Obwieszczenie Ministra Zdrowiaz dnia 8 maja 2023 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie
programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży
problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 listopada 2021 r. w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin
- Załącznik - Wykaz realizatorów programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży przed rozpoczęciem realizacji obowiązku szkolnego, objętych obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcących się w szkołach ponadpodstawowych do ich ukończenia, problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych, oraz ich rodzin
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 listopada 2021 r. w sprawie programu pilotażowego
oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających
z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 lipca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci
i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin ;
2)
rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2022 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci
i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lipca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci
i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2022 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych
do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz
ich rodzin , które stanowią:
„
§ 2.
Ceny jednostkowe, o których mowa w § 10 ust. 1 rozporządzenia zmienianego w § 1, w
brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, stanowią podstawę rozliczania świadczeń
opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego po dniu 30 czerwca 2022 r.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 listopada 2021 r. w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin1)Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
Na podstawie art. 48e ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej
finansowanych ze środków publicznych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa program pilotażowy oddziaływań terapeutycznych skierowanych
do dzieci i młodzieży przed rozpoczęciem realizacji obowiązku szkolnego, objętych
obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcących się w szkołach ponadpodstawowych
do ich ukończenia, problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych, oraz
ich rodzin, zwany dalej „programem pilotażowym”.
§ 2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
3)
program oddziaływań terapeutycznych - autorski program przygotowany przez realizatora
programu pilotażowego, uwzględniający planowane metody oraz techniki diagnostyczne
i terapeutyczne, a także sposób udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu
pilotażowego.
§ 3.
1.
Celem programu pilotażowego jest praktyczne sprawdzenie efektywności różnych programów
oddziaływań terapeutycznych przedstawionych przez realizatorów programu pilotażowego.
2.
Program oddziaływań terapeutycznych ma na celu ograniczenie symptomów problemowego
korzystania z nowych technologii cyfrowych przez:
1)
ograniczenie zachowań związanych z problemowym korzystaniem z nowych technologii cyfrowych;
2)
zwiększenie wiedzy i samoświadomości w odniesieniu do problemowego korzystania z nowych
technologii cyfrowych;
3)
poprawę stanu zdrowia psychicznego;
4)
poprawę funkcjonowania społecznego.
3.
Program oddziaływań terapeutycznych uwzględnia zarówno okresy rozwojowe dzieci i młodzieży,
jak i specyfikę różnych form korzystania z nowych technologii cyfrowych.
4.
Wyniki programu pilotażowego zostaną wykorzystane do poprawy jakości i efektywności
oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży, o których mowa w §
1, oraz ich rodzin.
§ 4.
Okres realizacji programu pilotażowego trwa od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 30 czerwca
2023 r.
§ 5.
Programem pilotażowym są objęte świadczenia opieki zdrowotnej zawarte w wykazie określonym
w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych
ze środków publicznych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, w zakresie świadczeń terapii
uzależnień dla dzieci i młodzieży.
§ 6.
1.
Realizator programu pilotażowego udziela świadczeń opieki zdrowotnej dla dzieci i
młodzieży, o których mowa w § 1, oraz ich rodzin, u których stwierdzono rozpoznanie
F63.8 Inne zaburzenia nawyków i popędów, zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją
Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.
2.
W przypadku dzieci i młodzieży, o których mowa w § 1, niewymagających konsultacji
psychiatrycznej oraz ich rodzin realizator programu pilotażowego prowadzi terapię
w oparciu o kod ICD-10 Z03 lub Z03 z rozszerzeniami na podstawie wyników diagnozy
psychologicznej sprawozdawanej do Funduszu „problemowe korzystanie z nowych technologii
cyfrowych”. Rozpoznanie Z03 stosuje się do rozpoznań wstępnych, które można zmienić
po przeprowadzeniu badania. Zmiana rozpoznania wstępnego nie stanowi podstawy do zakończenia
diagnostyki lub terapii.
§ 7.
1.
Realizator programu pilotażowego posiada komórkę organizacyjną, potwierdzoną wpisem
w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą - część VIII kodu resortowego:
1)
1701 - Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży lub
2)
1741 - Poradnia leczenia uzależnień dla dzieci, lub
3)
1744 - Poradnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, pod warunkiem
realizacji świadczeń opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży, lub
4)
1745 - Poradnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia dla dzieci i
młodzieży, lub
5)
1746 - Poradnia terapii uzależnienia od substancji psychoaktywnych, pod warunkiem
realizacji świadczeń opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży, lub
6)
1747 - Poradnia terapii uzależnienia od substancji psychoaktywnych dla dzieci i młodzieży,
lub
7)
1790 - Poradnia psychologiczna, lub
8)
1791 - Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży.
2.
Świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego są udzielane zgodnie
z warunkami określonymi w załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych
z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień , z wyłączeniem warunków określających wymagania dotyczące personelu, o których mowa
w § 8, oraz warunków dotyczących realizacji świadczeń, o których mowa w § 10 ust.
