/RAS - lekarz specjalista w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej
lub pediatrii, posiadający co najmniej 2-letnie doświadczenie w pracy w oddziale szpitalnym
lub poradni specjalistycznej, obejmujących opieką co najmniej 100 świadczeniobiorców
z rozpoznaniem NF/RAS w okresie co najmniej 2 lat;
3)
lekarz specjalista - lekarz, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty
w określonej dziedzinie medycyny;
4)
lokalizacja - budynek lub zespół budynków oznaczonych tym samym adresem albo oznaczonych
innymi adresami, ale położonych obok siebie i tworzących funkcjonalną całość, w których
jest zlokalizowane miejsce udzielania świadczeń opieki zdrowotnej;
5)
miejsce udzielania świadczeń opieki zdrowotnej - pomieszczenie lub zespół pomieszczeń
w tej samej lokalizacji, powiązanych funkcjonalnie i organizacyjnie, w celu wykonywania
świadczeń opieki zdrowotnej;
6)
NF/RAS - jednostki i zespoły chorobowe określone rozpoznaniem Q85.0 Nerwiakowłókniakowatość
niezłośliwa (Choroba von Recklinghausena) według klasyfikacji ICD-10 lub jednostki
i zespoły chorobowe określone rozpoznaniem:
a)
636 Neurofibromatoza typu 1 wraz jej postaciami allelicznymi: segmentalną Neurofibromatozą
typu 1 oraz rodzinną nerwiakowłókniakowatością kręgosłupową,
b)
363700 Neurofibromatoza typu 1 spowodowana mutacją genu NF1 lub delecją wewnątrzgenową,
c)
637 Neurofibromatoza typu 2,
d)
93921 Neurofibromatoza typu 3,
e)
97685 Zespół mikrodelecji 17q11,
f)
638 Neurofibromatoza - zespół Noonan,
g)
137605 Zespół Legiusa
- według klasyfikacji rozpoznań opisanych numerami ORPHA;
7)
ośrodek koordynujący - podmiot leczniczy realizujący program pilotażowy, który koordynuje
opiekę nad świadczeniobiorcami z NF/RAS.
§ 3.
Celem programu pilotażowego jest poprawa efektywności diagnostyki i leczenia świadczeniobiorców
z NF/RAS oraz wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych charakterystycznych dla tej
grupy świadczeniobiorców, a także ocena efektywności organizacyjnej nowego modelu
opieki nad świadczeniobiorcami z NF/RAS.
§ 4.
Okres realizacji programu pilotażowego obejmuje:
1)
etap organizacji zakończony podpisaniem ze świadczeniodawcami umów o udzielanie świadczeń
opieki zdrowotnej w zakresie programu pilotażowego;
22)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami (Dz. U. poz. 1780), które weszło w życie z dniem 5 września 2023 r.)
etap realizacji programu pilotażowego, który trwa od dnia podpisania umowy o udzielanie
świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie programu pilotażowego do dnia 31 grudnia 2024 r.;
3)
etap ewaluacji programu pilotażowego, który trwa 3 miesiące od dnia zakończenia etapu
realizacji.
§ 5.
Program pilotażowy obejmuje świadczenia opieki zdrowotnej z zakresów określonych w
art. 15 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki
zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej „ustawą”.
§ 6.
1.
Programem pilotażowym obejmuje się na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia
zdrowotnego świadczeniobiorców do 30. roku życia, u których:
1)
podejrzewa się NF/RAS na podstawie klinicznych kryteriów kwalifikacji określonych
w ust. 2 w zakresie porady pierwszorazowej, o której mowa w § 7 ust. 2 pkt 1;
2)
rozpoznano NF/RAS na podstawie klinicznych kryteriów kwalifikacji określonych w ust.
2.
2.
