Obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracjiz dnia 4 lutego 2022 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom 1)Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej
- sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw
Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 kwietnia 2014 r. w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom
- Załącznik nr 1 - Wzór karty pobytu
- Załącznik nr 2 - Wzór polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca
- Załącznik nr 3 - Wzór polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca
- Załącznik nr 4 - Wzór tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca
- Załącznik nr 5 - Wzór dokumentu „Zgoda na pobyt tolerowany”
- Załącznik nr 6 - Wzór formularza zgłoszenia utraty lub uszkodzenia karty pobytu, polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca lub dokumentu „Zgoda na pobyt tolerowany”
- Załącznik nr 7 - Wzór zaświadczenia o utracie lub uszkodzeniu karty pobytu, polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca lub dokumentu „Zgoda na pobyt tolerowany”
- Załącznik nr 8 - Wzór zaświadczenia o zwrocie karty pobytu, polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca lub dokumentu „Zgoda na pobyt tolerowany”
- Załącznik nr 9 - Wzór zaświadczenia potwierdzającego zatrzymanie karty pobytu, polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca, tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca lub dokumentu „Zgoda na pobyt tolerowany”
- Załącznik nr 10 - Wzór formularza wniosku o wydanie lub wymianę polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca
- Załącznik nr 11 - Wzór formularza wniosku o wydanie lub wymianę polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca
- Załącznik nr 12 - Wzór formularza wniosku o wydanie tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca
- Załącznik nr 13 - Wzór formularza wniosku o wydanie lub wymianę karty pobytu
- Załącznik nr 14 - Wzór formularza wniosku o wydanie lub wymianę dokumentu „Zgoda na pobyt tolerowany”
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 kwietnia 2014 r. w sprawie dokumentów
wydawanych cudzoziemcom , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 lipca 2020 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom ;
2)
rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2021 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
odnośnika nr 2 oraz § 2-4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 lipca 2020 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom , które stanowią:
„
2)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 maja 2014 r. Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu aaarozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) 2017/1954 z aaadnia 25 października 2017 r. zmieniającego rozporządzenie
Rady (WE) nr 1030/2002 ustanawiające jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli
państw trzecich (Dz. Urz. UE L 286 z 01.11.2017, str. 9).
”
„
§ 2.
Karty pobytu wydane zgodnie ze wzorem określonym w przepisach dotychczasowych zachowują
ważność do czasu upływu terminów w nich określonych.
§ 3.
Karty pobytu zgodne ze wzorem określonym w przepisach dotychczasowych wydaje się do
czasu wyczerpania zapasów blankietów tych kart, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy
od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 10 lipca 2020 r.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2021 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 sierpnia 2021 r.
”
.
1)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej
- sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw
Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 maja 2014 r.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 kwietnia 2014 r. w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom1)Obecnie działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
Na podstawie art. 285 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór:
a)
karty pobytu,
b)
polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca,
c)
polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca,
d)
tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca,
e)
dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany”,
f)
formularza zgłoszenia utraty lub uszkodzenia karty pobytu, polskiego dokumentu podróży
dla cudzoziemca, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca lub dokumentu „zgoda na
pobyt tolerowany”,
g)
zaświadczenia o utracie lub uszkodzeniu karty pobytu, polskiego dokumentu podróży
dla cudzoziemca, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca lub dokumentu „zgoda na
pobyt tolerowany”,
h)
zaświadczenia o zwrocie karty pobytu, polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca
lub dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany”,
i)
zaświadczenia potwierdzającego zatrzymanie karty pobytu, polskiego dokumentu podróży
dla cudzoziemca, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca, tymczasowego polskiego
dokumentu podróży dla cudzoziemca lub dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany”;
2)
wzór formularza wniosku o:
a)
wydanie lub wymianę polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca,
b)
wydanie lub wymianę polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca,
c)
wydanie tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca,
d)
wydanie lub wymianę karty pobytu,
e)
wydanie lub wymianę dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany”;
3)
liczbę fotografii dołączanych do wniosków, o których mowa w pkt 2, i szczegółowe wymogi
techniczne dotyczące tych fotografii;
4)
sposób i tryb unieważniania karty pobytu, polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca,
polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca lub dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany”;
5)
sposób pobierania odcisków linii papilarnych cudzoziemca w celu umieszczenia ich w
karcie pobytu lub dokumencie „zgoda na pobyt tolerowany”;
6)
sposób utrwalania danych umieszczanych w karcie pobytu lub dokumencie „zgoda na pobyt
tolerowany” i przekazywania ich do spersonalizowania karty pobytu lub dokumentu „zgoda
na pobyt tolerowany”.
§ 2.
1.
Wzór karty pobytu jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wzór polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca jest określony w załączniku nr 2
do rozporządzenia.
3.
Wzór polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca jest określony w załączniku nr 3 do
rozporządzenia.
4.
Wzór tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca jest określony w załączniku
nr 4 do rozporządzenia.
5.
Wzór dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany” jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
6.
Wzór formularza zgłoszenia utraty lub uszkodzenia karty pobytu, polskiego dokumentu
podróży dla cudzoziemca, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca lub dokumentu
„zgoda na pobyt tolerowany” jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
7.
Wzór zaświadczenia o utracie lub uszkodzeniu karty pobytu, polskiego dokumentu podróży
dla cudzoziemca, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca lub dokumentu „zgoda na
pobyt tolerowany” jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
8.
Wzór zaświadczenia o zwrocie karty pobytu, polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca
lub dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany” jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
9.
Wzór zaświadczenia potwierdzającego zatrzymanie karty pobytu, polskiego dokumentu
podróży dla cudzoziemca, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca, tymczasowego
polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca lub dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany”
jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
10.