2.
3.
Realizator programu pilotażowego zapewnia wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną,
zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań,
jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność
leczniczą dla komórki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1.
4.
Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej może odbywać się z wykorzystaniem systemów
teleinformatycznych lub systemów łączności.
5.
Decyzję o udzieleniu świadczenia opieki zdrowotnej w sposób, o którym mowa w ust.
4, podejmuje osoba udzielająca tego świadczenia, biorąc pod uwagę stan zdrowia świadczeniobiorcy,
obowiązujące zalecenia oraz sytuację epidemiczną.
6.
Świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane co najmniej 5 dni w tygodniu, w tym co
najmniej trzy dni w tygodniu do godziny 19.00.
7.
Realizator programu pilotażowego udziela pomocy:
1)
długoterminowej powyżej 12 tygodni;
2)
krótkoterminowej do 12 tygodni;
3)
konsultacyjnej - świadczeniobiorcom niekwalifikującym się do udzielenia pomocy, o
której mowa w pkt 1 i 2.
§ 8.
1.
Personel udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w podmiocie realizującym program
pilotażowy składa się z:
1)
specjalisty psychoterapii uzależnień posiadającego co najmniej 2 lata doświadczenia
w psychoterapii dzieci i młodzieży;
2)
specjalisty psychoterapii uzależnień lub osoby ubiegającej się o otrzymanie certyfikatu
specjalisty psychoterapii uzależnień, lub specjalisty psychoterapii dzieci i młodzieży,
lub osoby posiadającej decyzję ministra właściwego do spraw zdrowia o uznaniu dorobku
za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie,
zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w
dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia , lub osoby w trakcie specjalizacji w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży,
lub osoby prowadzącej psychoterapię, lub osoby ubiegającej się o otrzymanie certyfikatu
psychoterapeuty;
3)
psychologa;
4)
lekarza specjalisty w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży lub psychiatrii dziecięcej,
lub lekarza specjalisty w dziedzinie psychiatrii, lub lekarza, który posiada specjalizację
I stopnia w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, lub lekarza, który posiada
specjalizację I stopnia w dziedzinie psychiatrii, lub lekarza w trakcie specjalizacji
w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, lub lekarza w trakcie specjalizacji w
dziedzinie psychiatrii.
2.
W skład personelu, o którym mowa w ust. 1, wchodzi co najmniej 1 specjalista posiadający
co najmniej 2-letnie doświadczenie w dziedzinie psychoterapii rodzin.
§ 9.
Personel udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego, o
którym mowa w § 8, udziela świadczeń ambulatoryjnych terapii uzależnień dla dzieci
i młodzieży oraz ich rodzin, w zakresie:
1)
porady lub wizyty diagnostycznej;
2)
porady lub wizyty terapeutycznej;
3)
sesji psychoterapii indywidualnej;
4)
sesji psychoterapii rodzinnej;
5)
sesji psychoterapii grupowej;
6)
sesji psychoedukacyjnej.
§ 10.
13)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin (Dz. U. poz. 2064), które weszło w życie z dniem 8 października 2022 r..
Rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego
odbywa się na podstawie ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej porady, wizyty
albo sesji, która dla poszczególnych świadczeń opieki zdrowotnej wynosi:
1)
porada lekarska diagnostyczna - 216,00 zł;
2)
porada lekarska terapeutyczna - 216,00 zł;
3)
porada lekarska - 108,00 zł;
4)
porada psychologiczna diagnostyczna - 156,00 zł;
5)
porada psychologiczna - 156,00 zł;
6)
sesja psychoterapii indywidualnej - 187,87 zł;
7)
sesja psychoterapii rodzinnej - 403,00 zł;
8)
sesja psychoterapii grupowej (co najmniej 4 osoby, jednak nie więcej niż 12 osób)
- 403,00 zł;
9)
sesja psychoedukacji (co najmniej 9 osób, jednak nie więcej niż 25 osób) - 156,00
zł.
2.
Świadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 8, są prowadzone przez dwie osoby wchodzące
w skład personelu udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej w podmiocie realizującym
program pilotażowy.
§ 11.
1.
Wybór realizatora programu pilotażowego udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej
przez świadczeniobiorcę oraz prowadzenie list oczekujących na udzielanie świadczenia
odbywa się na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych
ze środków publicznych.
2.
Korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego nie wymaga
skierowania.
3.
Pierwsza porada lub wizyta następuje w okresie do 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia
świadczeniobiorcy do świadczeniodawcy, z wyłączeniem sytuacji niezależnych od świadczeniodawcy.
§ 12.
1.
Realizatorami programu pilotażowego są świadczeniodawcy określeni w wykazie stanowiącym
załącznik do rozporządzenia, pod warunkiem zawarcia umowy z Funduszem o udzielanie
świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 5.
2.