Klinicznymi kryteriami kwalifikacji świadczeniobiorcy, o którym mowa w ust. 1, do
objęcia programem pilotażowym są:
1)
obecność co najmniej 6 plam skórnych „kawa z mlekiem” o średnicy >5 mm u dziecka w
wieku do 2 lat lub co najmniej 10 plam u dzieci w 3. roku życia albo
2)
obecność plam skórnych „kawa z mlekiem” o średnicy >5 mm, niezależnie od ich liczby,
oraz stwierdzenie idiopatycznego niedosłuchu znacznego stopnia, zwłaszcza obustronnego
lub guzów ośrodkowego układu nerwowego (OUN) o typie oponiaków, glejaków, obwodowych
guzów o typie schwannoma lub zwapnień śródmózgowych lub podtorebkowego zmętnienia
soczewki, albo
3)
obecność plam skórnych „kawa z mlekiem” o średnicy >5 mm, niezależnie od ich liczby,
oraz stwierdzenie potwierdzonych histopatologicznie guzów obwodowego układu nerwowego
o typie schwannoma, albo
4)
obecność plam skórnych „kawa z mlekiem” o średnicy >5 mm, niezależnie od ich liczby,
oraz posiadanie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem Neurofibromatoza typu 2
lub Neurofibromatoza typu 3, albo
5)
spełnienie co najmniej dwóch z następujących warunków:
a)
co najmniej 6 plam skórnych „kawa z mlekiem” o średnicy >5 mm u dziecka przed okresem
pokwitania lub >15 mm u świadczeniobiorcy po okresie pokwitania,
b)
co najmniej 2 nerwiakowłókniaki jakiegokolwiek typu lub co najmniej jeden nerwiakowłókniak
splotowaty,
c)
piegowate nakrapianie okolicy pach lub pachwin,
d)
glejaki nerwu wzrokowego,
e)
co najmniej dwa guzki Lischa w tęczówce oka,
f)
dysplazja kości klinowej lub dysplazja kości długich kończyn powodująca ich deformację,
w tym powikłaną tworzeniem stawów rzekomych, w szczególności kości piszczelowej, albo
6)
spełnienie jednego z warunków, o których mowa w pkt 5, oraz posiadanie krewnego pierwszego
stopnia z rozpoznaniem Neurofibromatoza typu 1.
§ 7.
1.
Warunki realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, w tym wyposażenie w sprzęt i aparaturę
medyczną, odpowiadają wymaganiom określonym w przepisach wydanych na podstawie art.
31d ustawy odnoszących się odpowiednio do zakresów świadczeń, o których mowa w § 5.
2.
Realizacja programu pilotażowego obejmuje:
1)
poradę pierwszorazową - jednorazowe świadczenie opieki zdrowotnej, polegające na ocenie
stanu zdrowia świadczeniobiorcy skierowanego do ośrodka koordynującego, obejmujące
ocenę stanu klinicznego, w tym ocenę zgromadzonej lub dostarczonej dokumentacji medycznej,
wraz z potwierdzeniem klinicznych kryteriów kwalifikacji, o których mowa w § 6 ust.
2, z wyłączeniem zlecenia wykonania badań potwierdzających rozpoznanie NF/RAS, obejmujące
w szczególności:
a)
zakwalifikowanie świadczeniobiorcy do programu pilotażowego w ośrodku koordynującym,
b)
podjęcie decyzji diagnostycznej - określenie lub wykluczenie istnienia problemu zdrowotnego
towarzyszącego lub wikłającego NF/RAS, w tym wskazanie jednostki chorobowej według
klasyfikacji ICD-10 oraz określenie dalszego schematu opieki nad świadczeniobiorcą
w odniesieniu do podjętej decyzji,
c)
wystawienie zleceń lub skierowań na dodatkowe badania diagnostyczne i konsultacje
specjalistyczne, niezbędne do prowadzenia procesu diagnostyczno-leczniczego,
d)
zaplanowanie kolejnej wizyty w ośrodku koordynującym,
e)
edukację związaną z planami prokreacyjnymi świadczeniobiorcy w związku z ryzykiem
dziedziczenia choroby oraz zagrożeń z niej wynikających dla chorego i jego rodziny,
jeżeli dotyczy;
2)
poradę kompleksową - jednorazowe świadczenie opieki zdrowotnej, polegające na kompleksowej
