Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiskaz dnia 26 czerwca 2024 r.w sprawie metod badania jakości paliw ciekłych 1)Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - energia, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. poz. 2726).
Treść rozporządzenia
Na podstawie art. 26 pkt 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania
jakości paliw zarządza się, co następuje:
§ 1.
Metody badania jakości paliw ciekłych:
1)
benzyn silnikowych, oznaczonych kodami CN 2710 12 45 i 2710 12 49, stosowanych w szczególności
w pojazdach oraz rekreacyjnych jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem
iskrowym,
2)
oleju napędowego, oznaczonego kodami CN 2710 19 43 i 2710 20 11, stosowanego w szczególności
w pojazdach, w tym ciągnikach rolniczych, maszynach nieporuszających się po drogach,
a także rekreacyjnych jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym
- są określone w załączniku do rozporządzenia.
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.4)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia
25 marca 2010 r. w sprawie metod badania jakości paliw ciekłych (Dz. U. z 2017 r.
poz. 247), które zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o zmianie ustawy
o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 266 i
1592) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
1)
Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - energia, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. poz. 2726).
2)
Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę 98/70/WE Parlamentu
Europejskiego i Rady z dnia 13 października 1998 r. odnoszącej się do jakości benzyny
i olejów napędowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/12/EWG (Dz. Urz. WE L 350
z 28.12.1998, str. 58 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 23, str.
182, Dz. Urz. UE L 287 z 14.11.2000, str. 46 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne,
rozdz. 13, t. 26, str. 65, Dz. Urz. UE L 76 z 22.03.2003, str. 10 - Dz. Urz. UE Polskie
wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 31, str. 160, Dz. Urz. UE L 284 z 31.10.2003, str.
1 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 1, t. 4, str. 447, Dz. Urz. UE L
140 z 05.06.2009, str. 88, Dz. Urz. UE L 147 z 02.06.2011, str. 15, Dz. Urz. UE L
170 z 11.06.2014, str. 62, Dz. Urz. UE L 116 z 07.05.2015, str. 25, Dz. Urz. UE L
239 z 15.09.2015, str. 1, Dz. Urz. UE L 328 z 21.12.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 261
z 14.10.2019, str. 100, Dz. Urz. UE L 2023/2413 z 31.10.2023 oraz Dz. Urz. UE L 2023/2413
z 07.02.2024).
3)
Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 19 marca
2024 r. pod numerem 2024/0156/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia
23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji
norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę
(UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą
procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących
usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015,
str. 1).
4)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia
25 marca 2010 r. w sprawie metod badania jakości paliw ciekłych (Dz. U. z 2017 r.
poz. 247), które zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o zmianie ustawy
o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 266 i
1592) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załącznik - Metody badania jakości paliw ciekłych
I.
Metody badania jakości benzyn silnikowych, oznaczonych kodami CN 2710 12 45 i 2710 12 49, stosowanych w szczególności w pojazdach
oraz rekreacyjnych jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym1)Opracowane na podstawie normy PN-EN 228 Paliwa do pojazdów samochodowych - Benzyna
bezołowiowa - Wymagania i metody badań.
1.
Liczbę oktanową badawczą (RON) oznacza się, stosując znormalizowany silnik badawczy
i znormalizowane warunki pracy tego silnika, porównując charakterystyki stukowego
spalania benzyny silnikowej z charakterystykami mieszanek podstawowych paliw wzorcowych
o znanych liczbach oktanowych.
1.1.
Stopień sprężania i stosunek benzyny silnikowej do powietrza należy tak wyregulować,
aby dały dla badanej próbki znormalizowaną intensywność stukania, mierzoną określonym
elektronicznym miernikiem detonacji.
1.2.
Stosunek benzyny silnikowej do powietrza dla badanej próbki i każdej z mieszanek podstawowych
paliw wzorcowych należy tak wyregulować, aby uzyskać maksymalną intensywność stukania
dla badanej próbki i każdej z mieszanek podstawowych paliw wzorcowych.
1.3.
Sposób wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie, stosowane
odczynniki, sposób obliczenia i podawania wyników oraz precyzję metody określa norma
PN-EN ISO 5164.
2.
Liczbę oktanową motorową (MON) oznacza się, stosując znormalizowany silnik badawczy
i znormalizowane warunki pracy tego silnika, porównując charakterystyki stukowego
spalania benzyny silnikowej z charakterystykami mieszanek podstawowych paliw wzorcowych
o znanych liczbach oktanowych.
2.1.
Stopień sprężania i stosunek benzyny silnikowej do powietrza należy tak wyregulować,
aby dały dla badanej próbki znormalizowaną intensywność stukania, mierzoną określonym
elektronicznym miernikiem detonacji.
2.2.
Stosunek benzyny silnikowej do powietrza dla badanej próbki i każdej z mieszanek podstawowych
paliw wzorcowych należy tak wyregulować, aby uzyskać maksymalną intensywność stukania
dla badanej próbki i każdej z mieszanek podstawowych paliw wzorcowych.
2.3.
Sposób wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie, stosowane
odczynniki, sposób obliczenia i podawania wyników oraz precyzję metody określa norma
PN-EN ISO 5163.
3.
Zawartość ołowiu oznacza się metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej polegającą
na rozcieńczeniu próbki ketonem izobutylowo-metylowym, zadaniu jodem i zassaniu do
płomienia acetylenowo-powietrznego spektrometru do absorpcji atomowej, a następnie
zmierzeniu absorbancji przy długości fali 217,0 nm i porównaniu z absorbancją roztworów
wzorcowych.
3.1.
Sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników oraz precyzję metody, a
także sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 237.
4.
Gęstość w temperaturze 15C oznacza się metodą:
1)
oscylacyjną, wprowadzając próbkę (o objętości około 1 ml) do celi pomiarowej gęstościomierza
oscylacyjnego termostatowanej w celu utrzymania temperatury odniesienia 15C, albo
2)
z areometrem polegającą na pomiarze gęstości badanej próbki o określonej temperaturze
za pomocą areometru zanurzonego w próbce znajdującej się w cylindrze.
4.1.
W przypadku oznaczania gęstości metodą, o której mowa w pkt 4 ppkt 1, sposób wykonania
oznaczenia, stosowane odczynniki, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie
oraz przygotowanie próbki, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody,
a także sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 12185.
4.2.
