Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 7 listopada 2023 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej oraz metod analiz
kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej oraz metod analiz kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych
- Załącznik nr 1 - Szczegółowe wymagania w zakresie jakości handlowej kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych
- Załącznik nr 2 - Metody analiz kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2004 r. w sprawie
szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej oraz metod analiz kazein spożywczych
i kazeinianów spożywczych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 sierpnia 2009 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej oraz metod
analiz kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych ;
2)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 listopada 2016 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej oraz metod
analiz kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 sierpnia 2009 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej oraz metod
analiz kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych , które stanowią:
„
2) Przepisy niniejszego rozporządzenia:
1)
wdrażają postanowienia:
a)
dyrektywy Komisji 85/503/EWG z dnia 25 października 1985 r. w sprawie metod analizy
kazein i kazeinianów przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz. Urz. WE L 308 z 20.11.1985,
str. 12; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 8, str. 62),
b)
dyrektywy Rady 83/417/EWG z dnia 25 lipca 1983 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw
Państw Członkowskich odnoszących się do niektórych białek mleka (kazein i kazeinianów)
przeznaczonych do spożycia przez ludzi ;
2)
wykonują postanowienia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1332/2008 z dnia 16 grudnia
2008 r. w sprawie enzymów spożywczych, zmieniającego dyrektywę Rady 83/417/EWG, rozporządzenie
Rady (WE) nr 1493/1999, dyrektywę 2000/13/WE, dyrektywę Rady 2001/112/WE oraz rozporządzenie
(WE) nr 258/97 .
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 listopada 2016 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej oraz metod
analiz kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie:
1)
wdraża:
a)
pierwszą dyrektywę Komisji 85/503/EWG z dnia 25 października 1985 r. w sprawie metod
analizy kazein i kazeinianów przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz. Urz. WE L
308 z 20.11.1985, str. 12; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 8,
str. 62),
b)
dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2203 z dnia 25 listopada 2015 r.
w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do kazein i
kazeinianów przeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz uchylającą dyrektywę Rady
83/417/EWG ;
2)
służy stosowaniu:
a)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1332/2008 z dnia 16 grudnia
2008 r. w sprawie enzymów spożywczych, zmieniającego dyrektywę Rady 83/417/EWG, rozporządzenie
Rady (WE) nr 1493/1999, dyrektywę 2000/13/WE, dyrektywę Rady 2001/112/WE oraz rozporządzenie
(WE) nr 258/97 ,
b)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia
2008 r. w sprawie dodatków do żywności .
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 22 grudnia 2016 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej oraz metod analiz kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 716). I) Odnośnik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 listopada 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej oraz metod analiz kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych (Dz. U. poz. 1856), które weszło w życie z dniem 22 grudnia 2016 r.
Na podstawie art. 15 pkt 2 i art. 34 pkt 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej
artykułów rolno-spożywczych zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Szczegółowe wymagania w zakresie jakości handlowej kazein spożywczych i kazeinianów
spożywczych są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Metody analiz kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych są określone w załączniku
nr 2 do rozporządzenia.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia4)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 18 sierpnia 2004 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia
2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 716). I) Odnośnik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 listopada 2016 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej oraz metod analiz kazein
spożywczych i kazeinianów spożywczych (Dz. U. poz. 1856), które weszło w życie z dniem
22 grudnia 2016 r.
2)
Niniejsze rozporządzenie: 1) wdraża: a) pierwszą dyrektywę Komisji 85/503/EWG z dnia
25 października 1985 r. w sprawie metod analizy kazein i kazeinianów przeznaczonych
do spożycia przez ludzi (Dz. Urz. WE L 308 z 20.11.1985, str. 12; Dz. Urz. UE Polskie
wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 8, str. 62), b) dyrektywę Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) 2015/2203 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw
państw członkowskich odnoszących się do kazein i kazeinianów przeznaczonych do spożycia
przez ludzi oraz uchylającą dyrektywę Rady 83/417/EWG (Dz. Urz. UE L 314 z 01.12.2015,
str. 1); 2) służy stosowaniu: a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE)
nr 1332/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie enzymów spożywczych, zmieniającego
dyrektywę Rady 83/417/EWG, rozporządzenie Rady (WE) nr 1493/1999, dyrektywę 2000/13/WE,
dyrektywę Rady 2001/112/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 258/97 (Dz. Urz. UE L 354 z
31.12.2008, str. 7, z późn. zm.), b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady
(WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (Dz. Urz.
UE L 354 z 31.12.2008, str. 16, z późn. zm.).
3)
Przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 listopada
2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości
handlowej oraz metod analiz kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych (Dz. U. poz.
1856), które weszło w życie z dniem 22 grudnia 2016 r.
4)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 18 sierpnia 2004 r.
Załącznik nr 1 - Szczegółowe wymagania w zakresie jakości handlowej kazein spożywczych i kazeinianów spożywczych5)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
1.
Kazeina kwasowa spożywcza jest przetworem mlecznym otrzymywanym w drodze oddzielenia,
płukania i suszenia wytrąconego kwasem koagulatu odtłuszczonego mleka lub innych przetworów
otrzymanych z mleka.
2.
