Obwieszczenie Ministra Obrony Narodowejz dnia 15 marca 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w
sprawie pozbawiania cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna i
wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 kwietnia 2022 r. w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
- Załącznik nr 1 - Wzór świadectwa dla innej broni pozbawionej cech użytkowych
- Załącznik nr 2 - Wzór świadectwa dla wyrobów pozbawionych cech użytkowych
- Załącznik nr 3 - Podmioty uprawnione do poświadczenia pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów oraz zatwierdzania specyfikacji technicznej
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 kwietnia 2022 r. w sprawie pozbawiania
cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna i wyrobów o przeznaczeniu
wojskowym lub policyjnym , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 czerwca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna
i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2-4 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 czerwca 2023 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka
broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym , które stanowią:
„
§ 2.
Czynności pozbawienia cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna
i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym rozpoczęte przed dniem wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia przez podmioty wskazane w lp. 1 i 2 załącznika
nr 3 do rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, są kontynuowane
przez podmioty uprawnione do poświadczenia pozbawienia cech użytkowych innej broni
i wyrobów oraz zatwierdzenia specyfikacji technicznej wskazane w lp. 1 i 2 załącznika
nr 3 do rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Świadectwa pozbawienia cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna
i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym uzyskane przed dniem wejścia w
życie niniejszego rozporządzenia zachowują ważność.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 kwietnia 2022 r. w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym1)Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 3 grudnia 2021 r. pod numerem 2021/835/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża postanowienia dyrektywy (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w
zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami
i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób pozbawiania cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń
palna, zwanej dalej „inną bronią”, oraz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
zwanych dalej „wyrobami”;
2)
tryb i sposób weryfikacji pozbawienia cech użytkowych i oznakowania innej broni i
wyrobów pozbawionych cech użytkowych oraz zakres danych umieszczanych w ewidencji;
3)
podmioty uprawnione do poświadczania pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów
oraz zatwierdzania specyfikacji technicznej;
4)
wysokość opłaty za zatwierdzenie specyfikacji technicznej i opłaty za poświadczenie
pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów;
5)
wzory świadectw pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów, zwanych dalej „świadectwami”.
§ 2.
1.
Inną broń i wyroby przekazane do pozbawienia cech użytkowych poddaje się zmianom polegającym
na usunięciu lub unieszkodliwieniu w sposób trwały i nieodwracalny części i zespołów
istotnych z punktu widzenia funkcjonowania danego rodzaju, typu broni i wyrobu lub
eliminacji cech użytkowych przesądzających o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
2.
W przypadku występowania w innej broni i wyrobach o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
strzeleckiej broni palnej lub istotnych części strzeleckiej broni palnej, w celu pozbawienia
takiej broni bądź wyrobów ich cech użytkowych, poddaje się je zmianom zgodnie z przepisami
rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2403 z dnia 15 grudnia 2015 r. ustanawiającego
wspólne wytyczne dotyczące norm i technik pozbawiania broni cech użytkowych w celu
zagwarantowania, że broń pozbawiona cech użytkowych trwale nie nadaje się do użytku
(Dz. Urz. UE L 333 z 19.12.2015, str. 62, Dz. Urz. UE L 173 z 06.07.2017, str. 12
oraz Dz. Urz. UE L 65 z 08.03.2018, str. 1), zwanego dalej „rozporządzeniem wykonawczym”,
art. 50 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w
zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami
i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 51 tej ustawy.
3.
Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1, stosuje się:
1)
usunięcie części, elementów, akcesoriów lub materiałów, które wpływają na odpowiednie
parametry techniczne przesądzające o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym wyrobu;
2)
unieszkodliwianie niektórych części innej broni lub wyrobów stanowiących odpady, w
rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach , komponentów lub materiałów zaprojektowanych do celów wojskowych lub policyjnych
w celu pozbawienia całej broni i wyrobów cech użytkowych.
4.
Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1-3, stosuje się:
1)
zmiany konstrukcyjne, elektryczne, mechaniczne i inne, które pozbawiają wyroby wojskowe
i policyjne cech wyrobu o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
2)
technologie napawania materiałem twardszym niż stosowany do wykonania zasadniczego
elementu istotnej części broni i wyrobów;
3)
stalowe kołki zaślepiające o większej twardości niż materiał, z którego wykonano zasadnicze
elementy istotnej części broni i wyrobów;
4)
wiercenie mimośrodowe otworów pod kołki zaślepiające, w stosunku do zaślepianych otworów
roboczych; jeżeli jest to możliwe technicznie, otwory pod kołki powinny być nieprzelotowe;
5)
połączenia na wcisk, które wymagają do ich rozłączenia możliwie największych sił.
§ 3.
1.
Pozbawienie cech użytkowych innej broni lub wyrobów poświadcza się, wydając świadectwo
oraz oznaczając inną broń lub wyrób zgodnie z warunkami określonymi w specyfikacji
technicznej.
2.
Numer ewidencyjny jest nadawany przez podmiot uprawniony do poświadczania pozbawienia
cech użytkowych zgodnie z ewidencją świadectw prowadzoną przez ten podmiot.
3.
Podmioty posiadające koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie
wytwarzania danego rodzaju innej broni lub wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
potwierdzają na piśmie fakt przyjęcia innej broni lub wyrobów do pozbawienia cech
użytkowych.
§ 4.
1.
Podmioty odpowiedzialne za poświadczenie pozbawienia cech użytkowych innej broni lub
wyrobów realizują procedurę weryfikacji i poświadczenia pozbawienia cech użytkowych
innej broni lub wyrobów w terminie 30 dni od dnia przyjęcia innej broni lub wyrobów
do weryfikacji.
2.
W przypadku potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych innej broni lub wyrobów ze specyfikacjami
technicznymi podmioty, o których mowa w ust. 1, nanoszą w sposób trwały oznakowanie
pozbawienia innej broni lub wyrobów cech użytkowych.
3.
Oznaczenie zawiera znak pozbawienia cech użytkowych, państwo, w którym nastąpiło pozbawienie
cech użytkowych (oficjalny kod międzynarodowy), symbol podmiotu poświadczającego pozbawienie
innej broni i wyrobów cech użytkowych oraz rok, w którym nastąpiło pozbawienie cech
użytkowych. Oznaczenie powinno być wykonane zgodnie ze specyfikacją oznakowania określoną
w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego.
4.
Pełny znak umieszcza się jedynie na szkielecie broni palnej, natomiast znak pozbawienia
cech użytkowych i państwo, w którym nastąpiło pozbawienie cech użytkowych, umieszcza
się na wszystkich pozostałych istotnych komponentach.
5.
Wielkość czcionki użytej do oznakowania wynosi co najmniej 10 mm. Użycie mniejszej
czcionki jest możliwe do oznakowania istotnych części innej broni lub wyrobu pozbawionych
cech użytkowych zbyt małych na umieszczenie oznakowania w pełnej wielkości.
6.
Miejsca i technika naniesienia oznakowania, wskazane w specyfikacji technicznej, zależą
od konstrukcji i materiału, z którego jest wykonana znakowana część innej broni lub
wyrobu.
7.
Podmioty, które zakończyły procedurę weryfikacji i potwierdzenia pozbawienia cech
użytkowych innej broni lub wyrobu, przekazują podmiotowi, który zgłosił tę broń lub
wyroby w celu przeprowadzenia weryfikacji, świadectwo pozbawienia cech użytkowych
innej broni lub wyrobów. Wzory świadectw pozbawienia cech użytkowych innej broni lub
wyrobów są określone w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.
8.
Podmioty odpowiedzialne za poświadczenie pozbawienia cech użytkowych innej broni lub
wyrobu prowadzą ewidencję wydanych świadectw.
§ 5.
1.
Ewidencja innej broni i wyrobów pozbawionych cech użytkowych jest prowadzona przez
podmioty, o których mowa w § 3 ust. 3.
2.