W przypadku oznaczania gęstości metodą, o której mowa w pkt 4 ppkt 2, należy odczytać
wskazanie na podziałce areometru, zanotować temperaturę badanej próbki i przy użyciu
odpowiednich tablic przeliczeniowych odczytać wynik pomiaru odniesiony do temperatury
15C.
4.3.
W przypadku oznaczania gęstości metodą, o której mowa w pkt 4 ppkt 2, sposób wykonania
oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie oraz przygotowanie próbki,
sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody, a także sposób sporządzenia
sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 3675.
5.
Zawartość siarki oznacza się metodą:
1)
rentgenowskiej spektrometrii fluorescencyjnej z dyspersją fali polegającą na poddaniu
badanej próbki, znajdującej się w kuwecie pomiarowej, działaniu pierwotnego promieniowania
o określonej długości fali, pochodzącego z lampy rentgenowskiej, albo
2)
fluorescencji w nadfiolecie polegającą na wykorzystaniu zjawiska fluorescencji ditlenku
siarki wzbudzonego promieniowaniem ultrafioletowym, powstałego uprzednio na skutek
utlenienia związków siarki zawartych w badanej próbce w określonych warunkach, albo
3)
spektrometrii fluorescencji rentgenowskiej z dyspersją energii polegającą na umieszczeniu
w strumieniu wzbudzającego promieniowania lampy rentgenowskiej badanej próbki znajdującej
się w kuwecie dostosowanej do okna przepuszczającego promieniowanie rentgenowskie.
5.1.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 1, należy
wyznaczyć zawartość siarki na podstawie mierzonych szybkości zliczeń rentgenowskiego
promieniowania fluorescencyjnego linii S-Kα oraz promieniowania tła, korzystając z krzywej wzorcowania.
5.2.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 1, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie,
sposób obliczenia i podawania wyników oraz precyzję metody określa norma PN-EN ISO
20884.
5.3.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 2, miarą
zawartości siarki w badanej próbce jest intensywność fluorescencyjnego promieniowania
ultrafioletowego.
5.4.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 2, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie,
sposób obliczenia i podawania wyników oraz precyzję metody określa norma PN-EN ISO
20846.
5.5.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 3, mierzy
się intensywność linii K-L2,3promieniowania rentgenowskiego charakterystycznego siarki i porównuje skumulowaną
liczbę zliczeń z wartościami krzywej wzorcowania uzyskanej dla roztworów wzorcowych
o zawartości siarki obejmującej badany zakres stężeń.
5.6.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 3, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie,
sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób sporządzenia sprawozdania
z badania określa norma PN-EN ISO 13032.
6.
Stabilność oksydacyjną oznacza się metodą okresu indukcyjnego w warunkach przyśpieszonego
utleniania, przez pomiar czasu od rozpoczęcia utleniania do punktu załamania, stosując
urządzenie wyposażone w bombę ciśnieniową.
6.1.
Badaną próbkę utlenia się w bombie ciśnieniowej napełnionej uprzednio w temperaturze
od 15C do 25C tlenem pod ciśnieniem 690 kPa i ogrzewa do temperatury między 90C
a 102C. W sposób ciągły lub w jednakowych odstępach czasu odczytuje się ciśnienie,
do czasu osiągnięcia punktu załamania.
6.2.
Czas od rozpoczęcia utleniania do momentu osiągnięcia punktu załamania jest równy
okresowi indukcyjnemu w temperaturze jego oznaczenia, na podstawie którego oblicza
się okres indukcyjny w temperaturze 100C.
6.3.
Sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 7536.
7.
Zawartość żywic obecnych oznacza się metodą odparowania w strumieniu powietrza odmierzonej
objętości badanej próbki w kontrolowanych warunkach temperatury i przepływu powietrza.
7.1.
Uzyskana pozostałość po odparowaniu jest przemywana rozpuszczalnikiem i ważona.
7.2.
Sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma wprowadzająca normę EN ISO 6246.
8.
Badanie działania korodującego na płytce miedzianej przeprowadza się porównawczo w
stosunku do znormalizowanych wzorców korozji.
8.1.
Płytkę miedzianą zanurza się w badanej próbce o określonej objętości, a następnie
ogrzewa w ściśle określonych warunkach. Po zakończeniu ogrzewania płytkę miedzianą
wyjmuje się, przemywa i ocenia jej barwę, porównując z wzorcami korozji.
8.2.
Sposób wykonania badania, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób interpretacji i podawania wyników, precyzję metody oraz
sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 2160.
9.
Wygląd oznacza się metodą wizualną polegającą na umieszczeniu próbki w przezroczystym
cylindrze oraz ocenie koloru i przezroczystości.
10.
Zawartość węglowodorów typu olefiny i typu aromaty oznacza się metodą:
1)
adsorpcji ze wskaźnikiem fluorescencyjnym polegającą na rozdziale węglowodorów na
grupy, zgodnie ze zdolnościami adsorpcyjnymi, węglowodorów typu olefiny i typu aromaty
oraz węglowodorów nasyconych przez przeprowadzenie rozdziału w kolumnie adsorpcyjnej
wypełnionej aktywowanym żelem krzemionkowym albo
2)
wielowymiarowej chromatografii gazowej z zastosowaniem przełączania kolumn polegającą
na wyizolowaniu z próbki węglowodorów, rozdzieleniu ich na poszczególne grupy, a następnie
wykrywaniu poszczególnych grup węglowodorów przy użyciu detektora płomieniowo-jonizacyjnego.
10.1.
W przypadku oznaczania zawartości węglowodorów typu olefiny i typu aromaty metodą,
o której mowa w pkt 10 ppkt 1:
1)
z grupami węglowodorowymi rozdzielają się selektywnie barwniki, które tworzą barwne
strefy oddzielone granicami widzialnymi w świetle nadfioletowym;
2)
zawartość poszczególnych grup węglowodorów oblicza się na podstawie długości odpowiedniej
strefy w kolumnie adsorpcyjnej i wyraża jako ułamek objętościowy określony w procentach.
10.2.
W przypadku oznaczania zawartości węglowodorów typu olefiny i typu aromaty metodą,
o której mowa w pkt 10 ppkt 1, sposób wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, stosowane odczynniki i materiały, sposób obliczenia i podawania
wyników oraz precyzję metody określa norma PN-EN 15553.
10.3.
