Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 2 lutego 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie określenia wysokości limitów środków dostępnych w ramach schematów pomocy
technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 2706).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 lutego 2016 r. w sprawie określenia wysokości limitów środków dostępnych w ramach schematów pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
- Załącznik nr 1 - Wysokość limitów środków dostępnych w ramach schematu I wzmocnienie systemu wdrażania programu w podziale na beneficjentów
- Załącznik nr 2 - Wysokość limitów środków dostępnych w ramach schematu ii wsparcie funkcjonowania krajowej sieci obszarów wiejskich oraz realizacja działań informacyjno-promocyjnych prow 2014-2020 w podziale na beneficjentów
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 lutego 2016 r. w sprawie
określenia wysokości limitów środków dostępnych w ramach schematów pomocy technicznej
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 września 2023 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie określenia wysokości limitów środków dostępnych w ramach
schematów pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 września 2023 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie określenia wysokości limitów środków dostępnych w ramach
schematów pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 2706).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 lutego 2016 r. w sprawie określenia wysokości limitów środków dostępnych w ramach schematów pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20201)Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - rozwój wsi kieruje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 2706).
Na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów
wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa wysokość limitów środków dostępnych w ramach wyodrębnionych
części (schematów) pomocy technicznej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2014-2020 dla jednostek organizacyjnych i organów, zwanych dalej „beneficjentami”,
realizujących zadania określone w:
1)
art. 59 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z
dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego
Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego
i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego
Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 ;
2)
art. 51 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1305/2013 z dnia
17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski
Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie
Rady (WE) nr 1698/2005 , zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1305/2013”.
§ 2.
12)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 września 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości limitów środków dostępnych w ramach schematów pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 2100), które weszło w życie z dniem 10 października 2023 r..
Limit środków dostępnych w ramach Schematu I Wzmocnienie systemu wdrażania Programu,
w podziale na beneficjentów, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia, przy czym w
przypadku Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ten limit stanowi suma
środków dostępnych dla tej agencji określonych w tym załączniku oraz środków dostępnych
dla innych beneficjentów, określonych w załączniku nr 1 i 2 do rozporządzenia, które
nie zostały objęte wnioskami o przyznanie pomocy technicznej złożonymi przez tych
beneficjentów do dnia 30 września 2024 r.
2.
Limit środków dostępnych w ramach Schematu II Wsparcie funkcjonowania krajowej sieci
obszarów wiejskich oraz realizacja działań informacyjno-promocyjnych PROW 2014-2020,
w podziale na beneficjentów, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia, przy czym:
1)
w przypadku Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie:
a)
jeżeli środki te są przeznaczone na:
-
-wsparcie struktury organizacyjnej niezbędnej do zapewnienia funkcjonowania krajowej sieci obszarów wiejskich, o którym mowa w art. 54 ust. 3 lit. a rozporządzenia nr 1305/2013, zwane dalej „wsparciem funkcjonowania”,
-
-realizację operacji własnych beneficjenta w ramach działań planu działania, o którym mowa w art. 54 ust. 3 lit. b ppkt (iv) rozporządzenia nr 1305/2013, zwanego dalej „planem działania”, z wyjątkiem działań w ramach tego planu: „Działania na rzecz tworzenia sieci kontaktów dla doradców i służb wspierających wdrażanie innowacji na obszarach wiejskich”, działania „Poszukiwanie partnerów KSOW do współpracy w ramach działania „Współpraca”, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW w ramach PROW na lata 2014-2020, oraz ułatwianie tej współpracy” oraz działania „Plan komunikacyjny PROW 2014-2020”,
-
-realizację operacji zgłoszonych przez partnerów krajowej sieci obszarów wiejskich w ramach innych działań planu działania niż wymienione w tiret drugie
-
-limit ten wynosi nie więcej niż 92% tych środków,
b)
na realizację operacji własnych beneficjenta w ramach działania „Działania na rzecz
tworzenia sieci kontaktów dla doradców i służb wspierających wdrażanie innowacji na
obszarach wiejskich” w ramach planu działania - limit ten wynosi co najmniej 50% środków
pozostałych po odjęciu środków, o których mowa w lit. a,
c)
