Obwieszczenie Ministra Edukacjiz dnia 11 stycznia 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
w sprawie sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia przewodniczących komisji dyscyplinarnych
i ich zastępców, przewodniczących składów orzekających oraz rzeczników dyscyplinarnych
i ich zastępców, a także wysokości wynagrodzenia obrońcy z urzędu 1)Minister Edukacji kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na
podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 grudnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia przewodniczących komisji dyscyplinarnych i ich zastępców, przewodniczących składów orzekających oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców, a także wysokości wynagrodzenia obrońcy z urzędu
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 grudnia 2016 r. w sprawie sposobu
ustalania wysokości wynagrodzenia przewodniczących komisji dyscyplinarnych i ich zastępców,
przewodniczących składów orzekających oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców,
a także wysokości wynagrodzenia obrońcy z urzędu , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 listopada 2023 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia przewodniczących
komisji dyscyplinarnych i ich zastępców, przewodniczących składów orzekających oraz
rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców, a także wysokości wynagrodzenia obrońcy
z urzędu .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 listopada 2023 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia przewodniczących
komisji dyscyplinarnych i ich zastępców, przewodniczących składów orzekających oraz
rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców, a także wysokości wynagrodzenia obrońcy
z urzędu , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
”
.
1)
Minister Edukacji kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na
podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 grudnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia przewodniczących komisji dyscyplinarnych i ich zastępców, przewodniczących składów orzekających oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców, a także wysokości wynagrodzenia obrońcy z urzędu1)Obecnie działem administracji rządowej - oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
Na podstawie art. 85p ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela zarządza się, co następuje:
§ 1.
Przewodniczącemu komisji dyscyplinarnej i jego zastępcom przysługuje wynagrodzenie
miesięczne w wysokości od 200 do 900 zł2)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23
listopada 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości
wynagrodzenia przewodniczących komisji dyscyplinarnych i ich zastępców, przewodniczących
składów orzekających oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców, a także wysokości
wynagrodzenia obrońcy z urzędu (Dz. U. poz. 2573), które weszło w życie z dniem 1
stycznia 2024 r. brutto, w zależności od liczby rozpoznanych spraw, zakończonych wydaniem orzeczenia
lub postanowienia, oraz zawiłości tych spraw.
§ 2.
Przewodniczącemu składu orzekającego komisji dyscyplinarnej przysługuje wynagrodzenie
za rozpoznanie sprawy, zakończonej wydaniem orzeczenia lub postanowienia, w wysokości
od 200 do 900 zł2)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23
listopada 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości
wynagrodzenia przewodniczących komisji dyscyplinarnych i ich zastępców, przewodniczących
składów orzekających oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców, a także wysokości
wynagrodzenia obrońcy z urzędu (Dz. U. poz. 2573), które weszło w życie z dniem 1
stycznia 2024 r. brutto, w zależności od zawiłości sprawy.
§ 3.
Rzecznikowi dyscyplinarnemu i jego zastępcom przysługuje wynagrodzenie za:
1)
przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w wysokości od 200 do 900 zł2)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23
listopada 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości
wynagrodzenia przewodniczących komisji dyscyplinarnych i ich zastępców, przewodniczących
składów orzekających oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców, a także wysokości
wynagrodzenia obrońcy z urzędu (Dz. U. poz. 2573), które weszło w życie z dniem 1
stycznia 2024 r. brutto,
2)
udział w postępowaniu dyscyplinarnym w wysokości od 200 do 900 zł2)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23
listopada 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości
wynagrodzenia przewodniczących komisji dyscyplinarnych i ich zastępców, przewodniczących
składów orzekających oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców, a także wysokości
wynagrodzenia obrońcy z urzędu (Dz. U. poz. 2573), które weszło w życie z dniem 1
stycznia 2024 r. brutto
- w zależności od zawiłości sprawy będącej przedmiotem postępowania wyjaśniającego
lub postępowania dyscyplinarnego.
§ 4.
Przy ocenie zawiłości rozpoznawanej sprawy bierze się pod uwagę okoliczności faktyczne
i prawne danej sprawy, z uwzględnieniem:
1)
charakteru i okoliczności popełnienia czynu uchybiającego godności zawodu nauczyciela
lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela;
2)
powagi stawianych zarzutów;
3)
rodzaju proponowanej lub orzeczonej kary dyscyplinarnej;
4)
zakresu dowodów zebranych i przeprowadzanych w postępowaniu wyjaśniającym i postępowaniu
dyscyplinarnym.
§ 5.
Obrońcy z urzędu przysługuje wynagrodzenie za udział w postępowaniu dyscyplinarnym
w wysokości:
1)
360 zł - przed komisją dyscyplinarną pierwszej instancji;
2)
420 zł - przed odwoławczą komisją dyscyplinarną.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji,
na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).
2)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23
listopada 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości
wynagrodzenia przewodniczących komisji dyscyplinarnych i ich zastępców, przewodniczących
składów orzekających oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców, a także wysokości
wynagrodzenia obrońcy z urzędu (Dz. U. poz. 2573), które weszło w życie z dniem 1
stycznia 2024 r.