Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 27 września 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia,
organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2002 r. w sprawie utworzenia, organizacji
i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 marca 2024 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2002 r. w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego
Na podstawie art. 12a i art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów zarządza się, co następuje:
§ 1.
Przy Ministrze Sprawiedliwości tworzy się Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, zwaną dalej „Komisją”.
§ 2.
W skład Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący Komisji;
2)
zastępca przewodniczącego Komisji;
3)
członkowie Komisji;
4)
sekretarz Komisji.
§ 3.
1.
Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra Sprawiedliwości, powołuje i odwołuje przewodniczącego
Komisji.
21)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (Dz. U. poz. 347), które weszło w życie z dniem 13 marca 2024 r..
Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra Sprawiedliwości zgłoszony po zasięgnięciu
opinii przewodniczącego Komisji, powołuje i odwołuje zastępcę przewodniczącego oraz
członków Komisji, w liczbie od 8 do 17 osób, spośród wybitnych przedstawicieli nauki
i praktyki prawa cywilnego i gospodarczego prywatnego.
3.
Sekretarza Komisji, jako swojego przedstawiciela w Komisji, powołuje i odwołuje Minister
Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii przewodniczącego Komisji, spośród pracowników
Ministerstwa Sprawiedliwości lub sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości.
§ 42)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Członkowie Komisji, jej przewodniczący, zastępca przewodniczącego oraz sekretarz są
powoływani na czas nieoznaczony.
§ 5.
(uchylony).
§ 6.
Przewodniczący Komisji może, spośród członków Komisji, powołać zespoły problemowe
na stałe lub na czas oznaczony albo do wykonania określonego zadania. Wraz z powołaniem
zespołu problemowego przewodniczący Komisji wyznacza przewodniczącego zespołu, którym
może być przewodniczący Komisji, jego zastępca lub członek Komisji.
§ 7.
1.
Przewodniczący Komisji kieruje jej pracami.
2.
Zastępca przewodniczącego Komisji wykonuje czynności powierzone mu przez przewodniczącego
oraz zastępuje go w razie jego nieobecności.
3.
Sekretarz Komisji organizuje pracę Komisji i podejmuje decyzje finansowe w tym zakresie,
a także kieruje jej sekretariatem oraz zapewnia współpracę Komisji z Ministerstwem
Sprawiedliwości.
4.
Przewodniczący zespołów problemowych kierują pracami tych zespołów.
§ 8.
13)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Do zadań Komisji należy:
1)
przygotowywanie założeń i ogólnych kierunków zmian w prawie cywilnym i prawie gospodarczym prywatnym;
2)
opracowywanie projektów aktów normatywnych o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa cywilnego i gospodarczego prywatnego, z uwzględnieniem zadań wynikających z potrzeb harmonizacji
prawa polskiego z prawem europejskim.
2.
Minister Sprawiedliwości może przedstawić Komisji projekty aktów prawnych do oceny,
a także zwracać się o opinie w budzących wątpliwości kwestiach prawnych z zakresu
wskazanego w ust. 1.
§ 9.
1.
Komisja wykonuje swoje zadania na posiedzeniach plenarnych.
24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Zespoły problemowe wykonują zadania przydzielone im przez przewodniczącego Komisji,
w szczególności opracowują projekty ustaw, których przygotowanie zlecił przewodniczący
Komisji.
3.
Opracowanie projektów, o których mowa w ust. 2, przewodniczący Komisji może zlecić
również innym przedstawicielom nauki i praktyki prawniczej oraz innym specjalistom,
a także przedstawicielom odpowiednich organizacji zawodowych, społecznych i gospodarczych;
w takich przypadkach osoby te uczestniczą w pracach odpowiedniego zespołu problemowego.
4.
Projekty, o których mowa w ust. 2, Komisja rozpatruje i przyjmuje na posiedzeniach
plenarnych.
§ 10.
1.
Projekty przyjęte przez Komisję przewodniczący Komisji przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości.
25)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Przewodniczący Komisji może zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o skierowanie
do konsultacji projektów przygotowanych przez Komisję.
§ 11.
1.
Przygotowane przez Komisję założenia i ogólne kierunki zmian, o których mowa w § 8
ust. 1 pkt 1, oraz projekty ustaw przyjęte przez Komisję Minister Sprawiedliwości
przedstawia Radzie Ministrów w trybie określonym odrębnymi przepisami.
2.
Minister Sprawiedliwości informuje przewodniczącego Komisji o przebiegu prac Rady
Ministrów lub Sejmu i Senatu nad projektami, o których mowa w ust. 1.
3.
Na podstawie upoważnienia udzielonego przez Ministra Sprawiedliwości, osoby wymienione
w § 2 biorą udział w dalszych pracach legislacyjnych, o których mowa w ust. 2.
§ 12.
16)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Koszty związane z działaniem Komisji są pokrywane z części 37 budżetu państwa - Sprawiedliwość
w ramach planu dochodów i wydatków Ministerstwa Sprawiedliwości.
2.
Na finansowanie prac Komisji mogą być kierowane także środki pochodzące z pomocy zagranicznej,
przyznane Ministrowi Sprawiedliwości.
§ 13.
17)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Przewodniczącemu Komisji, zastępcy przewodniczącego Komisji oraz członkom Komisji
przysługuje za udział w pracach Komisji miesięczne zryczałtowane wynagrodzenie w wysokości:
1)
10 000 zł - przewodniczącemu Komisji;
2)
8500 zł - zastępcy przewodniczącego Komisji;
3)
3500 zł - członkom Komisji.
39)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Osobom wymienionym w ust. 1 przysługują świadczenia z tytułu podróży służbowej na
obszarze kraju wynikające z przepisów w sprawie wysokości oraz warunków ustalania
należności przysługujących pracownikowi, który jest zatrudniony w państwowej lub samorządowej
jednostce sfery budżetowej.
4.
Za opracowania zlecane w trybie § 9 ust. 3 osoby wymienione w tym przepisie mogą otrzymywać
honoraria na podstawie stosownej umowy, w wysokości zaproponowanej przez sekretarza
Komisji i akceptowanej przez Ministra Sprawiedliwości. W wyjątkowych przypadkach,
uzasadnionych rozmiarem opracowania, w szczególności kodyfikacyjnym charakterem projektowanej
ustawy, honorarium, na podstawie umowy akceptowanej przez Ministra Sprawiedliwości,
może być przyznane autorowi należącemu do składu Komisji.
§ 14.
1.
Obsługę organizacyjno-techniczną Komisji zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości.
2.
Minister Sprawiedliwości zapewnia Komisji odpowiednie pomieszczenia i wyposażenie.
§ 15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2002 r.
1)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 marca
2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania
Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (Dz. U. poz. 347), które weszło w życie z dniem
13 marca 2024 r.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
1.
8)
Przez § 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
1.