Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 26 stycznia 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
wniosków o udostępnienie informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz udostępniania
tych informacji
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 maja 2018 r. w sprawie wniosków o udostępnienie
informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz udostępniania tych informacji , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wniosków o udostępnienie informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz
udostępniania tych informacji .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wniosków o udostępnienie informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz
udostępniania tych informacji , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/843 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającą
dyrektywę (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego
do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz zmieniającą dyrektywy 2009/138/WE
i 2013/36/UE .
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem §
1 pkt 3 i 4, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 maja 2018 r. w sprawie wniosków o udostępnienie informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz udostępniania tych informacji1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
Na podstawie art. 71 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu
terroryzmu zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób sporządzania i składania wniosków o udostępnienie informacji, o których mowa
w art. 59 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu
terroryzmu, zwanych dalej „wnioskami”, oraz udostępniania tych informacji;
2)
tryb składania wniosków oraz udostępniania informacji, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu
terroryzmu, zwanych dalej „informacjami o beneficjentach rzeczywistych”;
3)
terminy udostępniania informacji o beneficjentach rzeczywistych.
§ 2.
1.
Składanie wniosków oraz udostępnianie informacji o beneficjentach rzeczywistych z
Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, zwanego dalej „Rejestrem”, odbywa
się za pośrednictwem:
1)
strony internetowej, której identyfikator URI jest zamieszczony w Biuletynie Informacji
Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw
finansów publicznych;
2)
oprogramowania interfejsowego podmiotu składającego wniosek, które umożliwia łączność
z usługą sieciową systemu teleinformatycznego, której identyfikator URI i opis interfejsu
jest zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu
obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2.
Strona internetowa, o której mowa w ust. 1 pkt 1, umożliwia wnioskodawcy:
1)
złożenie wniosku;
2)
sprawdzenie statusu przetwarzania wniosku przez organ właściwy w sprawie Rejestru;
3)
wyświetlenie oraz zapisanie w pliku tekstowym i w pliku w formacie pdf udostępnionej
informacji o beneficjentach rzeczywistych.
3.
Usługa sieciowa systemu teleinformatycznego, o której mowa w ust. 1 pkt 2, umożliwia
wnioskodawcy:
1)
złożenie wniosku;
2)
sprawdzenie statusu przetwarzania wniosku przez organ właściwy w sprawie Rejestru;
3)
pobranie danych zawierających informacje o beneficjentach rzeczywistych.
§ 3.
1.
Udostępniane informacje o beneficjentach rzeczywistych zawierają również datę, godzinę
i identyfikatory złożonego wniosku, datę i godzinę ich udostępnienia.
2.
Udostępniane informacje o beneficjentach rzeczywistych nie są podpisywane.
§ 4.
1.
Udostępnienie informacji o beneficjentach rzeczywistych następuje po podaniu we wniosku:3)Wprowadzenie do wyliczenia ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosków
o udostępnienie informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz udostępniania tych
informacji (Dz. U. poz. 2566), które weszło w życie z dniem 24 grudnia 2022 r.
1)
numeru Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) beneficjenta
rzeczywistego albo
24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
numeru identyfikacji podatkowej podmiotu wymienionego w art. 58 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu
terroryzmu albo w przypadku podmiotu, o którym mowa w art. 58 pkt 6 tej ustawy, któremu nie
nadano numeru identyfikacji podatkowej - numeru, pod którym został zarejestrowany
w Rejestrze, albo
35)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3; wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.)
imienia, nazwiska i daty urodzenia beneficjenta rzeczywistego ‒ w przypadku beneficjentów
rzeczywistych zgłoszonych do Rejestru jako osoby nieposiadające numeru PESEL, albo
46)Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3; wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.)
nazwy (firmy) podmiotu wymienionego w art. 58 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu
terroryzmu lub w przypadku trustu innych danych, o których mowa w art. 59 pkt 1 lit. a tej ustawy,
albo
56)Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3; wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.)
numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym podmiotu wymienionego w art. 58 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu
terroryzmu lub w przypadku trustu - numeru we właściwym rejestrze, o ile trust został wpisany
do takiego rejestru.
2.
Udostępnienie informacji o beneficjentach rzeczywistych następuje:
1)
w ciągu 5 minut od złożenia wniosku, według stanu na moment ich udostępnienia;
2)
do końca następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku, jeżeli wniosek dotyczy informacji
za okres wskazany we wniosku.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 października 2019 r.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
2)
Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu
systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniającą rozporządzenie
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylającą dyrektywę Parlamentu
Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE (Dz. Urz. UE L 141
z 05.06.2015, str. 73).
3)
Wprowadzenie do wyliczenia ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosków
o udostępnienie informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz udostępniania tych
informacji (Dz. U. poz. 2566), które weszło w życie z dniem 24 grudnia 2022 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3;
wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
6)
Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3; wszedł w życie
z dniem 1 stycznia 2023 r.