ocenie stanu zdrowia świadczeniobiorcy z NF/RAS, w tym ocenie stanu klinicznego, ocenie
wyników zleconych badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych, z wyłączeniem
zlecenia wykonania badań potwierdzających rozpoznanie NF/RAS, obejmujące w szczególności
podjęcie decyzji diagnostycznej - określenie lub wykluczenie istnienia choroby lub
problemu zdrowotnego towarzyszącego NF/RAS, w tym wskazanie jednostki chorobowej według
klasyfikacji ICD-10, oraz określenie dalszego schematu opieki nad świadczeniobiorcą
w odniesieniu do podjętej decyzji;
3)
poradę monitorującą - świadczenie opieki zdrowotnej wykonywane raz na 12 miesięcy,
a w przypadku świadczeniobiorcy powyżej 18. roku życia raz na 24 miesiące, obejmujące
ocenę stanu zdrowia świadczeniobiorcy z NF/RAS, wykonanie badań kontrolnych, w tym
obrazowych i konsultacji specjalistycznych, oraz podjęcie decyzji diagnostycznej -
określenie lub wykluczenie istnienia choroby lub problemu zdrowotnego towarzyszącego
NF/RAS, w tym wskazanie jednostki chorobowej według klasyfikacji ICD-10, oraz określenie
dalszego schematu opieki nad świadczeniobiorcą;
4)
poradę w trybie pilnym, w przypadku pojawienia się objawów wymagających pilnego rozpoczęcia
procesu diagnostyczno-terapeutycznego, wraz z zaplanowaniem dalszego postępowania;
5)
kompleksową konsultację specjalistyczną realizowaną w ramach porady kompleksowej lub
porady monitorującej, polegającą na realizacji konsultacji specjalistycznych lekarzy
specjalistów w dziedzinie:
a)
neurologii dziecięcej, w przypadku świadczeniobiorców do ukończenia 18. roku życia,
b)
neurologii, w przypadku świadczeniobiorców powyżej 18. roku życia,
c)
psychiatrii dzieci i młodzieży, w przypadku świadczeniobiorców do ukończenia 18. roku
życia,
d)
psychiatrii, w przypadku świadczeniobiorców powyżej 18. roku życia,
e)
chirurgii dziecięcej, w przypadku świadczeniobiorców do ukończenia 18. roku życia,
przez lekarza z co najmniej 2-letnim doświadczeniem w leczeniu nowotworów u dzieci,
f)
neurochirurgii, przez lekarza z co najmniej 2-letnim doświadczeniem w leczeniu nowotworów
u dzieci,
g)
endokrynologii i diabetologii dziecięcej, w przypadku świadczeniobiorców do ukończenia
18. roku życia,
h)
endokrynologii, w przypadku świadczeniobiorców powyżej 18. roku życia,
i)
ortopedii i traumatologii narządu ruchu,
j)
radiologii i diagnostyki obrazowej, przez lekarza z co najmniej 2-letnim doświadczeniem
w zakresie sporządzania oceny lub opisu zmian występujących w NF/RAS
-
-w lokalizacji,
k)
otorynolaryngologii z badaniem audiometrycznym, w przypadku świadczeniobiorców powyżej
18. roku życia,
l)
otorynolaryngologii dziecięcej z badaniem audiometrycznym, w przypadku świadczeniobiorców
do ukończenia 18. roku życia,
m)
okulistyki
- w dostępie;
6)
konsultacje przeprowadzane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów
łączności dla świadczeniobiorców z NF/RAS oraz świadczeniodawców realizujących świadczenia
na rzecz świadczeniobiorców z NF/RAS - w przypadku pojawienia się nowych objawów lub
powikłań choroby - udzielanie odpowiedzi nie później niż w terminie 10 dni od dnia
zgłoszenia;
7)
przekazywanie Narodowemu Funduszowi Zdrowia, zwanemu dalej „Funduszem”, danych rozliczeniowych
związanych z realizacją programu pilotażowego obejmujących wszystkie wykonane procedury
medyczne według klasyfikacji ICD-9 dotyczące diagnostyki lub leczenia świadczeniobiorców
z NF/RAS.
3.