Wzór formularza wniosku o:
1)
wydanie lub wymianę polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca jest określony w załączniku
nr 10 do rozporządzenia;
2)
wydanie lub wymianę polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca jest określony w załączniku
nr 11 do rozporządzenia;
3)
wydanie tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca jest określony w
załączniku nr 12 do rozporządzenia;
4)
wydanie lub wymianę karty pobytu jest określony w załączniku nr 13 do rozporządzenia;
5)
wydanie lub wymianę dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany” jest określony w załączniku
nr 14 do rozporządzenia.
§ 3.
1.
Do każdego z wniosków, o których mowa w § 1 pkt 2, dołącza się po dwie fotografie
osób, których wniosek dotyczy.
2.
Fotografie dołączane do wniosków, o których mowa w § 1 pkt 2, spełniają następujące
wymagania:
1)
są nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostrości;
2)
mają wymiary 35 mm × 45 mm;
3)
zostały wykonane nie wcześniej niż w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
4)
przedstawiają wizerunek twarzy cudzoziemca od wierzchołka głowy do górnej części barków,
tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej,
patrzącego na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem
twarzy i zamkniętymi ustami, a także odwzorowują naturalny kolor jego skóry;
5)
przedstawiają wyraźnie oczy cudzoziemca, a zwłaszcza źrenice, linia oczu cudzoziemca
jest równoległa do górnej krawędzi fotografii.
§ 4.
1.
Od cudzoziemca ubiegającego się o wydanie lub wymianę karty pobytu lub dokumentu „zgoda
na pobyt tolerowany” pobiera się odciski linii papilarnych palców wskazujących obu
dłoni za pomocą urządzenia do elektronicznego pobierania odcisków linii papilarnych.
2.
W przypadku gdy linie papilarne na palcach wskazujących są nieczytelne lub brak jest
jednego z tych palców, odciski linii papilarnych pobiera się kolejno z pary palców
środkowych, serdecznych albo pary kciuków.
3.
W przypadku gdy cudzoziemiec ma tylko jedną dłoń lub nie ma pary palców odpowiadających
sobie w obu dłoniach, pobiera się odcisk linii papilarnych palca wskazującego jednej
dłoni. W przypadku gdy linie papilarne na palcu wskazującym są nieczytelne lub brak
jest tego palca, odcisk linii papilarnych pobiera się w kolejności, o której mowa
w ust. 2.
4.
W przypadku gdy pobranie od cudzoziemca odcisków linii papilarnych jest fizycznie
niemożliwe, odcisków tych nie pobiera się.
§ 5.
1.
Dane, które są umieszczane w karcie pobytu lub dokumencie „zgoda na pobyt tolerowany”,
utrwala się w systemie teleinformatycznym.
2.
W przypadku gdy pobranie od cudzoziemca odcisków linii papilarnych było fizycznie
niemożliwe informację o braku odcisków linii papilarnych, z podaniem przyczyny braku
możliwości pobrania odcisków linii papilarnych, utrwala się w systemie teleinformatycznym.
3.
Przekazanie danych i informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, do spersonalizowania
karty pobytu lub dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany” następuje za pośrednictwem
systemu teleinformatycznego.
§ 6.
Dokument unieważnia się poprzez wprowadzenie do rejestrów, o których mowa w art. 428 ust. 1 pkt 2 lit. d -i oraz lit. m ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, informacji o dacie i przyczynie unieważnienia.
§ 7.
1.
Unieważniony dokument, jeśli jest dostępny dla pracownika organu, który unieważnił
ten dokument, oznacza się przez nacięcie dokumentu w połowie jego dłuższego boku na
odcinku nie krótszym niż 3 cm.
2.
Po oznaczeniu unieważniony dokument jest zwracany jego posiadaczowi lub członkowi
najbliższej rodziny zgłaszającemu zgon posiadacza dokumentu, jeśli osoby te wyrażą
wolę zachowania unieważnionego dokumentu.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia2)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 maja 2014 r..3)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 12 sierpnia 2003 r. w sprawie wzorów karty pobytu i dokumentów
w sprawach cudzoziemców, formularzy wniosków o ich wydanie lub wymianę oraz fotografii
dołączanych do wniosku (Dz. U. poz. 1461, z 2004 r. poz. 843, z 2009 r. poz. 1185
oraz z 2011 r. poz. 602), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
na podstawie art. 520 pkt 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.
U. poz. 1650 oraz z 2014 r. poz. 463).
1)
Obecnie działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw
Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa
Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 maja 2014 r.
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 12 sierpnia 2003 r. w sprawie wzorów karty pobytu i dokumentów
w sprawach cudzoziemców, formularzy wniosków o ich wydanie lub wymianę oraz fotografii
dołączanych do wniosku (Dz. U. poz. 1461, z 2004 r. poz. 843, z 2009 r. poz. 1185
oraz z 2011 r. poz. 602), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
na podstawie art. 520 pkt 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.
U. poz. 1650 oraz z 2014 r. poz. 463).
Załącznik nr 1 - Wzór karty pobytu4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 lipca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom (Dz. U. poz. 1218), które weszło w życie z dniem 10 lipca 2020 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 7 lipca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentów wydawanych
cudzoziemcom (Dz. U. poz. 1218), które weszło w życie z dniem 10 lipca 2020 r.
Załącznik nr 2 - Wzór polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca
Załącznik nr 3 - Wzór polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca5)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom (Dz. U. poz. 1388), które weszło w życie z dniem 2 sierpnia 2021 r.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i
Administracji z dnia 26 lipca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentów
wydawanych cudzoziemcom (Dz. U. poz. 1388), które weszło w życie z dniem 2 sierpnia
2021 r.
Załącznik nr 4 - Wzór tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca
Załącznik nr 5 - Wzór dokumentu „Zgoda na pobyt tolerowany”6)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.