Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 24 stycznia 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w
sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby
Więziennej
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie dodatków
o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy
Służby Więziennej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2023 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego
funkcjonariuszy Służby Więziennej , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej
Na podstawie art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb przyznawania funkcjonariuszowi Służby Więziennej,
zwanemu dalej „funkcjonariuszem”, dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego:
1)
za wysługę lat;
2)
za stopień;
3)
służbowego.
2.
Kwotę dodatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, ustala się w stawkach miesięcznych i
zaokrągla do pełnego złotego w górę, natomiast kwotę dodatku, o którym mowa w ust.
1 pkt 3, ustala się w stawkach miesięcznych i zaokrągla do pełnych złotych w ten sposób,
że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące
50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
§ 2.
1.
Ustalenia wysokości dodatku za wysługę lat dokonuje się na podstawie dokumentów znajdujących
się w aktach osobowych funkcjonariusza, na dzień przyjęcia do służby, chyba że z przepisów
odrębnych wynika inny termin zaliczenia okresów służby i pracy wykonywanej przed przyjęciem
do służby.
1a1)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. poz. 113), które weszło w życie z dniem 17 stycznia 2023 r..
Po 15 latach służby dodatek za wysługę lat wzrasta o 1% za każdy następny rok służby,
aż do wysokości 35% po 30 latach służby.
2.
Funkcjonariuszowi, na jego pisemny udokumentowany wniosek, ustala się wysokość dodatku
za wysługę lat, uwzględniając okresy dotychczas nieuwzględnione lub nieudokumentowane.
3.
Dokumentami potwierdzającymi wysługę lat są w szczególności:
1)
akt mianowania, o którym mowa w art. 40 ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej;
2)
świadectwo służby;
3)
świadectwo pracy;
4)
wyciąg z książeczki wojskowej;
5)
zaświadczenie właściwego urzędu pracy o okresach pobierania zasiłku dla bezrobotnych;
6)
zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym;
7)
zaświadczenie o ukończeniu studiów wyższych określające w szczególności: datę rozpoczęcia
i zakończenia studiów, programowy czas trwania nauki, datę uzyskania dyplomu.
4.
Do ustalenia wysługi lat wlicza się w przypadku ukończenia studiów:
1)
w więcej niż jednej szkole wyższej lub na kilku kierunkach studiów - tylko jeden z
tych okresów,
2)
przed terminem przewidzianym w programie nauczania - okres do uzyskania dyplomu ich
ukończenia,
3)
I stopnia i kontynuowania nauki na uzupełniających studiach II stopnia - oba te okresy
- w wymiarze korzystniejszym dla funkcjonariusza.
5.
Do ustalenia wysokości dodatku za wysługę lat, w razie równoczesnego pozostawania
w więcej niż jednym stosunku pracy albo równoczesnego pozostawania w stosunku pracy
i kontynuowania nauki w szkole wyższej, wlicza się zakończone okresy pracy lub nauki,
w wymiarze korzystniejszym dla funkcjonariusza.
6.
Ustalając lub zmieniając wysługę lat, określa się łączną wysługę lat uwzględnioną
przy ustaleniu dodatku za wysługę lat, jego procentową wysokość oraz datę, z którą
upłynie okres wysługi lat uprawniający do wzrostu tego dodatku.
7.
Ustalenie wysokości dodatku za wysługę lat w kolejnych latach służby następuje z urzędu.
§ 3.
Wysokość dodatku za stopień ustaloną w stawkach miesięcznych określa załącznik do
rozporządzenia.
§ 4.
1.
Wysokość dodatku służbowego ustala się kwotowo. Kwota dodatku służbowego nie może
przekroczyć 60% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień, z zastrzeżeniem
ust. 2-4.
2.
Funkcjonariuszom pełniącym służbę w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej
wysokość dodatku służbowego w wysokości do 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego
i dodatku za stopień ustala właściwy przełożony w sprawach osobowych.
3.