na realizację operacji w ramach działania „Poszukiwanie partnerów KSOW do współpracy
w ramach działania „Współpraca”, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia
20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW
w ramach PROW na lata 2014-2020, oraz ułatwianie tej współpracy” w ramach planu działania
- limit ten wynosi nie więcej niż 50% środków pozostałych po odjęciu środków, o których
mowa w lit. a, z czego na realizację operacji:
-
-zgłoszonych przez partnerów krajowej sieci obszarów wiejskich - limit ten wynosi nie więcej niż 40% tych środków,
-
-własnych beneficjenta - limit ten wynosi co najmniej 60% tych środków;
1a)
w przypadku Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wsparcie funkcjonowania lub realizację
operacji w ramach planu działania, z wyłączeniem operacji realizowanych w zakresie
dotyczącym planu komunikacyjnego - limit ten wynosi 100% tych środków;
1b)
w przypadku Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA na wsparcie funkcjonowania
- limit ten wynosi 100% tych środków;
1c)
w przypadku wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego:
a)
na wsparcie funkcjonowania - limit ten wynosi nie więcej niż 60% tych środków,
b)
na realizację operacji własnych beneficjenta w ramach działania „Działania na rzecz
tworzenia sieci kontaktów dla doradców i służb wspierających wdrażanie innowacji na
obszarach wiejskich” w ramach planu działania - limit ten wynosi co najmniej 50% środków
pozostałych po odjęciu środków na wsparcie funkcjonowania,
c)
na realizację operacji w ramach działania „Poszukiwanie partnerów KSOW do współpracy
w ramach działania „Współpraca”, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia
20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW
w ramach PROW na lata 2014-2020, oraz ułatwianie tej współpracy” w ramach planu działania
- limit ten wynosi nie więcej niż 50% środków pozostałych po odjęciu środków na wsparcie
funkcjonowania, z czego na realizację operacji:
-
-zgłoszonych przez partnerów krajowej sieci obszarów wiejskich - limit ten wynosi nie więcej niż 40% tych środków,
-
-własnych beneficjenta - limit ten wynosi co najmniej 60% tych środków;
1d)
w przypadku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
a)
na wsparcie funkcjonowania - limit ten wynosi nie więcej niż 35% tych środków,
b)
na realizację operacji własnych beneficjenta w ramach planu działania w zakresie dotyczącym
planu komunikacyjnego - limit ten wynosi co najmniej 10% środków pozostałych po odjęciu
środków na wsparcie funkcjonowania,
c)
na realizację operacji własnych beneficjenta, realizowanych w ramach planu działania
w zakresie innym niż ten, o którym mowa w lit. b - limit ten wynosi nie więcej niż
90% środków pozostałych po odjęciu środków na wsparcie funkcjonowania i środków, o
których mowa w lit. b,
d)
na realizację operacji zgłoszonych przez partnerów krajowej sieci obszarów wiejskich,
realizowanych w ramach planu działania w zakresie innym niż ten, o którym mowa w lit.
b - limit ten wynosi co najmniej 10% środków pozostałych po odjęciu środków na wsparcie
funkcjonowania i środków, o których mowa w lit. b;
2)
w przypadku pozostałych beneficjentów:
a)
na wsparcie funkcjonowania - limit ten wynosi nie więcej niż 35% tych środków,
b)
na realizację operacji własnych beneficjenta w ramach planu działania w zakresie dotyczącym
planu komunikacyjnego - limit ten wynosi co najmniej 10% środków pozostałych po odjęciu
środków na wsparcie funkcjonowania,
c)
na realizację operacji własnych beneficjenta, realizowanych w ramach planu działania
w zakresie innym niż ten, o którym mowa w lit. b - limit ten wynosi nie więcej niż
50% środków pozostałych po odjęciu środków na wsparcie funkcjonowania i środków, o
których mowa w lit. b,
d)
na realizację operacji zgłoszonych przez partnerów krajowej sieci obszarów wiejskich,
realizowanych w ramach planu działania w zakresie innym niż ten, o którym mowa w lit.
b - limit ten wynosi co najmniej 50% środków pozostałych po odjęciu środków na wsparcie
funkcjonowania i środków, o których mowa w lit. b.
3.
Przepisy ust. 2 pkt 2 lit. c i d nie dotyczą beneficjentów realizujących operacje
wyłącznie w zakresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 lit. b.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia3)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 14 marca 2016 r..
1)
Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem
administracji rządowej - rozwój wsi kieruje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz.
2706).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 26 września 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości
limitów środków dostępnych w ramach schematów pomocy technicznej Programu Rozwoju
Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 2100), które weszło w życie z dniem
10 października 2023 r.
3)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 14 marca 2016 r.
Załącznik nr 1 - Wysokość limitów środków dostępnych w ramach schematu I wzmocnienie systemu wdrażania programu w podziale na beneficjentów4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
Załącznik nr 2 - Wysokość limitów środków dostępnych w ramach schematu ii wsparcie funkcjonowania krajowej sieci obszarów wiejskich oraz realizacja działań informacyjno-promocyjnych prow 2014-2020 w podziale na beneficjentów4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.