Obwieszczenie Ministra Edukacji i Naukiz dnia 4 grudnia 2023 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych
można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba,
która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez
uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy 1)Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 listopada
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U.
poz. 2599).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie przypadków,
w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę,
która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła
ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na
kwalifikacyjny kurs zawodowy , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 października 2023 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły
dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków,
w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek
nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 października 2023 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły
dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków,
w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek
nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 listopada
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U.
poz. 2599).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy1)Obecnie działem administracji rządowej - oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji i Nauki, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. poz. 2599).
Na podstawie art. 36 ust. 16 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Do publicznej lub niepublicznej szkoły podstawowej dla dorosłych można przyjąć osobę,
która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła 16 lat,
jeżeli osoba ta ma opóźnienie w cyklu kształcenia i nie rokuje ukończenia szkoły podstawowej
dla dzieci i młodzieży.
2.
Do publicznego lub niepublicznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych można przyjąć
osobę, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła
16 lat, jeżeli osoba ta ma opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową
lub zdrowotną uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą podjęcie lub kontynuowanie
nauki w liceum ogólnokształcącym dla młodzieży.
3.
Do publicznego lub niepublicznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych można przyjąć
również osobę, która ukończyła branżową szkołę I stopnia oraz najpóźniej w dniu rozpoczęcia
zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła 16 lat.
§ 2.
Do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła
15 lat, jeżeli osoba ta przebywa w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.
§ 3.
Przypadki, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć
uczestnika Ochotniczego Hufca Pracy, który najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych
ukończył 15 lat, określa art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach
rynku pracy .
§ 4.
Osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową oraz:
1)
ma opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną uniemożliwiającą
lub znacznie utrudniającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponadpodstawowej
dla młodzieży albo uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą realizowanie, zgodnie
z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania,
przygotowania zawodowego u pracodawcy lub
22)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy (Dz. U. poz. 2168), które weszło w życie z dniem 11 października 2023 r.)
przebywa w zakładzie karnym, areszcie śledczym, zakładzie poprawczym, schronisku dla
nieletnich lub okręgowym ośrodku wychowawczym
- może realizować obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy.
§ 5.
Osobę, o której mowa w § 1 ust. 2, uczęszczającą do publicznej lub niepublicznej szkoły
ponadgimnazjalnej lub branżowej szkoły I stopnia przeznaczonej dla uczniów będących
absolwentami dotychczasowego gimnazjum można przyjąć w latach szkolnych 2017/2018-2019/2020
do trzyletniego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji
i Nauki, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
28 listopada 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i
Nauki (Dz. U. poz. 2599).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3
października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przypadków, w których
do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła
16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę
podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs
zawodowy (Dz. U. poz. 2168), które weszło w życie z dniem 11 października 2023 r.