Funkcjonariuszom pełniącym służbę w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej
zgodę na ustalenie dodatku służbowego w wysokości przekraczającej 50% otrzymywanego
uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień wyraża Dyrektor Generalny Służby Więziennej.
3a2)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Funkcjonariuszom pełniącym służbę w Inspektoracie Wewnętrznym Służby Więziennej zgodę
na ustalenie dodatku służbowego w wysokości przekraczającej 50% otrzymywanego uposażenia
zasadniczego i dodatku za stopień wyraża Szef Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej.
3b2)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Funkcjonariuszom pełniącym służbę na uczelni Służby Więziennej zgodę na ustalenie
dodatku służbowego w wysokości przekraczającej 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego
i dodatku za stopień wyraża Rektor-Komendant uczelni Służby Więziennej.
43)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej oraz Szefowi Inspektoratu Wewnętrznego Służby
Więziennej dodatek służbowy w wysokości przekraczającej 50% otrzymywanego uposażenia
zasadniczego i dodatku za stopień ustala Minister Sprawiedliwości.
4a4)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Rektorowi-Komendantowi uczelni Służby Więziennej dodatek służbowy w wysokości przekraczającej
50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień ustala Senat uczelni
Służby Więziennej.
5.
Wysokość dodatku służbowego, z zastrzeżeniem § 7 ust. 2, nie może być niższa niż:
1)
100 zł miesięcznie - w okresie służby przygotowawczej;
2)
200 zł miesięcznie - w okresie służby stałej;
3)
400 zł miesięcznie - w okresie służby stałej po złożeniu egzaminu na pierwszy stopień
podoficerski;
4)
500 zł miesięcznie - w okresie służby stałej po złożeniu egzaminu na pierwszy stopień
chorążego;
5)
600 zł miesięcznie - w okresie służby stałej po złożeniu egzaminu na pierwszy stopień
oficerski.
§ 5.
1.
Przy ustalaniu wysokości dodatku służbowego uwzględnia się:
1)
na stanowiskach kierowniczych - prawidłowe wykonywanie obowiązków służbowych, rodzaj
wykonywanych zadań i zakres ponoszonej odpowiedzialności, skuteczność w zarządzaniu
posiadanymi środkami, terminowość i efektywność podejmowanych działań lub decyzji,
umiejętność organizacji pracy, kierowania i sprawowania nadzoru, inicjatywę oraz zaangażowanie,
a także posiadane kwalifikacje i umiejętności wykorzystywane na zajmowanym stanowisku;
2)
na pozostałych stanowiskach służbowych - prawidłowe wykonywanie obowiązków służbowych,
w szczególności inicjatywę i samodzielność w realizacji zadań służbowych, terminowość
i efektywność podejmowanych działań, posiadane kwalifikacje i umiejętności wykorzystywane
na zajmowanym stanowisku, a także powierzenie nowych lub dodatkowych obowiązków służbowych
lub wystąpienie innej istotnej zmiany warunków służby związanej ze zwiększeniem obowiązków,
wymagającej zaangażowania funkcjonariusza w wykonywanie zadań służbowych.
2.
W przypadku okresowego powierzenia nowych lub dodatkowych obowiązków służbowych lub
wystąpienia okresowej, innej istotnej zmiany warunków służby wymagającej zwiększenia
zaangażowania funkcjonariusza w wykonywanie zadań służbowych można ustalić dodatek
służbowy na czas określony.
§ 6.
Dodatek służbowy:
1)
składa się z części ustalonej na podstawie § 5;
2)
może składać się z części ustalonej zgodnie z zasadami realizacji podwyżki uposażeń
funkcjonariuszy od 1 stycznia 2022 r., której wysokość nie może przekroczyć kwoty
416 złotych.
§ 7.
1.
Dodatek służbowy można obniżyć w razie zmiany lub ustania przesłanek, o których mowa
w § 5 ust. 1 i 2.
2.
