Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 14 lutego 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 maja 2003 r. w sprawie pomocy finansowej
udzielanej funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na uzyskanie lokalu
mieszkalnego lub domu , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2019 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 maja 2003 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu
Na podstawie art. 108 ust. 5 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
oraz Agencji Wywiadu zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa wysokość pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego
w spółdzielni mieszkaniowej albo domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego
odrębną nieruchomość, zwanej dalej „pomocą finansową”, tryb postępowania w sprawach
związanych z jej przyznawaniem oraz zwrotem, a także wzór wniosku o jej przyznanie.
§ 2.
1.
Funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w służbie stałej, zwany dalej „funkcjonariuszem”,
składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej wraz z dokumentami potwierdzającymi
fakt:
1)
ubiegania się o uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu albo
2)
uzyskania lokalu mieszkalnego lub domu, jeżeli w dniu jego uzyskania przysługiwało
mu prawo do lokalu mieszkalnego.
2.
Pomoc finansową przyznaje się funkcjonariuszowi także w przypadku, gdy małżonek funkcjonariusza
pozostający z nim we wspólności majątkowej ubiega się o uzyskanie lokalu mieszkalnego
lub domu, o którym mowa w ust. 1, albo taki lokal lub dom uzyskał.
3.
Dokumentami, o których mowa w ust. 1, są w szczególności:
1)
umowa albo przydział lokalu mieszkalnego lub domu ze spółdzielni mieszkaniowej;
2)
umowa kupna lokalu lub domu, sporządzona w formie aktu notarialnego, albo umowa przedwstępna
kupna lokalu mieszkalnego lub domu, zawarta z osobą prawną bądź fizyczną;
3)
aktualny odpis z księgi wieczystej potwierdzający własność gruntu lub prawo wieczystego
użytkowania oraz pozwolenie na budowę domu lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną
nieruchomość;
4)
zawiadomienie o zakończeniu budowy lub pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego.
4.
Wzór wniosku w sprawie przyznania pomocy finansowej, o którym mowa w ust. 1, określa
załącznik do rozporządzenia.
§ 3.
1.
Wysokość pomocy finansowej stanowi iloczyn kwoty 4100 zł i liczby norm zaludnienia
przysługujących funkcjonariuszowi i każdemu członkowi jego rodziny, określonych w
przepisach o zasadach przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych
oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego, według uprawnień na dzień złożenia wniosku.
2.
Kwota 4100 zł podlega corocznej waloryzacji o prognozowany w ustawie budżetowej na
dany rok średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.
3.
Podstawę waloryzacji stanowi kwota obowiązująca w roku poprzedzającym rok, w którym
następuje waloryzacja.
4.
Wysokość zwaloryzowanej kwoty, o której mowa w ust. 2, ustala dyrektor Biura Finansów
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§ 4.
1.
Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy finansowej złożył funkcjonariusz, który zajmuje
lokal mieszkalny będący w dyspozycji Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pomoc
finansową przyznaje się pod warunkiem opróżnienia lokalu przez wszystkie zamieszkałe
w nim osoby i przekazania tego lokalu do dyspozycji tego organu w terminie 6 miesięcy
od dnia wypłaty pomocy finansowej.
2.
Decyzja o zwrocie pomocy finansowej w przypadku, o którym mowa w art. 108 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
oraz Agencji Wywiadu, zwanej dalej „ustawą”, oraz w ust. 1, uwzględnia jej zwrot w wysokości przyznanej.
3.
Decyzja o zwrocie pomocy finansowej w przypadku, o którym mowa w art. 108 ust. 3 pkt
2 ustawy, uwzględnia jej zwrot w wysokości przyznanej, z zastosowaniem jej obniżenia
o 1/10 za każdy pełny rok służby.
41)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu (Dz. U. poz. 1546), które weszło w życie z dniem 3 września 2019 r..
Do lat służby, o których mowa w ust. 3, zalicza się okresy służby wojskowej uwzględnianej
do ustalania prawa do emerytury wojskowej oraz służby w Policji, Urzędzie Ochrony
Państwa, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony
Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Więziennej.
5.
Decyzja o zwrocie pomocy finansowej może uwzględniać wniosek funkcjonariusza i określać
jej zwrot w ratach, których liczbę ustala się w decyzji o zwrocie.
§ 5.
Decyzje o przyznaniu lub zwrocie pomocy finansowej wydaje Szef Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego lub upoważniony przez niego funkcjonariusz.
§ 6.
Decyzje w sprawie przyznania pomocy finansowej oraz jej zwrotu wykonują właściwe komórki
finansowe jednostek organizacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§ 7.
Pomoc finansowa na zasadach określonych w rozporządzeniu nie przysługuje funkcjonariuszowi,
który skorzystał z pomocy finansowej na podstawie dotychczasowych przepisów.
§ 8.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do spraw wszczętych i niezakończonych decyzją
ostateczną przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia2)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 15 maja 2003 r..3)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem Szefa Urzędu Ochrony Państwa
z dnia 15 października 1997 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego
lub domu przez funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa (M. P. poz. 756), zachowanym
w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym
obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących
w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej,
ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu
żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej
Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy
zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji,
Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży
Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych
Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej
(Dz. U. poz. 877) oraz art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. poz. 676).
1)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia
2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu (Dz.
U. poz. 1546), które weszło w życie z dniem 3 września 2019 r.
2)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 15 maja 2003 r.
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem Szefa Urzędu Ochrony Państwa
z dnia 15 października 1997 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego
lub domu przez funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa (M. P. poz. 756), zachowanym
w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym
obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących
w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej,
ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu
żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej
Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy
zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji,
Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży
Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych
Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej
(Dz. U. poz. 877) oraz art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. poz. 676).