Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 27 lipca 2023 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w
sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 grudnia 2013 r. w sprawie zespołu
do przygotowania zadań na egzamin notarialny , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 marca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 marca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 grudnia 2013 r. w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny
Na podstawie art. 74 § 18 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb i sposób działania zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny, zwanego
dalej „zespołem”;
2)
tryb i sposób zgłaszania propozycji zadań wraz z opisami istotnych zagadnień na egzamin
notarialny, ich przygotowania, przechowywania oraz przekazywania komisjom egzaminacyjnym
do spraw aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości, zwanym dalej „komisjami
kwalifikacyjnymi”;
3)
wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków zespołu.
§ 2.
1.
Prace zespołu odbywają się na posiedzeniach.
2.
W posiedzeniach zespołu, poza jego członkami, mogą uczestniczyć jedynie upoważnione
przez Ministra Sprawiedliwości osoby zapewniające obsługę administracyjną i biurową
zespołu.
3.
Pracami zespołu kieruje przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego, do którego
zadań należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń zespołu;
2)
czuwanie nad prawidłowym przebiegiem posiedzeń i prac zespołu oraz wydawanie zarządzeń
porządkowych, z uwzględnieniem konieczności ochrony zadań wraz z opisami istotnych
zagadnień na egzamin notarialny przed nieuprawnionym ujawnieniem;
3)
dokonywanie podziału pracy między członków zespołu z uwzględnieniem ich wiedzy i doświadczenia;
4)
wyznaczenie sekretarza spośród członków zespołu.
3a.
Na posiedzeniach zespołu nie można:
11)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 marca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny (Dz. U. poz. 449), które weszło w życie z dniem 10 marca 2023 r.)
posiadać urządzeń służących do przekazu, odbioru, przechowywania, utrwalania i powielania
informacji, z wyjątkiem urządzeń zapewnionych w ramach obsługi administracyjno-biurowej
zespołu;
2)
sporządzać notatek, z wyjątkiem notatek sporządzanych przez autorów zadań, dotyczących
wyłącznie zgłoszonych przez nich propozycji zadań.
3b.
Przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego ma dostęp do treści zadań oraz
opisów istotnych zagadnień przygotowywanych na egzamin notarialny również poza posiedzeniami.
W przypadku konieczności dalszej pracy nad treścią danego zadania oraz opisu istotnych
zagadnień, przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego może wyrazić zgodę
na dostęp do ich treści członkom zespołu wyłącznie w zakresie zadań wraz z opisami
istotnych zagadnień, których propozycje zgłosili. Każdorazowy dostęp do zadań oraz
opisów istotnych zagadnień poza posiedzeniami zespołu odnotowuje się w protokole.
3c.
W wyjątkowych przypadkach, w szczególności z uwagi na brak możliwości organizacyjnych,
przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego może udzielić zgody na korzystanie
przez członków zespołu z urządzeń, o których mowa w ust. 3a pkt 1, o czym zamieszcza
się wzmiankę w protokole posiedzenia zespołu i zawiadamia Ministra Sprawiedliwości.
4.
Przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego może zarządzić utrwalenie przebiegu
posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, o czym przed uruchomieniem
urządzenia uprzedza osoby uczestniczące w posiedzeniu. Zapis dźwięku jest przechowywany
w sposób zapewniający jego zabezpieczenie przed nieuprawnionym ujawnieniem.
5.
Protokół prac zespołu sporządza sekretarz pod kierunkiem przewodniczącego zespołu
lub zastępcy przewodniczącego. Protokół podpisują przewodniczący zespołu lub zastępca
przewodniczącego i sekretarz.
§ 2a2)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Minister Sprawiedliwości zapewnia odpowiednie środki techniczne w celu przestrzegania
przepisu § 2 ust. 3a pkt 1, w szczególności sprzęt komputerowy służący do przygotowania
zadań i opisów istotnych zagadnień niebędący urządzeniem służącym do przekazu i odbioru
informacji oraz sprzęt komputerowy zawierający system informacji prawnej.
§ 3.
1.
Wyznaczeni przez przewodniczącego zespołu lub zastępcę przewodniczącego członkowie
zespołu zgłaszają przewodniczącemu zespołu lub zastępcy przewodniczącego, w terminie
przez niego wskazanym, w postaci elektronicznej lub papierowej, propozycje zadań na
poszczególne części egzaminu notarialnego wraz ze wskazaniem opisów istotnych zagadnień,
których ocena powinna być uwzględniona w rozwiązaniu zadania.
2.
Członkowie zespołu ustalają wspólnie treść zadań na egzamin notarialny, w szczególności
opisują przypadki będące podstawą opracowania projektów aktów notarialnych na pierwszą
i drugą część egzaminu notarialnego oraz przygotowują opis stanu faktycznego i prawnego
będącego podstawą opracowania zadania z trzeciej części egzaminu notarialnego.
3.
Po przygotowaniu zadań na egzamin notarialny zespół sporządza opisy istotnych zagadnień.
§ 4.
1.
Przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości
zadania na egzamin notarialny wraz z opisami istotnych zagadnień, w postaci elektronicznej
oraz papierowej, w celu wydrukowania i przekazania tych materiałów poszczególnym komisjom
kwalifikacyjnym.
2.
Zadania na egzamin notarialny są drukowane w liczbie odpowiadającej liczbie osób dopuszczonych
do egzaminu notarialnego, zwiększonej o 6 egzemplarzy dodatkowych dla każdej komisji
kwalifikacyjnej, z których jeden jest przeznaczony dla przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej
lub zastępcy przewodniczącego. Opisy istotnych zagadnień są drukowane i przekazywane
w dwóch egzemplarzach do każdego zadania dla komisji kwalifikacyjnej.
3.
Zadania na egzamin notarialny oraz opisy istotnych zagadnień są przechowywane w miejscu
uniemożliwiającym dostęp osobom nieuprawnionym.
§ 5.
1.
Zadania na każdą część egzaminu notarialnego wraz z opisami istotnych zagadnień, zapakowane
oddzielnie i odpowiednio oznakowane, w liczbie, o której mowa w § 4 ust. 2, są przekazywane
przewodniczącemu komisji kwalifikacyjnej lub zastępcy przewodniczącego i jednemu członkowi
komisji kwalifikacyjnej, w formie przesyłki za pokwitowaniem odbioru, nie wcześniej
niż na 24 godziny przed rozpoczęciem egzaminu notarialnego.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, odbierając przesyłkę, sprawdzają, czy nie została
ona naruszona w sposób umożliwiający dostęp do zadań i opisów istotnych zagadnień.
Z czynności tej sporządza się protokół, który podpisują osoby odbierające przesyłkę.
§ 6.
1.
Przewodniczącemu zespołu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 11 200 zł.
2.
Członkom zespołu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 8000 zł.
§ 7.
(pominięty).
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia3)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 16 grudnia 2013 r..4)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 29 kwietnia 2009 r. w sprawie zespołu do przygotowania zestawu pytań testowych
i zadań na egzamin notarialny oraz wykazu tytułów aktów prawnych (Dz. U. z 2013 r.
poz. 1416), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących
wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829).
1)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia
7 marca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zespołu do przygotowania zadań
na egzamin notarialny (Dz. U. poz. 449), które weszło w życie z dniem 10 marca 2023 r.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
3)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 16 grudnia 2013 r.
4)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 29 kwietnia 2009 r. w sprawie zespołu do przygotowania zestawu pytań testowych
i zadań na egzamin notarialny oraz wykazu tytułów aktów prawnych (Dz. U. z 2013 r.
poz. 1416), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących
wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829).