Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiskaz dnia 5 kwietnia 2023 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska
w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń
- Załącznik nr 1 - Sprawozdanie zawierające dane o przekroczeniu wartości progowych dla uwolnień i transferów zanieczyszczeń oraz transferów odpadów (wzór)
- Załącznik nr 2 - Dane niezbędne do identyfikacji zakładu (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie danych
objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 11 marca 2022 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu
Zanieczyszczeń .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 11 marca 2022 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu
Zanieczyszczeń , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń1)Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
Na podstawie art. 236b ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór sprawozdania zawierającego dane o przekroczeniu wartości progowych dla uwolnień
i transferów zanieczyszczeń, o których mowa w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia
2006 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń
i zmieniającego dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE , oraz transferów odpadów określonych w art. 5 ust. 1 lit. b tego rozporządzenia,
zwanego dalej „sprawozdaniem”;
2)
szczegółowy zakres danych niezbędnych do identyfikacji zakładu, na terenie którego
jest prowadzona instalacja, o której mowa w art. 236b ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, zwanych dalej „danymi niezbędnymi do identyfikacji zakładu”;
3)
warunki techniczne, formę, tryb oraz sposób przekazywania sprawozdania i danych niezbędnych
do identyfikacji zakładu.
§ 2.
Wzór sprawozdania jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.
Szczegółowy zakres danych niezbędnych do identyfikacji zakładu jest określony w załączniku
nr 2 do rozporządzenia.
§ 4.
1.
Sprawozdanie wprowadza się do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń,
zwanego dalej „Krajowym Rejestrem”, przez stronę internetową www.gios.gov.pl/prtr/,
w trybie bezpośredniego połączenia z systemem teleinformatycznym w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów
realizujących zadania publiczne , zwanym dalej „systemem informatycznym”, po zarejestrowaniu się prowadzącego instalację
w Krajowym Rejestrze i po zalogowaniu do Krajowego Rejestru za pomocą identyfikatora
(loginu) i hasła dostępu.
2.
Sprawozdanie wprowadzone do Krajowego Rejestru zgodnie z ust. 1 i podpisane przez
osobę uprawnioną do reprezentowania prowadzącego instalację przekazuje się do wojewódzkiego
inspektora ochrony środowiska w postaci papierowej albo elektronicznej opatrzonej
kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
3.
Prowadzący instalację wprowadza dane niezbędne do identyfikacji zakładu przez jednorazowe
wypełnienie i przesłanie formularza rejestracyjnego, zamieszczonego na stronie internetowej,
o której mowa w ust. 1. Złożenie formularza rejestracyjnego jest jednoznaczne z uzyskaniem
dostępu do konta w Krajowym Rejestrze.
4.
Wypełniony formularz rejestracyjny, o którym mowa w ust. 3, podpisany przez osobę
uprawnioną do reprezentowania prowadzącego instalację, przekazuje się do wojewódzkiego
inspektora ochrony środowiska w postaci papierowej albo elektronicznej opatrzonej
kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
5.
Dane niezbędne do identyfikacji zakładu zawarte w formularzu rejestracyjnym, o którym
mowa w ust. 3, wymagają zatwierdzenia przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
6.
Konto w Krajowym Rejestrze tworzy się dla zakładu.
7.
Konto w Krajowym Rejestrze jest zakładane po pozytywnym zweryfikowaniu złożonego formularza
rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 3.
8.
W przypadku utraty dostępu do konta lub w przypadku zmiany prowadzącego instalację
dostęp ten uzyskuje się za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
przez zmianę hasła do konta.
9.
Zmiany danych niezbędnych do identyfikacji zakładu dokonuje się przez wypełnienie
i przesłanie formularza zamieszczonego na stronie internetowej, o której mowa w ust.
1, po zalogowaniu na konto niezwłocznie po zaistnieniu stanu faktycznego uzasadniającego
dokonanie aktualizacji tych danych.
10.
Wypełniony formularz, o którym mowa w ust. 9, podpisany przez osobę uprawnioną do
reprezentowania prowadzącego instalację, przekazuje się do wojewódzkiego inspektora
ochrony środowiska w postaci papierowej albo elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym
podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
11.
Zmiana danych niezbędnych do identyfikacji zakładu wymaga zatwierdzenia przez wojewódzkiego
inspektora ochrony środowiska.
12.
Informację o zakończeniu działalności lub o zmianie parametrów instalacji powodujących
zwolnienie prowadzącego instalację z obowiązku sprawozdawczego w zakresie Krajowego
Rejestru, podpisaną przez osobę uprawnioną do reprezentowania prowadzącego instalację,
przekazuje się do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w postaci papierowej
albo elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym
albo podpisem osobistym.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 25 lutego 2022 r.3)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia
14 sierpnia 2009 r. w sprawie sprawozdania do tworzenia Krajowego Rejestru Uwalniania
i Transferu Zanieczyszczeń (Dz. U. poz. 1154), które zgodnie z art. 4 ustawy z dnia
1 października 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie
zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. poz. 2127) utraciło
moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
1)
Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października
2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. poz. 1949).
2)
Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji zapewnia wykonanie decyzji wykonawczej
Komisji (UE) 2019/1741 z dnia 23 września 2019 r. określającej format i częstotliwość
przekazywania danych, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie na potrzeby
sprawozdawczości na mocy rozporządzenia (WE) nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego
i Rady w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń
i zmieniającego dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE (Dz. Urz. UE L 267 z 21.10.2019,
str. 3).
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia
14 sierpnia 2009 r. w sprawie sprawozdania do tworzenia Krajowego Rejestru Uwalniania
i Transferu Zanieczyszczeń (Dz. U. poz. 1154), które zgodnie z art. 4 ustawy z dnia
1 października 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie
zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. poz. 2127) utraciło
moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.