Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 24 lipca 2023 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów
w sprawie wyższej wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach 1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia
2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 25 maja 2017 r. w sprawie wyższej
wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wyższej wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 marca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wyższej wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych
dla instytucji kredytowych oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.
Urz. UE L 176 z 27.06.2013, str. 1, Dz. Urz. UE L 208 z 02.08.2013, str. 68, Dz. Urz.
UE L 321 z 30.11.2013, str. 6, Dz. Urz. UE L 165 z 04.06.2014, str. 31, Dz. Urz. UE
L 355 z 12.12.2014, str. 6, Dz. Urz. UE L 11 z 17.01.2015, str. 37, Dz. Urz. UE L
143 z 09.06.2015, str. 7, Dz. Urz. UE L 328 z 12.12.2015, str. 108, Dz. Urz. UE L
151 z 08.06.2016, str. 4, Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2016, str. 153, Dz. Urz. UE L
336 z 10.12.2016, str. 36, Dz. Urz. UE L 20 z 25.01.2017, str. 4, Dz. Urz. UE L 144
z 07.06.2017, str. 14, Dz. Urz. UE L 310 z 25.11.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 322 z
07.12.2017, str. 27, Dz. Urz. UE L 345 z 27.12.2017, str. 27, Dz. Urz. UE L 347 z
28.12.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 74 z 16.03.2018, str. 3, Dz. Urz. UE L 137 z 04.06.2018,
str. 3, Dz. Urz. UE L 309 z 05.12.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 111 z 25.04.2019, str.
4, Dz. Urz. UE L 150 z 07.06.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 183 z 09.07.2019, str. 14,
Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 328 z 18.12.2019, str. 1, Dz.
Urz. UE L 204 z 26.06.2020, str. 4, Dz. Urz. UE L 84 z 11.03.2021, str. 1, Dz. Urz.
UE L 116 z 06.04.2021, str. 25 oraz Dz. Urz. UE L 225 z 25.06.2021, str. 52).
”
;
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia
2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 25 maja 2017 r. w sprawie wyższej wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach1)Obecnie działem administracji rządowej - instytucje finansowe kieruje Minister Finansów, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
Na podstawie art. 128 ust. 6a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa wyższą wagę ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami
na nieruchomościach, o której mowa w art. 124 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z
dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych
i firm inwestycyjnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 648/20124)Tytuł rozporządzenia zmieniony przez art. 62 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 2019/2033 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych
dla firm inwestycyjnych oraz zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1093/2010, (UE)
nr 575/2013, (UE) nr 600/2014 i (UE) nr 806/2014 (Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019,
str. 1, z późn. zm.), które weszło w życie z dniem 25 grudnia 2019 r.; stosuje się
od dnia 26 czerwca 2021 r. (Dz. Urz. UE L 176 z 27.06.2013, str. 1, z późn. zm.5)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 208 z 02.08.2013,
str. 68, Dz. Urz. UE L 321 z 30.11.2013, str. 6, Dz. Urz. UE L 11 z 17.01.2015, str.
37, Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2016, str. 153, Dz. Urz. UE L 20 z 25.01.2017, str.
4, Dz. Urz. UE L 310 z 25.11.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 345 z 27.12.2017, str. 27,
Dz. Urz. UE L 347 z 28.12.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 74 z 16.03.2018, str. 3, Dz.
Urz. UE L 111 z 25.04.2019, str. 4, Dz. Urz. UE L 150 z 07.06.2019, str. 1, Dz. Urz.
UE L 183 z 09.07.2019, str. 14, Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019, str. 1, Dz. Urz. UE
L 328 z 18.12.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 204 z 26.06.2020, str. 4, Dz. Urz. UE L
335 z 13.10.2020, str. 20, Dz. Urz. UE L 405 z 02.12.2020, str. 79, Dz. Urz. UE L
65 z 25.02.2021, str. 70, Dz. Urz. UE L 84 z 11.03.2021, str. 1, Dz. Urz. UE L 116
z 06.04.2021, str. 25, Dz. Urz. UE L 225 z 25.06.2021, str. 52, Dz. Urz. UE L 398
z 11.11.2021, str. 39, Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2022, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 92
z 30.03.2023, str. 29.).
§ 2.
Ekspozycjom zabezpieczonym hipoteką na:
1)
nieruchomości mieszkalnej, w przypadku której wysokość raty kapitałowej lub odsetkowej
uzależniona jest od zmian kursu waluty lub walut innych niż waluty przychodów osiąganych
przez dłużnika, przypisuje się wagę ryzyka równą 150%;
2)
lokalach biurowych lub innych nieruchomościach komercyjnych, usytuowanych na terenie
Rzeczypospolitej Polskiej, przypisuje się wagę ryzyka równą 100%, z wyjątkiem ekspozycji
zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach komercyjnych służących prowadzeniu
przez kredytobiorcę własnej działalności gospodarczej i nieprzynoszących dochodu generowanego
przez czynsz lub zyski z ich sprzedaży.
