Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiskaz dnia 28 grudnia 2022 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie
szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których
wykonywanie wymaga uzyskania koncesji 1)Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzania Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października
2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. poz. 1949).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych
wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których wykonywanie
wymaga uzyskania koncesji , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót,
których wykonywanie wymaga uzyskania koncesji .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót,
których wykonywanie wymaga uzyskania koncesji , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzania Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października
2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. poz. 1949).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których wykonywanie wymaga uzyskania koncesji1)Obecnie działem administracji rządowej - środowisko kieruje Minister Klimatu i Środowiska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzania Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
Na podstawie art. 79 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Projekt robót geologicznych, zwany dalej „projektem”, składa się z części tekstowej
i graficznej.
2.
Część tekstowa projektu obejmuje opis zamierzonych robót geologicznych zawierający,
w zależności od celu tych robót:
1)
informacje dotyczące lokalizacji zamierzonych robót geologicznych, w tym lokalizacji
w ramach trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, oraz opis zagospodarowania
terenu, na którym mają być przeprowadzone te roboty, z uwzględnieniem obiektów i obszarów
chronionych;
2)
omówienie wyników przeprowadzonych wcześniej robót geologicznych i badań geofizycznych,
geologicznych i geochemicznych na obszarze zamierzonych prac geologicznych oraz wykaz
wykorzystanych geologicznych materiałów archiwalnych wraz z ich interpretacją oraz
przedstawieniem na mapie geologicznej, w odpowiedniej skali, obszaru lub miejsc wykonania
tych robót i badań;
32)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których wykonywanie wymaga uzyskania koncesji (Dz. U. poz. 964), które weszło w życie z dniem 10 lipca 2015 r.)
opis budowy geologicznej i warunków hydrogeologicznych w rejonie zamierzonych robót
geologicznych, wraz z przewidywanymi profilami geologicznymi projektowanych otworów
wiertniczych lub wyrobisk;
4)
przedstawienie możliwości osiągnięcia celu robót geologicznych, zawierające w szczególności:
a3)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie podwójne tiret pierwsze rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
opis i uzasadnienie liczby, lokalizacji i rodzaju projektowanych otworów wiertniczych
lub wyrobisk,
b3)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie podwójne tiret pierwsze rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
przewidywaną konstrukcję projektowanych otworów wiertniczych lub wyrobisk,
c)
informacje dotyczące zamykania horyzontów wodonośnych,
d)
sposób i termin likwidacji otworów wiertniczych lub wyrobisk oraz rekultywacji gruntów,
e)
charakterystykę i uzasadnienie zakresu oraz metod zamierzonych badań geofizycznych
i geochemicznych oraz ich lokalizacji,
f4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie podwójne tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
opis opróbowania otworów wiertniczych lub wyrobisk, w tym sposób pobierania próbek
geologicznych, zakres, ilość i wielkość przewidywanych do pobrania próbek geologicznych,
g)
zakres obserwacji i badań terenowych, w szczególności:
-
-obserwacji poziomów i pomiarów przepływów wód,
-
-próbnych pompowań,
-
-pomiarów temperatury i ciśnienia w razie występowania gazu ziemnego, ropy naftowej lub wód,
-
-badań i pomiarów specjalnych,
h)
wyszczególnienie niezbędnych prac geodezyjnych,
i5)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie podwójne tiret trzecie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
opis i uzasadnienie zakresu badań laboratoryjnych, ze szczególnym uwzględnieniem badań
powodujących całkowite zniszczenie próbek geologicznych oraz badań geomechanicznych
powodujących naruszenie integralności calizny rdzenia wiertniczego,
j)
przewidywaną wielkość dopływu wód do wyrobiska lub jego poszczególnych poziomów eksploatacyjnych,
k)
przewidywaną jakość wody odpompowywanej z wyrobiska,
l)
sposób odwadniania i odprowadzania wody odpompowywanej z wyrobiska;
5)
określenie:
a6)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret trzecie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
zakresu przekazania próbek geologicznych podlegających obowiązkowemu przekazaniu państwowej
służbie geologicznej, wraz z wykazem przewidywanych ilości, wielkości i rodzaju próbek
przewidzianych do badań powodujących całkowite zniszczenie próbek geologicznych oraz
badań geomechanicznych powodujących naruszenie integralności calizny rdzenia wiertniczego,
b)
harmonogramu zamierzonych robót geologicznych, w tym terminów ich rozpoczęcia i zakończenia,
c)
wpływu zamierzonych robót geologicznych na obszary chronione, w tym obszary Natura
2000, o których mowa w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ,
d)
rodzaju dokumentacji geologicznej mającej powstać w wyniku robót geologicznych, o
której mowa w art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze.