Termin wizyty pierwszorazowej wyznacza się nie później niż w terminie 30 dni roboczych
od dnia zgłoszenia się świadczeniobiorcy do ośrodka koordynującego.
4.
Kwalifikacja do programu pilotażowego następuje po potwierdzeniu istnienia klinicznych
kryteriów kwalifikacji, o których mowa w § 6 ust. 2, u świadczeniobiorcy, który nie
ma ukończonego 30. roku życia w dniu kwalifikacji, oraz po wyrażeniu zgody przez świadczeniobiorcę
na objęcie programem pilotażowym. Świadczeniobiorcy zakwalifikowanemu do programu
pilotażowego wydaje się kartę NF/RAS, której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5.
Świadczeniobiorca po otrzymaniu karty NF/RAS deklaruje, pod opieką którego ośrodka
koordynującego będzie pozostawać w czasie trwania programu pilotażowego. Wzór deklaracji
stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 8.
Program pilotażowy jest realizowany przez ośrodki koordynujące określone w załączniku
nr 3 do rozporządzenia.
§ 9.
Ośrodek koordynujący realizuje umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju
ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie onkologii i hematologii dziecięcej
oraz spełnia następujące warunki realizacji świadczeń opieki zdrowotnej:
1)
posiada oddział szpitalny o profilu onkologia i hematologia dziecięca z poradnią przyszpitalną
wyodrębnioną dla pacjentów objętych programem pilotażowym - w lokalizacji;
2)
zapewnia w lokalizacji konsultacje lekarza specjalisty w dziedzinie:
a)
neurologii dziecięcej,
b)
neurologii,
c)
psychiatrii dzieci i młodzieży,
d)
psychiatrii,
e)
chirurgii dziecięcej - posiadającego co najmniej 2-letnie doświadczenie w leczeniu
nowotworów u dzieci,
f)
neurochirurgii - posiadającego co najmniej 2-letnie doświadczenie w leczeniu nowotworów
u dzieci,
g)
endokrynologii lub endokrynologii i diabetologii dziecięcej,
h)
ortopedii i traumatologii narządu ruchu,
i)
radiologii i diagnostyki obrazowej - posiadającego co najmniej 2-letnie doświadczenie
w ocenie zmian występujących w NF/RAS;
3)
zapewnia w dostępie konsultacje lekarza specjalisty w dziedzinie:
a)
otorynolaryngologii dziecięcej wraz z wykonaniem badania audiometrycznego,
b)
otorynolaryngologii wraz z wykonaniem badania audiometrycznego,
c)
okulistyki;
4)
zapewnia w lokalizacji badania obrazowe: USG, RTG i MR;
5)
zapewnia dostęp do badań:
a)
laboratoryjnych wykonywanych w medycznym laboratorium diagnostycznym wpisanym do ewidencji
Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w szczególności: biochemicznych, hematologicznych,
hormonalnych, markerów nowotworowych oraz genetyki medycznej z wykorzystaniem metod
sekwencjonowania nowej generacji (NGS, MLPA),
b)
histopatologicznych;
6)
zapewnia koordynację opieki nad świadczeniobiorcami z NF/RAS w trakcie trwania programu
pilotażowego przez osobę zatrudnioną w wymiarze równoważnika co najmniej 1 etatu,
w tym przez lekarza NF/RAS w wymiarze co najmniej równoważnika 1/4 etatu.
§ 103)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach programu pilotażowego
stosuje się:
1)
cenę jednostkową za poradę pierwszorazową - 74,96 zł, z wyłączeniem świadczeniobiorców
objętych opieką przez świadczeniodawcę realizującego program pilotażowy przed dniem
rozpoczęcia programu pilotażowego;
2)
ryczałt za poradę kompleksową - 431,01 zł;
3)
ryczałt za poradę monitorującą - 1457,94 zł;
4)
ryczałt za poradę w trybie pilnym - 149,92 zł;
5)
ryczałt za kompleksową konsultację specjalistyczną realizowaną w ramach porady kompleksowej
lub porady monitorującej:
a)
I typu - wykonanie 1-3 konsultacji specjalistycznych - 299,83 zł,
b)
II typu - wykonanie 4-6 konsultacji specjalistycznych - 449,75 zł,
c)
III typu - wykonanie powyżej 6 konsultacji specjalistycznych - 899,50 zł;
6)
ryczałt miesięczny za koordynację opieki - 7213,47 zł.