W przypadku oznaczania zawartości węglowodorów typu olefiny i typu aromaty metodą,
o której mowa w pkt 10 ppkt 2, sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i
materiały, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania
wyników, precyzję metody oraz sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma
PN-EN ISO 22854.
11.
Zawartość benzenu oznacza się metodą:
1)
spektrometrii w podczerwieni polegającą na rejestrowaniu widma w podczerwieni w zakresie
od 730 cm-1 do 630 cm-1 próbki rozcieńczonej cykloheksanem, a następnie pomiarze absorbancji przy 673 cm-1 i porównaniu z absorbancją wzorcowych roztworów benzenu albo
2)
chromatografii gazowej polegającą na wydzieleniu frakcji zawierającej benzen na pierwszej
kolumnie kapilarnej, a następnie oddzieleniu benzenu od innych związków frakcji na
drugiej kolumnie kapilarnej i wykryciu go przez detektor płomieniowo-jonizacyjny,
albo
3)
wielowymiarowej chromatografii gazowej z zastosowaniem przełączania kolumn polegającą
na wyizolowaniu frakcji zawierającej benzen, oddzieleniu benzenu od innych związków
frakcji, a następnie wykryciu go przy użyciu detektora płomieniowo-jonizacyjnego.
11.1.
W wyniku czynności, o których mowa w pkt 11 ppkt 1, otrzymuje się zawartość benzenu
w g/100 ml, którą przelicza się na ułamek objętościowy.
11.2.
W przypadku oznaczania zawartości benzenu metodą, o której mowa w pkt 11 ppkt 1, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma wprowadzająca normę EN 238.
11.3.
W przypadku oznaczania zawartości benzenu metodą, o której mowa w pkt 11 ppkt 2, sposób
wykonania oznaczania, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 12177.
11.4.
W przypadku oznaczania zawartości benzenu metodą, o której mowa w pkt 11 ppkt 3, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 22854.
12.
Zawartość tlenu oznacza się metodą:
1)
chromatografii gazowej z zastosowaniem przełączania kolumn kapilarnych polegającą
na wyizolowaniu z próbki, na pierwszej kolumnie kapilarnej, związków organicznych
zawierających tlen, rozdzieleniu tych związków w drugiej kolumnie kapilarnej i wykrywaniu
ich indywidualnie przy użyciu detektora płomieniowo-jonizacyjnego albo
2)
chromatografii gazowej polegającą na rozdzieleniu próbki na kolumnie kapilarnej, konwersji
tlenowych związków organicznych do tlenku węgla, wodoru i węgla w termicznym reaktorze
krakingowym, a następnie konwersji tlenku węgla do metanu, który wykrywa się detektorem
płomieniowo-jonizacyjnym, albo
3)
wielowymiarowej chromatografii gazowej z zastosowaniem przełączania kolumn polegającą
na wyizolowaniu frakcji zawierającej tlen, a następnie wykryciu go przy użyciu detektora
płomieniowo-jonizacyjnego.
12.1.
W przypadku oznaczania zawartości tlenu metodą, o której mowa w pkt 12 ppkt 1, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody, a także
sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 13132.
12.2.
W przypadku oznaczania zawartości tlenu metodą, o której mowa w pkt 12 ppkt 2, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników precyzję metody, a także
sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 1601.
12.3.
W przypadku oznaczania zawartości tlenu metodą, o której mowa w pkt 12 ppkt 3, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 22854.
13.
Zawartość związków tlenowych: metanolu, etanolu, alkoholu izopropylowego, alkoholu
tert butylowego, alkoholu izobutylowego, eterów (z 5 lub więcej atomami węgla) i innych
związków tlenowych (innych alkoholi z jedną grupą hydroksylową oraz eterów o temperaturze
końca wrzenia nie wyższej niż 210C) w benzynie silnikowej oznacza się metodą:
1)
chromatografii gazowej z zastosowaniem przełączania kolumn kapilarnych polegającą
na wyizolowaniu z próbki, na pierwszej kolumnie kapilarnej, związków organicznych
zawierających tlen, rozdzieleniu tych związków w drugiej kolumnie kapilarnej i wykrywaniu
ich indywidualnie przy użyciu detektora płomieniowo-jonizacyjnego albo
2)
chromatografii gazowej polegającą na rozdzieleniu próbki na kolumnie kapilarnej, konwersji
tlenowych związków organicznych do tlenku węgla, wodoru i węgla w termicznym reaktorze
krakingowym, a następnie konwersji tlenku węgla do metanu, który wykrywa się detektorem
płomieniowo-jonizacyjnym, albo
3)
wielowymiarowej chromatografii gazowej z zastosowaniem przełączania kolumn polegającą
na wyizolowaniu z próbki frakcji organicznych zawierających tlen, a następnie wykrywaniu
poszczególnych grup związków organicznych przy użyciu detektora płomieniowo-jonizacyjnego.
13.1.
W przypadku oznaczania zawartości związków tlenowych metodą, o której mowa w pkt 13
ppkt 1, sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej
aparatury i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody
oraz sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 13132.
13.2.
W przypadku oznaczania zawartości związków tlenowych metodą, o której mowa w pkt 13
ppkt 2, sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej
aparatury i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody
oraz sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 1601.
13.3.
W przypadku oznaczania zawartości związków tlenowych metodą, o której mowa w pkt 13
ppkt 3, sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej
aparatury i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody
oraz sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 22854.
14.
Prężność par oznacza się metodą prężności par nasyconych powietrzem (ASVP) polegającą
na wstrzykiwaniu ochłodzonej, nasyconej powietrzem próbki, o znanej objętości, do
próżniowej komory, w której ciśnienie nie przekracza 0,1 kPa, lub do komory utworzonej
przez ruchomy tłok umieszczony wewnątrz regulowanego termostatycznie bloku i przy
zachowaniu wymaganego stosunku ilościowego par do cieczy.
14.1.
Otrzymana w wyniku czynności określonych w pkt 14 prężność całkowita w próżniowej
komorze jest równa co do wartości sumie prężności par badanej próbki oraz prężności
nasycającego je powietrza. Prężność ta jest mierzona za pomocą czujnika ciśnienia
i wskazań przyrządu. Równoważnik prężności par suchych (DVPE) oblicza się ze zmierzonej
w ten sposób wartości prężności par nasyconych powietrzem (ASVP).
14.2.
