Obwieszczenie Ministra Infrastrukturyz dnia 23 grudnia 2022 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie
czasowego wycofania pojazdów z ruchu
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie czasowego
wycofania pojazdów z ruchu , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca 2005 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu ;
2)
rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 maja 2010 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu ;
3)
rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 stycznia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu ;
4)
rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 9 sierpnia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca 2005 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2-4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 maja 2010 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu , które stanowią:
„
§ 2.
Decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu wydana na podstawie dotychczasowych przepisów
zachowuje ważność przez okres, na który została wydana.
§ 3.
Do decyzji o czasowym wycofaniu pojazdów z ruchu wydanych po dniu 2 kwietnia 2010 r.
stosuje się opłaty w wysokości określonej w § 6 rozporządzenia, o którym mowa w §
1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
”
;
3)
§ 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 stycznia 2022 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 stycznia 2022 r.
”
;
4)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 sierpnia 2022 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu , które stanowią:
„
§ 2.
Do wniosków o:
1)
czasowe wycofanie pojazdu z ruchu,
2)
przedłużenie czasowego wycofania pojazdu z ruchu,
3)
skrócenie czasowego wycofania pojazdu z ruchu
- złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
stosuje się przepisy dotychczasowe, z wyłączeniem przepisów dotyczących przedkładania
karty pojazdu i zamieszczania w karcie pojazdu adnotacji o czasowym wycofaniu pojazdu
z ruchu.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 września 2022 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu1)Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. z 2021 r. poz. 937).
Na podstawie art. 78a ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Przepisy rozporządzenia określają:
1)
tryb i warunki czasowego wycofywania pojazdów z ruchu;
2)
wysokość opłat za czasowe wycofanie pojazdu z ruchu;
3)
wzory dokumentów stosowanych w związku z czasowym wycofaniem pojazdu z ruchu.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
23)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu (Dz. U. poz. 123), które weszło w życie z dniem 31 stycznia 2022 r.)
organie rejestrującym - rozumie się przez to odpowiednio starostę albo wojewodę mazowieckiego,
albo organ rejestrujący, właściwy do rejestracji pojazdów, o których mowa w art. 73
ust. 3 ustawy;
34)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
właścicielu pojazdu - rozumie się przez to odpowiednio właściciela pojazdu albo podmiot,
o którym mowa w art. 73 ust. 2 i 5 ustawy.
§ 2.
1.
W celu czasowego wycofania pojazdu z ruchu właściciel pojazdu składa w organie rejestrującym
wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, którego wzór określa załącznik nr 1 do
rozporządzenia.
2.
Do wniosku dołącza się:
1)
dowód rejestracyjny;
3)
tablice rejestracyjne;
46)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
oświadczenie, o którym mowa w art. 78a ust. 4b ustawy, jeżeli jest wymagane.
§ 3.
Organ rejestrujący czasowo wycofuje pojazd z ruchu pod warunkiem, że:
1)
pojazd jest zarejestrowany przez ten organ rejestrujący;
2)
do wniosku o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu właściciel pojazdu dołączył wszystkie
wymagane dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 2.
§ 4.
Organ rejestrujący dokonując czasowego wycofania pojazdu z ruchu:
1)
przyjmuje wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu wraz z dołączonymi dokumentami,
o których mowa w § 2 ust. 2;
2)
zatrzymuje w depozycie dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne;
3)
wystawia w dwóch egzemplarzach decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, której
wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;
5)
przekazuje do Centralnej Ewidencji Pojazdów informację o czasowym wycofaniu pojazdu
z ruchu, podając numer rejestracyjny oraz numer VIN albo numer nadwozia, podwozia
lub ramy oraz okres, na jaki pojazd został wycofany z ruchu.
§ 58)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
1.
Właściciel pojazdu w celu przedłużenia okresu czasowego wycofania pojazdu z ruchu,
o którym mowa w art. 78a ust. 2 pkt 1-4 ustawy, składa w organie rejestrującym wniosek
o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, do którego dołącza:
2)
decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.
2.
Okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu, o którym mowa w art. 78a ust. 2 pkt 1-4
ustawy, na pisemny wniosek właściciela pojazdu ulega skróceniu, z uwzględnieniem art.
78a ust. 4 ustawy.
3.
Okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu, o którym mowa w art. 78a ust. 2 pkt 5 ustawy,
na pisemny wniosek właściciela pojazdu ulega skróceniu, z uwzględnieniem art. 78a
ust. 4a i 4c ustawy.
4.
Przepisy § 4 stosuje się odpowiednio.
§ 610)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 maja 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu (Dz. U. poz. 524), które weszło w życie z dniem 12 maja 2010 r..
111)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Opłata za decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, o którym mowa w art. 78a ust.
2 pkt 1-4 ustawy, na okres 2 miesięcy wynosi 80 zł.
2.
W przypadku wycofania pojazdu z ruchu na okres dłuższy niż 2 miesiące, ale nie dłuższy
niż okres dopuszczalnego czasowego wycofania pojazdu z ruchu, o którym mowa w art.
78a ust. 4 ustawy, opłatę powiększa się za każdy kolejny miesiąc czasowego wycofania
pojazdu z ruchu o:
1)
4 zł - od 3 do 12 miesiąca;
2)
2 zł - od 13 do 24 miesiąca;
3)
0,25 zł - od 25 do 48 miesiąca.
§ 6a12)Dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
1.
Opłata za decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, o którym mowa w art. 78a ust.
2 pkt 5 ustawy, na okres 3 miesięcy wynosi 80 zł.
2.
W przypadku wycofania pojazdu z ruchu na okres dłuższy niż 3 miesiące, ale nie dłuższy
niż okres dopuszczalnego czasowego wycofania pojazdu z ruchu, o którym mowa w art.
78a ust. 4a ustawy, opłatę powiększa się za każdy kolejny miesiąc czasowego wycofania
pojazdu z ruchu o 4 zł.
§ 713)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Po upływie okresu czasowego wycofania pojazdu z ruchu organ rejestrujący, na pisemny
wniosek właściciela pojazdu i po dołączeniu decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z
ruchu, a w przypadku pojazdu, o którym mowa w art. 78a ust. 2 pkt 5 ustawy, również
po potwierdzeniu w centralnej ewidencji pojazdów wykonania dodatkowego badania technicznego
pojazdu albo po przedłożeniu przez właściciela pojazdu zaświadczenia o przeprowadzonym
dodatkowym badaniu technicznym w przypadku braku w centralnej ewidencji pojazdów informacji
o dodatkowym badaniu technicznym pojazdu, zwraca właścicielowi pojazdu dowód rejestracyjny
oraz tablice rejestracyjne.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. z 2021 r.
poz. 937).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r.
poz. 1002, 1768, 1783, 2589, 2600 i 2642.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 12 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego wycofania
pojazdów z ruchu (Dz. U. poz. 123), które weszło w życie z dniem 31 stycznia 2022 r.
4)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
5)
Przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 sierpnia 2022 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu (Dz. U. poz. 1767),
które weszło w życie z dniem 4 września 2022 r.
6)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
7)
Przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
9)
Przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 maja
2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu
(Dz. U. poz. 524), które weszło w życie z dniem 12 maja 2010 r.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
12)
Dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
13)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
Załącznik nr 1 - Wzór wniosku o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu14)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
14)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
Załącznik 2 - Wzór decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu15)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu (Dz. U. poz. 1266), które weszło w życie z dniem 25 sierpnia 2005 r.
15)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca
2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu
(Dz. U. poz. 1266), które weszło w życie z dniem 25 sierpnia 2005 r.