Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 29 grudnia 2023 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu
informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis
- Załącznik nr 1 - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (wzór)
- Załącznik nr 2 - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis przez przedsiębiorcę wykonującego usługę świadczoną w ogólnym interesie gospodarczym (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji
przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2013 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc
de minimis ;
2)
rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc
de minimis .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2013 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc
de minimis , które stanowią:
„
§ 2.
W przypadku wniosków o udzielenie pomocy de minimis nierozpatrzonych do dnia wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia, do przedstawiania informacji niezbędnych do udzielenia
pomocy de minimis stosuje się przepisy rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu
nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający
się o pomoc de minimis , które stanowią:
„
§ 2.
Do informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis , w przypadku której wniosek o jej udzielenie został złożony przed dniem wejścia w
życie niniejszego rozporządzenia, oraz o pomoc de minimis udzielaną na warunkach określonych
w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania
art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis
Na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących
pomocy publicznej zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa zakres informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający
się o pomoc de minimis , zwany dalej „wnioskodawcą”, niezbędnych do udzielenia tej pomocy oraz wzór formularza
informacji.
§ 2.
1.
Wnioskodawca przedstawia podmiotowi udzielającemu pomocy informacje dotyczące:
1)
wnioskodawcy:
a)
imię i nazwisko albo nazwę,
b)
adres miejsca zamieszkania albo adres siedziby,
c)
identyfikator gminy, w której wnioskodawca ma miejsce zamieszkania albo siedzibę,
d)
numer identyfikacji podatkowej (NIP),
e)
formę prawną,
f)
wielkość,
g)
klasę działalności, w związku z którą wnioskodawca ubiega się o pomoc de minimis , zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji
Działalności (PKD) ,
h)
datę utworzenia,
i1)Dodana przez § 1 pkt 1 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. poz. 1543), które weszło w życie z dniem 15 listopada 2014 r.)
wskazanie powiązań z innymi przedsiębiorcami,
j1)Dodana przez § 1 pkt 1 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. poz. 1543), które weszło w życie z dniem 15 listopada 2014 r.)
informacje o utworzeniu wnioskodawcy w wyniku podziału innego przedsiębiorcy lub połączenia
z innym przedsiębiorcą, w tym przez przejęcie innego przedsiębiorcy;
22)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.)
sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy, w tym sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich
lat obrotowych sporządzane zgodnie z przepisami o rachunkowości - w przypadku pomocy
de minimis udzielanej na warunkach określonych w:
a)
rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis 3)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020,
str. 3 oraz Dz. Urz. UE L, 2023/2391, z 05.10.2023., jeżeli do ustalenia wartości pomocy de minimis konieczne jest ustalenie stopy referencyjnej
mającej zastosowanie do wnioskodawcy,
b)
rozporządzeniu Komisji (UE) nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej
przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym 4)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 290 z 04.10.2014,
str. 11, Dz. Urz. UE L 313 z 10.12.2018, str. 2, Dz. Urz. UE L 337 z 14.10.2020, str.
1 oraz Dz. Urz. UE L, 2023/2391, z 05.10.2023.;
32)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.)
prowadzonej działalności gospodarczej;
4)
pomocy otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia
pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis ;
55)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a tiret trzecie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.)
rekompensaty otrzymanej z tytułu wykonywania usługi świadczonej w ogólnym interesie
gospodarczym w odniesieniu do tej samej usługi, w związku z którą wnioskodawca ubiega
się o pomoc de minimis.
1a6)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
W przypadku gdy o pomoc de minimis wnioskuje wspólnik spółki cywilnej, jawnej albo
partnerskiej albo komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo‑akcyjnej niebędący
akcjonariuszem, w związku z działalnością prowadzoną w tej spółce, przedstawia się:
1)
informacje, o których mowa w ust. 1, odnoszące się do tej spółki;
2)
dodatkowo informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, b oraz d, odnoszące się
do tego wspólnika albo komplementariusza.
27)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Informacje, o których mowa w ust. 1 i 1a, przekazuje się na formularzu:
1)
informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis , którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis przez przedsiębiorcę
wykonującego usługę świadczoną w ogólnym interesie gospodarczym, którego wzór określa
załącznik nr 2 do rozporządzenia
- oraz przez przekazanie sprawozdań finansowych.
38)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. poz. 276), które weszło w życie z dniem 15 marca 2013 r..
Informacji oraz sprawozdań finansowych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie przekazują
wnioskodawcy ubiegający się o pomoc de minimis udzielaną na podstawie art. 34a ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez
Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne oraz wnioskodawcy będący osobami fizycznymi, które do dnia przedstawienia informacji,
o których mowa w ust. 1, nie rozpoczęły prowadzenia działalności gospodarczej.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 kwietnia 2010 r.
1)
Dodana przez § 1 pkt 1 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia Rady Ministrów z dnia
24 października 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu informacji
przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. poz. 1543),
które weszło w życie z dniem 15 listopada 2014 r.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 1.
3)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020,
str. 3 oraz Dz. Urz. UE L, 2023/2391, z 05.10.2023.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 290 z 04.10.2014,
str. 11, Dz. Urz. UE L 313 z 10.12.2018, str. 2, Dz. Urz. UE L 337 z 14.10.2020, str.
1 oraz Dz. Urz. UE L, 2023/2391, z 05.10.2023.
5)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a tiret trzecie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
1.
6)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
1.
8)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2013 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający
się o pomoc de minimis (Dz. U. poz. 276), które weszło w życie z dniem 15 marca 2013 r.
Załącznik nr 1 - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (wzór)9)Oznaczenie załącznika nr 1 nadane przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1; w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
9)
Oznaczenie załącznika nr 1 nadane przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w
odnośniku 1; w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w
odnośniku 1.
Załącznik nr 2 - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis przez przedsiębiorcę wykonującego usługę świadczoną w ogólnym interesie gospodarczym (wzór)10)Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
10)
Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.