Sposób wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie, przygotowanie
próbki, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób sporządzenia
sprawozdania z badania określa norma PN-EN 13016-1.
15.
Skład frakcyjny, temperaturę końca destylacji oraz pozostałość po destylacji oznacza
się przy ciśnieniu atmosferycznym, stosując metodę polegającą na rozdziale próbki
na frakcje za pomocą destylacji, której przebieg i parametry są uzależnione od składu
i przewidywanych właściwości lotnych (grupy 1 i 2). Każda z tych grup ma określony
zestaw aparatury, temperaturę kondensacji i zakres zmiennych.
15.1.
Badaną próbkę o objętości 100 ml poddaje się destylacji w ściśle określonych warunkach,
stosownie do wymagań dla grupy wymienionej w pkt 15, do której dana próbka została
zaliczona, oraz prowadzi się systematyczne obserwacje wskazań termometru i objętości
uzyskiwanego kondensatu.
15.2.
Po zakończeniu destylacji mierzy się objętość cieczy pozostałej w kolbie, stanowiącej
pozostałość po destylacji, oraz zapisuje się straty ilościowe w procesie destylacji.
15.3.
Odczytane wskazania termometru koryguje się w zależności od ciśnienia atmosferycznego,
a następnie na podstawie tych danych dokonuje się obliczeń, stosownie do rodzaju próbki
i określonych wymagań.
15.4.
Sposób wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie, przygotowanie
próbki, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób sporządzenia
sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 3405.
16.
Indeks lotności oblicza się według wzoru:
VLI = 10 x DVPE + 7 x E70,
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
1)
VLI - indeks lotności,
2)
DVPE - równoważnik prężności par suchych [kPa] oznaczony za pomocą metody, o której
mowa w pkt 14,
3)
E70 - procent odparowania do temperatury 70C [% ( V/V )] oznaczony za pomocą metody, o której mowa w pkt 15
- zgodnie z normą PN-EN 228.
17.
Zawartość manganu oznacza się metodą:
1)
płomieniowej atomowej spektrometrii absorpcyjnej (FAAS) polegającą na zasysaniu do
płomienia powietrze-acetylen roztworu benzyny silnikowej rozcieńczonej rozpuszczalnikiem
węglowodorowym, pomiarze absorbancji przy długości fali 279,5 nm i porównaniu z roztworami
wzorcowymi przygotowanymi z odpowiednich związków manganu albo
2)
optycznej spektrometrii emisyjnej plazmy indukcyjnie sprzężonej (ICP OES), polegającą
na wprowadzeniu roztworu benzyny silnikowej rozcieńczonej rozpuszczalnikiem węglowodorowym
bezpośrednio do plazmy spektrometru i porównaniu z roztworami wzorcowymi przygotowanymi
z odpowiednich związków manganu.
17.1.
W przypadku oznaczania zawartości manganu metodą, o której mowa w pkt 17 ppkt 1, sposób
wykonania badania, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury i
jej przygotowanie, sposób pobierania i przygotowania próbek, sposób wykonania oznaczenia,
sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób sporządzenia protokołu
badania określa norma PN-EN 16135.
17.2.
W przypadku oznaczania zawartości manganu metodą, o której mowa w pkt 17 ppkt 2, sposób
wykonania badania, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury i
jej przygotowanie, sposób pobierania i przygotowania próbek, sposób wykonania oznaczenia,
sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób sporządzenia protokołu
badania określa norma PN-EN 16136.
18.
Do dokonywania interpretacji wyników badań stosuje się kryteria określone w normie
PN-EN ISO 4259-2.
II.
Metody badania jakości oleju napędowego, oznaczonego kodami CN 2710 19 43 i 2710 20 11, stosowanego w szczególności w pojazdach, w tym
ciągnikach rolniczych, maszynach nieporuszających się po drogach, a także rekreacyjnych
jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym2)Opracowane na podstawie normy PN-EN 590 Paliwa do pojazdów samochodowych - Oleje napędowe
- Wymagania i metody badań.
1.
Liczbę cetanową oznacza się metodą:
1)
silnikową polegającą na porównaniu własności samozapłonowych oleju napędowego z analogicznymi
właściwościami mieszanek paliw wzorcowych o znanych liczbach cetanowych, przy zastosowaniu
silnika badawczego w znormalizowanych warunkach albo
2)
spalania w komorze o stałej objętości polegającą na wtryskiwaniu próbki paliwa do
ładunku sprężonego powietrza znajdującego się w komorze o stałej objętości, wykrywaniu
przez czujniki początku wtrysku i początku jej spalania, dla określonej liczby cykli
oraz wyznaczaniu wielkości opóźnienia zapłonu, albo
3)
spalania w wysokotemperaturowej i kontrolowanej ciśnieniowo komorze o stałej objętości
polegającą na wtryskiwaniu badanej próbki paliwa do ogrzanego, sprężonego, syntetycznego
powietrza o wymaganej jakości, wytworzeniu fali dynamicznego ciśnienia na skutek spalania
badanej próbki i wykrywaniu jej za pomocą czujnika ciśnienia, albo
4)
silnikową polegającą na porównaniu charakterystyki spalania paliwa w silniku badawczym
z mieszaninami paliwa odniesienia o znanej liczbie cetanowej w znormalizowanych warunkach
pracy przez porównanie masy powietrza dolotowego z podanym opóźnieniem zapłonu, albo
5)
spalania w komorze o stałej objętości z bezpośrednim wtryskiem paliwa do ogrzanego,
sprężonego powietrza i oznaczeniu wskazanej liczby cetanowej (WLC) przez porównanie
charakterystyki zapłonu oleju napędowego z mieszaninami pierwotnych paliw odniesienia
o znanej wartości wskazanej liczby cetanowej (WLC) w znormalizowanych warunkach pracy.
1.1.
W przypadku oznaczania liczby cetanowej metodą, o której mowa w pkt 1 ppkt 1, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie oraz przygotowanie próbki, sposób obliczenia i podawania wyników,
precyzję metody, a także sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma
PN-EN ISO 5165.
1.2.
W przypadku oznaczania liczby cetanowej metodą, o której mowa w pkt 1 ppkt 2, średnia
wielkość opóźnienia zapłonu wyznaczona dla określonej liczby cykli jest wstawiana
do równania umożliwiającego obliczenie pochodnej liczby cetanowej (DCN). Pochodna
liczba cetanowa (DCN) stanowi przybliżenie (oszacowanie) liczby cetanowej wyznaczonej
według normy PN-EN ISO 5165 w konwencjonalnym pełnowymiarowym silniku badawczym.