37)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Część graficzna projektu zawiera:
1)
mapę topograficzną w skali nie mniejszej niż 1:100 000 dla obszarów lądowych lub mapę
morską nawigacyjną w skali nie mniejszej niż 1:500 000 dla obszarów morskich Rzeczypospolitej
Polskiej, z zaznaczeniem obszaru lub miejsc zamierzonych robót geologicznych i usytuowania
ich w stosunku do granic miejscowości będącej siedzibą gminy lub punktów osnowy geodezyjnej,
a w zależności od celu tych robót - mapę geologiczną, hydrogeologiczną, geologiczno-inżynierską,
geofizyczną oraz przekrój geologiczny, jeżeli takie dokumenty już zostały sporządzone;
2)
wskazanie lokalizacji obszaru lub miejsc zamierzonych robót geologicznych na:
a)
mapie sytuacyjno-wysokościowej sporządzonej na podstawie danych i informacji uzyskanych
z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego dla obszarów lądowych opracowanej
w odpowiednio dobranej skali, nie mniejszej niż 1:50 000, lub na mapie sytuacyjno-batymetrycznej
dla obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej w skali umożliwiającej szczegółowe
przedstawienie lokalizacji obszaru lub miejsc zamierzonych robót geologicznych,
b)
mapie geośrodowiskowej dla obszarów lądowych, przedstawiającej składniki środowiska
podlegające ochronie, sporządzonej w odpowiednio dobranej skali, nie mniejszej niż
1:50 000,
c)
przekrojach geologicznych;
3)
przewidywane profile geologiczne i techniczne (konstrukcja otworu) projektowanych
otworów wiertniczych lub wyrobisk, wraz ze wskazaniem przewidywanej lokalizacji miejsc
opróbowania.
47)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Na mapach, o których mowa w ust. 3 pkt 2 lit. a, zaznacza się obiekty ograniczające
wykonywanie robót geologicznych.
§ 28)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Mapy do projektu opracowuje się na podkładzie map topograficznych dla obszarów lądowych
pozyskanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz na podstawie
map morskich dla obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej wykonanych w szczególności
przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej i urzędy morskie.
§ 3.
1.
Jeżeli osiągnięcie zamierzonego celu robót geologicznych wymaga ich prowadzenia w
etapach, w projekcie szczegółowo określa się rodzaje, zakres i harmonogram robót geologicznych
oraz ich lokalizację dla etapu pierwszego oraz wstępnie dla kolejnych etapów.
29)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Przed podjęciem kolejnego etapu robót geologicznych należy sporządzić dodatek do projektu
robót geologicznych przewidzianych dla tego etapu.
39)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Dodatek, o którym mowa w ust. 2, zawiera podsumowanie wyników robót geologicznych
uzyskanych w poprzednim etapie oraz szczegółowe określenie rodzaju, zakresu i harmonogramu
robót geologicznych, które mają być prowadzone w kolejnym etapie.
§ 3a10)Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Zmiana projektu robót geologicznych inna niż związana z podjęciem kolejnego etapu
robót geologicznych, o którym mowa w § 3 ust. 2, wymaga sporządzenia dodatku do projektu
robót geologicznych uwzględniającego jedynie projektowane zmiany.
§ 4.
W przypadku robót geologicznych, których wykonywanie wymaga uzyskania koncesji, projekt,
poza wymaganiami wymienionymi w § 1, określa przedsięwzięcia niezbędne do realizacji
planowanej działalności objętej koncesją.
§ 5.
W przypadku robót geologicznych, do których nie stosuje się przepisów w sprawie planów
ruchu zakładu górniczego, projekt, poza wymaganiami wymienionymi w § 1, zawiera, w
zależności od zakresu robót geologicznych przewidzianych do wykonania w tym projekcie,
opis przedsięwzięć technicznych, technologicznych i organizacyjnych, mających na celu
zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska.
§ 6.
Projekt podpisuje osoba posiadająca stwierdzone odpowiednie kwalifikacje do wykonywania,
dozorowania i kierowania pracami geologicznymi, wraz z podaniem numeru świadectwa
stwierdzającego kwalifikacje, albo osoba posiadająca uznane odpowiednie kwalifikacje
do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii, wraz z podaniem numeru
decyzji w sprawie uznania kwalifikacji, albo osoba świadcząca usługi transgraniczne.
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.11)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia
19 grudnia 2001 r. w sprawie projektów prac geologicznych (Dz. U. poz. 1777), które
na podstawie art. 224 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze
(Dz. U. poz. 981) utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - środowisko kieruje Minister Klimatu i Środowiska,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzania Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października
2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. poz. 1949).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia Ministra
Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych
wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których wykonywanie
wymaga uzyskania koncesji (Dz. U. poz. 964), które weszło w życie z dniem 10 lipca
2015 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie podwójne tiret pierwsze
rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie podwójne tiret drugie rozporządzenia,
o którym mowa w odnośniku 2.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie podwójne tiret trzecie rozporządzenia,
o którym mowa w odnośniku 2.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a tiret trzecie rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 2.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
10)
Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
11)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia
19 grudnia 2001 r. w sprawie projektów prac geologicznych (Dz. U. poz. 1777), które
na podstawie art. 224 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze
(Dz. U. poz. 981) utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.