Obwieszczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowegoz dnia 14 listopada 2023 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2017 r. w
sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 grudnia 2018 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych ;
2)
rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 3 lutego 2022 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 grudnia 2018 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2-5 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 3 lutego 2022 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych , które stanowią:
„
§ 2.
1.
Z dniem 1 września 2022 r. dotychczasowe ogólnokształcące szkoły muzyczne II stopnia
stają się szkołami, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia zmienianego w
§ 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
2.
Z dniem 1 września 2022 r. likwiduje się klasę I, a w następnych latach szkolnych
kolejne klasy dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia.
3.
W latach szkolnych 2022/2023-2026/2027 w szkole, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. b
rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem,
prowadzi się klasy dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia dla
uczniów, którzy rozpoczęli kształcenie w tej szkole przed dniem 1 września 2022 r.
4.
W roku szkolnym 2022/2023 w klasie, o której mowa w ust. 3, odpowiadającej klasie
VIII szkoły podstawowej, w zakresie kształcenia ogólnego realizuje się podstawę programową
kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, określoną w przepisach wydanych na podstawie
art. 47 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe , oraz przeprowadza się egzamin ósmoklasisty.
5.
Uczeń klasy I dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, który
w roku szkolnym 2021/2022 nie otrzymał promocji do klasy II dotychczasowej ogólnokształcącej
szkoły muzycznej II stopnia, oraz uczeń klasy II dotychczasowej ogólnokształcącej
szkoły muzycznej II stopnia, który w roku szkolnym 2022/2023 nie otrzymał promocji
do klasy III dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, może kontynuować:
1)
kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne w odpowiedniej klasie szkoły, o której
mowa w § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia zmienianego w § 1, po przeprowadzeniu egzaminu
kwalifikacyjnego, o którym mowa w art. 142 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, albo
2)
kształcenie artystyczne w odpowiedniej klasie szkoły, o której mowa w § 2 pkt 1 lit.
b rozporządzenia zmienianego w § 1, po przeprowadzeniu egzaminu kwalifikacyjnego,
o którym mowa w art. 142 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, albo
3)
kształcenie w odpowiedniej klasie szkoły podstawowej.
6.
Uczeń:
1)
klasy III dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, który w roku
szkolnym 2023/2024 nie otrzymał promocji do klasy IV dotychczasowej ogólnokształcącej
szkoły muzycznej II stopnia,
2)
klasy IV dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, który w roku
szkolnym 2024/2025 nie otrzymał promocji do klasy V dotychczasowej ogólnokształcącej
szkoły muzycznej II stopnia,
3)
klasy V dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, który w roku
szkolnym 2025/2026 nie otrzymał promocji do klasy VI dotychczasowej ogólnokształcącej
szkoły muzycznej II stopnia,
4)
klasy VI dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, który w roku
szkolnym 2026/2027 nie spełnił warunków, o których mowa w art. 44zm ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty , i nie ukończył szkoły
- może kontynuować kształcenie w odpowiedniej klasie szkoły, o której mowa w § 1 pkt
1 lit. b rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
7.
Uzyskanie przez ucznia dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia
albo ucznia, o którym mowa w ust. 3, w wyniku klasyfikacji rocznej w klasie odpowiadającej
klasie VIII szkoły podstawowej, ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych ogólnokształcących
pozytywnych ocen klasyfikacyjnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie
art. 44zq ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, oraz przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty umożliwia dalsze kształcenie w szkołach
ponadpodstawowych, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. a-d ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
§ 3.
Organ prowadzący ogólnokształcącą szkołę muzyczną II stopnia, o której mowa w § 1
pkt 1 lit. b rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem,
jest obowiązany dostosować dokumenty organizacyjne szkoły do zmian wprowadzonych niniejszym
rozporządzeniem w terminie do dnia 31 października 2022 r.
§ 4.
W roku szkolnym 2021/2022 przeprowadza się pierwsze postępowanie rekrutacyjne do szkoły,
o której mowa w § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym
niniejszym rozporządzeniem.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r., z wyjątkiem:
1)
§ 4, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia;
2)
§ 2 ust. 5, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2017 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych1)Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1262).
Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe zarządza się, co następuje:
§ 1.