1.3.
W przypadku oznaczania liczby cetanowej metodą, o której mowa w pkt 1 ppkt 2, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie oraz precyzję metody, sposób obliczenia i podawania wyników, a
także sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma wprowadzająca normę
EN 15195.
1.4.
W przypadku oznaczania liczby cetanowej metodą, o której mowa w pkt 1 ppkt 3, pochodną
liczbę cetanową (DCN) oblicza się na podstawie oznaczonego opóźnienia zapłonu i wielkości
opóźnienia spalania za pomocą równania.
1.5.
W przypadku oznaczania liczby cetanowej metodą, o której mowa w pkt 1 ppkt 3, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, precyzję metody, sposób obliczenia i podawania wyników oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 16715.
1.6.
W przypadku oznaczania liczby cetanowej metodą, o której mowa w pkt 1 ppkt 4, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, precyzję metody oraz sposób obliczenia i podawania wyników, a
także sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma wprowadzająca normę
EN 16906.
1.7.
W przypadku oznaczania liczby cetanowej metodą, o której mowa w pkt 1 ppkt 5, próbka
analityczna badanego materiału jest automatycznie zaciągana z fiolki z próbką umieszczonej
w karuzeli automatycznego podajnika próbki, podgrzewana podczas zwiększania ciśnienia,
a następnie na początku cyklu spalania podpróbka jest wstrzykiwana do komory spalania
o stałej objętości, o kontrolowanej temperaturze i ciśnieniu, która została uprzednio
naładowana sprężonym powietrzem o określonej jakości. Każde wstrzyknięcie i w rezultacie
zapłon powodują gwałtowny wzrost ciśnienia w komorze spalania, który jest wykrywany
przez czujnik dynamicznego ciśnienia.
1.8.
W przypadku oznaczania liczby cetanowej metodą, o której mowa w pkt 1 ppkt 5, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, precyzję metody oraz sposób obliczenia i podawania wyników, a
także sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 17155.
2.
Indeks cetanowy oznacza się metodą równania czterech zmiennych, na podstawie uzyskanych
wyników badań:
1)
gęstości w temperaturze 15C oznaczonej metodami, o których mowa w pkt 3,
2)
temperatur, w których oddestylowuje 10% ( V/V ), 50% ( V/V ) i 90% ( V/V ), określonych metodą, o której mowa w pkt 15
- wykorzystując określone zależności matematyczne.
2.1.
Sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób sporządzenia sprawozdania
z badania określa norma PN-EN ISO 4264.
3.
Gęstość w temperaturze 15C oznacza się metodą:
1)
oscylacyjną, wprowadzając próbkę (o objętości około 1 ml) do celi pomiarowej gęstościomierza
oscylacyjnego termostatowanej w celu utrzymania temperatury odniesienia 15C albo
2)
z areometrem polegającą na pomiarze gęstości badanej próbki o określonej temperaturze,
za pomocą areometru zanurzonego w próbce znajdującej się w cylindrze.
3.1.
W przypadku oznaczania gęstości metodą, o której mowa w pkt 3 ppkt 1, sposób wykonania
oznaczenia, stosowane odczynniki, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie
i przygotowanie próbki, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody, a
także sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 12185.
3.2.
W przypadku oznaczania gęstości metodą, o której mowa w pkt 3 ppkt 2, należy odczytać
wskazanie na podziałce areometru, zanotować temperaturę badanej próbki i przy użyciu
odpowiednich tablic przeliczeniowych odczytać wynik pomiaru odniesiony do temperatury
15C.
3.3.
W przypadku oznaczania gęstości metodą, o której mowa w pkt 3 ppkt 2, sposób wykonania
oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie oraz przygotowanie próbki,
sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody, a także sposób sporządzenia
sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 3675.
4.
Zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oznacza się metodą wysokosprawnej
chromatografii cieczowej z detektorem współczynnika załamania światła polegającą na
rozcieńczeniu badanej próbki o znanej masie heptanem i wstrzykiwaniu określonej objętości
tego roztworu do wysokosprawnego chromatografu cieczowego wyposażonego w kolumnę polarną.
4.1.
Kolumna polarna ma wykazywać słabe powinowactwo do węglowodorów niearomatycznych,
umożliwiając wydzielenie i selektywny rozdział węglowodorów aromatycznych, w wyniku
czego węglowodory aromatyczne są oddzielane od węglowodorów niearomatycznych i wymywane
w odpowiednich zakresach, odpowiadających ich strukturze pierścieniowej.
4.2.
Kolumna polarna jest połączona z detektorem zmian indeksu refrakcji, który wykrywa
składniki wymywane z tej kolumny. Sygnał elektroniczny z detektora jest monitorowany
w sposób ciągły za pomocą procesora danych. Amplitudy sygnałów związków aromatycznych
w próbce są porównywane z tymi, które uzyskano w czasie przeprowadzonego wcześniej
oznaczania wzorców, w celu obliczenia ułamka masowego wyrażonego w procentach poszczególnych
grup węglowodorów aromatycznych.
4.3.
Suma ułamków masowych węglowodorów aromatycznych dwu- (DAH), trój- i wielopierścieniowych
(T+AH) wyrażonych w procentach, podawana jako ułamek masowy, stanowi zawartość wielopierścieniowych
węglowodorów aromatycznych POLY-AH.
4.4.
Sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma wprowadzająca normę EN 12916.
5.
Zawartość siarki oznacza się metodą:
1)
rentgenowskiej spektrometrii fluorescencyjnej z dyspersją fali polegającą na poddaniu
badanej próbki znajdującej się w kuwecie pomiarowej działaniu pierwotnego promieniowania
o określonej długości fali pochodzącego z lampy rentgenowskiej albo
2)
fluorescencji w nadfiolecie polegającą na wykorzystaniu zjawiska fluorescencji ditlenku
siarki wzbudzonego promieniowaniem ultrafioletowym powstałego uprzednio na skutek
utlenienia związków siarki zawartych w badanej próbce w określonych warunkach, albo
3)
spektrometrii fluorescencji rentgenowskiej z dyspersją energii polegającą na umieszczeniu
w strumieniu wzbudzającego promieniowania lampy rentgenowskiej próbki analitycznej
znajdującej się w kuwecie dostosowanej do okna przepuszczającego promieniowanie rentgenowskie.
