Obwieszczenie Ministra Infrastrukturyz dnia 27 września 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa
i Gospodarki Morskiej w sprawie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej
osób ubiegających się o świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego lub posiadających
świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego 1)Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 marca 2013 r. w sprawie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej osób ubiegających się o świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego lub posiadających świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 marca
2013 r. w sprawie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej osób ubiegających
się o świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego lub posiadających świadectwo
kwalifikacji członka personelu lotniczego , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca 2024 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej osób ubiegających
się o świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego lub posiadających świadectwo
kwalifikacji członka personelu lotniczego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej osób ubiegających
się o świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego lub posiadających świadectwo
kwalifikacji członka personelu lotniczego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w
sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725).
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 marca 2013 r. w sprawie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej osób ubiegających się o świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego lub posiadających świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego1)Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725).
Na podstawie art. 95 ust. 5 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Wymagania w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej osób ubiegających się o świadectwo
kwalifikacji członka personelu lotniczego lub posiadających świadectwo kwalifikacji
członka personelu lotniczego dla specjalności wymienionych w art. 95 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze oraz w stosunku do których został wprowadzony wymóg posiadania świadectwa kwalifikacji
na podstawie art. 94 ust. 8 tej ustawy, zwane dalej „wymaganiami zdrowotnymi na świadectwo
kwalifikacji”, uważa się za spełnione w przypadku niewystępowania u tych osób schorzeń
lub ułomności ograniczających bezpieczne wykonywanie czynności lotniczych:
1)
ujawnionych w wywiadzie lub rozpoznanych klinicznie chorób psychicznych, wrodzonych
lub nabytych, oraz nieprawidłowości układu nerwowego, w tym następstw urazów;
2)
wrodzonych lub nabytych nieprawidłowości układu sercowo-naczyniowego;
3)
wrodzonych lub nabytych zaburzeń układu oddechowego;
4)
funkcjonalnych lub organicznych zaburzeń przewodu pokarmowego;
5)
chorób krwi;
6)
funkcjonalnych lub organicznych chorób układu moczowego i jego przydatków;
7)
chorób przenoszonych drogą płciową;
8)
funkcjonalnych lub organicznych zaburzeń ginekologiczno-położniczych;
9)
chorób kości, stawów, ścięgien i mięśni, wrodzonych lub nabytych;
10)
nieprawidłowości wysokości ciała, długości kończyn górnych i dolnych oraz osłabienia
siły mięśni, uniemożliwiających bezpieczne wykonywanie czynności lotniczych;
11)
zaburzeń narządu wzroku i jego przydatków, powstałych wskutek chorób wrodzonych lub
nabytych oraz w następstwie zabiegów chirurgicznych lub urazów oczu;
12)
zaburzeń w prawidłowym postrzeganiu i rozpoznawaniu barw;
13)
zaburzeń funkcji uszu, jamy nosowej, zatok obocznych nosa, gardła, jamy ustnej, zębów
i krtani, powstałych wskutek chorób wrodzonych lub nabytych oraz w następstwie zabiegów
chirurgicznych lub urazów;
14)
chorób skórnych;
15)
pierwotnej lub wtórnej choroby nowotworowej;
16)
chorób zakaźnych;
17)
zaburzeń metabolicznych i schorzeń układu wydzielania wewnętrznego.
22)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej osób ubiegających się o świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego lub posiadających świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego (Dz. U. poz. 1163), które weszło w życie z dniem 17 sierpnia 2024 r..