Określa się następujące typy szkół artystycznych publicznych i niepublicznych, realizujących
kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne:
1)
szkoły muzyczne:
a)
ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia - szkoły o ośmioletnim cyklu kształcenia,
w których jest realizowane kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, a w ostatnim
roku nauki przeprowadza się egzamin ósmoklasisty oraz egzamin końcowy, dające podstawy
wykształcenia muzycznego,
b2)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 3 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych (Dz. U. poz. 266), które weszło w życie z dniem 1 września 2022 r.)
ogólnokształcące szkoły muzyczne II stopnia - szkoły o czteroletnim cyklu kształcenia,
w których jest realizowane kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego,
umożliwiające uzyskanie dyplomu ukończenia szkoły potwierdzającego uzyskanie tytułu
zawodowego muzyk po zdaniu egzaminu dyplomowego, a także uzyskanie świadectwa dojrzałości
po zdaniu egzaminu maturalnego;
2)
licea sztuk plastycznych - szkoły o pięcioletnim cyklu kształcenia, realizujące kształcenie
ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, umożliwiające uzyskanie dyplomu ukończenia
szkoły potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego plastyk po zdaniu egzaminu dyplomowego,
a także uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego;
3)
ogólnokształcące szkoły baletowe - szkoły o dziewięcioletnim cyklu kształcenia, w
których jest realizowane kształcenie ogólne w zakresie klas IV-VIII szkoły podstawowej
i liceum ogólnokształcącego oraz w klasie V przeprowadza się egzamin ósmoklasisty,
umożliwiające uzyskanie dyplomu ukończenia szkoły potwierdzającego uzyskanie tytułu
zawodowego tancerz po zdaniu egzaminu dyplomowego, a także uzyskanie świadectwa dojrzałości
po zdaniu egzaminu maturalnego.
§ 2.
Określa się następujące typy szkół artystycznych publicznych i niepublicznych, realizujących
wyłącznie kształcenie artystyczne:
1)
szkoły muzyczne:
a)
szkoły muzyczne I stopnia - szkoły o sześcioletnim lub czteroletnim cyklu kształcenia
w zależności od wieku ucznia, w których w ostatnim roku nauki przeprowadza się egzamin
końcowy, dające podstawy zawodowego wykształcenia muzycznego,
b)
szkoły muzyczne II stopnia - szkoły o sześcioletnim lub czteroletnim cyklu kształcenia
w zależności od specjalności kształcenia, umożliwiające uzyskanie dyplomu ukończenia
szkoły potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego muzyk po zdaniu egzaminu dyplomowego;
2)
szkoły sztuki tańca - szkoły o dziewięcioletnim cyklu kształcenia, umożliwiające uzyskanie
dyplomu ukończenia szkoły potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego tancerz po
zdaniu egzaminu dyplomowego;
3)
szkoły sztuki cyrkowej - szkoły o trzyletnim cyklu kształcenia, umożliwiające uzyskanie
dyplomu ukończenia szkoły potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego aktor cyrkowy
po zdaniu egzaminu dyplomowego;
4)
szkoły policealne:
a)
szkoły policealne muzyczne - szkoły o trzyletnim cyklu kształcenia, umożliwiające
uzyskanie dyplomu ukończenia szkoły potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego muzyk
albo aktor scen muzycznych po zdaniu egzaminu dyplomowego,
b)
szkoły policealne plastyczne - szkoły o dwuletnim cyklu kształcenia, umożliwiające
uzyskanie dyplomu ukończenia szkoły potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego plastyk
po zdaniu egzaminu dyplomowego.
§ 3.
1.
Szkoły, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, w zakresie kształcenia ogólnego realizują
podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, określoną w przepisach
wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, zwanej dalej „ustawą”.
23)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Szkoły, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, w zakresie kształcenia ogólnego realizują
podstawę programową kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, określoną
w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy.
3.
Szkoły, o których mowa w § 1 pkt 2, w zakresie kształcenia ogólnego realizują podstawę
programową kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, określoną w przepisach
wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy.
4.
Szkoły, o których mowa w § 1 pkt 3, w zakresie kształcenia ogólnego realizują podstawę
programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej w zakresie klas IV-VIII, określoną
w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, oraz podstawę
programową kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, określoną w przepisach
wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy.
§ 4.
1.
Uzyskanie przez ucznia szkoły, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. a, w wyniku klasyfikacji
końcowej w klasie VIII, ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych ogólnokształcących
pozytywnych ocen klasyfikacyjnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie
art. 44zq ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty , zwanej dalej „ustawą o systemie oświaty”, oraz przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty,
umożliwia dalsze kształcenie w szkołach ponadpodstawowych, o których mowa w art. 18
ust. 1 pkt 2 lit. a-d ustawy.
3.