5.1.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 1, należy
wyznaczyć zawartość siarki na podstawie mierzonych szybkości zliczeń rentgenowskiego
promieniowania fluorescencyjnego linii S-Kα oraz promieniowania tła, korzystając z krzywej wzorcowania.
5.2.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 1, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie,
sposób obliczenia i podawania wyników oraz precyzję metody określa norma PN-EN ISO
20884.
5.3.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 2, miarą
zawartości siarki w badanej próbce jest intensywność fluorescencyjnego promieniowania
ultrafioletowego.
5.4.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 2, sposób
wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie, stosowane odczynniki,
sposób obliczenia i podawania wyników oraz precyzję metody określa norma PN-EN ISO
20846.
5.5.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 3, mierzy
się intensywność linii K-L2,3promieniowania rentgenowskiego charakterystycznego siarki i porównuje skumulowaną
liczbę zliczeń z wartościami krzywej wzorcowania uzyskanej dla roztworów wzorcowych
o zawartości siarki obejmującej badany zakres stężeń.
5.6.
W przypadku oznaczania zawartości siarki metodą, o której mowa w pkt 5 ppkt 3, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie,
sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób sporządzenia sprawozdania
z badania określa norma PN-EN ISO 13032.
6.
Temperaturę zapłonu oznacza się metodą zamkniętego tygla Pensky’ego-Martensa polegającą
na umieszczeniu badanej próbki w tyglu i podgrzewaniu jej, przy ciągłym mieszaniu,
do chwili, gdy wprowadzone przez otwór w pokrywie tygla źródło zapłonu spowoduje zapłon
par na powierzchni badanej próbki.
6.1.
Najniższą temperaturę, w której przyłożenie źródła zapłonu spowoduje zapłon par badanej
próbki i rozprzestrzenianie się płomienia ponad powierzchnią cieczy, przyjmuje się
jako temperaturę zapłonu w warunkach bezwzględnego ciśnienia atmosferycznego.
6.2.
Zmierzoną temperaturę zapłonu badanej próbki koryguje się do standardowego ciśnienia
atmosferycznego.
6.3.
Sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, postępowanie z próbką, sposób obliczenia i podawania wyników,
precyzję metody oraz sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN
ISO 2719.
7.
Pozostałość po koksowaniu (z 10% pozostałości destylacyjnej) oznacza się metodą wagową
mikro jako pozostałość po odparowaniu i rozkładzie termicznym badanej próbki, w określonych
warunkach.
7.1.
Badaną próbkę umieszcza się w szklanej fiolce i podgrzewa do temperatury 500C w strumieniu
obojętnego gazu, w kontrolowanych warunkach, przez określony czas. Lotne substancje
powstające podczas reakcji są usuwane obojętnym gazem, a zwęglona pozostałość jest
ważona.
7.2.
Sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie oraz przygotowanie próbki, sposób obliczenia i podawania wyników,
precyzję metody, a także sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma
PN-EN ISO 10370.
8.
Pozostałość po spopieleniu oznacza się metodą polegającą na spaleniu badanej próbki
w specjalnym naczyniu, redukcji pozostałości węglowej do popiołu przez podgrzewanie
w piecu muflowym w temperaturze 775C i zważeniu otrzymanej pozostałości.
8.1.
Sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 6245.
9.
Zawartość wody oznacza się metodą miareczkowania kulometrycznego polegającą na wprowadzeniu
zważonej próbki do naczynia do miareczkowania aparatu kulometrycznego Karla Fischera,
w którym jod do reakcji Karla Fischera wydziela się elektrolitycznie na anodzie, proporcjonalnie
do ilości wody zawartej w próbce.
9.1.
Gdy cała zawartość wody zostanie odmiareczkowana, nadmiar jodu wykrywa czujnik elektrometrycznego
punktu końcowego i miareczkowanie zostaje przerwane.
9.2.
Sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, przygotowanie próbki, sposób obliczenia i podawania wyników,
precyzję metody oraz sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN
ISO 12937.
10.
Zawartość zanieczyszczeń oznacza się metodą polegającą na oznaczeniu udziału masy
zanieczyszczeń odfiltrowanych na sączku w odniesieniu do całkowitej masy próbki.
10.1.
Określoną ilość przygotowanej próbki sączy się, z zastosowaniem próżni, przez uprzednio
zważony sączek. Sączek z pozostałością przemywa się, suszy i waży. Zawartość zanieczyszczeń
jest obliczana na podstawie różnicy mas sączków i jest określana w odniesieniu do
masy próbki w mg/kg.
10.2.
Sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki, rodzaj stosowanej aparatury i jej
przygotowanie oraz przygotowanie próbki, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję
metody, a także sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 12662.
11.
Badanie działania korodującego na miedź przeprowadza się porównawczo w stosunku do
znormalizowanych wzorców korozji.
11.1.
Płytkę miedzianą zanurza się w badanej próbce o określonej objętości, a następnie
ogrzewa w ściśle określonych warunkach. Po zakończeniu ogrzewania płytkę miedzianą
wyjmuje się, przemywa i ocenia jej barwę, porównując z wzorcami korozji.
11.2.
Sposób wykonania badania, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób interpretacji i podawania wyników, precyzję metody oraz
sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 2160.
12.
Stabilność oksydacyjną oznacza się metodą przyspieszonego utleniania:
1)
polegającą na poddaniu badanej próbki procesowi starzenia w temperaturze 95C przez
16 godzin, przy przepływie przez tę próbkę tlenu, oraz
2)
oleju napędowego zawierającego powyżej 2% estru metylowego (FAME) polegającą na poddaniu
badanej próbki procesowi starzenia w temperaturze 110C w strumieniu oczyszczonego
powietrza albo
3)
w małej skali (RSSOT) oleju napędowego zawierającego powyżej 2% estru metylowego (FAME)
polegającą na pomiarze okresu indukcyjnego do wymaganego punktu załamania.
12.1.
W przypadku oznaczania stabilności oksydacyjnej metodą, o której mowa w pkt 12 ppkt
1, po zakończeniu procesu starzenia badana próbka jest schładzana do temperatury pokojowej,
a następnie sączona w celu oznaczenia zawartości osadów nierozpuszczalnych filtrowalnych.
12.2.
