Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 7 listopada 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia
funkcji sołtysa
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji
sołtysa , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu
pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych
do samodzielnej egzystencji oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 31 października 2024 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje
art. 3 i art. 5 ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym
z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób
niezdolnych do samodzielnej egzystencji , które stanowią:
„
Art. 3.
W sprawach o przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa
wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy:
1)
świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przyznaje się osobie, która
spełnia warunki określone w art. 2 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym
niniejszą ustawą;
2)
do wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa
stosuje się przepis art. 4 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą
ustawą.
”
„
Art. 5.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa
Art. 1.
Ustawa określa warunki i tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania świadczenia
pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, zwanego dalej „świadczeniem”.
Art. 2.
1.
Świadczenie przysługuje osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:
11)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. poz. 1246), która weszła w życie z dniem 16 września 2024 r.)
pełniła funkcję sołtysa przez okres co najmniej 7 lat;
2)
osiągnęła wiek:
a)
w przypadku kobiet - 60 lat,
b)
w przypadku mężczyzn - 65 lat.
2.
Przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości
pełnienia tej funkcji.
4.
Świadczenie nie przysługuje osobie skazanej prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub
przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.
Art. 3.
Świadczenie przysługuje w wysokości 300 zł miesięcznie.
Art. 4.
1.
Świadczenie jest przyznawane na wniosek osoby uprawnionej.
2.
Wniosek o przyznanie świadczenia zawiera:
1)
dane wnioskodawcy:
a)
imię (imiona) oraz nazwisko,
b)
datę urodzenia,
c)
numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (numer
PESEL), a w przypadku gdy nie nadano tego numeru - rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego
tożsamość,
d)
adres miejsca zamieszkania,
e)
adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres miejsca zamieszkania;
2)
wskazanie sposobu wypłaty świadczenia wraz z podaniem danych niezbędnych do jego wypłaty;
3)
podpis wnioskodawcy.
3.
Do wniosku o przyznanie świadczenia należy dołączyć:
1)
zaświadczenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym
wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji;
2)
oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.
4.
Jeżeli organ, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, nie dysponuje danymi potwierdzającymi
okres pełnienia przez wnioskodawcę funkcji sołtysa, wydaje postanowienie o odmowie
wydania zaświadczenia, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, ze względu na brak danych potwierdzających
okres pełnienia funkcji. Postanowienie należy dołączyć do wniosku o przyznanie świadczenia.
53)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, wraz z wnioskiem o przyznanie świadczenia wnioskodawca
składa pisemne oświadczenie o spełnieniu wymogu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt
1, potwierdzone pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 3 osoby zamieszkujące
w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa.
6.
Oświadczenia, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i ust. 5, składa się pod rygorem odpowiedzialności
karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Oświadczenia te zawierają klauzulę następującej
treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”.
Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych
oświadczeń.
Art. 5.
1.
Wniosek o przyznanie świadczenia składa się w oddziale regionalnym albo placówce terenowej
Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego właściwych ze względu na miejsce zamieszkania
wnioskodawcy.
2.
Świadczenie przyznaje w drodze decyzji i wypłaca Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia
Społecznego.
3.
Decyzja w sprawie o przyznanie świadczenia jest wydawana w terminie 60 dni od dnia
złożenia wniosku o jego przyznanie.
4.
Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym został złożony wniosek o jego przyznanie.
5.
Świadczenie należne za okres do dnia wydania decyzji o przyznaniu tego świadczenia
jest wypłacane w terminie określonym w tej decyzji, a za kolejne miesiące - do 15.
dnia każdego miesiąca kalendarzowego.
6.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw
administracji publicznej określi, w drodze rozporządzenia, wzór wniosku o przyznanie
świadczenia, mając na względzie konieczność zawarcia we wniosku informacji niezbędnych
do ustalenia i wypłaty świadczenia.
Art. 6.
Prawo do świadczenia ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.
Art. 7.
1.
Kwota świadczenia podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca.
2.
Organ wypłacający dokonuje waloryzacji kwoty świadczenia z urzędu.
3.
Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia w wysokości przysługującej ostatniego
dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację, przez wskaźnik
waloryzacji, o którym mowa w art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu
Ubezpieczeń Społecznych .
4.
Wysokość kwoty świadczenia, ustalanej w sposób określony w ust. 3, zaokrągla się w
górę do pełnych groszy.
5.
Waloryzacja kwoty świadczenia nie wymaga wydania decyzji.
6.
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza, w formie komunikatu, w Dzienniku
Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, co najmniej na 7 dni roboczych
przed najbliższym terminem waloryzacji, należną od terminu waloryzacji kwotę świadczenia.
Art. 8.
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest uprawniony do pozyskiwania i
przetwarzania danych osobowych w zakresie niezbędnym do przyznawania i wypłacania
świadczenia, ustalania ustania prawa do świadczenia oraz żądania zwrotu nienależnie
pobranego świadczenia i jego dochodzenia.
Art. 9.
Świadczenie wraz z kosztami jego obsługi jest finansowane z budżetu państwa.
Art. 10.
Do świadczenia stosuje się odpowiednio:
1)
art. 134 i art. 135 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu
Ubezpieczeń Społecznych;
2)
art. 84 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych .
Art. 11.
Pierwsza waloryzacja kwoty świadczenia zostanie przeprowadzona w 2024 r.
Art. 12.
1.
Maksymalny limit wydatków budżetu państwa przeznaczonych na realizację zadań wynikających
z ustawy wynosi w:
1)
2023 r. - 73 800 000 zł;
2)
2024 r. - 162 852 000 zł;
3)
2025 r. - 172 200 000 zł;
4)
2026 r. - 179 580 000 zł;
5)
2027 r. - 187 452 000 zł;
6)
2028 r. - 195 816 000 zł;
7)
2029 r. - 204 672 000 zł;
8)
2030 r. - 213 528 000 zł;
9)
2031 r. - 222 876 000 zł;
10)
2032 r. - 232 716 000 zł.
2.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o
którym mowa w ust. 1.
Art. 13.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2023 r.
1)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie
ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu
uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. poz. 1246),
która weszła w życie z dniem 16 września 2024 r.
2)
Przez art. 1 pkt 1 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
3)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.