Uzyskanie przez ucznia szkoły, o której mowa w § 1 pkt 3, w wyniku klasyfikacji rocznej
w klasie V, ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych ogólnokształcących pozytywnych
ocen klasyfikacyjnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 44zq ustawy o systemie oświaty, oraz przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, umożliwia dalsze kształcenie w szkołach
ponadpodstawowych, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. a-d ustawy.
4.
Uzyskanie przez ucznia szkoły, o której mowa w § 1, w wyniku klasyfikacji rocznej,
ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych ogólnokształcących pozytywnych ocen
klasyfikacyjnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 44zq ustawy o systemie oświaty, umożliwia dalsze kształcenie w kolejnej klasie odpowiednio szkoły podstawowej, o
której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy, albo szkoły ponadpodstawowej, o której
mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. a-d ustawy.
§ 5.
Do dnia 31 sierpnia 2018 r. szkołami artystycznymi realizującymi kształcenie artystyczne
są również szkoły pomaturalne bibliotekarskie i animatorów kultury.
§ 6.
1.
Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowe:
1)
ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia stają się szkołami wymienionymi w § 1 pkt
1 lit. a;
2)
ogólnokształcące szkoły muzyczne II stopnia stają się szkołami wymienionymi w § 1
pkt 1 lit. b;
3)
ogólnokształcące szkoły baletowe stają się szkołami wymienionymi w § 1 pkt 3;
4)
szkoły muzyczne I stopnia stają się szkołami wymienionymi w § 2 pkt 1 lit. a;
5)
szkoły muzyczne II stopnia stają się szkołami wymienionymi w § 2 pkt 1 lit. b;
6)
szkoły sztuki tańca stają się szkołami wymienionymi w § 2 pkt 2;
7)
szkoły sztuki cyrkowej stają się szkołami wymienionymi w § 2 pkt 3;
8)
szkoły policealne muzyczne stają się szkołami wymienionymi w § 2 pkt 4 lit. a;
9)
szkoły policealne plastyczne stają się szkołami wymienionymi w § 2 pkt 4 lit. b.
2.
Uczniowie dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, którzy w roku
szkolnym 2016/2017 uzyskają ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych pozytywne
oceny klasyfikacyjne, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 44zq ustawy o systemie oświaty, uzyskują promocję do klasy VII szkoły, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. a.
§ 7.
1.
Dotychczasowe licea plastyczne są prowadzone i mogą być tworzone zgodnie z dotychczasowymi
przepisami do dnia 31 sierpnia 2019 r.
2.
Z dniem 1 września 2019 r. dotychczasowe licea plastyczne stają się liceami sztuk
plastycznych.
3.
W latach szkolnych 2019/2020-2022/2023 w liceum sztuk plastycznych prowadzi się klasy
dotychczasowego liceum plastycznego dla uczniów, którzy:
1)
rozpoczęli kształcenie w dotychczasowym liceum plastycznym przed dniem 1 września
2019 r.;
2)
ukończyli gimnazjum i rozpoczęli kształcenie w szkole, o której mowa w § 1 pkt 2,
z dniem 1 września 2019 r.
4.
Na lata szkolne 2017/2018 i 2018/2019 przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne do
dotychczasowego liceum plastycznego dla absolwentów gimnazjum.
5.
W roku szkolnym 2019/2020 przeprowadza się:
1)
pierwsze postępowanie rekrutacyjne do klasy I liceum sztuk plastycznych dla absolwentów
ośmioletniej szkoły podstawowej;
2)
postępowanie rekrutacyjne do klasy I dotychczasowego liceum plastycznego dla absolwentów
gimnazjum.
6.
Z dniem 1 września 2020 r. likwiduje się klasę I, a w latach następnych kolejne klasy
dotychczasowego liceum plastycznego.
7.
Uczeń liceum sztuk plastycznych, który:
1)
w roku szkolnym 2019/2020 nie otrzymał promocji do klasy II dotychczasowego liceum
plastycznego albo
2)
w roku szkolnym 2020/2021 nie otrzymał promocji do klasy III dotychczasowego liceum
plastycznego, albo
3)
w roku szkolnym 2021/2022 nie otrzymał promocji do klasy IV dotychczasowego liceum
plastycznego, albo
4)
w roku szkolnym 2022/2023 w klasie IV dotychczasowego liceum plastycznego nie ukończył
szkoły
- staje się uczniem odpowiedniej klasy liceum sztuk plastycznych po przeprowadzeniu
egzaminu kwalifikacyjnego, o którym mowa w art. 142 ust. 7 ustawy.