§ 11.
Wskaźnikami realizacji programu pilotażowego są:
1)
liczba świadczeniobiorców ośrodka koordynującego zakwalifikowanych do programu pilotażowego
w stosunku do liczby świadczeniobiorców z rozpoznaniem według klasyfikacji ICD-10,
objętych opieką w tym ośrodku w roku poprzedzającym rozpoczęcie programu pilotażowego;
2)
stosunek liczby konsultacji specjalistycznych grupy zindywidualizowanych dorosłych
świadczeniobiorców objętych programem pilotażowym, nie mniejszej niż 20 osób, wykonanych
w ramach programu pilotażowego, do liczby tych konsultacji w odniesieniu do tej samej
grupy i analogicznego okresu, wykonanych przed rozpoczęciem programu pilotażowego;
3)
jakość opieki specjalistycznej w zakresie NF/RAS w okresie sprzed wdrożenia i po wdrożeniu
programu pilotażowego, mierzona wskaźnikiem dostępności do koordynowanej opieki, w
tym:
a)
dostępności lekarza NF/RAS,
b)
rezygnacji świadczeniobiorcy z opieki koordynowanej,
c)
dostępu do informacji,
d)
dostępności geograficznej,
e)
dostępności ośrodka NF/RAS mierzonej godzinami otwarcia oraz czasem oczekiwania na
udzielenie świadczenia;
4)
jakość opieki specjalistycznej w zakresie NF/RAS w okresie sprzed wdrożenia i po wdrożeniu
programu pilotażowego, w oparciu o badanie ankietowe satysfakcji świadczeniobiorcy
z NF/RAS, z wyłączeniem jakości, o której mowa w pkt 3.
§ 12.
Sposób pomiaru przez Fundusz wskaźników realizacji programu pilotażowego, o których
mowa w § 11, uwzględnia przekazywane przez świadczeniodawców informacje, których zakres
określają przepisy wydane na podstawie art. 190 ust. 1 ustawy.
§ 13.
1.
Fundusz sporządza sprawozdanie z realizacji programu pilotażowego, w tym ocenę danych,
o których mowa w § 7 ust. 2 pkt 7, i ocenę wskaźników, o których mowa w § 11, dla
każdego z ośrodków koordynujących odrębnie oraz zbiorczo dla wszystkich ośrodków koordynujących
wraz z analizą porównawczą i opracowaniem statystycznym danych.
2.
Fundusz przekazuje sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, ministrowi właściwemu do
spraw zdrowia w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia programu pilotażowego.
§ 14.
Podmiotem zobowiązanym do wdrożenia, finansowania, monitorowania i ewaluacji pilotażu
jest Fundusz.
§ 15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia4)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 3 lipca 2020 r..
1)
Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem
administracji rządowej - zdrowie kieruje Minister Zdrowia, na podstawie § 1 ust. 2
rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego
zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia
2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej
opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami (Dz.
U. poz. 1780), które weszło w życie z dniem 5 września 2023 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 3 lipca 2020 r.
Załącznik nr 1 - Karta NF/RAS (wzór)
Załącznik nr 2 - Deklaracja wyboru świadczeniodawcy realizującego program pilotażowy w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami (wzór)
Załącznik nr 3 - Ośrodki koordynujące
1)
Instytut Matki i Dziecka w Warszawie;
2)
Szpital Uniwersytecki Nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy;
3)
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
4)
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
55)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami (Dz. U. poz. 74), które weszło w życie z dniem 24 stycznia 2024 r.)
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie;
65)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami (Dz. U. poz. 74), które weszło w życie z dniem 24 stycznia 2024 r.)
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr Stanisława Popowskiego w
Olsztynie.
5)
Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2024 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej
nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami (Dz. U. poz. 74),
które weszło w życie z dniem 24 stycznia 2024 r.