W przypadku oznaczania stabilności oksydacyjnej metodą, o której mowa w pkt 12 ppkt
1, osady nierozpuszczalne, które przylegają do probówki i innych części szklanych,
usuwa się za pomocą rozpuszczalnika trójskładnikowego. Trójskładnikowy rozpuszczalnik
jest następnie odparowywany w celu uzyskania osadów nierozpuszczalnych przylegających.
12.3.
W przypadku oznaczania stabilności oksydacyjnej metodą, o której mowa w pkt 12 ppkt
1, całkowita zawartość osadów nierozpuszczalnych przylegających, która jest miarą
odporności na utlenianie, jest podawana jako suma osadów nierozpuszczalnych filtrowalnych
i osadów nierozpuszczalnych przylegających do probówki i innych części szklanych.
12.4.
W przypadku oznaczania stabilności oksydacyjnej metodą, o której mowa w pkt 12 ppkt
1, sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej
aparatury i jej przygotowanie oraz przygotowanie próbki, sposób obliczenia i podawania
wyników, precyzję metody, a także sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa
norma PN-EN ISO 12205.
12.5.
W przypadku oznaczania stabilności oksydacyjnej metodą, o której mowa w pkt 12 ppkt
2, lotne związki uwalniane z próbki w procesie utleniania przechodzą wraz z powietrzem
do naczynia zawierającego wodę demineralizowaną lub destylowaną zaopatrzonego w elektrodę
do pomiaru przewodności właściwej połączoną z jednostką pomiarową wskazującą koniec
okresu indukcyjnego.
12.6.
W przypadku oznaczania stabilności oksydacyjnej metodą, o której mowa w pkt 12 ppkt
2, sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 15751.
12.7.
W przypadku oznaczania stabilności oksydacyjnej metodą, o której mowa w pkt 12 ppkt
3, znana objętość próbki w temperaturze otoczenia jest umieszczana w naczyniu reakcyjnym
zawierającym tlen pod ciśnieniem 700 kPa +/- 5 kPa ogrzewanym do temperatury 140C.
Ciśnienie w naczyniu spada w miarę zużywania tlenu do utleniania próbki i jest rejestrowane
w odstępach 1 s aż do osiągnięcia punktu załamania. Czas upływający od początku oznaczania
do punktu załamania jest okresem indukcyjnym w temperaturze badania 140C +/- 0,5C.
12.8.
W przypadku oznaczania stabilności oksydacyjnej metodą, o której mowa w pkt 12 ppkt
3, sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej
aparatury i jej przygotowanie, precyzję metody, sposób obliczenia i podawania wyników
oraz sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 16091.
13.
Smarność, średnica śladu zużycia (WSD) w temperaturze 60C oznacza się, stosując aparat
o ruchu posuwisto-zwrotnym wysokiej częstotliwości (HFRR).
13.1.
Zamocowana w pionowo montowanym uchwycie stalowa kulka testowa jest dociskana za pomocą
zadanego obciążenia do nieruchomej, poziomo zamontowanej stalowej płytki. Kulka testowa
oscyluje z ustaloną częstotliwością i długością skoku. Kulka i płytka w czasie trwania
testu są całkowicie zanurzone w badanej próbce.
13.2.
Średnica śladu zużycia (WSD) powstałego na kulce testowej w ściśle kontrolowanych
warunkach badania jest miarą smarności badanej próbki.
13.3.
Sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, pomiar średnicy śladu zużycia (WSD) powstałego na kulce testowej,
sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób sporządzenia sprawozdania
z badania określa norma wprowadzająca normę EN ISO 12156-1.
14.
Lepkość w temperaturze 40C oznacza się metodą polegającą na:
1)
pomiarze czasu przepływu określonej objętości badanej próbki pod wpływem sił grawitacyjnych
przez wzorcowany, szklany lepkościomierz kapilarny, w powtarzalnych warunkach, w znanej
i ściśle kontrolowanej temperaturze, albo
2)
wprowadzeniu badanej próbki do cel pomiarowych o znanej i ściśle kontrolowanej temperaturze
składających się z pary obracających się cylindrów i oscylującej U-rurki.
14.1.
W przypadku oznaczania lepkości metodą, o której mowa w pkt 14 ppkt 1, lepkość oblicza
się, mnożąc zmierzony czas przepływu stałej objętości cieczy pomiędzy kreskami zbiornika
pomiarowego przez stałą kalibracji lepkościomierza.
14.2.
W przypadku oznaczania lepkości metodą, o której mowa w pkt 14 ppkt 1, sposób wykonania
oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie
oraz jej wzorcowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody, a także
sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma wprowadzająca normę EN ISO
3104.
14.3.
W przypadku oznaczania lepkości metodą, o której mowa w pkt 14 ppkt 2, lepkość oblicza
się, dzieląc lepkość dynamiczną przez gęstość określone w trakcie badania.
14.4.
W przypadku oznaczania lepkości metodą, o której mowa w pkt 14 ppkt 2, sposób wykonania
oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie,
sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób sporządzenia sprawozdania
z badania określa norma ISO 23581.
15.
Skład frakcyjny oznacza się:
1)
przy ciśnieniu atmosferycznym, stosując metodę polegającą na rozdziale frakcji przy
pomocy procesu destylacji, którego przebieg i parametry są uzależnione od składu i
przewidywanych właściwości lotnych próbki (grupa 4), albo
2)
metodą chromatografii gazowej polegającą na wprowadzeniu próbki na kolumnę chromatograficzną,
w której następuje rozdział węglowodorów w kolejności rosnących temperatur wrzenia,
albo
3)
przy ciśnieniu atmosferycznym, stosując metodę destylacji polegającą na ogrzewaniu
dna kolby destylacyjnej zawierającej badaną próbkę, dokonywaniu pomiaru i rejestracji
temperatury i ciśnienia przez automatyczną aparaturę do mikrodestylacji.
15.1.
W przypadku oznaczania składu frakcyjnego metodą, o której mowa w pkt 15 ppkt 1, badaną
próbkę o objętości 100 ml poddaje się destylacji w ściśle określonych warunkach, stosownie
do wymagań dla grupy wymienionej w pkt 15 ppkt 1, do której dana próbka została zaliczona,
oraz obserwuje się i rejestruje temperaturę destylacji i objętość uzyskiwanego kondensatu.
15.2.