§ 2a6)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 marca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyższej wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach (Dz. U. poz. 687), które weszło w życie z dniem 29 marca 2022 r..
W okresie do dnia 30 września 2023 r. ekspozycjom zabezpieczonym hipoteką na nieruchomości
mieszkalnej, w przypadku której wysokość raty kapitałowej lub odsetkowej uzależniona
jest od zmian kursu waluty lub walut innych niż waluty przychodów osiąganych przez
dłużnika, a bank powiadomił klientów, że będzie przystępować do postępowań przed sądem
polubownym w celu przedstawienia dłużnikom propozycji zmiany warunków umowy kredytu
zabezpieczonego tą hipoteką, skutkującej uniezależnieniem wysokości raty kapitałowej
lub odsetkowej od zmian kursu waluty lub walut innych niż waluty przychodów osiąganych
przez dłużnika, oraz zgodnie z zasadami rachunkowości utworzył łącznie rezerwy, odpisy
aktualizujące należności oraz korekty wartości bilansowej brutto z tytułu zmian w
szacowanych przepływach pieniężnych
związanych z tymi ekspozycjami kredytowymi, pokrywające oczekiwane straty w odniesieniu
do tych ekspozycji na poziomie co najmniej:
1)
35% ekspozycji brutto przed korektami tej wartości - przypisuje się wagę ryzyka równą
50%, z wyjątkiem ekspozycji lub ich części ponad wartość ekspozycji w pełni i całkowicie
zabezpieczoną hipoteką na nieruchomości mieszkalnej, którym przypisuje się wagę ryzyka
równą 75%;
2)
28% ekspozycji brutto przed korektami tej wartości - przypisuje się wagę ryzyka równą
75%;
3)
20% ekspozycji brutto przed korektami tej wartości - przypisuje się wagę ryzyka równą
100%.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia7)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 1 czerwca 2017 r..
1)
Obecnie działem administracji rządowej - instytucje finansowe kieruje Minister Finansów,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia
2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
2)
Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych
dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniającego rozporządzenie (UE)
nr 648/2012 (Dz. Urz. UE L 176 z 27.06.2013, str. 1, z późn. zm.).
3)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r.
poz. 2339, 2640 i 2707 oraz z 2023 r. poz. 180, 825, 996, 1059, 1394, 1407 i 1723.
4)
Tytuł rozporządzenia zmieniony przez art. 62 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 2019/2033 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych
dla firm inwestycyjnych oraz zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1093/2010, (UE)
nr 575/2013, (UE) nr 600/2014 i (UE) nr 806/2014 (Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019,
str. 1, z późn. zm.), które weszło w życie z dniem 25 grudnia 2019 r.; stosuje się
od dnia 26 czerwca 2021 r.
5)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 208 z 02.08.2013,
str. 68, Dz. Urz. UE L 321 z 30.11.2013, str. 6, Dz. Urz. UE L 11 z 17.01.2015, str.
37, Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2016, str. 153, Dz. Urz. UE L 20 z 25.01.2017, str.
4, Dz. Urz. UE L 310 z 25.11.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 345 z 27.12.2017, str. 27,
Dz. Urz. UE L 347 z 28.12.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 74 z 16.03.2018, str. 3, Dz.
Urz. UE L 111 z 25.04.2019, str. 4, Dz. Urz. UE L 150 z 07.06.2019, str. 1, Dz. Urz.
UE L 183 z 09.07.2019, str. 14, Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019, str. 1, Dz. Urz. UE
L 328 z 18.12.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 204 z 26.06.2020, str. 4, Dz. Urz. UE L
335 z 13.10.2020, str. 20, Dz. Urz. UE L 405 z 02.12.2020, str. 79, Dz. Urz. UE L
65 z 25.02.2021, str. 70, Dz. Urz. UE L 84 z 11.03.2021, str. 1, Dz. Urz. UE L 116
z 06.04.2021, str. 25, Dz. Urz. UE L 225 z 25.06.2021, str. 52, Dz. Urz. UE L 398
z 11.11.2021, str. 39, Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2022, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 92
z 30.03.2023, str. 29.
6)
Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 marca 2022 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie wyższej wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami
na nieruchomościach (Dz. U. poz. 687), które weszło w życie z dniem 29 marca 2022 r.
7)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 1 czerwca 2017 r.