Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 29 sierpnia 2024 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w
sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw
odwołań od wyników egzaminu radcowskiego
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 września 2009 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego
- Załącznik - Formularz zgłoszenia kandydata na członka komisji odwoławczej (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 września 2009 r. w sprawie komisji
egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników
egzaminu radcowskiego , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 stycznia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw
odwołań od wyników egzaminu radcowskiego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 stycznia 2021 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości
do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego , które stanowią:
„
§ 2.
Do spraw wszczętych przed komisją odwoławczą, a niezakończonych przed dniem wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy rozporządzenia, o którym
mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 września 2009 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego
Na podstawie art. 368 ust. 14 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb i termin zgłaszania kandydatów na członków komisji egzaminacyjnej II stopnia
przy Ministrze Sprawiedliwości, zwanej dalej „komisją odwoławczą”;
2)
termin powołania komisji odwoławczej;
3)
wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji odwoławczej oraz tryb jego
wypłacania;
4)
tryb i sposób działania komisji odwoławczej;
5)
sposób zapewnienia obsługi administracyjno-biurowej komisji odwoławczej.
§ 2.
1.
Krajowa Rada Radców Prawnych zgłasza kandydatów na członków komisji odwoławczej w
terminie 45 dni przed upływem kadencji dotychczasowej komisji odwoławczej. W przypadku,
o którym mowa w art. 368 ust. 2a ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, termin ten wynosi 14 dni od dnia wystąpienia przez Ministra Sprawiedliwości do Krajowej
Rady Radców Prawnych o wskazanie kandydatów.
2.
Kandydatów na członków komisji odwoławczej Krajowa Rada Radców Prawnych zgłasza na
formularzu, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 3.
Minister Sprawiedliwości powołuje komisję odwoławczą niezwłocznie po upływie kadencji
dotychczasowej komisji odwoławczej, a w przypadku, o którym mowa w art. 368 ust. 2a ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, niezwłocznie po wskazaniu kandydatów na członków komisji odwoławczej przez Krajową
Radę Radców Prawnych.
§ 4.
1.
Przewodniczący komisji odwoławczej za udział w pracach komisji odwoławczej otrzymuje
wynagrodzenie:
1)
za każdy dzień posiedzenia trwającego nie krócej niż 6 godzin, w wysokości 960 zł,
2)
za każdy dzień posiedzenia trwającego krócej niż 6 godzin, w wysokości 480 zł,
3)
za sporządzenie pisemnej opinii wraz ze stanowiskiem, w wysokości 160 zł,
4)
za ustalenie ostatecznych ocen prac pisemnych z zadań z poszczególnych części egzaminu
radcowskiego w przypadku, o którym mowa w art. 365 ust. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, w wysokości 160 zł
- jednakże łączne wynagrodzenie nie może być większe niż 12 800 zł.
2.
Członek komisji odwoławczej za udział w pracach komisji odwoławczej otrzymuje wynagrodzenie:
1)
za każdy dzień posiedzenia trwającego nie krócej niż 6 godzin, w wysokości 480 zł,
2)
za każdy dzień posiedzenia trwającego krócej niż 6 godzin, w wysokości 160 zł,
3)
za sporządzenie pisemnej opinii wraz ze stanowiskiem, w wysokości 160 zł,
4)
za ustalenie ostatecznych ocen prac pisemnych z zadań z poszczególnych części egzaminu
radcowskiego w przypadku, o którym mowa w art. 365 ust. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, w wysokości 160 zł
- jednakże łączne wynagrodzenie nie może być większe niż 9600 zł.
3.
Wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji odwoławczej wypłacane są po zakończeniu
prac komisji odwoławczej i przekazaniu Ministrowi Sprawiedliwości protokołu zbiorczego
z jej prac wraz z wnioskiem przewodniczącego komisji odwoławczej o wypłacenie wynagrodzenia.
§ 5.
1.
Prace komisji odwoławczej odbywają się na posiedzeniach.
1a1)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego (Dz. U. poz. 50), które weszło w życie z dniem 12 stycznia 2021 r..
W uzasadnionych przypadkach posiedzenia komisji odwoławczej mogą odbywać się przy
wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (posiedzenie
zdalne).
2.
Przewodniczący komisji odwoławczej wyznacza miejsce, terminy i sposób odbywania posiedzeń
komisji oraz kieruje jej pracami, w tym w szczególności:2)Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 1.