Dodatek służbowy obniża się w razie:
1)
nieprzydatności do służby, stwierdzonej w prawomocnej opinii służbowej w okresie służby
przygotowawczej, nieprzydatności na zajmowanym stanowisku albo niewywiązywania się
przez funkcjonariusza z obowiązków służbowych stwierdzonego w okresie służby stałej
w dwóch kolejnych opiniach służbowych, między którymi upłynęło co najmniej 6 miesięcy
- o 30% otrzymywanego dodatku służbowego;
2)
prawomocnego ukarania funkcjonariusza, z uwzględnieniem ust. 3:
a)
karą dyscyplinarną nagany - o 10% otrzymywanego dodatku służbowego,
b)
karą dyscyplinarną ostrzeżenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku lub
do służby w Służbie Więziennej - o 20% otrzymywanego dodatku służbowego,
c)
karą dyscyplinarną wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe, obniżenia stopnia albo
wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe wraz z obniżeniem stopnia - o 30% otrzymywanego
dodatku służbowego,
d)
karą dyscyplinarną wydalenia ze służby - o 50% otrzymywanego dodatku służbowego;
3)
skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego
lub umyślne przestępstwo skarbowe z oskarżenia publicznego, lub umyślnie popełnione
przestępstwo skarbowe albo orzeczenia prawomocnym wyrokiem sądu środka karnego pozbawienia
praw publicznych lub środka karnego zakazu wykonywania zawodu funkcjonariusza Służby
Więziennej - o 50% otrzymywanego dodatku służbowego.
3.
Dodatek służbowy ulega obniżeniu:
1)
od najbliższego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiły przesłanki
uzasadniające obniżenie tego dodatku, o których mowa w ust. 2 pkt 1;
2)
od dnia uprawomocnienia się kar dyscyplinarnych, o których mowa w ust. 2 pkt 2;
3)
od dnia uprawomocnienia wyroku w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 3.
4.
Ponowne ustalenie funkcjonariuszowi dodatku służbowego z uwzględnieniem przesłanek,
o których mowa w § 4, następuje pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu zatarcia
kary dyscyplinarnej, wydania pozytywnej opinii albo zmiany lub ustania przesłanek
uzasadniających jego obniżenie.
§ 8.
Obniżenie dodatku służbowego, o którym mowa w § 7 ust. 1 i 2, następuje z części dodatku
służbowego określonego w § 6 pkt 1.
§ 9.
W przypadku ustalenia wysokości dodatku za wysługę lat w trybie określonym w § 2 ust.
2 dodatek służbowy ulega odpowiedniemu obniżeniu z części określonej w § 6 pkt 2.
§ 10.
Funkcjonariuszowi, wobec którego w dniu 1 stycznia 2022 r. jest wykonywana kara dyscyplinarna,
dodatek służbowy może zostać ustalony od dnia 1 stycznia 2022 r. na podstawie § 6
pkt 2.
§ 11.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do wysokości dodatków za wysługę lat, dodatków
służbowych oraz dodatków za stopień funkcjonariuszy od dnia 1 stycznia 2022 r., z
zastrzeżeniem § 8, który ma zastosowanie od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§ 12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia5)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 23 marca 2022 r..6)Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13
stycznia 2011 r. w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego
funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. z 2016 r. poz. 2044), które utraciło moc
z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy
z dnia 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej,
Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”, o ustanowieniu
„Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025” oraz o zmianie ustawy
o Policji i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2448).
1)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia
2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia
zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. poz. 113), które weszło w życie
z dniem 17 stycznia 2023 r.
2)
Dodany przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
1.
4)
Dodany przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
5)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 23 marca 2022 r.
6)
Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13
stycznia 2011 r. w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego
funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. z 2016 r. poz. 2044), które utraciło moc
z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy
z dnia 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej,
Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”, o ustanowieniu
„Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025” oraz o zmianie ustawy
o Policji i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2448).
Załącznik - Wysokość dodatku za stopień7)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
|
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.