Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 14 listopada 2022 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w
sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie stypendium
aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 sierpnia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 sierpnia 2022 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury , które stanowią:
„
§ 2.
Przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem,
mają zastosowanie przy ustalaniu wysokości stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa
i Prokuratury od dnia 1 stycznia 2022 r.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
Na podstawie art. 52 pkt 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Rozporządzenie określa wysokość oraz tryb wypłacania i zwrotu stypendium przyznanego
aplikantowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej „Krajową Szkołą”.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
§ 2.
11)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 sierpnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. poz. 1878), które weszło w życie z dniem 8 września 2022 r..
Wysokość stypendium aplikanta wynosi miesięcznie:
1)
w trakcie pierwszych dwunastu miesięcy szkolenia - 4100 zł;
2)
po ukończeniu dwunastu miesięcy szkolenia - 4500 zł.
2.
W okresie odbywania aplikacji, z wyłączeniem okresów zawieszenia aplikanta w prawach
i obowiązkach, wysokość stypendium podwyższa się, w zależności od miejsca zamieszkania
aplikanta.
3.
Kwoty, o które podwyższa się stypendium aplikanta w zależności od jego miejsca zamieszkania,
są określone w załączniku do rozporządzenia.
4.
Stypendium nie podwyższa się, jeżeli aplikant ma miejsce zamieszkania w Krakowie.
5.
Stypendium nie podwyższa się za miesiąc, w którym nie odbywały się zajęcia w Krajowej
Szkole lub w innym miejscu wskazanym przez Dyrektora Krajowej Szkoły lub zajęcia odbyły
się w trybie zdalnym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Stypendium
podwyższa się, jeżeli odwołanie zaplanowanych zajęć lub zarządzenie ich odbycia w
trybie zdalnym nie nastąpiło z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem.
§ 3.
1.
Miejsce zamieszkania ustala się na podstawie oświadczenia złożonego przez aplikanta
wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania
aplikant niezwłocznie składa nowe oświadczenie. Dyrektor Krajowej Szkoły może zarządzić
dokonanie sprawdzenia okoliczności podanych w oświadczeniu.
2.
Jeżeli aplikant odbywa praktyki w okręgu sądu okręgowego, w którym nie ma swojego
miejsca zamieszkania, stypendium podwyższa się wyłącznie o kwotę w wysokości określonej
dla siedziby sądu, w którym aplikant odbywa praktyki, jednakże kwota podwyższenia
nie może być wyższa niż przysługująca mu w zależności od miejsca zamieszkania.
3.
Stypendium podwyższone zgodnie z ust. 2 wypłaca się w przypadku, gdy okres odbywania
praktyk obejmuje co najmniej połowę miesiąca kalendarzowego.
§ 4.
1.
Krajowa Szkoła wypłaca stypendium z dołu, do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego
za dany miesiąc, na wskazany przez aplikanta rachunek bankowy.
2.
Za okres, w którym aplikacja obejmuje niepełny miesiąc kalendarzowy, stypendium ulega
pomniejszeniu proporcjonalnie do czasu jej trwania.
§ 5.
1.
Należność wynikającą z decyzji o zwrocie stypendium zwraca się na rachunek bankowy
Krajowej Szkoły.
2.
W przypadku nieobecności aplikanta na zajęciach kwoty nienależnie pobranego stypendium,
ustalone w decyzji o zwrocie stypendium, potrąca się ze stypendium wypłacanego aplikantowi
za kolejne miesiące.
3.
Za dzień nieobecności aplikanta na zajęciach uważa się nieobecność na co najmniej
sześciu jednostkach lekcyjnych danego dnia.
§ 6.
1.
Informacje, o których mowa w art. 41c ust. 6 ustawy, przedstawia się nie później niż
w terminie 7 dni od dnia nieprzyjęcia propozycji pracy na stanowisku asesora sądowego
albo asesora prokuratury albo rezygnacji z tego stanowiska, albo utraty urzędu i stanowiska
asesora sądowego.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują wskazanie okresu zatrudnienia aplikanta
na stanowiskach wymienionych w ust. 1 oraz innych stanowiskach w sądownictwie powszechnym
lub prokuraturze w okresie 6 lat po dniu ukończenia aplikacji, a także wskazanie przyczyn
niepodjęcia lub rezygnacji z zatrudnienia na stanowisku asesora sądowego albo asesora
prokuratury albo utraty urzędu i stanowiska asesora sądowego.
§ 7.
Do aplikantów, którzy rozpoczęli szkolenie przed dniem 1 stycznia 2018 r., w zakresie
wysokości stypendium i terminu jego wypłaty stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
1)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24
sierpnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stypendium aplikantów Krajowej
Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. poz. 1878), które weszło w życie z dniem
8 września 2022 r.
Załącznik - Kwoty, o które podwyższa się stypendium aplikanta w zależności od jego miejsca zamieszkania
|