§ 8.
1.
Podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, określoną w przepisach
wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, stosuje się, począwszy od
roku szkolnego 2017/2018, w szkołach, o których mowa w § 1, w klasach odpowiadających
klasom I, IV i VII szkoły podstawowej, a w latach następnych również w kolejnych klasach.
2.
Podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, określoną w przepisach
wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy o systemie oświaty, stosuje się w szkołach, o których mowa w § 1:
1)
w roku szkolnym 2017/2018 w klasach odpowiadających klasom II, III, V i VI szkoły
podstawowej;
2)
w roku szkolnym 2018/2019 w klasach odpowiadających klasom III i VI szkoły podstawowej.
3.
Podstawę programową kształcenia ogólnego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego,
określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy, stosuje
się w szkołach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, pkt 2 i 3, począwszy od roku szkolnego
2019/2020.
4.
W szkołach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b i pkt 3, w klasach odpowiadających w
roku szkolnym 2016/2017 klasom I i II dotychczasowego gimnazjum, do czasu wygaśnięcia
kształcenia w tych klasach stosuje się odpowiednio podstawę programową kształcenia
ogólnego dla gimnazjum oraz podstawę programową kształcenia ogólnego dla trzyletniego
liceum ogólnokształcącego, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy o systemie oświaty.
5.
W dotychczasowym liceum plastycznym oraz w klasach dotychczasowego liceum plastycznego
prowadzonych w liceum sztuk plastycznych, do czasu wygaśnięcia kształcenia odpowiednio
w tej szkole albo w tych klasach stosuje się podstawę programową kształcenia ogólnego
dla trzyletniego liceum ogólnokształcącego, określoną w przepisach wydanych na podstawie
art. 22 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy o systemie oświaty.
6.
W szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne, w klasie odpowiadającej
klasie III dotychczasowego gimnazjum, przeprowadza się do roku szkolnego 2018/2019
egzamin gimnazjalny, o którym mowa w rozdziale 3b ustawy o systemie oświaty, zgodnie z przepisami obowiązującymi do dnia 31 sierpnia 2017 r.
§ 9.
1.
Z dniem 1 września 2017 r. likwiduje się klasę I dotychczasowej ogólnokształcącej
szkoły sztuk pięknych.
2.
Na rok szkolny 2017/2018 nie prowadzi się postępowania rekrutacyjnego do klasy I szkoły,
o której mowa w ust. 1.
3.
Z dniem 1 września 2022 r. znosi się dotychczasową ogólnokształcącą szkołę sztuk pięknych.
4.
Z dniem 1 września 2022 r. wygasają:
1)
wpisy do ewidencji niepublicznych szkół artystycznych dotyczące niepublicznych ogólnokształcących
szkół sztuk pięknych;
2)
decyzje w sprawie zezwolenia osobom prawnym niebędącym jednostkami samorządu terytorialnego
lub osobom fizycznym na prowadzenie publicznych ogólnokształcących szkół sztuk pięknych.
5.
W szkole, o której mowa w ust. 1, do czasu wygaśnięcia kształcenia stosuje się odpowiednio
podstawę programową kształcenia ogólnego dla gimnazjum oraz podstawę programową kształcenia
ogólnego dla trzyletniego liceum ogólnokształcącego, określoną w przepisach wydanych
na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy o systemie oświaty.
6.
Uczeń dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, który:
1)
w roku szkolnym 2016/2017 nie otrzymał promocji do klasy II albo
2)
w roku szkolnym 2017/2018 nie otrzymał promocji do klasy III, albo
3)
w roku szkolnym 2018/2019 nie otrzymał promocji do klasy IV
- kontynuuje kształcenie ogólne w odpowiedniej klasie szkoły realizującej kształcenie
ogólne.
7.
Uczeń dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, który w roku szkolnym
2018/2019 nie otrzymał promocji do klasy IV, ale w wyniku klasyfikacji rocznej, ze
wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych ogólnokształcących uzyskał pozytywne oceny
klasyfikacyjne, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 44zq ustawy o systemie oświaty, może ubiegać się o przyjęcie do klasy I dotychczasowego liceum plastycznego dla
absolwentów gimnazjum, zgodnie z § 7 ust. 5 pkt 2.
8.