W przypadku oznaczania składu frakcyjnego metodą, o której mowa w pkt 15 ppkt 1, po
zakończeniu destylacji mierzy się objętość cieczy pozostałej w kolbie oraz zapisuje
straty ilościowe w procesie destylacji. Odczytane wskazania termometru koryguje się
w zależności od ciśnienia atmosferycznego, a następnie na podstawie tych danych dokonuje
się obliczeń, stosownie do rodzaju próbki i określonych wymagań.
15.3.
W przypadku oznaczania składu frakcyjnego metodą, o której mowa w pkt 15 ppkt 1, sposób
wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie oraz przygotowanie
próbki, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody, a także sposób sporządzenia
sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 3405.
15.4.
W przypadku oznaczania składu frakcyjnego metodą, o której mowa w pkt 15 ppkt 2, temperatura
kolumny jest podnoszona w sposób powtarzalny, a w trakcie analizy zapisywana jest
powierzchnia pod chromatogramem. Temperatura wrzenia jest odnoszona do osi czasu krzywej
wzorcowej, którą uzyskano podczas przeprowadzonej w tych samych warunkach analizy
mieszaniny znanych węglowodorów o temperaturach wrzenia pokrywających oczekiwany zakres
wrzenia badanej próbki. Na podstawie tych danych jest określany rozkład temperatury
wrzenia.
15.5.
W przypadku oznaczania składu frakcyjnego metodą, o której mowa w pkt 15 ppkt 2, sposób
wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie oraz przygotowanie
próbki, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody, a także sposób sporządzenia
sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 3924.
15.6.
W przypadku oznaczania składu frakcyjnego metodą, o której mowa w pkt 15 ppkt 3, dane
zebrane przez automatyczną aparaturę do mikrodestylacji są przetwarzane przez system
przetwarzania danych, konwertowane na charakterystykę destylacji i korygowane pod
kątem ciśnienia atmosferycznego.
15.7.
W przypadku oznaczania składu frakcyjnego metodą, o której mowa w pkt 15 ppkt 3, sposób
wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników precyzję metody oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma wprowadzająca normę EN 17306.
16.
Zawartość estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) oznacza się metodą spektroskopii
w podczerwieni polegającą na rejestrowaniu badanej próbki rozcieńczonej rozpuszczalnikiem
niezawierającym FAME, a następnie pomiarze absorbancji w maksymalnym piku około 1745
cm-1 ± 5 cm-1 i porównaniu z absorbancją wzorcowych roztworów estrów metylowych kwasów tłuszczowych.
16.1.
Sposób wykonania oznaczenia, stosowane odczynniki i materiały, rodzaj stosowanej aparatury
i jej przygotowanie, sposób obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 14078.
17.
Temperaturę zablokowania zimnego filtru (CFPP) oznacza się metodą:
1)
polegającą na zasysaniu badanej próbki przez znormalizowany filtr siatkowy do pipety
w warunkach kontrolowanego podciśnienia i w temperaturze obniżanej co 1C, za pomocą
łaźni chłodzącej, której temperatura obniżana jest skokowo, do chwili zatrzymania
lub spowolnienia przepływu, tak że czas napełniania pipety przekroczy 60 s lub paliwo
nie spływa całkowicie do naczynia pomiarowego, albo
2)
polegającą na zasysaniu badanej próbki przez znormalizowany filtr siatkowy do pipety
w warunkach kontrolowanego podciśnienia 2 kPa i w temperaturze obniżanej co 1C z
liniowym przebiegiem chłodzenia łaźni, do chwili zatrzymania lub spowolnienia przepływu,
tak że czas napełniania pipety przekroczy 60 s lub paliwo nie spływa całkowicie do
naczynia pomiarowego.
17.1.
W przypadku oznaczania temperatury zablokowania zimnego filtru metodą, o której mowa
w pkt 17 ppkt 1, sposób wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie
oraz przygotowanie próbki, sposób podawania wyników, precyzję metody, a także sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN 116.
17.2.
W przypadku oznaczania temperatury zablokowania zimnego filtru metodą, o której mowa
w pkt 17 ppkt 2, sposób wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie
oraz przygotowanie próbki, sposób podawania wyników, precyzję metody, a także sposób
sporządzenia sprawozdania z badania określa norma wprowadzająca normę EN 16329.
18.
Temperaturę mętnienia oznacza się metodą:
1)
polegającą na pomiarze temperatury badanej próbki ochładzanej z określoną szybkością
w łaźni chłodzącej i obserwacji wyglądu tej próbki albo
2)
z użyciem techniki stopniowego chłodzenia, która jest realizowana za pomocą automatycznych
typów urządzeń z optycznym sposobem detekcji.
18.1.
Temperaturę, w której obserwuje się zmętnienie przy dnie badanej próbki, przyjmuje
się jako temperaturę mętnienia tej próbki.
18.2.
W przypadku oznaczania temperatury mętnienia metodą, o której mowa w pkt 18 ppkt 1,
sposób wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie, precyzję
metody oraz sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 3015.
18.3.
W przypadku oznaczania temperatury mętnienia metodą, o której mowa w pkt 18 ppkt 2,
sposób wykonania oznaczenia, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie, precyzję
metody oraz sposób sporządzenia sprawozdania z badania określa norma PN-EN ISO 22995.
19.
Zawartość manganu oznacza się metodą optycznej spektrometrii emisyjnej ze wzbudzaniem
w plazmie indukowanej polegającą na rozpuszczeniu określonej ilości próbki w rozpuszczalniku
węglowodorowym i wprowadzeniu tego roztworu do spektrometru.
19.1.
Zawartość manganu oblicza się poprzez porównanie do stężeń wzorcowych.
19.2.
Sposób wykonania badania, rodzaj stosowanej aparatury i jej przygotowanie, sposób
wykonania oznaczenia, obliczenia i podawania wyników, precyzję metody oraz sposób
sporządzenia protokołu badania określa norma PN-EN 16576.
20.
Do dokonywania interpretacji wyników badań stosuje się kryteria określone w normie
PN-EN ISO 4259-2.
1)
Opracowane na podstawie normy PN-EN 228 Paliwa do pojazdów samochodowych - Benzyna
bezołowiowa - Wymagania i metody badań.
2)
Opracowane na podstawie normy PN-EN 590 Paliwa do pojazdów samochodowych - Oleje napędowe
- Wymagania i metody badań.