1)
rozdziela pracę pomiędzy siebie i członków komisji odwoławczej, wskazując osobę odpowiedzialną
za sporządzenie pisemnej opinii dotyczącej zasadności poszczególnych zarzutów podniesionych
w odwołaniu, mając na uwadze zakres odwołania lub zakres pracy pisemnej z zadania
z danej części egzaminu radcowskiego podlegającej ocenie w trybie art. 365 ust. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, doświadczenie i wiedzę członków komisji odwoławczej z zakresu prawa objętego odwołaniem,
a także zapewnienie możliwie równego rozdziału prac;
2)
wskazuje członka komisji odwoławczej lub członków komisji odwoławczej, którzy referują
daną sprawę komisji odwoławczej;
3)
wyznacza członka komisji odwoławczej, który sporządza protokół każdego posiedzenia
komisji odwoławczej oraz protokół zbiorczy prac tej komisji.
3.
Przewodniczący lub członek komisji odwoławczej, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, sporządza
pisemną opinię dotyczącą zasadności poszczególnych zarzutów podniesionych w odwołaniu
wraz ze stanowiskiem.
4.
Głosowanie jest jawne. Komisja odwoławcza w pierwszej kolejności głosuje nad ostateczną
oceną pracy pisemnej zawierającej rozwiązanie zadania z tej części egzaminu radcowskiego,
której dotyczy odwołanie, a następnie głosuje w sprawie zaskarżonej uchwały.
4a3)Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Podczas posiedzenia zdalnego głosowanie przeprowadza się imiennie w ten sposób, że
przewodniczący komisji odwoławczej lub osoba przez niego wyznaczona wyczytują nazwiska
uprawnionych do głosowania, którzy informują o swoim głosie. Przed zarządzeniem głosowania
przewodniczący każdorazowo sprawdza obecność członków komisji odwoławczej uczestniczących
zdalnie w posiedzeniu. Ust. 4 stosuje się.
4b3)Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Uchwały podjęte na posiedzeniu zdalnym podpisują w trybie obiegowym przewodniczący
i członkowie komisji odwoławczej biorący udział w posiedzeniu zdalnym, przy czym przewodniczący
zamieszcza wzmiankę o podjęciu uchwały w tym trybie.
54)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Sporządza się protokół posiedzenia komisji odwoławczej uwzględniający podział pracy
pomiędzy członków komisji odwoławczej, a także uwagi zgłaszane przez członków komisji
odwoławczej przed podjęciem uchwały, który podpisują przewodniczący i wszyscy członkowie
komisji odwoławczej, z zastrzeżeniem ust. 5a.
5a5)Dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Protokół posiedzenia zdalnego podpisuje przewodniczący komisji odwoławczej. Protokół
może sporządzić osoba wyznaczona przez Ministra Sprawiedliwości do obsługi administracyjno-biurowej
komisji odwoławczej.
6.
Niezwłocznie po zakończeniu prac komisji odwoławczej sporządza się protokół zbiorczy
z jej prac, który zawiera w szczególności określenie liczby rozpatrzonych odwołań
ze wskazaniem przewodniczącego lub członków komisji odwoławczej, którzy sporządzali
w sprawach tych odwołań pisemną opinię wraz ze stanowiskiem.
§ 6.
W ramach obsługi administracyjno-biurowej komisji odwoławczej Minister Sprawiedliwości:
1)
zapewnia miejsce i odpowiednie warunki pracy komisji odwoławczej;
2)
wyznacza pracownika do obsługi administracyjnej członków komisji odwoławczej;
3)
zapewnia przechowanie odwołań i dokumentacji związanej z ich rozpatrywaniem.
§ 7.
W 2009 r. termin do zgłoszenia kandydatów na członków komisji odwoławczej dla Krajowej
Rady Radców Prawnych, o którym mowa w § 2, wynosi 30 dni od dnia złożenia wniosku
przez Ministra Sprawiedliwości o wskazanie kandydatów.
§ 7a.
W latach 2012-2014 podstawą ustalenia wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji
odwoławczej jest przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2010 r., ogłoszone w sposób
wskazany w § 4 ust. 1 pkt 1.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia6)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 5 października 2009 r..
1)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 stycznia 2021 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze
Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego (Dz. U. poz. 50),
które weszło w życie z dniem 12 stycznia 2021 r.
2)
Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 1.
3)
Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
5)
Dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
6)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 5 października 2009 r.