Kazeina kwasowa spożywcza powinna spełniać następujące szczegółowe wymagania w zakresie
jakości handlowej:
1)
zawartość wody - nie więcej niż 12% (m/m);
2)
zawartość białek mleka w suchej masie - nie mniej niż 90% (m/m), w tym nie mniej niż
95% (m/m) kazeiny;
3)
zawartość tłuszczu mlecznego - nie więcej niż 2% (m/m);
4)
kwasowość miareczkowa - nie więcej niż 0,27 ml roztworu wodorotlenku sodu (0,1 N)
na gram;
5)
zawartość popiołu, łącznie z P2O5 - nie więcej niż 2,5% (m/m);
6)
zawartość laktozy bezwodnej - nie więcej niż 1% (m/m);
7)
zawartość osadu (cząstek przypalonych) - nie więcej niż 22,5 mg w 25 g;
8)
zawartość ołowiu - nie więcej niż 0,75 mg/kg;
9)
ciała obce, w tym cząstki drewna, metalu, sierści lub części owadów - nieobecne w
25 g;
10)
substancje pomocnicze w przetwórstwie, kultury bakterii i dozwolone składniki:
a)
kwasy: mlekowy, chlorowodorowy, siarkowy, cytrynowy, octowy, ortofosforowy,
b)
kultury bakterii wytwarzające kwas mlekowy,
c)
serwatka;
11)
nieobecne obce zapachy;
12)
barwa biała do kremowej;
13)
nieobecne grudki, które nie ulegają rozsypaniu przy lekkim nacisku.
3.
Kazeina podpuszczkowa spożywcza jest przetworem mlecznym otrzymywanym w drodze oddzielenia,
płukania i suszenia koagulatu odtłuszczonego mleka lub innych przetworów otrzymanych
z mleka, który to koagulat otrzymuje się w wyniku działania podpuszczki lub innych
enzymów koagulujących.
4.
Kazeina podpuszczkowa spożywcza powinna spełniać następujące szczegółowe wymagania
w zakresie jakości handlowej:
1)
zawartość wody - nie więcej niż 12% (m/m);
2)
zawartość białek mleka w suchej masie - nie mniej niż 84% (m/m), w tym nie mniej niż
95% (m/m) kazeiny;
3)
zawartość tłuszczu mlecznego - nie więcej niż 2% (m/m);
4)
zawartość popiołu, łącznie z P2O5 - nie mniej niż 7,5% (m/m);
5)
zawartość laktozy bezwodnej - nie więcej niż 1% (m/m);
6)
zawartość osadu (cząstek przypalonych) - nie więcej niż 15 mg w 25 g;
7)
zawartość ołowiu - nie więcej niż 0,75 mg/kg;
8)
ciała obce, w tym cząstki drewna, metalu, sierści lub części owadów - nieobecne w
25 g;
9)
substancje pomocnicze w przetwórstwie:
a)
podpuszczka,
b)
inne enzymy koagulujące mleko
- spełniające wymagania określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1332/2008 z dnia 16 grudnia
2008 r. w sprawie enzymów spożywczych, zmieniającym dyrektywę Rady 83/417/EWG, rozporządzenie
Rady (WE) nr 1493/1999, dyrektywę 2000/13/WE, dyrektywę Rady 2001/112/WE oraz rozporządzenie
(WE) nr 258/97 ;
10)
nieobecne obce zapachy;
11)
barwa biała do kremowej;
12)
nieobecne grudki, które nie ulegają rozsypaniu przy lekkim nacisku.
5.
Kazeiniany spożywcze są przetworami mlecznymi otrzymywanymi w drodze poddania kazeiny
spożywczej lub ziaren koagulatu kazeiny spożywczej działaniu czynników neutralizujących,
po którym następuje suszenie.
6.
Kazeiniany spożywcze powinny spełniać następujące szczegółowe wymagania w zakresie
jakości handlowej:
1)
zawartość wody - nie więcej niż 8% (m/m);
2)
zawartość białek mleka w suchej masie - nie mniej niż 88% (m/m), w tym nie mniej niż
95% (m/m) kazeiny;
3)
zawartość tłuszczu mlecznego - nie więcej niż 2% (m/m);
4)
zawartość laktozy bezwodnej - nie więcej niż 1% (m/m);
5)
wartość pH - od 6,0 do 8,0;
6)
zawartość osadu (cząstek przypalonych) - nie więcej niż 22,5 mg w 25 g;
7)
zawartość ołowiu - nie więcej niż 0,75 mg/kg;
8)
ciała obce, w tym cząstki drewna, metalu, sierści lub części owadów - nieobecne w
25 g;
9)
dodatki do żywności (fakultatywne czynniki neutralizujące i czynniki buforujące):
wodorotlenki, węglany, fosforany lub cytryniany sodu, potasu, wapnia, amonu lub magnezu;
10)
dopuszczalne bardzo słabe obce posmaki i zapachy;
11)
barwa biała do kremowej;
12)
nieobecne grudki, które nie ulegają rozsypaniu przy lekkim nacisku;
13)
prawie całkowita rozpuszczalność w wodzie destylowanej, z wyjątkiem kazeinianu wapnia.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 313 z 13.11.2012,
str. 9.