Uczeń dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, który:
1)
w roku szkolnym 2019/2020 nie otrzymał promocji do klasy V albo
2)
w roku szkolnym 2020/2021 nie otrzymał promocji do klasy VI, albo
3)
w roku szkolnym 2021/2022 nie spełnił warunków, o których mowa w art. 44zm ust. 1 ustawy o systemie oświaty, i nie ukończył szkoły
- może ubiegać się o przyjęcie do odpowiedniej klasy liceum sztuk plastycznych po
przeprowadzeniu egzaminu kwalifikacyjnego, o którym mowa w art. 142 ust. 7 ustawy.
§ 9a5)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych (Dz. U. poz. 2485), które weszło w życie z dniem 30 grudnia 2018 r..
1.
Organ prowadzący dotychczasową ogólnokształcącą szkołę sztuk pięknych może przekształcić
tę szkołę w liceum sztuk plastycznych z dniem 1 września 2019 r.
2.
Pierwsze postępowanie rekrutacyjne do klasy I liceum sztuk plastycznych, o którym
mowa w ust. 1, dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej prowadzi się na rok
szkolny 2019/2020.
3.
W latach szkolnych 2019/2020-2021/2022 w liceum sztuk plastycznych, o którym mowa
w ust. 1, prowadzi się klasy dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych
dla uczniów, którzy do dnia 31 sierpnia 2019 r. byli uczniami ogólnokształcącej szkoły
sztuk pięknych. Przepisy § 9 ust. 7 i 8 stosuje się odpowiednio.
4.
W latach szkolnych 2019/2020-2022/2023 w liceum sztuk plastycznych, o którym mowa
w ust. 1, można prowadzić klasy dotychczasowego liceum plastycznego dla absolwentów
gimnazjum. Postępowanie rekrutacyjne do klasy I dotychczasowego liceum plastycznego
prowadzi się na rok szkolny 2019/2020. Przepisy § 7 ust. 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
5.
Jednostka samorządu terytorialnego, prowadząca dotychczasową ogólnokształcącą szkołę
sztuk pięknych, w celu przekształcenia tej szkoły w liceum sztuk plastycznych:
1)
do dnia 30 kwietnia 2019 r. występuje do ministra właściwego do spraw kultury i ochrony
dziedzictwa narodowego o zmianę porozumienia zawartego na podstawie art. 5 ust. 5b ustawy o systemie oświaty, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2017 r., dotyczącego prowadzenia ogólnokształcącej
szkoły sztuk pięknych, oraz
2)
do dnia 30 czerwca 2019 r. przekazuje ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony
dziedzictwa narodowego uchwałę organu stanowiącego tej jednostki będącą podstawą przekształcenia
z dniem 1 września 2019 r. dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych
w liceum sztuk plastycznych.
6.
Organ prowadzący dotychczasową niepubliczną ogólnokształcącą szkołę sztuk pięknych,
w celu przekształcenia tej szkoły w liceum sztuk plastycznych, do dnia 30 czerwca
2019 r. składa do organu, o którym mowa w art. 168 ust. 2 ustawy:
1)
wniosek o zmianę wpisu w ewidencji niepublicznych szkół artystycznych;
2)
zobowiązanie, o którym mowa w art. 168 ust. 4 pkt 6 lit. b ustawy, w zakresie dotyczącym
liceum sztuk plastycznych.
§ 10.
Organ prowadzący szkołę artystyczną jest obowiązany dostosować dokumenty organizacyjne
szkoły do zmian wprowadzonych rozporządzeniem w terminie 6 miesięcy od dnia:
1)
1 września 2017 r. - w przypadku, o którym mowa w § 6 ust. 1;
26)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.)
1 września 2019 r. - w przypadku, o którym mowa w § 7 ust. 2 i § 9a ust. 1.
§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r., z tym że przepisy § 6 ust.
2 oraz § 9 ust. 2 i 6 pkt 1 wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia7)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 czerwca 2017 r..8)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego z dnia 28 grudnia 2016 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych
i niepublicznych (Dz. U. poz. 2306), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia zgodnie z art. 365 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające
ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60 i 949).
1)
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej -
kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa
Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra
Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1262).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego z dnia 3 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie typów szkół
artystycznych publicznych i niepublicznych (Dz. U. poz. 266), które weszło w życie
z dniem 1 września 2022 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
Przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
5)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z
dnia 20 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie typów szkół artystycznych
publicznych i niepublicznych (Dz. U. poz. 2485), które weszło w życie z dniem 30 grudnia
2018 r.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
7)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 czerwca 2017 r.
8)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego z dnia 28 grudnia 2016 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych
i niepublicznych (Dz. U. poz. 2306), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia zgodnie z art. 365 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające
ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60 i 949).