Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 17 listopada 2023 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie warunków i trybu przeprowadzania czynności kontrolnych w ramach Programu
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie
warunków i trybu przeprowadzania czynności kontrolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2014-2020 , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 lutego 2020 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przeprowadzania czynności kontrolnych w
ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 lutego 2020 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przeprowadzania czynności kontrolnych w
ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2020 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie warunków i trybu przeprowadzania czynności kontrolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20201)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 716).
Na podstawie art. 50 pkt 3 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich
z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb przeprowadzania czynności kontrolnych w ramach:
1)
wizyt, o których mowa w art. 48 ust. 5 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 z dnia 17 lipca
2014 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli,
środków rozwoju obszarów wiejskich oraz zasady wzajemnej zgodności , zwanych dalej „wizytami”;
2)
kontroli na miejscu, o których mowa w art. 59 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z
dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania
nią i monitorowania jej oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE)
nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008 ;
3)
kontroli ex post, o których mowa w art. 52 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 z dnia 17 lipca 2014 r.
ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli, środków
rozwoju obszarów wiejskich oraz zasady wzajemnej zgodności, zwanego dalej „rozporządzeniem nr 809/2014”;
4)
kontroli przeprowadzanych na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów
wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zwanej dalej „ustawą”.
§ 2.
1.
Czynności kontrolne, o których mowa w § 1, są wykonywane co najmniej przez dwie osoby
posiadające imienne upoważnienie, o którym mowa w art. 47 ust. 1 ustawy, zwane dalej
„kontrolującymi”.
2.
Czynności kontrolne, o których mowa w § 1, wykonywane z wykorzystaniem teledetekcji
w ramach działań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 i 10-12 ustawy, mogą być przeprowadzane
przez jednego kontrolującego.
§ 3.
Do przeprowadzania czynności kontrolnych w ramach wizyt stosuje się odpowiednio przepisy
art. 25 akapit pierwszy i art. 26 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia nr 809/2014.
§ 4.
Podmiot kontrolowany umożliwia kontrolującym sprawne wykonywanie czynności kontrolnych,
o których mowa w § 1.
§ 5.
1.
Kontrolujący wykonujący czynności kontrolne, o których mowa w § 1, sporządzają z tych
czynności sprawozdanie, o którym mowa w art. 53 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia
nr 809/2014, zwane dalej „raportem z czynności kontrolnych”.
2.
Raport z czynności kontrolnych wykonanych w ramach wizyty zawiera dane, o których
mowa w art. 53 ust. 1 lit. a-d rozporządzenia nr 809/2014; przepis art. 53 ust. 3
rozporządzenia nr 809/2014 stosuje się odpowiednio.
§ 6.
1.
Podmiot kontrolowany otrzymuje kopię raportu z czynności kontrolnych.
2.
W przypadku odmowy podpisania raportu z czynności kontrolnych przez podmiot kontrolowany
raport ten podpisują kontrolujący, dokonując w nim adnotacji o odmowie podpisania
go przez podmiot kontrolowany.
§ 7.
1.
Jeżeli podmiot kontrolowany nie zgadza się z wynikami kontroli zawartymi w raporcie
z czynności kontrolnych, może zgłosić jednostce kontrolującej umotywowane uwagi na
piśmie co do wyników kontroli zawartych w tym raporcie, w terminie:
12)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przeprowadzania czynności kontrolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 373), które weszło w życie z dniem 15 marca 2020 r.)
7 dni - w przypadku działań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1-7 ustawy, poddziałania,
o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy, w zakresie kosztów założenia, o
których mowa w art. 22 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z
dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski
Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie
Rady (WE) nr 1698/2005 3)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013,
str. 865, Dz. Urz. UE L 280 z 24.09.2014, str. 1, Dz. Urz. UE L 367 z 23.12.2014,
str. 16, Dz. Urz. UE L 127 z 22.05.2015, str. 1, Dz. Urz. UE L 28 z 04.02.2016, str.
8, Dz. Urz. UE L 130 z 19.05.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 129 z 19.05.2017, str. 1,
Dz. Urz. UE L 350 z 29.12.2017, str. 15, Dz. Urz. UE L 30 z 02.02.2018, str. 6, Dz.
Urz. UE L 16 z 18.01.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 53 z 22.02.2019, str. 14, Dz. Urz.
UE L 204 z 26.06.2020, str. 1, Dz. Urz. UE L 437 z 28.12.2020, str. 1, Dz. Urz. UE
L 79 z 08.03.2021, str. 1, Dz. Urz. UE L 224 z 24.06.2021, str. 1 oraz Dz. Urz. UE
L 173 z 30.06.2022, str. 34., poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy, oraz działań, o
których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 9, 13 i 14 ustawy,
22)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przeprowadzania czynności kontrolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 373), które weszło w życie z dniem 15 marca 2020 r.)
14 dni - w przypadku poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy,
w zakresie rocznej premii, o której mowa w art. 22 ust. 1 rozporządzenia wymienionego
w pkt 1, oraz działań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 10-12a ustawy
- od dnia otrzymania kopii raportu z czynności kontrolnych, chyba że bezpośrednio
po zakończeniu czynności kontrolnych podmiot kontrolowany zgłosił kontrolującym umotywowane
uwagi co do wyników kontroli zawartych w tym raporcie.
2.
Jeżeli uwagi są zasadne, kontrolujący niezwłocznie sporządzają zmieniony lub uzupełniony
raport z czynności kontrolnych; do zmienionego lub uzupełnionego raportu z czynności
kontrolnych § 6 stosuje się odpowiednio.
3.
Jeżeli uwagi nie zostaną uwzględnione, kontrolujący niezwłocznie przekazują podmiotowi
kontrolowanemu pisemną informację zawierającą wskazanie przyczyn ich nieuwzględnienia.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia4)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 września 2015 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 716).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z
dnia 27 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przeprowadzania
czynności kontrolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
(Dz. U. poz. 373), które weszło w życie z dniem 15 marca 2020 r.
3)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013,
str. 865, Dz. Urz. UE L 280 z 24.09.2014, str. 1, Dz. Urz. UE L 367 z 23.12.2014,
str. 16, Dz. Urz. UE L 127 z 22.05.2015, str. 1, Dz. Urz. UE L 28 z 04.02.2016, str.
8, Dz. Urz. UE L 130 z 19.05.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 129 z 19.05.2017, str. 1,
Dz. Urz. UE L 350 z 29.12.2017, str. 15, Dz. Urz. UE L 30 z 02.02.2018, str. 6, Dz.
Urz. UE L 16 z 18.01.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 53 z 22.02.2019, str. 14, Dz. Urz.
UE L 204 z 26.06.2020, str. 1, Dz. Urz. UE L 437 z 28.12.2020, str. 1, Dz. Urz. UE
L 79 z 08.03.2021, str. 1, Dz. Urz. UE L 224 z 24.06.2021, str. 1 oraz Dz. Urz. UE
L 173 z 30.06.2022, str. 34.
4)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 września 2015 r.