Ewidencja zawiera następujące informacje:
1)
numer ewidencyjny innej broni i wyrobów pozbawionych cech użytkowych,
2)
rodzaj, typ, model, kaliber oraz indywidualne oznaczenie identyfikacyjne innej broni
i wyrobów,
3)
nazwę, numer identyfikacji podatkowej i adres jednostki wykonującej czynności związane
z pozbawieniem cech użytkowych,
4)
nazwę, numer identyfikacji podatkowej i adres zlecającego pozbawienie cech użytkowych,
5)
datę poświadczenia pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów i naniesienia
wymaganych oznaczeń
- jeżeli te informacje występują dla danego wyrobu lub innej broni.
§ 6.
1.
W przypadku niepotwierdzenia pozbawienia cech użytkowych innej broni lub wyrobu przedstawionych
do oceny podmioty odpowiedzialne za poświadczenie pozbawienia cech użytkowych, które
dokonały weryfikacji zgodności pozbawienia innej broni lub wyrobu cech użytkowych
zgodnie ze specyfikacjami technicznymi, zawiadamiają o tym podmiot, który zgłosił
tę broń lub te wyroby w celu przeprowadzenia weryfikacji.
2.
Zawiadomienie zawiera uzasadnienie, w którym wskazuje się zakres dodatkowych prac
niezbędnych do wykonania, aby dany egzemplarz innej broni lub wyrobu został uznany
za pozbawiony cech użytkowych.
3.
Na podstawie zawiadomienia wskazanego w ust. 2 podmiot, który zgłosił inną broń lub
wyroby w celu pozbawienia cech użytkowych, przeprowadza wymagane czynności korygujące
i przedstawia dany egzemplarz innej broni lub wyrobu do ponownej weryfikacji przez
podmioty uprawnione do poświadczania pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów.
§ 7.
Opłata za zatwierdzenie specyfikacji technicznej i opłata za poświadczenie pozbawienia
innej broni i wyrobów cech użytkowych wynosi 1/10 przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego
na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu
Ubezpieczeń Społecznych .
§ 8.
1.
Podmioty uprawnione do poświadczania pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów
oraz zatwierdzania specyfikacji technicznej są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
2.
Podmioty uprawnione do poświadczania pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów
oraz posiadające uprawnienia do pozbawiania cech użytkowych innej broni lub wyrobów
tworzą odrębne zespoły w celu zapewnienia przejrzystości przy podziale zarówno zadań,
jak i osób je wykonujących.
§ 9.
Podmioty uprawnione do poświadczania pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów
dokonują pozbawiania cech użytkowych innej broni i wyrobów zgodnie ze specyfikacją
techniczną i wyłącznie w zakresie uprawnień określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 10.
Podmioty uprawnione do weryfikacji pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów
dokonują weryfikacji zgodności wykonanych czynności pozbawienia cech użytkowych innej
broni i wyrobów ze specyfikacją techniczną i wyłącznie w zakresie uprawnień określonych
w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia2)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 27 kwietnia 2022 r..3)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej
z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni innej niż broń
palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. poz. 1468), które
zgodnie z art. 170 pkt 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności
gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją
oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2022 r.
poz. 268 i 275) utraciło moc z dniem 1 lutego 2021 r.
1)
Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 3 grudnia
2021 r. pod numerem 2021/835/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia
23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji
norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża postanowienia
dyrektywy (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r.
ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych
oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz.
UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
2)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 27 kwietnia 2022 r.
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej
z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni innej niż broń
palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. poz. 1468), które
zgodnie z art. 170 pkt 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności
gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją
oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2022 r.
poz. 268 i 275) utraciło moc z dniem 1 lutego 2021 r.
Załącznik nr 1 - Wzór świadectwa dla innej broni pozbawionej cech użytkowych
Załącznik nr 2 - Wzór świadectwa dla wyrobów pozbawionych cech użytkowych
Załącznik nr 3 - Podmioty uprawnione do poświadczenia pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów oraz zatwierdzania specyfikacji technicznej4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. poz. 1371), które weszło w życie z dniem
|
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30
czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie pozbawiania cech użytkowych
broni palnej innej niż strzelecka broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub
policyjnym (Dz. U. poz. 1371), które weszło w życie z dniem