Wymagania zdrowotne na świadectwo kwalifikacji dla specjalności, o których mowa w
art. 95 ust. 2 pkt 1-4 i 5a-7 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, oraz dla specjalności, w stosunku do których został wprowadzony wymóg posiadania
świadectwa kwalifikacji na podstawie art. 94 ust. 8 tej ustawy, uważa się za spełnione
w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadectwo kwalifikacji członka personelu
lotniczego lub posiadająca świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego spełnia
wymagania w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej dla orzeczeń lekarskich dla
klasy 1 lub 2 lub dla orzeczeń lekarskich na potrzeby licencji pilota lekkich statków
powietrznych (LAPL), określone w Podczęści B Sekcja 2 i 3 załącznika IV do rozporządzenia Komisji (UE) nr 1178/2011 z dnia 3 listopada
2011 r. ustanawiającego wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące
się do załóg w lotnictwie cywilnym zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego
i Rady (WE) nr 216/2008 , potwierdzone orzeczeniem o braku przeciwwskazań do wykonywania funkcji członka personelu
lotniczego.
3.
Wymagania zdrowotne na świadectwo kwalifikacji dla specjalności, o których mowa w
art. 95 ust. 2 pkt 8 i 9 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, uważa się za spełnione w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadectwo kwalifikacji
członka personelu lotniczego lub posiadająca świadectwo kwalifikacji członka personelu
lotniczego spełnia wymagania w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej, określone
w Podczęści B Sekcja 2 załącznika IV do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/340 z dnia 20 lutego 2015 r.
ustanawiającego wymagania techniczne i procedury administracyjne dotyczące licencji
i certyfikatów kontrolerów ruchu lotniczego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego
i Rady (WE) nr 216/2008, zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 923/2012
i uchylającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 805/2011 .
§ 2.
Osoby spełniające wymagania zdrowotne dla klasy 3, określone na podstawie dotychczasowych
przepisów, potwierdzone orzeczeniem o braku przeciwwskazań do wykonywania funkcji
członka personelu lotniczego na podstawie świadectwa kwalifikacji, uznaje się za spełniające
wymagania zdrowotne na świadectwo kwalifikacji, do czasu upływu terminu ważności tych
orzeczeń.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia5)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 19 marca 2013 r..6)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej
osób ubiegających się o świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego lub posiadających
świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego (Dz. U. poz. 1626).
1)
Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem
administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury, na podstawie §
1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie
szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca
2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie sprawności psychicznej
i fizycznej osób ubiegających się o świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego
lub posiadających świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego (Dz. U. poz.
1163), które weszło w życie z dniem 17 sierpnia 2024 r.
3)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 100 z 05.04.2012,
str. 1, Dz. Urz. UE L 23 z 28.01.2014, str. 25, Dz. Urz. UE L 74 z 14.03.2014, str.
33, Dz. Urz. UE L 74 z 18.03.2015, str. 1, Dz. Urz. UE L 91 z 07.04.2016, str. 1,
Dz. Urz. UE L 149 z 13.06.2017, str. 98, Dz. Urz. UE L 192 z 30.07.2018, str. 31,
Dz. Urz. UE L 204 z 13.08.2018, str. 13, Dz. Urz. UE L 326 z 20.12.2018, str. 1, Dz.
Urz. UE L 8 z 10.01.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 75 z 19.03.2019, str. 66, Dz. Urz.
UE L 268 z 22.10.2019, str. 23, Dz. Urz. UE L 67 z 05.03.2020, str. 82, Dz. Urz. UE
L 170 z 02.06.2020, str. 1, Dz. Urz. UE L 296 z 10.09.2020, str. 10, Dz. Urz. UE L
434 z 23.12.2020, str. 13, Dz. Urz. UE L 284 z 09.08.2021, str. 15, Dz. Urz. UE L
448 z 15.12.2021, str. 39, Dz. Urz. UE L 148 z 31.05.2022, str. 24, Dz. Urz. UE L
31 z 02.02.2023, str. 1, Dz. Urz. UE L 2024/1111 z 23.05.2024 oraz Dz. Urz. UE L 2024/2076
z 25.07.2024.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 31 z 02.02.2023,
str. 1, Dz. Urz. UE L 118 z 04.05.2023, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 159 z 22.06.2023,
str. 152.
5)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 19 marca 2013 r.
6)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej
osób ubiegających się o świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego lub posiadających
świadectwo kwalifikacji członka personelu lotniczego (Dz. U. poz. 1626).