Obwieszczenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnejz dnia 15 marca 2022 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów
w sprawie udzielania pomocy regionalnej na rzecz rozwoju obszarów miejskich w ramach
regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 1)Minister Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej -
rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z
dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Funduszy
i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1948).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 listopada 2016 r. w sprawie udzielania
pomocy regionalnej na rzecz rozwoju obszarów miejskich w ramach regionalnych programów
operacyjnych na lata 2014-2020 , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 grudnia 2021 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy regionalnej na rzecz rozwoju
obszarów miejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 grudnia 2021 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy regionalnej na rzecz rozwoju
obszarów miejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
”
.
1)
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej -
rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z
dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Funduszy
i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1948).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 listopada 2016 r. w sprawie udzielania pomocy regionalnej na rzecz rozwoju obszarów miejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-20201)Obecnie działem administracji rządowej - rozwój regionalny kieruje Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1948).
Na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie
polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przedsiębiorcom,
w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020, pomocy regionalnej
na rzecz rozwoju obszarów miejskich, zwanej dalej „pomocą”, do której mają zastosowanie
przepisy rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre
rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu 2)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10, Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 236 z 14.09.2017, str. 28, Dz. Urz. UE L 26 z 31.01.2018, str.
53, Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020, str. 3 oraz Dz. Urz. UE L 270 z 29.07.2021, str.
39., zwanego dalej „rozporządzeniem nr 651/2014”, a także podmioty udzielające tej pomocy.
§ 2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do pomocy, o której mowa w art. 1 ust. 2
lit. c i d, ust. 3, ust. 4 lit. c i ust. 5 rozporządzenia nr 651/2014.
§ 3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
gwarancji - oznacza to gwarancję w rozumieniu art. 2 pkt 67 rozporządzenia nr 651/2014;
2)
inwestycji kapitałowej - oznacza to inwestycję kapitałową w rozumieniu art. 2 pkt
74 rozporządzenia nr 651/2014;
3)
inwestycji quasi-kapitałowej - oznacza to inwestycję quasi-kapitałową w rozumieniu
art. 2 pkt 66 rozporządzenia nr 651/2014;
4)
niezależnym inwestorze prywatnym - oznacza to niezależnego inwestora prywatnego w
rozumieniu art. 2 pkt 72 rozporządzenia nr 651/2014;
5)
podmiocie wdrażającym instrument finansowy - oznacza to podmiot, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie
polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020;
6)
pożyczce - oznacza to pożyczkę w rozumieniu art. 2 pkt 82 rozporządzenia nr 651/2014;
7)
przedsiębiorcy - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 1 załącznika I do rozporządzenia
nr 651/2014.
§ 4.
Pomoc nie może zostać udzielona ani wypłacona przedsiębiorcy, na którym ciąży obowiązek
zwrotu pomocy publicznej wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej taką
pomoc za niezgodną z prawem oraz z rynkiem wewnętrznym.
§ 5.
Podmiotami udzielającymi pomocy są podmioty wdrażające instrumenty finansowe.
§ 6.
Pomocy udziela się, jeżeli:
1)
instrument finansowy został utworzony zgodnie z art. 16 ust. 8 lit. f rozporządzenia
nr 651/2014 i pełni funkcję funduszu na rzecz rozwoju obszarów miejskich w rozumieniu
art. 2 pkt 57 rozporządzenia nr 651/2014;
2)
podmiot wdrażający instrument finansowy pełni funkcję zarządcy funduszu na rzecz rozwoju
obszarów miejskich w rozumieniu art. 2 pkt 58 rozporządzenia nr 651/2014 i został
wybrany zgodnie z art. 16 ust. 8 lit. a rozporządzenia nr 651/2014;
3)
zostanie zapewniony wkład prywatny zgodnie z art. 16 ust. 6 rozporządzenia nr 651/2014;
4)
w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego zostanie spełniony warunek, o którym
mowa w art. 16 ust. 7 zdanie drugie rozporządzenia nr 651/2014;
5)
niezależni inwestorzy prywatni zostali wybrani zgodnie z art. 16 ust. 8 lit. b rozporządzenia
nr 651/2014;
6)
potrzeba przyznania na rzecz niezależnych inwestorów prywatnych preferencji w postaci
asymetrycznego podziału zysku albo ochrony przed spadkiem wartości, o których mowa
w art. 16 ust. 8 lit. b rozporządzenia nr 651/2014, wynika z:
a)
oceny ex ante, o której mowa w art. 37 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z
dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego
Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego
i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego
Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 3)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 270 z 15.10.2015,
str. 1, Dz. Urz. UE L 200 z 26.07.2016, str. 140, Dz. Urz. UE L 259 z 27.09.2016,
str. 79, Dz. Urz. UE L 338 z 13.12.2016, str. 34, Dz. Urz. UE L 129 z 19.05.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 176 z 07.07.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 335 z 15.12.2017, str.