Program oddziaływań terapeutycznych stanowi załącznik do umowy, o której mowa w ust.
1, i jest przekazywany do ministra właściwego do spraw zdrowia wraz ze zgłoszeniem
do programu pilotażowego.
3.
Realizator programu pilotażowego jest obowiązany do uczestnictwa w badaniu ewaluacyjnym
programu pilotażowego realizowanym na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia.
§ 13.
1.
Wskaźnikami realizacji programu pilotażowego są:
1)
ustalona na podstawie numerów PESEL liczba świadczeniobiorców korzystających ze świadczeń
opieki zdrowotnej w okresie roku, z podziałem na dzieci i młodzież oraz członków ich
rodzin;
2)
liczba świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach terapii, liczona na podstawie
liczby świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poszczególnym świadczeniobiorcom w
okresie roku;
3)
liczba świadczeniobiorców, których nie objęto opieką specjalistyczną po pierwszej
wizycie;
4)
liczba świadczeniobiorców objętych w okresie roku świadczeniami opieki zdrowotnej
o charakterze pomocy krótkoterminowej, długoterminowej oraz konsultacyjnej;
5)
liczba poszczególnych świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych z wykorzystaniem systemów
teleinformatycznych.
2.
Ocenie podlegają coroczne wartości wskaźników realizacji programu pilotażowego oraz
ich porównanie w perspektywie rok do roku oraz w ostatnim roku programu pilotażowego,
a także dynamika zmian.
§ 14.
1.
Pomiar wskaźników realizacji programu pilotażowego oraz ich ocena są dokonywane przez
Fundusz na podstawie informacji zawartych w raporcie z badania ewaluacyjnego programu
pilotażowego, o którym mowa w § 12 ust. 3, dla każdego realizatora programu pilotażowego
odrębnie oraz w porównaniu do innych realizatorów programu pilotażowego.
2.
Realizator programu pilotażowego przekazuje oddziałowi Funduszu w formie raportu informacje
o aktualnych wskaźnikach realizacji programu pilotażowego nie później niż do końca
miesiąca następującego po każdych 6 miesiącach realizacji umowy, o której mowa w §
12 ust. 1.
§ 15.
1.
Podmiotem obowiązanym do wdrożenia, finansowania, monitorowania i ewaluacji programu
pilotażowego jest Fundusz, który przygotowuje raport końcowy zawierający analizę i
ocenę wskaźników realizacji programu pilotażowego.
2.
Fundusz jest obowiązany do uwzględnienia w raporcie końcowym, o którym mowa w ust.
1, wyników badania ewaluacyjnego programu pilotażowego, o którym mowa w § 12 ust.
3.
3.
Raport końcowy, o którym mowa w ust. 1, Fundusz przekazuje ministrowi właściwemu do
spraw zdrowia.
§ 16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia4)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 6 grudnia 2021 r..
1)
Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie §
1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie
szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r. poz. 1640,
z 2020 r. poz. 456, 1641, 1785 i 2155, z 2021 r. poz. 2400, z 2022 r. poz. 2184 oraz
z 2023 r. poz. 510.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października
2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych
skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii
cyfrowych oraz ich rodzin (Dz. U. poz. 2064), które weszło w życie z dniem 8 października
2022 r.
4)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 6 grudnia 2021 r.
Załącznik - Wykaz realizatorów programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży przed rozpoczęciem realizacji obowiązku szkolnego, objętych obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcących się w szkołach ponadpodstawowych do ich ukończenia, problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych, oraz ich rodzin
1)
Centrum Medyczne MULTIMED Tadeusz Jucyk Spółka Jawna w Koninie;
2)
Centrum Neuropsychiatrii „Neuromed” Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
we Wrocławiu;
3)
ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku;
4)
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów, w którego
strukturze funkcjonuje Młodzieżowa Poradnia Profilaktyki i Terapii „Poza Iluzją” w
Warszawie;
5)
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Profilaktyczno-Społeczna „NZOZ PPS”
w Szczecinie;
6)
Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział Terenowy w Zielonej Górze;
7)
Stowarzyszenie MONAR Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Jeleniej
Górze;
8)
Stowarzyszenie MONAR w Warszawie, w którego strukturze funkcjonuje Poradnia Profilaktyki,
Leczenia i Terapii w Łodzi;
9)
Śląska Fundacja Błękitny Krzyż w Bielsku-Białej;
10)
Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu;
115)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lipca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin (Dz. U. poz. 1487), które weszło w życie z dniem 29 lipca 2022 r.)
Centrum REHABILIS sp. z o.o. w Siemianowicach Śląskich;
125)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lipca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin (Dz. U. poz. 1487), które weszło w życie z dniem 29 lipca 2022 r.)
Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim sp. z
o.o. w restrukturyzacji.
5)
Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lipca 2022 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych
do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz
ich rodzin (Dz. U. poz. 1487), które weszło w życie z dniem 29 lipca 2022 r.