1, Dz. Urz. UE L 193 z 30.07.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 291 z 16.11.2018, str. 5,
Dz. Urz. UE L 123 z 10.05.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 99 z 31.03.2020, str. 5, Dz.
Urz. UE L 130 z 24.04.2020, str. 1, Dz. Urz. UE L 231 z 17.07.2020, str. 4, Dz. Urz.
UE L 356 z 26.10.2020, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 437 z 28.12.2020, str. 30., która określiła poziom tej preferencji lub mechanizm pozwalający na jego określenie,
b)
przeprowadzonej procedury wyboru niezależnych inwestorów prywatnych
- a dodatkowo zachowane zostaną warunki, o których mowa w art. 16 ust. 8 lit. c i
d rozporządzenia nr 651/2014;
7)
zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 16 ust. 8 lit. e rozporządzenia nr
651/2014;
8)
instrument finansowy jest zarządzany zgodnie z art. 16 ust. 9 rozporządzenia nr 651/2014.
§ 7.
Pomoc ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego województwa objętego
regionalnym programem operacyjnym na lata 2014-2020 i jest udzielana na projekty na
rzecz rozwoju obszarów miejskich w rozumieniu art. 2 pkt 59 rozporządzenia nr 651/2014,
jeżeli jest spełniony warunek, o którym mowa w art. 16 ust. 2 lit. c rozporządzenia
nr 651/2014.
§ 8.
1.
Pomoc jest udzielana na pokrycie kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w art. 16
ust. 4 rozporządzenia nr 651/2014.
2.
Pomoc jest udzielana w jednej lub w kilku z następujących form:
1)
inwestycji kapitałowej;
2)
inwestycji quasi-kapitałowej;
3)
pożyczki;
4)
gwarancji.
§ 9.
Maksymalną wartość pomocy określa się zgodnie z art. 16 ust. 3 rozporządzenia nr 651/2014,
przy uwzględnieniu w przypadku pomocy udzielonej w formie:
1)
pożyczki - art. 16 ust. 10 lit. a rozporządzenia nr 651/2014;
2)
gwarancji - art. 16 ust. 10 lit. b rozporządzenia nr 651/2014.
§ 10.
Pomoc podlega kumulacji na zasadach określonych w art. 8 rozporządzenia nr 651/2014.
§ 11.
W przypadku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. b rozporządzenia nr 651/2014, pomoc
stanowi pomoc indywidualną podlegającą notyfikacji Komisji Europejskiej i może być
udzielona po jej zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.
§ 12.
1.
Przedsiębiorca składa wniosek o udzielenie pomocy, zwany dalej „wnioskiem”, do podmiotu
wdrażającego instrument finansowy.
2.
Wniosek zawiera:
1)
informacje wskazane w art. 6 ust. 2 zdanie drugie rozporządzenia nr 651/2014;
2)
inne informacje, wskazane przez podmiot wdrażający instrument finansowy, niezbędne
do dokonania oceny wniosku.
3.
Do wniosku przedsiębiorca załącza dokumenty przygotowane zgodnie z przepisami wydanymi
na podstawie art. 37 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących
pomocy publicznej .
4.
Po przeprowadzeniu oceny wniosku pomoc może być udzielona przedsiębiorcy na podstawie
umowy.
§ 134)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy regionalnej na rzecz rozwoju obszarów miejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 2363), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2022 r..
Pomoc jest udzielana do dnia 31 grudnia 2023 r.
§ 14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia5)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 2 grudnia 2016 r..
1)
Obecnie działem administracji rządowej - rozwój regionalny kieruje Minister Funduszy
i Polityki Regionalnej, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra
Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1948).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10, Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 236 z 14.09.2017, str. 28, Dz. Urz. UE L 26 z 31.01.2018, str.
53, Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020, str. 3 oraz Dz. Urz. UE L 270 z 29.07.2021, str.
39.
3)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 270 z 15.10.2015,
str. 1, Dz. Urz. UE L 200 z 26.07.2016, str. 140, Dz. Urz. UE L 259 z 27.09.2016,
str. 79, Dz. Urz. UE L 338 z 13.12.2016, str. 34, Dz. Urz. UE L 129 z 19.05.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 176 z 07.07.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 335 z 15.12.2017, str.
1, Dz. Urz. UE L 193 z 30.07.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 291 z 16.11.2018, str. 5,
Dz. Urz. UE L 123 z 10.05.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 99 z 31.03.2020, str. 5, Dz.
Urz. UE L 130 z 24.04.2020, str. 1, Dz. Urz. UE L 231 z 17.07.2020, str. 4, Dz. Urz.
UE L 356 z 26.10.2020, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 437 z 28.12.2020, str. 30.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej
z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy
regionalnej na rzecz rozwoju obszarów miejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych
na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 2363), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
5)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 2 grudnia 2016 r.